Vendimi: Kush ishin tre gjyqtarët që votuan uljen e dënimit për Dajtin

February 11, 2019 10:21

Vendimi: Kush ishin tre gjyqtarët që votuan uljen e dënimit për Dajtin

Vendimi për të shpëtuar Dritan Dajtin nga dënimi me burgim të përjetshëm nuk ka qenë unanim nga trupa gjykuese e Gjykatës së Apelit.

Gjykimi i shkurtuar, i vendosur nga Gjykata e Apelit, i ka dhënë të drejtën Dajtit të përfitojë nga ulja e dënimit me 1/3-ën.

Ky vendim i Gjykatës së Apelit ka ngjallur polemika dhe debate të shumta duke marrë në konsideratë krimet e kryera nga i pandehuri Dritan Dajti.

Gjyqtari Fuat Vjerdha ka publikuar në profilin e tij në facebook faqen e fundit të këtij vendimi ku mbajnë firmat dhe të 5 gjyqtarët që kanë firmosur këtë vendim.

Nga ky dokument duket që 3 gjyqtarë, Aleks Nikolli, Petrit Aliaj, dhe Skënder Danimin kanë venduar për aplikimin e gjykimit të shkurtuar dhe dënimin përfundimtar me 25 vite burg

Ndërsa gjyqtarët Fuat Vjerdha dhe  Lindita Hoxha kanë votuar pjesërisht kundër.

Kush ishin gjyqtaret qe gjykuan dosjen e Dritan Dajtit ne Apel

Pesëshja e gjyqtarëve përbëhej nga tre gjyqtarë nga Gjykata e Apelit e Shkodrës dhe dy nga gjykata e Apelit e Vlorës. Nga Apeli i Shkodrës ishin deleguar për të shqyrtuar çështjen gjyqtarët Skënder Damini, Fuat Vjerdha, Petrit Aliaj, si dhe Lindita Hoxha dhe Aleks Nikolla nga Gjykata e Apelit e Vlorës. Kjo ishte hera e dytë që dosja e Dritan Dajtit shqyrtohej në Gjykatën e Apelit për Krime të Rënda pasi herën e parë Kolegji Penal, i kryesuar nga gjyqtari Idriz Mulkurti, i dha atij katër vendime me burg përjetë për vrasjen e secilit efektiv policie.

l.h/ dita

February 11, 2019 10:21
Komento

19 Komente

 1. asd February 11, 10:30

  “Pjeserisht kunder” nuk justufikon keta palo gjyqtare. Qe te peste duhen konsideruar nga KLGJ. Ka shume mundesi qe edhe perpjestimi ne vendim te jete parashikuar midis tyre. Te peste duhet te dalin jashte sistemit pergjithmone.

  Reply to this comment
  • araniti February 11, 19:34

   Oooo asd !
   A e kupton cdo te thote pjeserisht kunder!
   -Pjeserisht kunder do te thote qe dy gjyqtaret qe kane votuar pjeserisht kunder jane dakort per , piken nr.1 te vendimit qe ka te beje me lenien ne fuqi te denimit te dhene nga gjykata e shkalles se pare (burgim te perjetshem dhe kane votuar kunder per piken 2 te vendimit qe i mundeson uljen ne 25 vjet burg.
   ndaj kur nuk di te lexosh nje vendim gjyqesor mos u shpreh see ndaj vuan Shqiperia…se flasin analfabet funksional per gjera qe nuk i kuptojne dhe shpjegojne dot…

   Reply to this comment
 2. Hosteni February 11, 10:45

  Gjykates analfabete dhe bythshitur ishin, si puna jote o artikullshkrues qe shtron pyetjen ” kush ishin” dhe jo “cilet ishin”.

  Reply to this comment
  • araniti February 11, 19:38

   Hosten !
   Ik e grahu qeve…se nuk kupton dot se cdo te thote vendim pjeserisht kunder…ik se per mesime ke qene ibret…ndaj te ngeli hosteni ne dore…ik e grahi qerres…

   Reply to this comment
 3. alphade February 11, 10:48

  Gjyqtare keta ?! Shihni firmat e tyre ! Duken analfabete
  komplet. Mos jane valle “plepistat” e dushmanit te Vicido-
  lit, Monstres Drakula……!

  Reply to this comment
  • Palok Tonini February 11, 16:34

   Monster Drakula ka pergjegjesi per zbatimin e metodes se shkaterrimit te drejtesise. Por dizenjuesja e kesaj metode eshte Argita, e shoqja e Jamarberit dhe e bija e Saliut dhe Lirise, motra e Shkelzenit dhe kunata e Armines, e cila projektoi nje sistem drejtesi ku u perfshine tre grupe juristesh: 1. juriste (me nder) farefis i Berishajve, 2 juriste (me nder) me origjine nga e njejta krahine dhe 3. juriste (me nder) shoke e shoqe klase te Argites. Keto tre grupime e bene drejtesine fertile, por mbi te gjitha duke u bere mburoje e krimit, vjedhjes, grabitjes, zaptimit te prones se tjetrit, nxiten dhe stimuluan korrupsionin ne Shqiperi. Prandaj nese do vini dore ne drejtesi, sigurisht te gjithe duhet te kalojne ne teh te shpates, por e para koke qe duhet ti jepet drejtesise eshte ajo e Gites se Salushit.

   Reply to this comment
 4. qytetar February 11, 10:55

  Petrit Aliaj,po te jete gjygjtari Sarandes qe ka vrare nje person ne Derlvine duhet shkerdhyer nena e motra ,atyre qer kane lene akoma ne pune

  Reply to this comment
 5. qytetar February 11, 10:56

  Petrit Aliaj,po te jete gjygjtari Sarandes qe ka vrare nje person ne Delvine duhet shkerdhyer nena e motra ,atyre qe kane lene akoma ne pune

  Reply to this comment
 6. POPULLI February 11, 11:40

  KETA KANE MARE PARATE DHE SU PLAS FARE EDHE PO TI PUSHOJNE SIC NDODH GJITHMONE NGA PUNA…..!!!???

  Reply to this comment
 7. intelektuali February 11, 11:44

  Po te ishin ketu ku jeton intelektuali ne SHBA keta gjykates me psiqike enveriste do te ishin cuar ne karriken elektrike,

  kurse:

  Ne Shqypnine e Rilindjes Enveriste del Ministri i Rendit dhe akuzon gjykatesit qe po falin killerin e 4 policeve, qe njesoj si Fullan Kusarin keta gjykates kriminele i ka zgjedhur dora vete Edi Rama per arsye te paditura, kush t’i thote dhe t’i investigoje ne kete Parti-Shtet te Bashkim Ulajt&Lukuni qe di vetem te tregoje me gisht:

  FAJIN GJITHMONE E KA SALIU!

  njashtu:

  Si ne Kohen e Qepes te Enverit qe deklaronte papushim derisa ngordhi dhe e mbylli halen e pederastit te pabese, dallkauk injorant qe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin:

  FAJIN E KA GJITHMONE AHMET ZOGU.

  Reply to this comment
 8. valentina February 11, 11:58

  Ky eshte i fameshmi veting ku vazhdohet te mashtrohet populli,per cili veting e keni fjalen o te degjeruar,perse duhe thjeshte te largohen nga organet e drejtesise te gjithe ata prokurore dhe gjyqtare te korruptuar qe nuk justifikojne pasurite e tyre duke mbrojtur kriminelet dhe banditet politikane per krimet e tyre monstruoze qe vetem ne filma i kemi pare?sepse dihet cdo person qe kryen nje krim eshte pergjegjesi e tij individuale te pergjigjet per krimin,por kur kriminilet e prokurorise dhe gjykatave arrijne te shfajesojne nga akuzat keta kriminele,atehere keta te fundit jane 1,000 here me te rrezikshem se vete ata qe perdorin armen per te vrare,po si mund te besoje populli ne te fameshmin veting o kurva ligjberes,ku njerez te drejtesise te dale jashte sistemit per padrejtesi te mjaftohen vetem me perjashtimin e tyre nga drejtesia, duke i lejuar te shijojne pasurite e ngritura duke shitur drejtesi me vendimet e tyre skandaloze dhe korrupsion dhe ju pretendoni qe te behet drejtesi?kur nuk behet drejtesi per nje vrases ordiner,dhe pse mund te kete lidhje politike,po per ata qe kane drejtuar dhe drejtojne shtetit prej 28 vitesh cfare drejtesie mund te presin shqiptaret?

  Reply to this comment
 9. MH February 11, 14:36

  Gjyqtaret qe i bajne karshillek Vettingut!

  Na e hoqet interresin se kush ishin keto gjyqtare.Tashti jemi ne interresin e dyte.
  Te mos kalojne fare nga rruga e vettingut.Po direkt tu vihet bylyzyku i marteses nder duar dhe direkt ne burg.

  Reply to this comment
 10. Nje shqiptar February 11, 15:26

  Gjykim i shkurtuar i ulet 1/3 e denimit! Ai ka vrare 4 police nga 25 vjet bejne 100 vjet burg i ulet nje e treta keshtu qe duhej denuar 75 vjet burgim. Llogari e thjeshte por ndoshta keto gjykates nuk kane mesuar akoma thyesat.

  Reply to this comment
 11. kokepalari February 11, 19:34

  tani do kalojne ca vjet dhe ky monstra do sillet mire ne burg do behet dhe pergjegjesi i bibliotekes dhe do jete aq i dalluar sa do dali nga burgu e do na kapardiset rrugeve!!
  shtet leshi !!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*