VENEDIK / Edi KM shastis miqtë me origjinën e tij të dhjetëfishtë

August 6, 2019 23:59

VENEDIK / Edi KM shastis miqtë me origjinën e tij të dhjetëfishtë

Shoqëruesit italianë nuk u çuditën shumë disa muaj më parë, kur artistin Edi KM e përshëndesnin rrugëve të Venedikut: “Ciao cusin, co’mea”, dhe i interesuari ua kthente përshëndetjen shpenguar po në dialektin e vështirë venecian.

Siç do pohonin ata më pas për Gojët e Liga, “Epo thamë, burri i botës artist, pastaj kryeministër, pa le pastaj ish sportist… kushedi sa njohje ka”.

Mirëpo brenda atyre pak orëve, si ta kishin të afërm, KM-n e përshëndetën njerëz të panjohur në anglisht, frëngjisht, madje edhe në shqip, në disa dialekte: “Uore kusho, ça bën, do rrish na ca?”, “Naqe, kur paske ardh mor ta marrsha?”, “Qy qy, boti, po ti ça do në Venect’ ere” etj etj.

Me nuhatjen që e karakterizon, artisti kryeministër e kuptoi konfuzionin e italianëve, dhe nisi t’i sqarojë:

“Mos u çuditni, po unë kam kushërinj gjithandej nëpër Europë. Sepse origjina ime është një përzierje e paparë. Mai vista, hai capito? A melting pot, siç thonë portugezët. Në dejet e mi rrjedh gjak venecian, shkodran, mirditor, beratas, durrsak, himariot… ca pika i kam napolitane, nga Anzhuinët e Napolit, pra jam edhe disi francez; ndërsa një degë e brezit të dhjetë para meje ka ardhur nga Aragonezët spanjollë… Tani që po e mendoj, përderisa kam kaq qejf t’i bie defit dhe të këndoj këngë qejfi, mund të jem dhe pak egjiptian… Lëre, histori e gjatë”.    

Në vijim, Edi u shpjegoi miqve të mahnitur se kjo është arsyeja pse ai flet pa teklif me Macronin në telefon, me turli lloj ministrash italianë, englezë, madje edhe me liderët e Turqisë.

“Helbete,” u tha Edi, “purtroppo, mund të kem edhe ndonjë damar nga Azia e Vogël, kushedi”.

KM rrëfeu se kurioziteti për të gjurmuar prejardhjen e tij, faktikisht zuri fill nga xhelozia e çuditshme që provoi kur Bruno Vespa shqiptar, nisi të pretendojë lart e poshtë se kishte shtatë gjyshër, katër palë prindër dhe një mozaik xhaxhallarësh, gjysmë-vëllezërish, çerek motrash, tezesh e dajosh.

“U knoq në prona biri i botës, me gjithë atë origjinë të larmishme që kishte”.

Atë çast italianët u ftilluan: “Aaa, il signor Fevxiu! Po po, e njohim. A mund të na ndihmosh ta takojmë dhe t’i marrim një autograf?”

Këtu Edit nuk i erdhi mirë. Nisi të përtypej dhe tentoi të ndërronte temë. Por atë çast, një artdashës u afrua dhe e përshëndeti gjermanisht. Folën përzemërsisht për nja tre minuta, pastaj gjermani u largua. Gjithë çfarë kuptuan italianët, ishte se KM i premtoi nemçes se do t’i çonte të falat në vend.

-Edhe ky gjermani, kushëri? – e pyetën ata.

-Jo mo çne! Të kisha rrënjë gjermane, nuk do më rrinte Merkeli hundë e buzë – ua ktheu KM, – thjesht e njoh. Është farefis i Pandi Majkos, nga Bremeni. Se Pandi ka origjinë gjermane, nga një katragjysh mjek që punonte në oborrin e Ali Pashës…

 

*****

SHËNIM: Gojët e Liga është një rubrikë satirike. Origjina e shumëfishtë e kryeministrit, jo

August 6, 2019 23:59
Komento

11 Komente

 1. Budallenjte dhe plepat behen te gjate August 6, 23:25

  Hahahaaaa. Rrace shqiptaresh. Genjeshtar e mburravec

  Reply to this comment
 2. Plaku Xhuxhumaku August 6, 23:33

  Po domosdo, kur te shkerdhehet fisi me ke i del perpara edhe origjina bohet si oturak ku dhjesin te gjithe.

  Reply to this comment
 3. XXXL August 7, 01:33

  …Plaku Shurranjosi Xhuxhumaku flet nga pervoja e origjines se tij. qe ze fill me jeniceret……

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku August 7, 03:25

   Une perveç qe shurroj, edhe dhjes. Per ty eshte gratis, megjithese me atp tre X qe ke vene ti zorr se te mjafton aq sa dhjes une, keshtuqe do marr edhe noi shok tjeter qe te ngopesh mire dhe te lyesh edhe turinjte.

   Reply to this comment
 4. Marash August 7, 01:40

  Hahaaaaaa
  Sa kam qesh 🙂 🙂 🙂

  Reply to this comment
 5. Ahaa August 7, 20:32

  Domethene, mesa kuptova une, Eduini eshte edhe pak shqiptar. Ti japim pashaporten them une

  Reply to this comment
 6. Socialist=hajdut specialist August 9, 00:25

  Ai gjermania do kete qene kusheriri inmajkos. Kot nuk u afrua

  Reply to this comment
 7. cubi.matjan August 9, 20:25

  Dita. Megjithe respektin e tepruar per JU , por, ky lloj humori I Dites me origjinen e km., nuk ju nderon sepse Ai eshte km. Shqiptareve. Dhe nese nena e Tij mbriti ne Vuno 550 vite me pare nga Mirdita nuk eshye turp, por migrim gjaku shqiptar. Nese babai I tij u cvendos nga Voskopja ne Berat- Durres- Tirane eshte shprehje kokeforte e origjines shqiptere. Ne MPJashtme ka dokumenta Te detajura te mbledhura nga Z.Anagnosti, prej Vunoi, per shqiptaret e BREGUT emigruar ne Korfuz dhe per Te cilet ministri I jashtem I Greqise, aktualisht, manipulon paturpesisht.Etj.,etj.
  Lutem mos ngaterroni punet e shkolles me Te konviktit.Mbani lart emerin e nderuar DITA.

  Reply to this comment
 8. Mark.uk August 14, 18:47

  Gjak mbretror ka se del shume afer me mbretin Zog.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*