Venezuela kërkon urgjentisht largimin e ambasadores së BE-së, Maduro: Ata që nuk na respektojnë…

June 30, 2020 18:02

Venezuela kërkon urgjentisht largimin e ambasadores së BE-së, Maduro: Ata që nuk na respektojnë…

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, urdhëroi që ambasadorja e Bashkimit Evropian, Isabel Brilhante Pedrosas të largohet nga vendi brenda 72 orësh.

Mediat ndërkombëtare kanë bërë me dije se dëbimi i Isabel Brilhante Pedrosas erdhi disa orë pasi BE-ja vendosi sanksione kundër 11 zyrtarëve të Venezuelës, pasi këta të fundit pretendohet se kanë kryer veprime kundër Asamblesë kombëtare, të kryesuar nga udhëheqësi i opozitës, Juan Guaido.

Guaido e ka shpallur veten president të përkohshëm vitin e kaluar, por ende nuk ka arritur ta largojë Maduron nga pushteti.

“Nëse ata nuk mund ta respektojnë Venezuelën, atëherë duhet të largohen”, tha Maduro duke folur për zyrtarët e BE-së.

Të hënën, Këshilli Evropian tha se 11 zyrtarë të Venezuelës janë shtuar në listën e të sanksionuarve “për shkak të rolit të tyre në akte dhe vendime që dëmtojnë demokracinë dhe shtetin e ligjit në Venezuelë”.

l.h/ dita

June 30, 2020 18:02
Komento

6 Komente

 1. Nje shqiptar June 30, 19:04

  Eshte Maduro ai qe duhet te kargohet menjehere nga Venezuela. Eshte ai diktatori qe ka shkaterruar tere institucionet e shtetit duke krijuar polici politike qe varet nga partia e tij, duke krijuar Parlament paralel qe varet nga partia e tij, duke krijuar Gjykate te larte qe varet nga partia e tij, duke krijuar sherbimet sekrete qe varen nga partia e tij, duke sjelle me mijra kubane per mbrojtjen personale te tij dhe per te kontrolluar ushtrine. Maduro po pergatitet qe te shkaterroje edhe vete parlamentin , pasi krijoi nje komision qendror te zgjedhjeve jo te ligjeshem, ku bejne pjese 11 personat e sanksionuar nga BE. Keta persona krijuan parlamentin paralel me zgjedhjet fallso 2017 dhe e bene ate president ne 2018. Sot Venezuela eshte ne uri te plote, pa benzine dhe gas edhe pse eshte rezerva me e madhe e botes me hidrokarbure. Sot Venezuela po vuan nga dy virus: MADURO dhe COVID -19. Mjere ai popull qe nuk eshte i zoti te largoje diktatorin Maduro dhe banden e tij.

  Reply to this comment
  • xxx June 30, 20:47

   Guaido i paligjshem grusht shteti nen ndihmen e senatorit nga Florida, Venezuela target sigurimit amerikan. Diversantet amerikane ish-marinsa ne Venezuele qe kapi Maduro se fundmi deshmojne te njejten agresion te felliqur ndaj vendit sic ndiqnin ndaj nesh para ’90es.

   Reply to this comment
  • Arben June 30, 22:18

   Maduro ka fituar zgjedhjet e lira në Venezuelë, ka fituar edhe zëmrën e popullit, jo thjesht votat( siç mbushen kutitë në allbani me bekimin e ambasadorëve

   Reply to this comment
  • titi July 1, 14:47

   Ça të bëjë me ty Maduro?!

   Reply to this comment
 2. Loje e Ndyre PolItike gjithe jeten ! June 30, 19:07

  Nes gjasme te Drejtat e Opozitarit kta shtypin veete me kembet e tyre Te Drejtat e Njeriut
  me te tilla sanksione ,

  si benin dikur me Shqiperine ,

  sepse kto sanksione nuk veprojne aspak ke ky Krimieli

  Maduro ,

  por direkt ke populli i pafajshem . Nuk shiteshin edhe me Shqiperine kta

  Lideret e Principeve dhe Lirive te Njeriut ne Bote

  para se te ndryshohej sistemi komuniste ke ne ?????

  Dhe cfar ben me te ashtuquajturen Demokraci ?

  Sollen nji bombe te padukeshme pokjaliptike qe shkaterroj Shqiperine dhe jeten e shqiptareve , jo

  Sistemi por sepse Kta Te Fortet qe beje Pordhet me te Medha ne Bote ,

  e sabotuan qysh ne lindje ,pra e deshtuan vete ne Shqiperi te ashtuquajturen Demokraci !

  Shiko Shqiperine sot me probleme pafund per popullin
  politike corbe Djalli ,
  papuenesi , s’ka Drejtesi ,shendetesia shkollat arti etj

  institucione jo ashtu si duhet aspak funxionale per shoqerine ,
  por edhe
  per Shtetin dhe pa asnji te ardhme ,por dhe vetkerceuese se na futen Djallin brenda Shqiperise

  duke na e shndruar nee Arabistan ,prishen Industrine

  e gjithcka ku dilir punesoheshin 3-Mio qytetare shqiptare

  brenda nate duke na mashtruar see do ju biem Industri

  te zhvilluar Perendimore dhe e lane
  Shqiperine Toke te Djegur

  dhe shqiptareve i thane – beni cte doni .
  Per ju ne si Te Fortet e Botes,
  kemi paarashikuar qe ju te operoni

  ktej e tutje ne kte jete ” Demokratike “SI kriminele

  kte role i rezervuan shqiptarit kta qe sprucojne helm kudo

  Dhe Maduro e di se kush jane kta dhe cfare duan dhe u jep reston .
  Bote e Djallit s’ka Drejtesi por Monstra

  Reply to this comment
 3. On June 30, 20:53

  Bravo….me ne tallen gjithe diten….kufijte I mbyllen

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim