Venezuelë/ Opozita sfidon Maduron, bën thirrje për protesta

July 29, 2017 19:12

Venezuelë/ Opozita sfidon Maduron, bën thirrje për protesta

Opozita në Venezuelë i bëri thirrje mbështetësve të saj për demonstrata të tjera, pasi një numër i vogël protestuesish sfiduan urdhërin e qeverisë për ndalimin e manifestimeve deri ditën e martë, para zgjedhjeve të diskutueshme të caktuara nga presidenti Nikolas Maduro.

Presidenti Maduro paralajmëroi të enjten se kushdo që sfidon urdhrin për ndalimin e demonstratave rrezikon deri në 10 vjet burg.

Protestuesit po demonstrojnë kundër votimit të diskutueshëm të së dielës, kur qeveria planifikon të votojë për krijimin e Asamblesë Kushtetuese që do të ndryshojë dokumentin themeltar të vendit.

Kritikët akuzojnë se vetëm mbështetësit e Maduros janë kandidatë për Asamblenë Kushtetuese dhe se ata mund t’i japin atij të drejtën për të ndenjur në detyrë për një kohë të pacaktuar.

July 29, 2017 19:12
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*