Venizellos, së shpejti në Shqipëri për paktin detar

Redaksia Online August 7, 2013 09:32

Venizellos, së shpejti në Shqipëri për paktin detar

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Evangelos Venizelos, do të vizitojë së shpejti Tiranën. Vizita zyrtare do të ketë si qëllim kryesor bisedimet me qeverinë e re për paktin e ndarjes së ujërave detare.

Ambasadori shqiptar në Athinë, Dashnor Dervishi, thotë se nga pala greke ka një vullnet të mirë për zgjidhjen e çështjes së paktit detar dhe toponimeve. “Ka një vullnet për të zgjidhur si çështjen e paktit detar, por edhe problemin e toponimeve, për të cilin do të ngrihen grupe pune shumë shpejt dhe besoj se kjo çështje ka për të gjetur rrugën e zgjidhjes,” tha Dervishi.

Redaksia Online August 7, 2013 09:32
Komento

3 Komente

 1. hosteni August 7, 10:01

  po e trajtove grekun si legen ai te respekton

  Reply to this comment
 2. kokpalari i 21 janarit August 7, 10:13

  për të zgjidhur si çështjen e paktit detar, por edhe problemin e toponimeve??? mos duan te zevendsojn kufirin detar me ca tabela toponimesh keta plehra??? Dmth ne tu falim detin ata te na japin hicin?? Prandaj i krijojn problemet ne kufi ata kujdes o ju shtetar shqiptar mos e shisni bythen o ju hengert dreqi

  Reply to this comment
 3. fatmiri August 7, 12:28

  Ne kishim kufirin te percaktuar, por e çfuqizoi Saliu me qeverine e tij duke firmosur nje kufi tjeter. Tani eshte e domosdoshme qe duhet zgjidhur, por mendoj se kryetari i grupi per anen tone duhet te jete Myslym Pashaj. Vetem keshtu ka besim dhe populli ne drejtesine e zgjidhjes. Nuk duhet te mbetet litare neper kembe qe e la Saliu si shume litare te tjere, por me ligje kombtare e nderkombtare duhet te perfundoje ne nje kohe sa me te shkurter se pastaj do behet si çeshtje e emrit te Maqedonise. Po çfare ti bejme Saliut? Ta shpiem ne burg? Ja te shohim sa te pergjegjshem do te jene keta te sotemit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim