TEC-i i Vlorës, vepra 110 milionë euro në koma dhe një rrogë 40 mijë euro në muaj (!!) si detaj i zhvatjes që vijon

October 23, 2015 15:30 Updated

TEC-i i Vlorës, vepra 110 milionë euro në koma dhe një rrogë 40 mijë euro në muaj (!!) si detaj i zhvatjes që vijon

Investigim DITA – Termocentrali i Vlorës përfundoi së ndërtuari në vitin 2009, me një investim prej 110 milionë eurosh nga shteti shqiptarë.

TEC-i në fjalë punoi deri në janar të vitit 2012, për shkak të një defekti në sistemin e ftohjes së tubacioneve.

TEC-i u ndërtua nga firma “Maire Tecnimonti”, e cila nuk ka përmbushur kushtet e kontratës.

Investimi nga qeveria shqiptare kishte për synim prodhimin e energjisë elektrike, për të mos e varur rrjetin energjetik nga reshjet.

DITA ka kryer një investigim për gjendjen aktuale të veprës energjetike, për të cilën shpenzohen shumë para.

Kompania italiane tenton të marrë ende fonde nga shteti shqiptar për veprën që nuk e përmbylli dot, duke ofruar konsulencë.

TEC-i nuk është marrë nën dorëzim nga Korporata Energjetike Shqiptare.

Kjo e fundit i është drejtuar gjykatës për ta zgjidhur çështjen në mënyrë ligjore.

Nga ana tjetër, kompania italiane ka nënkontraktuar një kompani tjetër të kamufluar me punonjës të saj për ta çuar çështjen në arbitrazh.

Pasi ka marrë nga Autoriteti kontraktor TEC Vlore sh.a., refuzimin e ankesës së tyre, italianët e kanë ankimuar këtë vendim refuzimi në Komisionin e Prokurimit Publik.

KPP është organi më i lartë vendimmarrës për ankesat ndaj vendimeve të Autoriteteve Kontraktore publike, si i tillë vendimet e tij mund të rrëzohen vetëm nga Gjykata.

Duke shfrytëzuar fondet e tërhequra nga certifikata e garancisë dhe në bashkëpunim me bankat dhe institucionet financiare që kanë dhënë fonde për ta ndërtuar, KESH ka ndërmarrë hapat e parë: Së pari, rekrutimi i një firme të specializuar për punimet në det, e cila duhet të vijë e të bëjë një audit funksional e të demonstrojë pse impianti i ftohjes është defektoz.

Mirëmbajtja e TEC-t ka kosto financiare për shtetin, ndërsa nuk prodhon asgjë.

Aktualisht, ndërmarrja ka 62 persona të punësuar, ndërsa një inxhinier i huaj për mirëmbajtjen merr afërisht 40 mijë euro rrogë./DITA

 

Materialin e plotë mund ta lexoni KETU

October 23, 2015 15:30 Updated
Komento

16 Komente

 1. deti October 23, 14:23

  Dhe kjo qeveri plot me karagjoze doli.
  Te pa afte.

  Reply to this comment
 2. front October 23, 14:32

  E ka fajin super fuqia e “vogel” energjetike! Berisha nuk la fushe pa vjedhur! Deri kur ,Zoti do te na degjoje ,te denoje kete kriminel?!

  Reply to this comment
 3. yy le October 23, 16:29

  jo jo. me ke tallni karin juve. po ishte tec ne fier s’kish nevoje te ndertonit te ri, perse nuk arrestohen moterqiret italiane qe kane mashtruar shtetin shqiptare ne kete menyre, po moterqiret shqiptare qe ua dhane kontraten moterqireve italiane perse nuk arrestohen. po ky 40 mije eurshi c’merita dhe kompetenca te medha na paska, kur per mirmbajtjen krejt elementare te atij gjoja tec te vlores ka ne shqiperi sh inxhiniere te zote qe enden rrugeve per buken e gojes dhe jane katandisur si dreqi, qe ate pune do ta benin me sh here me pak leke pa le me euro. kush ishte azgani qe e coi tec ne vlore nderkohe qe ishte tec ne fier dhe fare mire mund te riparohej e te rivihej ne pune e me kalimin e kohes te behej krejt i ri. u hodhen ne mes te rruges plot hallexhinj qe mbanin familjte me buke ne tec e fierit qe te na fusnin loqen ne bythe keta mashtruesit nga italia. duke cuar tec ne vlore kur fieri patozi dhe balshi ishin qytetet inxhinieresh (ata qe kane mbetur pas baterdise se madhe)

  Reply to this comment
 4. yy le October 23, 16:31

  dhe si sh te tjere nga fieri ndoshta ka mundesi qe notin e ke mesuar te kullat e ftohjes, pikerisht brenda tec-it te fierit

  Reply to this comment
 5. Arben October 23, 16:41

  TE GJITHE PARA PARLAMENTIT, TI DJEGIM KRIMINELAT TE GJALLE.

  Reply to this comment
 6. Teci October 23, 17:35

  I hengshi mutin shtetit te Enver Hoxhes. Kur ishte ai ne punonim dite -nate. Erdhet ju qe rrinit pas bythes se drejtuesve komunist, e i pordhet te gjitha nga industria e bujqesia ,arsimi e shendetesia. Thot mire nje komentues ,ju duheni djegur per se gjalli,sidomos kete opozite qe per 8 vjet vodhi e vodhi e tani del e bejne po ata qe vodhene vran gam ,gam si qeni.

  Reply to this comment
 7. Eni October 23, 18:46

  Saliu as kryeministrine nuk e administronte dot,jo se jo as spitalet qe i ktheu ne hale dhe me tendera cdo 2 vjet qe fituesit e tenderave ne ujdi me mirembajtesit e spitaleve prishnin instalimet qe te behej ndonje tender i ri…e jo me tecin.e Vlores. Per mua Edi Rama duhet se pari te denoje ata qe jane fajtor ne kete katraure dhe pastaj mund te aktivizohet TEC-i kur te vije gazi natyror…..Dhe shperthimi ne Gerdec tregon sa e afte ka qene administrata e Saliut….
  Horat ende vjedhin ate pasuri qe na la parademokracia qe na mbajti e na mban dhe sot gjalle….Lulit qe i dhemb varferia e popullit i kerkoj qe ata para 230 mil.euro plus ato qe vazhdon te vjedhe ne forma te kamufluara tua jape fermereve si ndihme solidare qe te lehtesohet nga penalitete e veprave antipopullore e anti shqipetare….qe ka kryer…

  Reply to this comment
 8. katarakti October 23, 18:59

  Ky inxhinjeri i huaj po te ishte ne vendin e tij, as 3000 euro ne muaj nuk do merrte. por ka gjetur Shqiperine dhe ben palle. Kemi pasur me pare inxhinjere, mjeke, profesore, shkencetare siç i kishte edhe bota. Por sot ata kane ngelur rrugeve ose jane zevendesuar nga ata te Kristalit dhe kompani ose nga mashtruesit dhe perfituesit e huaj! TEC-in e Fierit e vume ne pune per bukuri qe me 1970-ten dhe tani qe ishim rrote me rrote me Gjermanine, nuk mirembajme dot nje TEC, qe na e kane ngritur te huajt! Hajde Afrike hajde. Dhe te me fali Afrika qe po e ul kaq shume pa te drejte. Duhet te thonja :”Hajde Viçidol hajde. E beme te gjithe Shqiperine si ty”!

  Reply to this comment
 9. T-HECI October 23, 20:37

  Ka punuar ndonje dite ky TEC-i ? Une e di qe jo. Ne artikull thuhet qe ka punuar 3 vite (2009-2012).Kete pune e di LSI-ja qe ka patur ministra nga 2009 deri ne 2013 Dritan PRIFTIN, Nasip NACON dhe Edmond HAXHINASTON. Sot kjo pune eshte “HARRUAR” ???

  Reply to this comment
 10. petraq October 23, 20:42

  ne borxhet e ish qaeverise berisha ne se ben pjese teci i vlores i cili nuk ka punuar asnje dite dhe a eshte mare ne dorezim nga qeveria socialiste,vetem per kete tec ish kryeministri te shkoje ne litar.

  Reply to this comment
 11. emigranti gjermanise October 23, 22:10

  ec aty minister malok gramshi, ec ec tec, gri sallate qe te mos e lesh thate.
  turp, gjithe ata leke qe mer si rroge minister per te bere nje mal me mut.

  Reply to this comment
 12. mirel October 24, 12:56

  Ti merrni te keqen Berishes te gjithe dhe gjithe larove te tij, me Ramiun bashke
  Njerez indiferente qe dine vetem te pine kafe dhe te shikojne futboll
  Ku eshte patriotizmi kur vendi vidhet me qindramiliona?
  Hani fara luledielli

  Reply to this comment
  • I papuni (Msc ing elekt) April 12, 10:05

   Te lumte goja Mirel. Ne jemi pergjegjesit kryesore per vjedhjen e vendit. Ne e dime qe patriotizmi eshte te shash greket e serbet, por nuk e dime qe patriotizem eshte ta duash vendin tend dhe ta mbrosh edhe nga keta pushtat qe na qeverisin….
   Dicka me habit mua! Per cfare duhet gjith ai personel, nderkohe qe tec nuk punon? Aty duhet ndonje roje. Ca duhet ing 40 mij eurosh!!???

   Reply to this comment
 13. V,Duka October 24, 12:56

  Rendesi ka te behen reformat; c’ rendesi kane per Shqiperine parat apo evorote !!!!!
  …..populli ka plot bare per te ngrene e shtruar per te fjetur.

  Me respekt te madhe per reformuesit. V.Duka.

  Reply to this comment
 14. shpatar October 24, 16:14

  Pse egziston ky TEC pyesni Saliun qe e miratoje dhe Ramen qe e mban si dopio 6 ne dore. Rama nuk ka cte beje.Mbas TECit fshihet nje nga skandalet e firmave Piramide te ngritura per pastrim parash .Vetem dalja para gjyqit e Berishes do te nxjerri zorret e pleksura te Shqiperise nga 93 e deri tani .Ne keto ceshtje, si nendecia 105, fshihen te gjitha poshtersite qe jane bere ne kurizin e popullit shqiptare .Nuk jane vetem politikanet tane te lyer ne to por dhe shume perfaqsues anonim te Aleatve qe kane perfituar nga idiotizmat e politikanve shqiptare.
  Jemi miq ,ju duam e dim qe na doni .Kapitalizmi keshtu ka qene dhe keshtu do funksjonoi dhe per ju .Me kete formule ,qe te luash, duhesh te jesh shqiptare patriot e jo vegel e shitur. Ndryshe ketij populli laku nga fyti kurre ska per tju hequr . Sic kerkon Rita ,ne Kosove, te hiqen politikanet egzistues,keshtu do te kerkoja dhe une per te Shqiperise .Por e di qe kjo eshte e pa realizueshme .E kesaj i thon :Pirt.. te shfryesh se te bene mire .
  Ky TEC dhe gjithe bemat e demokracise shqiptare kane lene pasojat e tyre ne popull .Ne kohen e Diktatures 30 % e popullsise ishin psikopate e te stresuar .Tani 80 % jane te tille sa qe nuk arrijne dhe Aleatet te kuptojne pse ndodh keshtu me shqiptaret ne Shqiperi e Kosove. Fenomeni, nga nje shtypje ne zgjidhjen e oshkurit sigurishte qe do te linte, nga pas per popullin shqiptare, keto fenomene qe do te na duhet kohe te marim formen qe duam .Dy breza nga sot jane pak .Dhente Zoti e nderrofte stomakun e shqiptarve .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*