Vetëm 500 njerëz në botë e kanë këtë pasaportë të rrallë

March 11, 2019 00:45

Vetëm 500 njerëz në botë e kanë këtë pasaportë të rrallë

Pasaportat janë ato që na japin mundësinë të udhëtojmë nga një vend në tjetrin.

Disa prej tyre ama, kanë pak më shumë liri.

Pasaporta gjermane e ilustron më së miri këtë, pasi ata që e posedojnë mund të udhëtojnë në vetëm 177 vende pa viza.

Por ekziston një pasaportë që është e rrallë dhe e vështirë për t’u gjetur,pasi vetëm 500 persona në botë e disponojnë një të tillë.

E kemi fjalën për pasaportën e Urdhrit Sovran Ushtarak të Maltës.

Sipas The Independent, për momentin në qarkullim janë vetëm 500 të tilla.

Urdhri Sovran i Maltës u njoh nga Papa Paschal më 1113, dhe sot është një nga njësitë e pakta sovrane që nuk kanë ndonjë tokë apo territor.

Urdhri pati vëmendjen kryesore ndaj të varfërve dhe mbrojtjes së besimit katolik.

Me ndihmën e vullnetarëve, ata ofrojnë ndihmë për fëmijët, të pastrehët, handikapët, refugjatët, të moshuarit, të sëmurët dhe lebrozët në mbarë botën.

Urdhri gjithashtu mund të hyjë në traktate, të lëshojë pasaportat e veta, monedhat dhe pulla postare, dhe gëzon diçka që quhet “ekstraterritorialitet”, që e bën atë një ambasadë në Romë dhe vende të tjera.

a.s/dita

March 11, 2019 00:45
Komento

1 Koment

  1. alpin maloku March 11, 14:53

    vetem drecnit thuj sjan njerz kta m……

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*