Plani C dhe Plani D

March 22, 2020 23:27

Plani C dhe Plani D

Kryeministri Edi Rama ka folur edhe këtë të enjte përsëri nga emisioni “Opinion” nё TV Klan.

Ai ka thënë se do ketë disa shkurtime nё buxhetin e shtetit pёr tё siguruar fondet pёr planin e masave pёr pёrballimin e situatёs nga kriza qё po shkakton mbyllja e aktivitetit tё bizneseve dhe pagat e punonjёsve qё iu duhet të vetëizolohen.

Njё pjesё e fondeve ёshtё marrё nga koncesionet e parashikuara, tha ai, rreth 17 milionё USD.

Por “plani C” i Shqipërisë “në rast se përmbyset bota” është Turqia, sipas kryeministrit.

Ai tha se prej dy javësh një listë me nevojat e Shqipërisë ndodhet në tryezën e Erdogan, duke thënë se ndihma është e garantuar.

“Unë kam folur me Presidentin e Turqisë, me të cilin jam në kontakt të vazhdueshëm dhe kjo nuk ёshtё sekret. Ne prej dy javësh, kemi vendosur në tavolinën e shtetit turk një listë me kërkesa në rast se do të përmbyset bota, për të mbuluar ato që ju thatë.

Rama tha se “atë pjesën kritike, atë gjënë që duhet ta kemi të garantuar, ne e kemi të garantuar me Turqinë”.

“Ne njё kemi listё me kёrkesa nё rast se do tё pёrmbyset bota, nё rast se nuk kemi kujt t’i drejtohemi. Bota i drejtohet Kinёs, atё pjesёn kritike qё duhet me e pas tё garantuar pёr njё plan C e kemi tё garantuar”, tha kryeministri.

Kjo ishte deklarata e dytë brenda dy orëve e kryeministrit, e ndryshme nga e para.

Gjatë komunikimit nga kryeministria ai tha se në këtë luftë “jemi vetëm” dhe “do luftojmë të vetëm”.

Duket për shkak të reagimeve që ka marrë pas kësaj deklarate, në emisionin televiziv Opinion ai ka korrigjuar veten, duke përmendur Turqinë.

Kopertina DITA 22 mars 2020

 

Plani D….

Nga Artan Boriçi

Këtë javë kryeministri cilësoi Planin D si skenari më i keq i mundshëm, por nuk dha hollësi; i la shqiptarët të pandriçuar.

Vërtetë, i ka rënë të jetë udhëheqës i një vendi në krizën më të rëndë që prej luftës. Jam i sigurt se do bëjë më të mirën sepse sot vendi ka nevojë për udhëheqje.

Plani D nuk është asgjë tjetër veçse plani në kushtet e një bote të jashtme josolidare, të paktën për disa kohë, e kthimi i ekonomisë botërore drejt ekonomive kombëtare.

Në rast se bota vërtetë do shkojë drejt saj kjo është ende e panjohur. Dimë se ngrohja globale mund të reduktohet në një botë të tillë. Kapitalizmi i pafre nuk mund të jetë e ardhmja e një planeti që mbështetet në ligjet e fizikës! Ku jeta e arsyeshme përcaktohet prej madhësisë së protonit dhe forca e rëndesës!

Në rast se shkohet drejt këtij plani ne jemi një prej vendeve më të papërgatitura. Nga ana tjetër ne jemi vendi që ka mbijetuar 12 vjet i
mbyllur! Armiqtë biologjikë të shqiptarëve dihet se kush janë.

Sot është edhe virusi i kurorës. Fatkeqsisht, shpesh shqiptarët janë
armiqtë e vetes, siç po dëshmojnë këto ditë. Vërtetë socializmi shqiptar dështoi, por edhe feudalizmi i sotëm dështoi. Duhet të përdorim masat më të mira të socializmit, pa gabime, pa luftë klasash, me liri të plotë të individit, të hapur ndaj botës!

Ekonomi kombëtare e mbështetur në bujqësi, blegtori, turizëm, inovacion dhe tregti të lirë. Inovacioni është i lidhur me industrinë e katërt. Kapitalizmi botëror po punon për ekonominë numerike. Këtu nuk mund të mbajmë flamurin, por të ndjekim pjesën më të përparuar të botës.

Feudalizmi shqiptar ka kohë pat dështuar që prej vitit 1939. Këto tridhjetë vite nuk ishin të nevojshme për ta vërtetuar. Megjithatë, pas socializmit të mbyllur, shqiptarët panë botën më shumë se asnjëherë në historinë e tyre! Fatmirësisht, disa prej tyre mësuan kuptimin e lirisë!

Prandaj, le të jetë kjo luftë botërore një mundësi e re. Shqipëria dhe shqiptarët janë së paku 10 milionë. Le t’i mbledhim këto përvoja në këtë pjesë të planetit që nuk e ka kush! Le te fillojmë duke masivizuar mbrojtjen kombëtare ditët e luftës dhe duke bashkuar si komb kudo ku jemi në trojet e të parëve tanë.

Le të projektojmë një ekonomi që plotëson nevojat ushqimore për vitin 2020!

 

****

Botuar në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

 

March 22, 2020 23:27
Komento

66 Komente

 1. Tre elemtet kryesore per mbijetesen e shqiptareve nga Turqia March 19, 23:44

  1 ) miell gruri ukrainas

  2) BIDONA UJI ne vend te letrave higjeike

  3) MISH GREKU per corbe

  4) te gjitha kto ,nqs behen te gjithe shqiptaret Synet

  Reply to this comment
  • Besi March 20, 02:53

   Kryeministri I Britanisë Boris Johnson në një konferencë për shtyp sapo tha: ” që isha në një spital ku kishte pacient me Covid-19 dhe I dhashe dorën të gjithëve” .

   S’po merret vesh! Kjo punë

   Reply to this comment
   • zeneli March 20, 02:56

    Një cudi kam
    Eshte e nevojshme te dali kaq shume here ne media kryeministri???
    Perdite, pernate, disa here ne dite???
    Dhe flet vetem ky?
    Trump flet 2 min dhe pastaj mjeku specialist 15 min. Trump e dëgjon si filloristi mesuesen. Sepse njeriu normal dhe me trutë në kokë, dëgjon ekspertët dhe nuk dërdëllit. Lideri i pergjegjshëm, udhëheqësi i vërtetë orienton politikat dhe mer masat për të lehtësuar pasojat e fatkeqsive dhe nuk shndërrohet vetë në fatkeqsi suplementare. Lideri i vërtetë nuk kakaris 48 herë në 24 orë. Por Trump është “fatkeqsi ndërkombëtare” dhe kadri.
    Rama, sot kërkonte falje publike në një TV se paskësh “komunikuar rrallë” me ne.
    A e merni vesh o njerëz, o gjindje, o vëllezër, o ..o… nuk e di ça t’ju thërras. I duket se del rrallë nëpër ekrane. Nuk ka kerkuar ndonjë herë falje për korrupsonin galopant, për krimin, për ushtarët tutorë, drogaxhinj e killera që i vesh me pushtet e ia kanos si gijotinë mbi qafë qytetareve shqiptarë.
    Kërkon falje se sot paska komunikuar pak me ne nëpër media. (Edi jam. Ma boni hallall per sot)

    Reply to this comment
    • Biologu i qelizave telefonike March 20, 08:26

     @ Zeneli
     E para, nuk thuhet nje cudi kam, por jam i cuditur.
     Per ato te tjerat ke shume te drejte. Mos harro se specialistet e vertete, mbas viteve 90 dolen rrugeve te shisnin cigare dhe banane, apo moren rruget. Nuk i gjen me. Ata dy-tre qe kane mbetur duhet t´i bejne fresk politikes, se ndryshe ngordhin per buke.

     Reply to this comment
    • Zana March 20, 10:05

     Po’ Ke varur shpresen tek Turqia,hiq foton e te madhit Ismail Qemali qe mban ne zyre.
     (Nuk jeni ne gjendje te ushqeni 2 milion popull)
     Te pa afte .
     Mjer ne

     Reply to this comment
     • karamahmuti i albanis March 20, 10:56

      Turkoshaket jane ber synet ne tru

     • ganiu March 20, 23:36

      Zana, e ka për politikë, si kur bëri martesën, si kur mbante Priftin në krah, e kështu me rradhë.
      Do ta heq si zhduku Qemal Stafën.

    • KORÇARI March 24, 12:30

     Ky K/M ynë ka katandisur keq fare, është bërë si legen i ka dalë boja fare.
     Po tallet ko.plet Europa me të ,sidomos pas videos me Policinë Algjeriane , por dhe pas atyre Fotove me Qivurë, që si përfundim nuk ishin foto të Koronës ,por të të mbyturve në Lampeduzë në vitin 2013.
     Pra K/M po Krijon ZHURMË MË SHUMË SE SA KA NË TË VËRTETË, arsyeja që krijon këtë Panik nuk dihet, por do i dalë tymi më vonë kësaj meselesë së Koronës.
     Anglia pa marë asnjë masë ka më pak të vdekur sesa Franca që ka shpallur ndalim qarkullimi, A nuk është e çuditshme kjo???
     Por kemi këtu dhe Deklaratën e MJEKUT ITALIAN, por dhe Fryrjen e numrit të të prekurve nga Shteti Grek , ndërkohë që Institucioni Shtetëror i Shëndetit , jepte 24 të prekur ,Qeveria Greke jepte 94 të prekur.
     Kemi Suedinë që ska marë asnjë masë dhe nuk u bë qameti akoma, ndërkohë që ky K/M ynë solli qametin .

     Reply to this comment
   • dritan March 21, 12:08

    Ka bere vaksinen ai Trump &Co , pse besoni se nuk e kane zbuluar ate para se virusi te hidhej
    Keshtu elitat boterore jane te siguruar
    Rrebeshi do te bjere mbi te semuret kronike dhe pleqte, sepse jane shtuar shume dhe jane bare e rende per buxhetet

    Reply to this comment
 2. El dorado March 20, 00:15

  Ja pra kjo esht forca dhe zemergjeresia e
  Rexhep Tayyip Erdogan I cili ne keto momente te veshtira per kedo nuk nguron ti jape kurajo popujve te cilet i respekton dhe i do si popullin e tij. Pak me pare Thaçi tha qe jam garantuar nga Erdogan qe giithcka pe ka ne dispozicion turqia ilaçe asistenc ndihma jan edhe te kosoves. Nderkohe ne kosove rezikohet te bie qeveria ne shqiperi luli me doktorin gjakpires dixhital duan katastrof ndersa te tjeret bejn plane jo vetem per vete por si te ndihmojne edhe te tjeret nderkoh qe ka nje bare shum te madhe me refugjatet,….Ai esht udheheqesi bashkohor me i sukseshem i botes.

  Reply to this comment
 3. Arber iliri March 20, 01:13

  Rama je modh.Aty lale ec para si gjithmone.Situata e veshtire per te gjithe por do ta perballojme.

  Reply to this comment
  • elena March 20, 02:26

   Tani, pasi e shpalosem mire e mire humorin, duhet te mendojme seriozisht se si do ja bejme nese kjo histori do zgjase per muaj e muaj me radhe. Si do ushqehemi, si do punojme, si do jetojme? Situata eshte dramatike dhe mund te pershkallezohet ne nivele te frikshme.

   Reply to this comment
   • El dorado March 20, 12:01

    Nese situata zgjat deri në korik e pakta do kemi pasoja dramatike ekonomike sepse kemi ndërtuar nje shtet banane, e kemi marë politiken me tifozllëk dhe kemi lejuar gjakpiresin dixhital ta shkaterojë deri ne palc kete shtet.

    Reply to this comment
 4. KRAHASIM March 20, 02:10

  Presidenti Trump 90 minuta konference me gazetaret: per 12 muaj do kemi vaksinen. Tani po provojme efektin e ilaceve ekzistuese. Kryeministri britanik Johnson 50 minuta konference me gazetaret: per 12 jave do ia hedhim. Fjala kyce ne mesazhet e pergjigjet e tyre, optimizmi. Te dy( me eksperte ne krah) te fokusuar tek mbeshtetja per biznesin. “Qendrojuni ne krah punonjesve tuaj e qeveria do jete krah jush.” , tha kryeministri britanik. E perbashketa qe spikati: premtimi per komunikim sistematik me gazetaret. P.S. Makron njoftoi sot vendimin per te rritur me 5 miliarde euro fondin per punen kerkimore. Natyrisht ne s’kemi kapacitete te tilla por lajmi i mire eshte se vendet me te fuqishme po levizin e fort.

  Reply to this comment
  • uskania March 20, 11:20

   Këtu shkruajnë disa të ashtuquajtur antiturq, por që në fakt janë antishqiptarë. Kanë shumë merak kur zgjidhen problemet e vështira, duan arkivole.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 March 21, 09:18

    oski
    anti turk, anti gërk,anti sërb!?
    më duket se nuk të bën për forcë të që qënit anti, anti shqiptar!!
    mos u bëj budallaqe si zakonisht!!
    ke dhe ti qartësi mendimi ndonjëherë në vit!!

    Reply to this comment
 5. Ylli March 20, 02:11

  Luftëra, por s’fituam asnjërën..
  ========
  Që së vogli na kanë mësuar të jetojmë në luftë me diçka apo me dikë.

  Na mësuan në shkollë bëmat e luftës,po asnjëherë nuk mora vesh përse gjithmonë kemi qenë të pushtuar. A kanë luftuar të parët tanë apo jo?!

  Sidoqoftë duhet të kenë pasë një ushtri armike përballë të paktën dhe kanë luftuar aq sa kanë mundur. Qartësisht jo aq sa na mësonin në shkollë.

  Ne u rritëm me luftëra të tjera. Luftuam sa u shqyem fare ndaj: kulakëve, mikroborgjezëve, pronës private, bixhozit, flokëve të gjata, pantallonave cowboys, muzikës së huaj madje edhe ndaj rehatisë personale.

  Luftuam armikun e jashtëm e të brendshëm, pa e ditur se kush është ai. Luftuam edhe për të siguruar bukën dhe socializmin.

  Na thanë të jetojmë si revolucionarë në rrethim. Të mbajmë sytë katër e të hedhim valle në gojë të ujkut.

  Na ngulën thellë në kokë se ka gjithmonë një ARMIK të rrezikshëm që do të na zhdukë nga faqa e dheut.

  Në fakt koha e solli që të takohemi edhe me “armiqtë” dhe nuk e morëm vesh përse ishim në luftë me ta. Nejse hesap tjetër ky.

  Por lufta vazhdoi. Lufëra të reja celëm. Luftuam komunizmin, sigurimin e shtetit, shërbëtorët e diktaturës dhe me sipërfaqet e tepërta të banimit (madje edhe me telefonat në shtëpi).

  Pastaj filluam të luftojmë ndaj trafiqeve, ndaj krimit të organizuar e korrupsionit.

  Luftuam ndaj skafeve, drogës e makinave. Faqen e zezë arritëm, por ama luftuam e luftojmë prap..

  Deri sa vjen një pikë që luftojmë edhe me njëri-tjetrin sepse nuk kemi luftuar asnjëherë me asnjë armik.

  E bëjm rregullisht këtë gjë. Luftojnë trimat burra n’gratë e tyre, djemt n’prindër të vet, vëllezër e motra n’shoqi shoqin, kushërinjtë po e po.

  Luftojmë komshinjtë, pronarët, bisneset, të varfër e të pasur sipas terezisë së momentit. Luftojmë me qejf kur gjejm ndonjë “armik” që na e rrok syri.

  Sot na thonë se jemi prap në luftë,por me një virus… prap me armik që nuk e shohim.

  Luftë, luftë, luftë e luftë na shkoi kjo jetë. Gjendje e përhershme lufte…

  Për zotin nuk luftoj më, me askënd që nuk është armiku im i drejtpërdrejtë!

  Sfida nuk është luftë, dreqi e mori.

  Reply to this comment
  • ? March 20, 02:43

   O Ylli, te lumte, nuk i heq asnje presje. Vetem me lejo te shtoj ne fund dicka qe ti, mesa duket, per miresjellje nuk e kishe shkruar.

   NA ÇANE MENDER BYTHEN, NA ÇANE, E NUK NA LANE NJE HERE REHAT.

   Reply to this comment
  • asd March 20, 10:27

   Eshte nje film qe titullohet “La sottile linea rossa” i cili fokusohet ne luften e dyte boterore, pikerisht ne nje batalion ushtaresh amerikane qe kane rrethuar nje koder e cila mbrohet nga nje grup ushtaresh japoneze te vendosur per jete a vdekje te mos leshojne asnje pellembe. Beteja eshte e tmerrshme. Vriten me shume se trecereku i amerikaneve dhe te gjithe ushtaret japoneze. Ne fund mbetyrinat e batalionit amerikan mberrijne ne maje te kodres dhe pushkatojne edhe roberit. Pas kesaj, komandanti i thote borizanit, ti bjere borise te mblidhen te gjithe, te paketojne armatimet dhe te largohen. Ushtari protagonist ne film ben nje pyetje qe eshte me e tmerrshme se vete lufta; U vrame gjithe keta njerez per te mberritur ne maje te kesaj kodre te ndyre dhe tani duhet e largohemi ?
   Kjo eshte lufta. Beteja te kota. Mjere kush e ha.

   Reply to this comment
  • Adri March 20, 18:14

   Nese nuk je Ylli Manjani vete e paske kopjuar te teren!

   Reply to this comment
 6. Lili March 20, 02:12

  Nuk di cdo bej Turqia por…
  Cfare pash sot…Mbipopullimi i dyqaneve gjate fashave orare te levizjes se lire eshte metoda me efikase per te infektuar sa me shume njerez. Anulloni urgjent fashat orare! Levizja te jete e lire 24 ore, por e kontrolluar!!

  Reply to this comment
  • YD March 20, 17:21

   Plani C eshte te shpetoje bythen Komandanti

   Niset Lasgushi per Turqi direkt nga Sureli

   E ka bere gjyshi i tij Zogu, do ta bej dhe ky

   Reply to this comment
 7. Tani March 20, 02:14

  Si tha teto Ollga:”Asnje fjale s’te mora vesh mor bir… ju artistet o jeni te mencurit e dheut, ose jeni te shkundur nga farat”…
  Vertet nuk po merret vesh cfare thote!!
  Po na jep kurajo duke na thene qe edhe shtetet me te medha ne bote jane dorezuar, apo po na fut friken duke na thene “nuk e dime sa do te zgjase kjo mbyllje absurde ne shtepi”?!?!

  Reply to this comment
 8. Ec aty Edo je kampion March 20, 02:16

  Aktivitetet artistike sot:
  Libri i ri politik- “Dashni me Turqine në kohën e virusit”.
  Filmi i vjetër për popullin -“Thanas shtrëngo rripin”.

  Reply to this comment
 9. Endri March 20, 03:03

  Per nje gje me pikon shpirti. Se kur lideri global te dale nga bunkeri ku eshte veteizoluar, do i kete mbaruar mandati i kryesimit te OSBE-se.

  Reply to this comment
 10. Jamarber March 20, 04:39

  Mos, mos mor shtatlarmadhesia juaj, lider universal unikal, mos na e bej kete nder me turkun. Në turqise nuk I dime as ke ka ambasador në Tirane, nuk eshte mesuar ai te dale në media menjehere pasi del ti. Nuk duam te na ikin nga ekranet tona Lute, Romanat dhe Sorekat, I kemi buke te perditshme, pa Ty dhe pa ato nuk ulemi dot në tavoline.

  Reply to this comment
 11. Lili March 20, 06:51

  Endri , edhe virusi e di cfare budall kemi prandaje psjtoj osce nga debilitetetee tij!
  Ps : kur morri letren per ´permbysjen’ e botes a nuk te tha Erdogani mos u tut bota s’permbyset kur!

  Reply to this comment
 12. Limani March 20, 08:06

  Edvin Rama ,
  ose Haxhi Qamili i kohës sonë !
  Si Haxhiut edhe këtij , i mbeti koka në Stamboll edhe shallvaret si të Haxhiut .
  Edhe kur të shuhet bota , ne kemi Turqinë që do na shpëtojë . Sipas tij , vetëm Turqia s’do shuhet .
  Dhe i lëpin bythën sulltanit , i jep kundërshtarët e tij si shelegë për kurban , në kundërshtim me ligjet dhe moralin ndërkombëtar , ngre monumente në Shqipëri për jeniçerët e sulltanit të rënë në luftën kundër popullit….
  Po më ?
  E ku i dimë ne të gjitha …..
  “ E duam Shqipërinë si gjithë Evropa ! “
  Për ne, rruga për në Evropë kalon përmes Stambollit .
  Këtë kërkonte edhe Haxhi Qamili .
  I paskemi rënë në qafë të shkretit Xhike .Historia përsëritet , më saktë , historia për ne shqipëtarët ka ngecur në vënd !

  Reply to this comment
 13. Arben March 20, 08:45

  Vetëm Turqia po na ndihmoj, lutemi t’a kalojë sa më lehtë për vete, që të hedhë sytë dhe nga ne.

  Reply to this comment
 14. dauti March 20, 09:09

  dmth asnjehere nuk ka patur armiq dhe lufte por vetem fjale,packa se luftrat kane shkaterrur qyteterime e mare miljona jet njerzish.ska patur semundje,packa se epidemite boterore kane mare miljona jete njerzish.tani behet propogande packa se mijra jete njerzish ikin.pak llogjik nuk ka ne komentet tuaja?me duket se ska vend per plitike aktualisht.per ramen ka plote per te kritikuar por ,nese duhet vleresuar eshte pikerisht menyra si e ka vleresuar kete situate.imagjino c’ndodh ne itali.a mundet qe shqiperia te perballoje ndryshe kete situate.lereni politiken tani,per me teper me analiza te tilla nuk duket se jemi me mendesi eurojane sic pretendohet…kur nuk leme te gjalle e te vdekur pa etiketuar si na vjene per mbare.

  Reply to this comment
  • Krenar March 20, 10:02

   Llafe thua ti?
   Per llafe nuk ia ha qeni shkopin, cunit te Kristaqit.
   Ama per vepra…
   400 milion euro PPP ne shendetesi, ku eshte efekti?
   E di sa leke jane?
   Shumezoji njehere

   Reply to this comment
 15. Willkommen in Idioten Bazar . March 20, 10:08

  Lajme nga Arrnautistan .

  Vllai turk ,(nga perdhunimi shekullor )

  siguron shqiptaret se, do j a mbashtes Shqiperise ,

  ne cdo veshtirsi dhe s’do ler hapur asnji vryme ,

  ne Shqiperi

  sipas traktatit te shtetit sulltanat Turk.

  Massa e pare qe do merret ,eshte zhdukja e Sknederbeut nga Historia Shqiptare ,

  nga presidenca filo greke e Shqiperise dhe natyrishte

  edhe busti me kale duhet te hiqet mejiher .

  Perndryshe gjithcka vihet ne dyshim !

  Reply to this comment
 16. TT March 20, 10:23

  Turqit jane komb mik,edhe pse nuk jam I besimit musliman,Cfare te keqe ka se Rama kerkon nje mbeshtetje ne kohe te veshtire…nuk i vjen asnje e keqe Shqiperise nga Turqit,500 vite bashke ishim ,me te keqinj jemi ne per njeri/tjetrin.Turqia eshte shtet I fuqishem me qytete te mira dhe plot tregeti.dhe te na ndihojne dhe Amerikanet ,po mbeten duke na dhenur Hummer te mbetura nga iraku.

  Reply to this comment
 17. koronavirusi me i keq eshte egsistenca e...sali berishes . shih; spartak braho d. March 20, 10:37

  mazokizmi me kriminal nga te ” krishteret” vipa te tipit; rama, zheji, ngjela etj. shqipetarë qofshi dhe “muslyman” te devotshem . zhdukini nga faqja e dheut, keto mbartes te nje geni totalisht te degjeneruar, nese doni te shpetoni te ardhmen e femijve tuaj . njeriu i ndyre ne kulm nga ana morale, eshte pikerisht pozicioni invers, qe mer ai per mbiegzistencen e vanitetit te tij (ose te idiotesise se lindur)…

  Reply to this comment
 18. një listë me kërkesa March 20, 11:18

  O njeri pa dinitet ! Dukesh je kthyer ne nje Hoxhe qe nga pamja e surratit ! Te ka ndryshuar edhe fytyra ! Dukesh si nje Haxhi Qamil i verte ! Dum Baben !!

  Reply to this comment
 19. anticensurë25642654 March 20, 11:39

  ky po i tejkalon mundësit e tij!!
  ky ka për tu çmëdnur fare!!
  i çmëndur ka qënë,por tashti kanë për ta nxjerrë me kartelë,pra të papërgjegjshëm!!
  ndoshta do të jetë një fat për ne!!do të anullojmë gjithë ato që ka firmosur!!ndoshta dhe gjykatat ndërkombëtrae do ta marrin parasysh!!
  një problemi i vogël është,sidoqoft!!
  dobiçi nuk ka firmosur me dorën e tij asgjë!!të gjitha i kanë firmosur pushtët që i rrinë rreth e qark!

  Reply to this comment
 20. Shqiptari March 20, 12:43

  Turku ka tabore shume.Selam alekum efendi nen hyqmetin e te madherishmit erdogan qe na e mbushi memedheun me tempujt e dijes qe kane mbire ghithandej Hucum!Me syte nga lindja sa me larg Evropes.

  Reply to this comment
 21. Kritiku March 20, 13:11

  Ka shume komentues qe mendojne se kerkesa per ndihme nga Turqia,kina apo dikush tjeter eshte fyerje qe i behet vendit.Cdo politikan mat forcat e tij deri ku shkon.Me sa duket ne duhet te kethehemi tek diktatura te rojme te vetem kunder botes.”Te dhjere po krenar”

  Reply to this comment
 22. Arben March 20, 13:32

  PERPARA SULLTAN

  GJITHE MILETI ESHTE ME TY

  Reply to this comment
  • naim March 24, 09:49

   Sulltani e haremi I tij eshte ne PD.Sulltanin plak tashma nuk asht I zoti per asgja ,por vetem te lehe.Ndersa zevendesi I sulltanit plak, apo dylberi tij nuk vlen per asgje.E ne se ti Arben merresh me ket dylber ,zoti te ruajt.

   Reply to this comment
 23. Alban Dega March 20, 13:46

  PROF.DR. SALIVIRUSI I SHPALL LUFTE… EDI RAMES !

  Gjithe Bota i ka shpallur lufte Coronovirusit ….
  Doktor Profesor Salivirus Milloshevic Murtaja i Vicidolit i shpalle lufte Edi Rames !
  Po te jeni dyshim lexoni ose shikoni ne Youtube intervisten e tij te mbremshme me Artur Zhele Putaninin ne ORATV e Kremlinit!
  Cfare beri per mjekesine qe kishte ambulanca e klinika ne cdo cep te Shqiperise ky Doktor Mengele i Shqiperise qe e rrenoi mbi 15 here ne 15 vjetet e Salikracise se tij !
  E thoni po te doni se Berishsi edhe kur mbytet ne lume mos e kerkoni peroshte ( tatepjete ) por kerkojeni perpjete !
  Edhe per se mbyturi, per se vdekuri shkojne mbrapsht!
  Po te keni dyshim ridegjoni e rishikoni Salivirusin e mbremshem me!

  Reply to this comment
 24. Turgut edi March 20, 13:49

  Turqia. Ka nje mut te madh dhe ky trapi jine qe merret me ato

  Reply to this comment
 25. downtown Lalëz Beach March 20, 16:23

  Të nerue lexus !

  Jam i gzue qe marr pjese ne ket diskutimit te gazeta Dita per Edwin Eskobarin por m’lejoni t’ju them dy gjona me ronsi.
  .
  Une ket Edwin Mafjozin due me e hong me gjithe lecka gjalle dhe du me ja bo si ja bona Haklajt qe i zhduka si fis edhe pse ishin ma te fortet ne Tropoje dhe krejt Malsine e Gjakov’s por mos me i ron ones e ones nuk keni pse me u gzue kaq shume se paska mik Erdoganin.
  .
  Me thon te drejten Erdoganin e kam ma mik shtepie se Damir Fazllicin dhe ju duhet ta kuptoni miqte e mi qe nuk duhet ta luftoni Edwinin me Erdoganin se me godisni dhe mue.
  .
  Kjo tregon se dhe ju jeni bes’prem se nuk u nite hic kur ju futa ne konfernce islamike po pjerdh kerken…Jeni te pabes se nuk u nite kur i thashe mikut tim Erdogan ne zemen te Stambollit se Shqiptaret kane GJAK TURKU dhe zojes Emine i ra t’fikt ngaqi kishte nje damar trapoje.
  .
  Edhe besimaret myslymane jo pa qillim i kam lon te falen te sheshi Gjergj Kastriotit qe edhe kthimi i sumes tregon respekt jo si disa kamunista thone se eshte ofendim.
  .
  Nuk besoj se Edwini asht ma Erdoganist se une dhe per me ja u vertetue juve po ju kallxoj se sa here vinte Ozali apo Erdogani hiqja nga pallati Brigadave bustin e Gjergjit por e ktheja prape keshtu qe dhe me sullatent e Turqise e kisha mira po ashtu dhe ju jenicjeret e mij qe me donit deri ne adhurim..
  U detyrova tjy shkruj me nxitim nga bunkarti i Lalzit se po m’boni dom te madh se po e luftoni armikun tim Edramdrogobarin duke sulmue dhe mikin tim te shtrejte Erdogan
  .
  Ju falemners !
  Joeji Sali Berisha
  Downtown Lalez Beach

  .Titulli me i sakte do ishte:

  Nëse bota përmbyset, kemi Turqinë dhe mortje Salinë

  Reply to this comment
 26. Adih March 20, 16:46

  Nuk e ke keq o Rame ,mbaje afer Turkun .Por duhet ,e mos e haro ,se per cdo ndihme , Turku do qe te ndertohen ne Albani tre Xhami , plus edhe e mbani rezerve Erdoganin , dhe eshte ne interesin tuaj e jo te popullit ,se nuk ju dihet juve te gjitheve politikaneve ,cfare do sjelle , e per ke do vendose SPAK e BKH.

  Reply to this comment
  • kola March 20, 19:19

   Zoti Adih si keni filluar ju shqiptaret ti bashke me Ramen do filloni te pastroni tunelet e Enverit si vendet me te sigurta 100% ne rastin ne fjale..
   .
   Do doja te shihja Ramen me BERISHEN TY DHE NDONJE AMBASADOR MIK duke pastruar Bunkartin e Enverit si pastruat tunelet e Kuksit dhe Tropojes ne 1999
   .

   “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”, ky është titulli i një shkrimi në të përditshmen e majtë britanike “Morning Star” (Ylli i Mëngjesit).

   Artikulli është shkruar nga poeti dhe këngëtari britanik John Baine, i njohur me emrin e skenës Attila the Stockbroker. Teksa i quan “trapllëqe” dogmat fetare të mesjetës, ai vlerëson nismën e Sekretarit të Parë të Partisë së Punës në Shqipëri, shoku Enver Hoxha të ndërmarrë në vitin 1960 për të lënë pas dogmat shoqërore mesjetare.

   Duke marrë shkasë nga sulmet në Francë, ai shkruan se “liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe se po mendoj të jem në krah të shokut Enver Hoxha”.

   Këto ditët e fundit jam bërë nostalgjik për disa nga zgjedhjet e gjetura në vitet ’60 nga shoku Enver Hoxha, Sekretar i Parë i Partisë së Punës në Shqipëri, për të zgjidhur problemin e ndarjeve shoqërore dhe trapllëqeve mesjetare të shkaktuara nga feja.

   Ndalimi i mjekrave, një muze i ateizmit dhe deklarata në vitin 1967 se Shqipëria është zyrtarisht i pari shtet ateist në botë dhe natyrisht shprehja apokrife:
   “Populli shqiptar do jetë i lirë vetëm kur të varet prifti i fundit me zorrët e hoxhës së fundit”.

   Disa vite më parë, megjithatë përpiqesha të pranoja që rruga e zgjedhur nga shoku Hoxha ishte një reagim i tepruar dhe se njerëzit kanë të drejtën për të adhuruar çdo mik imagjinar apo artifakt që zgjedhin ata, pavarësisht vendit të origjinës, formës apo numrit të tentakulave apo testikujve.
   Më vjen keq nëse kjo bën që të dukem si një hipi liberal.

   E kam bërë dhe kam një justifikim për këtë.
   Kjo zgjidhje presupozon se ata nuk do përfundojnë duke djegur kryqe në periferi, duke ndërtuar në tokat e tjetrit ose duke masakruar fansa të pafajshëm të muzikës ‘Rock’ në një klub nate të premten.
   Tani, liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe përfundimisht kam nisur të jem në krah të shokut Enver, sërish.
   ..
   Tani po e shihni “bythen e vicit dhe vucicit” ti adih me edi ramen se nje kallep jeni..E perdhoset Enverin per 30 vjet dhe tani ngelet lakuriq ne kete fatkeqesi planetare…Amerika mbylli kufinjte (fluturimet) Europa me Italine ne krye eshte ne dite te hallit qe nga lindja e krishtit…vetem bibilushi Zahos dhe hallatet e fishkura te Virusaliut ju kane ngelur..E keni hallall

   Reply to this comment
 27. Gzim Kulufi March 20, 18:57

  Te faleminderit dhe te lumte Edi Rama, qe fole nje here kaq sinqerisht, duke treguar se vizioni yt per te ardhmen e Shqiperise dhe popullit te saj nuk e parakalon ate te nje pikture, ku pasqyrohen koqet e gomarit te Qazos. Turqia, kjo krijese e Europes Perendimore (+USA, Kanda, Australi) per moslejimin e daljes sundimtare te Rusise ne jug te Europes, ka problemet e saja gjeopolitike te koordinuara me lojtaret kryesore te ketij globit tone te vogel! Ne kete situate permanente, ne te cilen ndodhet Turqia, si ka mundesi te vendoset ky vend i vogel Ballkanik, Shqiperia, ne nje aneks te Turqise?!? Per te mbajtur edhe pasojat e ketij shteti te madh multi-etnik? Apo mos dallojne shqiptaret per idiote-fetare, sic dallojne rreth 40-50% e turqve?!? Duket se paraja ia ka erresuar shikimin Edi Rames!

  Reply to this comment
 28. Adih March 20, 20:10

  kola @………..
  Lexoje disa here komentin tim qe ta kuptosh .Paj zotin ,mos ma kujto diktatorin Enver , ne keto kohe se na ape barkun .Ne qofte se te ka mare malli shko dhe coi lule diktatorit ,me nje ruge be dy pune, se ke dhe ledi magbeth, aty bashke jane .Kurse ben shum gabim ,qe e akuzon edi Ramen ,qe eshte kondra dulles tend .Ai eshte me vepra me te dhe me fjale jo . Prandaj ,me qe me bashkon per enverin tend me Edi ramen ,ketu ben gabim llogjik dhe kjo me nevrikos pa mase ,si mor zot mos te kuptojne sot shqipot, qe ne na drejton akoma PPSH dhe fuksat e saj tetedhjete lekesh..Prandaj ???

  Reply to this comment
 29. labi March 20, 21:16

  Kush e njeh historine i jep te drejte Rames,mjafton te shikojme luften e fundit ne Kosove,cdo kerkese e qeverise Shqiptare te asaj kohe plotesohej ne menyre vellazerore,ne mengjes behej kerkesa ne darke i kishe avionet e transportit Turq ne Rinas,me arme e ushqime. Rama e di mire kete pune prandaj tregon respekt,jo per Erdoganin por km e Turqise.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 21, 09:22

   shko mor shkërdhatë!!
   e para
   nuk ishte turqia e këtij qënit fondamentalist islamik!!
   e dyta
   turqia në vënd të vet e ne këtu ku jemi!ndihmë reciproke pa kushte fetare!!
   ndyrësirat e mutit!mbeturina gjenetike e fetare!!

   Reply to this comment
 30. info analitike March 20, 21:33

  Po ia ben edhe krieakaqoli si kumandari, here ne preher te sllavit, here ne preher te kinezit e here ne preher te turkut. Perpara per fitorje te reja ne drejtimin e duhur duke ardhur rrotull si kali ne leme derisa nuk te mesojme nga historia e shkuar.

  Reply to this comment
 31. SHQIPTARI... March 21, 13:07

  Turku, ka qene, eshte dhe do mbetet, pjese e boshtit te se keqes boterore…!Ne krye te armiqve te perjetshem te kombit shqiptar dhe identitetit te tij, mbetet TURKU…! Nqs, botes do i vije ndonjehere fundi, turku do fundosej i pari…!!!……..

  Reply to this comment
 32. SHQIPTARI... March 21, 13:14

  Turku, ka qene, eshte dhe do mbetet, pjese e boshtit te se keqes boterore…!Ne krye te armiqve te perjetshem te kombit shqiptar dhe identitetit te tij, mbetet TURKU…! Nqs, botes do i vije ndonjehere fundi, turku do fundosej i pari…!!!…………..

  Reply to this comment
 33. SHQIPTARI... March 21, 13:18

  Turku, ka qene, eshte dhe do mbetet, pjese e boshtit te se keqes boterore…!Ne krye te armiqve te perjetshem te kombit shqiptar dhe identitetit te tij, mbetet TURKU…! Nqs, botes do i vije ndonjehere fundi, turku do fundosej i pari…!!!…………….

  Reply to this comment
  • ganiu March 22, 11:56

   fteri, turku turbullon diçka por nuk ka fuqi për të përmbysur botën.
   Aq e ka takatin. Nuk kishte as kur ishte perandori e jo më sot si kërbythje.

   Reply to this comment
 34. alphade March 24, 22:50

  Kur kryeministri deklaroi se “jemi vetem” akoma nuk kishte
  mbrritur telegrami e planit “C” i Erdoganit……!,

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim