Vetëvritet djali i Fidel Castros

February 2, 2018 09:15

Vetëvritet djali i Fidel Castros

Djali më i madh i liderit revolucionar kuban, Fidel Castro, është vetëvrarë në moshën 68 vjeçare. Fidel Ángel Castro Diaz-Balart, doktor shkencash vuante nga një depresion i thellë gjatë muajve të fundit, raporton portali Cubadebate, shkruan Dita.

Ai ishte djali i parë i liderit të revolucionit të vitit 1959 dhe gruas së tij për tetë vjet, Mirta Diaz Balart. Fidel Ángel ishte një intelektual dhe fizikant prestigjioz dhe ndryshe e quanin ‘Fidelito’.

Fidelito ka treguar se revolucioni rriti interesin e tij për shkencën, kështu që u nis drejt Bashkimit Sovjetik për të studiuar fizikën bërthamore. Për arsye sigurie, gjatë kohës kur ishte student përdori pseudonimin José Raúl Fernández.

Mes viteve 1983 dhe 1992, ai shërbeu si përfaqësues i Kubës në IAEA. Në vitin 1993 u emërua drejtor i Departamentit të Shkencës dhe Inovacionit në Ministrinë e Energjisë dhe Industrisë së Kubës, një pozicion që e mbajti deri në vitin 2003.

Ai është autor i 11 librave dhe më shumë se 150 artikujve shkencorë që lidhen me fizikën bërthamore, teknologjinë energjetike dhe lidhjen e saj me shkencat mjedisore, inovacionin dhe menaxhimin e njohurive.

Fidelito ishte kundërshtar i deklaruar i armëve të shkatërrimit në masë dhe mbrojtës i përdorimit të energjisë bërthamore vetëm për qëllime paqësore.

o.j/dita

February 2, 2018 09:15
Komento

3 Komente

 1. anticensurë25642654 February 2, 09:48

  si e ka thënë dhe i jati:
  “dikur do të jemi të gjithë në radhë!!”
  ky e paska pasur tashti!!

  Reply to this comment
 2. ELIOT February 2, 11:49

  ISHTE NJE INTELEKTUAL ..HA HA HA HA HA HA JENI KOMIKE JU GAZETARET … EDHE CUNI I SADAM HYSENI ISHTE INTELEKTUALE SE BERI SHKOLLEN E LARTE HISORIE GJEOGRAFIE … I MERRTE NOTAT PA SHKUR NE SHKOLLE ..SE PERNDRYSHE PROFESORAT VRITESHIN … EDHE FEMIJET E ENVERIT MEHMETIT KADRIUT RAMIZ ALISE ISHIN INTELEK SEPSE PROFESORET E BENIN NE BREKE ….. PO TE KISHIN LINDUR NE EUROPE ..PALLUQJA I ENVERIT DHE PRANVERA HOXHA AS SHKOLLNE E MESME SDO TA MBARONIN ..PRANDAJ MJAF T ME IDIOTIZMA …INTELEKTUALE CUNI I CASTROS ….. JO ME KAM LEXUAR GJERA INTILIGENTE KOMiKE ..POR KJO JA KALON ……..EDHE RAMA MBAROI LICEUN POR SDIN TE BEJE ASNJE KARIKATURE …. NE PARIS KUR KINEZET FITONI MIJERA EUROS NE DITE ..RAMA FITONE ..0 00000 EUROS ..NGA TALENTI IMADH QE E MORI ME MIK NE SHQIPERI ..PRANDAJ E DEKOROI BABIN E TEDI PAPAVRAMIT SI PROF I VET .. QE E KISHTE SE JA JEPTE NOTAT PA E PARE C VLERE KISHTE ME TE VERTETE …POR JU KUPTOJ ME NAIVITETIN TUAJ ..SHQIPTAR …….TE MBYLLUR NE KUFIJTE E TIRONES …

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 2, 12:46

   eli mi sharabajga e lalit
   ça shkolle ke ti??
   sigurisht universitet pa fillore!!e di përse e them??
   sepse ske lidhje as me llogjikë e as me gramatikë!!
   sidoqoftë
   nuk i njoh të tjerët,po të paktën si çuni i enverit dhe ai i mehmetit mbrojtën doktoraturat në suedi!!
   sigurisht që dhe atje janë kërcënuar profesorët!?
   më duket dhe çuni i kadriut është arkitekt i zoti dhe sot!?
   për sadam dhe fidel nuk flas dot,por për këta tanët,të paktën këto i di!!
   prandaj moj sharabajgë,mbylle vrimën dhe mos pirdh!na qelbe gjithë kohën!!

   sharabajgë,çfar do bësh nesër??
   do dalësh te kryeministria??
   sepse ti për patriote!?të çan hajdarin më katsh,por bythën nuk e luan vëndit kur është për të bërë gjë konkrete!!
   sharabajgë mos më thuaj se je në veri të francës e svjen dot??
   nuk është arsyetim ky!!
   nuk kam parë të shkruas asgjë për tërë këtë ndyrësi,këtë tradhëti që po na bëhet!!
   quan tërë kohën patriotë bashkpuntorët e nazifashizmit dhe nuk shkruan një fjalë për tradhëtinë e sotme!!
   sharabajgë,ti si pasardhës i tyre nuk po e tregon veten si pretendon!!
   unë si bir komnisti”tradhëtar”,sipas fyçkës tënde,nuk rri dot të bëj sehir!!nuk e lë tradhëtinë të më presë në besë dhe njëherë!!
   ps:po ta them dhe ty si qënjes superiore,megjithëse të kërkoj që të bashkohesh me mua për ti thënë stop tradhëtisë,nuk do të thotë se duhet të të marr me të mirë!!
   jo sharabajgë jo!!të kërkoj vetëm të bashkohemi kundër tradhëtisë!urrejtjen tënde patollogjike mbaje!!bile piji lëngun po deshe!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim