Veto kundër integrimit të Shqipërisë në BE? Bushati i përgjigjet presidentit grek

February 5, 2018 12:05

Veto kundër integrimit të Shqipërisë në BE? Bushati i përgjigjet presidentit grek

Nisur nga deklaratat e presidentit grek një ditë më parë, për çështjen e detit, ligjin e luftës dhe çështjen çame, ka patur zëra se në këto bisedime nuk kanë munguar “kërcënimet” e Greqisë për një veto në BE ndaj integrimit të Shqipërisë.

Gjatë një interpelance me një grup studentësh të ekselencës, ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati i ka dhënë përgjigje këtij shqetësimi të ngritur.

“Është shumë e vërtetë që BE për raste të tilla, sa i takon integrimit, merr vendime unanime. Nevojitet një konsensus për vendimin për negociatat për anëtarësimin e një vendi në BE. Nuk e kemi ndjere vetë të kërcënuar në këto bisedime që zhvillohen prej vitesh, pasi ne besojmë se nuk është në interesin strategjik të Greqisë që të përdorë një politikë bllokuese ndaj Shqipërisë, sikundër në interesin tonë strategjik është që Greqia të jetë një prej mbështetësve tanë kryesore në rrugën e anëtarësimit në BE.

Greqia është vendi ku i mbajt Samiti i Selanikut në 2003 ku u hartuan instrumente të rëndësishëm për procesin e zgjerimit, apo liberalizimit të vizave. Edhe gjatë presidencës së BE, Greqia ka dhënë mbështetje për Shqipërinë.

Ne kemi rënë dakord me palën greke për të diskutuar më në detaje çështjet që kanë të bëjnë me procesin e integrimit”, u shpreh ministri Bushati.

a.s/dita

February 5, 2018 12:05
Komento

12 Komente

 1. Arber I February 5, 12:33

  Shqiperine do te fuse vetem ekonomia e forte e saj, dhe jo tradhtia e interesave kombetare ne favor te shovinisteve greke. Bushati duhet ta kete mendjen, se ne keto bisedime me megaliidhene greke do te behet “koke turku”

  Reply to this comment
 2. Jimi February 5, 13:40

  Bushat! Deklarata kercenuse e zijoshit grek doli me ze e figure dhe u degjua jo vetem nga shqiptaret! Ne te themi ujku, ti na thua gjurma!? Te kerkojme ti pergjigjesh denjesisht kesaj arrogance dhe ketij kercenimi fashist!
  Lere dipllomacine per ne vend tjeter, para shqiptare fole shkoqur, ashtu sic foli zijoshi grek para grekeve.

  Reply to this comment
  • Shqiptar February 5, 16:16

   Jimi, duhet te marrim shembull nga greket te gjithe ne, jo vetem ata dipllomate servile e frikacake qe kane mbushur ministrine e jashtme. E pe dje si ishte sheshi i Athines, plot e perplot me greke qe i kerkonin qeverise se tyre te matet mire ne bisedimet me Maqedonine. Krahasoje me grumbullimin e shqiptareve te kryeministria te shtunen e kaluar, nje grusht njerez. Per te ardhur keq, per turp. Dalim vetem kur na therrasin partite politike, partite tradhetare. Popull i mpire.

   Reply to this comment
   • mirel February 5, 19:11

    Mire e ke ti. Po shqiptaret i pergjigjen presidentit grek me Marin Memen dhe Andrea Dangallin.
    I thone i rrjedhur dhe frikacak..dhe i lau duart patriotizmi i qytatarise shqiptare.
    Qeverise sone i kruajne bishtin sapo ju hedh ndonje kocke.
    Per cdo gje fajin na e kane greket..ata duhet te kene turp, sipas “patrioteve” tane.
    Qeveria shqiptare nuk duhet te kete as turp e as pergjegjesi.
    Dmth qeveria shqiptare le te shese te greku, por greku duhet te skuqet e te mos bleje..leqe nuk blen me jo. Ia fal vete shteti shqiptar cdo gje.

    Reply to this comment
 3. nje shqiptar i drejte February 5, 13:58

  Si t’i thote , o xhimi leshi , nuk behemi merak neve per veton tuaj , keshtu t’i thote ? E atehere , kurre nuk hapen negociatat . Ministri i Jashtem , ka plotesisht te drejte , ne pergjigjen e tij diplomatike e te kudeseshme , sepse e njef shume me mire se Presidenti grek diplomacine .

  Reply to this comment
 4. Pavllopula February 5, 14:48

  Keni 30 vjet qe po i beni leshime Greqise dhe rezultati eshte se leshime te tjera jane ne pergatitje..
  Kjo politike e serviosjes politike ndaj nje vendi si Greqia ka deshtuar (30 vjet jane me shune se sa duhet per ta provuar nj poliike).
  Shihni si i detyroi Enver Hoxha te uleshin ne tavoline e te lidhnin marredhenie greket. Politika e tij e forte “Zero leshime ndaj Greqise” dha rezultate pozitive, politika e servilizmit politik e Shqiperise pas 1990-es ishte nje deshtim me pasoja te renda afatgjata dhe afatshkurtra per sigurine kombetare.

  Reply to this comment
 5. Pavllopula February 5, 14:50

  Keni 30 vjet qe po i beni leshime Greqise dhe rezultati eshte se leshime te tjera jane ne pergatitje..
  Kjo politike e serviosjes politike ndaj nje vendi si Greqia ka deshtuar (30 vjet jane me shune se sa duhet per ta provuar nj poliike).
  Shihni si i detyroi Enver Hoxha te uleshin ne tavoline e te lidhnin marredhenie greket. Politika e tij e forte “Zero leshime ndaj Greqise” dha rezultate pozitive, politika e servilizmit politik e Shqiperise pas 1990-es ishte nje deshtim me pasoja te renda afatgjata dhe afatshkurtra per sigurine kombetare.
  Politika shqiptare duhet te kthehet edhe nje here ne rrugen e atdhetarise qe ka braktisur pwr 30 vjet.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 5, 20:34

   o lal në atë kohë kishte çeçua biçak!!
   POR si po duken punët sot?!
   dhe atëherë paskemi qënë në duar të oficerëve brashnjarë!!
   ben duka me shokë!
   të njëjtit që i thurrin vargje tradhëtisë!!
   do të na kishin prerë si bagëtija,më duket!

   Reply to this comment
 6. populli February 5, 14:59

  Ky maskara tipik grek dhe injorant historie ishalla te rroje qe te shohe se kush eshte Shqiperia dhe prejardhja e Shqiptareve dhe kush jane keta ziosh qe kane ardhur nga Afrika

  Reply to this comment
 7. Nenokia February 5, 18:50

  Degjojeni”Pavlopula” po ju trgon rrugen…

  Te lumte “Pavlopula”ta nenvizojne kush eshte vertet shqiptar kete komentin tuaj.
  NENOKIA !.

  Reply to this comment
 8. Jimi February 5, 19:39

  Mire more shqiptar leshi! Neve le te bejme “dipllomacine” dhe te ngrohemi ne diell, ndersa greket le te rrembejne cfare u do bytha pa dipllomaci fare!

  Reply to this comment
 9. anticensurë25642654 February 5, 20:31

  “Veto kundër integrimit të Shqipërisë në BE? Bushati i përgjigjet presidentit grek”
  ???????????????????????????????????
  përveç se në titullin idiot,nuk shoh në asnjë nga rreshtat e cituar nga thënjet e dhimitër bushatit të përmëndet fjala president,ose përgjigje presidentit gërk!!
  ju ta bëni kaun me barrë pa pikën e problemit!!
  ky masha e ramës,kjo marionetë pa tru nuk po thotë gjë tjetër veçse ndjesitë e tij!veçse ka logoritur!!
  kurse ministri e presidenti gërk e thonë troç!shqeto fare se nuk egziston “çështja çame”,presidenti ta thotë troç se”po nuk pranove ato që kërkojmë do të ketë veto”!
  qeveri mut,shtyp dhe ma mut!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim