Vetting-u kap “peshkun” e parë, shkarkohet nga detyra Fatos Lulo

March 23, 2018 11:26

Vetting-u kap “peshkun” e parë, shkarkohet nga detyra Fatos Lulo

 

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtarin e Gjykatës Kushtetuese, Fatos Lulo.

Në vendimin e dhënë këtë premte, Komisioni vlerësoi se Lulo nuk arsyeton burimin e pasurisë së tij.

Menjëherë pas dhënies së këtij vendimi, avokati i Lulos e konsideroi atë të pa drejtë dhe tha se do ta apelojë në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit.

Ky vendim nxjerr jashtë funksioni vetë institucionin e Gjykatës Kushtetuese, pasi nga 9 anëtarë, me shkarkimin e Lulos, ajo reduktohet në 5.

Vendimi

“Bazuar në pikën 6 të nenit 55 të ligjit 84 për vlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë e konsideron të përfunduar seancën dëgjimore për subjektin e rivlerësimit, z.Fatos Lulo dhe shpall vendimin: Në përfundim të procesit të rivlerësimit trupa gjykuese e përbërë nga Genta Tafa, Bungo kryesuese, Etleva Ciftja, relatore, Brunilda Bekteshi, anëtare vendosi shkarkimin nga detyra të subjektit të rivlerësimit, z.Fatos Lulo.”

a.s/dita

March 23, 2018 11:26
Komento

14 Komente

 1. Lili March 23, 11:31

  Mire u shkakuar,po paret kur do i ktheje shqiptareve?
  480000 dollars ne kanada?
  Kanadaja tash le te hulumtoje se si po behet shtrehe e pareve te pista!

  Reply to this comment
  • Hosteni March 23, 12:21

   Pordhe me rigon. Mbas nje viti ky do demshperlehet se shkarkimi ka qene i jashteligjshem. Natyrisht me parate e taksapaguesve shqiptare. Vetting i leshit.

   Reply to this comment
 2. Piro March 23, 11:45

  Ky eshte cironke.
  Peshqit e medhenj, “pe verteti”, jane politikanet.
  Ata kapni po jua mbajti!

  Reply to this comment
  • am March 23, 12:16

   Ky eshte cironke?? Or mik. E njeh shtetin ti apo se njeh? Eshte gjyqtar i gjykates kushtetuese. Eshte me shume se nje minister ky or tej. Nuk e kuptoni ju bijte e shqipes rendesine qe ka gjyqtari prandaj edhe kane bere cfarebu ka dash qefi sali dhe luli me gjithe keta ushtaret e plepave.

   Reply to this comment
 3. H March 23, 11:55

  Nëse nuk e çojnë për proçedim penal dhe sekuestrim është si historia a asaj kurvës që tha – ke bo çke bo, mos boj mo. Por ajo sa ju dha rasti , e boni prap. Edhe këta sa tju japi rasti, do vjedhin prap. Sa rri pula pa kullot ke miti, aq rri shqiptari pa vjedh .

  Reply to this comment
 4. LORA March 23, 11:55

  Shkarkimi nga detyra nuk prek ne thelb krimin qe fatos lulot i kane bere ,per me shume se dy dekada,shoqerise dhe Shqiperise.
  Shteti real i se drejtes do te thote konfiskim i pasurive te pajustifikuara ligjerisht dhe penalizim financiar,qe t’i thyeje brinjet,per demin qe i ka shkaktuar besueshmerise se taksapaguesve dhe funksionimit te se drejtes ne shtetin tone.Ketu perfshij edhe vendimet e padrejta qe kane cuar ne nje rreth vicioz konfliktesh midis njerezve,duke shkaktuar edhe perplasje me humbje jetesh .
  TUNG.

  Reply to this comment
 5. am March 23, 12:13

  Po ska faj Lulo. Gjithe ato para qe vijne e ikin ku ti kujtoje robi i shkrete! Nuk eshte si ne shpine time ku ka fletore edhe per pes lekshin qe harxhohet per byrekun. Ske faj o zagar, se enke ndritur me pune shkencore dhe te kane shperblyer pa mase!!

  Reply to this comment
 6. Arben March 23, 12:56

  Po litari ne fyt, kur do tu hidhet?

  Reply to this comment
 7. e po March 23, 14:00

  PO qenka betuar para presidentit dhe ne bibel apo kuran, si ka mundesi qe ka vjedhur? Megjithate, ai ngelet juriste dhe do behet avokat, avokati do behet gjyqtar dhe prokuror. Keshtu rrethi do vije verdalle, njesoj si krimineli qe vret njeri te pafajshem dhe jeton ne shtepi pa qira, nuk paguan drita e uje, me televizor e gjithe te mirat, po ashtu dhe me nje grafik qe ti shkoje burri ose gruaja. Ja, ai vlonjati -97-esh qe edhte denuar me jete burg e beri nje femije me kane thene . Kjo eshte demo-cracia. Te shkretet ata qe kane qene te shkrete.

  Reply to this comment
 8. MH March 23, 14:04

  Duhet ti dalloni llojin dhe origjine ne klasifikimin e peshqeve.Ti ndani ne tipa,fa,ilje klasa nenklasa e ku po di.
  Shkurt:Qe te kuptohemi po e filloj.Ky peshk i madh i perket familjes se drejtesise.klases se gjykatesve.Ne kete menyre biem dakort se kapet nji peshk te madh.
  Ne jemi ne pritje ne shprese te Vettingut te kapen pesh te medhej te familjes politikane simbas klasave,qeveritare partiake etj etj.Vetem me keto kapje populli do ju brohorasin e duratrokasin me thirrje dhe ovacione pa pushim.Sepse popullit per njicerek shekullit i ka ardhe shpirti ne maje te hundes dhe nuk duron ma,aq ma teper qe keni fut ne shteg me nji pompozitet te madh i cili po na corienton edhe ma teper nji fare Vettingut qe ecen rreshqanasi teper teper ngadal me te thane mendja nuk po mundet me hek qimen prej qullit.

  Reply to this comment
 9. Adih March 23, 15:03

  Shikoj ketu anash ne kete fotografi juristin gjytarin Vladimir Kristo, pse akoma punaka ky 71 vjecar .Cuni i komunistit Spiro kristo .Njeri i nomeklaturesas as mish e as peshk ,shejtan budalla .Kam pasur nje rast dikur , me te, pamversiaht kishja te drejte ,u soll tamam si ne kohe te Dulles .Mjere ne shqiptaret ne dore te kujt kemi rene .

  Reply to this comment
 10. alphade March 23, 22:31

  Me qe ky Tosi ka genjyer per pasurine,i duhet kinfiskuar
  e gjithe pasuria komplet pa marre perasysh as pagat,
  sepse kur ky genjen une si qytetar cfare duhet te bej kur
  marr vetem 137.200 leke te vjetra pension kur kam tri
  diploma dhe jetoj ashtu si 650 mije pensioniste te tjere ne
  varferi te plote. Prandaj ,zoti K/ minister, duhet ne kesi
  rastesh te jeni si qeveri te rrepte.Mos na trazoni zirret me
  Ligjet. Sepse ligjet i kane bere po keta enkas per te
  mbrojtur veten.Nuk mund te ekzistoje turp me te madh se
  sa te vjedhesh duke u “bazuar ne ligj” ! Hidhni keto ligje,
  sic beri ne kohen e vet Cromwell. E thirren “diktator” ,sic
  bejne edhe fytyrbreshka apo ljubovicet qe nuk duan shtet
  por vetem anarki e shkaterrim. Jane ngritur stuhishem
  kunder cdo lloj autoriteti me qellim qe te sjellin ne pushtet
  njeriun “idoneo” per rrumpalle,zallamahi,shkaterrim,zhur-
  me,shpifje,intriga, qe nen lemen “divide et impera” t’i vere
  perseri zjarrin Shqiperise si ne 97-ten. Me qellimin final
  shpetim nga Reci dhe i pasurise se vene mbi gjakun e
  shqiotareve. Pa dhene llogari ky njeri, ne Shqiperi nuk do
  te kete as Drejtesi dhe as Qetesi.

  Reply to this comment
 11. alphade March 23, 22:37

  Shenim: Cfare fotografie sinjifikative kane vene !?
  Fytyra “imponente” e Presidentit te vendit ! Luto,
  ve doren mbi Kushtetute dhe ” betohet” per drej-
  tesi, dy klloune i qendrojne mbrapa per “shoqeri” ,
  njeriut qe do te bente “drejtesi per popullin, apo per
  xhepin e tij.!? Qelbesira …….Qelbesira…. ne infinit…..!

  Reply to this comment
 12. info analitike March 24, 07:38

  Shoke e moret vesh qe teto Merkeli ka vene si kusht per hapjen e negociatatve arrestimin e Tahorrit? Po tani qysh do t’ia beje kriepsikopati? Nuk i hidhet hi syve me keto vettingjet tymuese per shkak inatesh personale. Jo se pastaj na shkruani qe Rama nuk eshte prokuroria por ama nuk hezitoni te akuzonit Saliun qe i bente te gjitha. Iu tha kriepsikopatit qe te ndaloje PPP-te se jane vjedhje e po cojne shtetin drejt kolapsit po i cmenduri nuk degjon nga ai vesh dhe po vazhdon avazin. Gezoni shoke se jane te gjitha borxhe qe do te paguani ju brez pas brezi. Ju rrofte partia!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*