Vetting-u në politikë, Basha citon Paolo Borsellino-n

September 9, 2018 11:01

Vetting-u në politikë, Basha citon Paolo Borsellino-n

 

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha duket se po e kthen në kauzë personale çështjen e “Vetting-ut” në politikë.

Ai ka publikuar një thënie të Paolo Borsellinos, sipas të cilit është detyrë e institucioneve që të flakin politikanët e afërt me mafien.

Borsellino është gjyqtar italian i vrarë me bombë nga mafia.

Ai konsiderohet një nga magjistratët më të rëndësishëm të vrarë nga Cosa Nostra dhe ai mbahet në mend si një nga simbolet kryesore të betejës së Shtetit kundër mafies.

Të dy, Borsellino dhe Falcone u quajtën heronjtë e 60 viteve të fundit në botimin e revistës “Time” më 13 nëntor 2006.

Dyzet e shtatë vetë u dënuan në lidhje me vrasjen e tij.

a.s/dita

September 9, 2018 11:01
Komento

13 Komente

 1. Intelektuali eshte mbytyr tek shatervani September 9, 11:24

  Emigranti luli i akuzuar per shume ceshtje dhe i pa denuar,ku e fut veten tek te ndershmit tek te varferit apo tek mafiozet.
  Po saliun e co po vjehrrin dhe kunatinme zyre tek shqupi.
  INELEKTUALI rrjedhur mund te na shpjegoj shume gjera se ai fut ndonje citat te enveri.
  Te na tregoj dhe ngjashmerin e lulit me enverin.

  Reply to this comment
 2. Boko Harrami dhe iluzinet e botes se tij Tinzare per tu konvertuar nga terrorist ne nji antiterroriast ,antikriminel antibastard ,qe ai eshte vet . September 9, 11:43

  A nuk eshte duke kapur majat e Sharlatanizmit ky
  klloun qe
  kerkon brenda nji personi te njikohesishte ta veri vehten
  ne disa role ?
  Edhe terrorist islamik (por edhe i krishter i civilizuar )
  ,njikohesishte kriminel dhunues i ligjit e kushtetutes
  (por edhe nji mbrojtes i ligjit e rrespektues i Kushtetutes e Shtetit Ligjore ,nji njeri i cili Lufton Krimin -qe ai eshte Vet)

  Pra nji Art Metamorfoze e pamundur per njereiun ne toke por mesa duket e pranushme ne trurin e Boko Harramit .
  Nga e ka prejardhjen kjo rrace jashtenjerezore !
  Dikush duhet toi thoje Stop endrave te skicpfrenit e sharlatanit
  ktij personi te pacip ,qe po shemton edhe figuren njerezore para ksaj Bote .

  Reply to this comment
 3. Boko Harrami dhe iluzinet e botes se tij Tinzare per tu konvertuar nga terrorist ne nji antiterroriast ,antikriminel antibastard ,qe ai eshte vet . September 9, 11:44

  A nuk eshte duke kapur majat e Sharlatanizmit ky
  klloun qe
  kerkon brenda nji personi , njikohesishte ta veri vehten
  ne disa role ?
  Edhe terrorist islamik (por edhe i krishter i civilizuar )
  ,njikohesishte kriminel dhunues i ligjit e kushtetutes
  (por edhe nji mbrojtes i ligjit e rrespektues i Kushtetutes e Shtetit Ligjore ,nji njeri i cili Lufton Krimin -qe ai eshte Vet)

  Pra nji Art Metamorfoze e pamundur per njereiun ne toke por mesa duket e pranushme ne trurin e Boko Harramit .
  Nga e ka prejardhjen kjo rrace jashtenjerezore !
  Dikush duhet toi thoje Stop endrave te skicpfrenit e sharlatanit
  ktij personi te pacip ,qe po shemton edhe figuren njerezore para ksaj Bote .

  Reply to this comment
 4. Jam kurjoze Osama Bin Laden perdornin Terma e Citate psh si ku ,te nji Bote tjeter qe s'kishte asnji ngjashmeri me te tyren ? Perdor Hamasi Citate te Netajahut ?Krimineli pretendon me qen Drejtesia ? September 9, 12:00

  ky maskara s’ka asnji ngjashmeri ,asngje te perbashket me ata qe Citon ,
  ,me ate Bote te Civilizimit as vet karakteret e tyre .
  Ato Figura qe kan hyr tashme ne Panteonin e Drejtesise
  Italiane nji shteti e Kulture qe s’ka asgje te perbashket me
  kte surrat krimineli islamik , qe deri me sot akoma kur paturpesishte ben papagallin komik , ushtron nji veprimtari kriminale ,antishtet e antiligje ,si ata …qe Borselino luftoj ,e me pafytyresine prej kllouni
  tenton te bej paralelizime idiote ,
  qe vetem nji
  i pafytyre si ky kriminel ,
  nji sharlatan me nji kulture Tinzari Orinetal ,
  qe nuk turperohet para asnji
  injorimi asnji krimi , para Botes ,
  qe tenton si kriminel te bej njikohesishte edhe Viktimen ,

  eshte e padurushme ,eshte injoruese per Qenien Njerezore .
  Ky bastarde sharlatan kriminel tinzare ,kjo Bakterie
  e shkaterrimit te Njerzimit e Shoqerise Njerezore ,

  duhet Urgjentishte te Izolohet nga Njerezimi
  sepse perben nji Rrezik serioze per te.

  Reply to this comment
 5. Ndonji Citat te mikut te tij Gaddafi-t ,s'ka Dordoleci mbi Hu ! September 9, 13:38

  Boll u mbajt Peng Shqiperia nga kto sharlatane
  e mashtrues ordinere ,kta kriminele .
  Kta duhet te perballen me Drejtesine per krimet ndaj shqiptareve
  dhe abuzimet me pushtetin qe shkojne ne Miljarda ,
  dhe zhduken sa me shpejt te jet e mundur ,+
  nga rruga drejt zhvillimit te vendit.
  Koha spret i nderum Pushtet !
  Vepro perndryshe do ta pesoshe vet .
  Mosveprimi ne pushtet eshte i denushem .bashkpunim
  me krimin politike .

  Shqiperia nuk ka kohe te humb e energji te zhduket
  nen avujt e mutit pd-lsi .

  # populli do ju ndenshkoje me vote.

  Reply to this comment
 6. Jimi September 9, 14:00

  I ka degjuar ky idjot , Borselinon dhe Falkonen, por po te kishte shqiperia vertet njerez te till ky birbo nuk do te fliste keshtu, si kryetar opozite , por do te fiste prapa hekurave!

  Reply to this comment
 7. I.Troplini September 9, 14:28

  Giovanni Falcone, Paolo Borsellino,

  simbole te se mires dhe shtetformueses, simbole te sakrifices qytetare per nje shoqeri vlerash, ne nje kohe qe pjesa tjeter e kesaj republike, gjunjezohej para nje mafie, ne dukje te perbindshme, te kudondodhur.
  Italia dhe Europa, kane simbolet e tyre te shpetimit, sa here qe situata duket kaotike dhe vendimmarrja e veshtire.
  Gjithkush, qe eshte per qyteterimin europian, per te drejten dhe per institucionet e shtetit si kolona mbajtese te bashkejeteses ne dinjitet, perulet me respekt, kur degjon emra te tille.
  Jo shume milje, larg vendit te ketyre dy heronjve, eshte nje republike xhuxhash, pothuaj pa asnje hirushe
  Nje nga keta xhuxhat e krimit, nje vrases i 21 janarit, nje dhender piramidash mashtrimi, nje kollovar politike i zgjedhur nga ata qe i kane duart te lyera me gjak shqiptaresh,,,, paska zgjedhur Falcone dhe Borsellino. per t,iu referuar.
  Eja me puth ne prapanice o Sali Protopapa.!!!
  Lulzim Basha,Myslym Murrizi,Flamur Noka,Edi Paloka,Grida Duma, Salianji,,,,,,,te vjen turp, te kesh te njejten kombesi me zhgarravina te tilla.
  Jemi larg, shume larg botes se qyteteruar.
  Llogorja e kurverise dhe ndyresise, krimit dhe tradhtise, permend Borsellinon.
  Pika qe su bie, o xhonturq shqipfoles.

  Reply to this comment
 8. Adih September 9, 14:52

  Pse lodhesh kot o Bashe . As edhe dreqi me te birin nuk ju ndihmon ju Katovicareve neokomuniste te ketij tranzicioni te pa fund . Ti e di shume mire ,por nga frika nuk di cfare ben ,por mesoje nga une ore ushtar i Katovices ,Amerika dhe BE e kane vendosur ,kur te behet perfundimisht , SPAK ,byroja e hetimit ,prok…gjyka… e te tjera e te tjera institucinone te pa mvarura . Po lini name , aq keq e kini humbur dahvane e trurit te kokes ,aq sa po tallen me ju si Perendimoret ashte dhe qytetaret Shqiptare ,keto dy a tre ditet e fundit . .Zbatoni kushtetuten qe e votuat ne parlament 100% me dhune nga presioni i te madhit amb LU dhe Z VLLAHUTIN .Fatkeqesi per ju ,o Bashe ,si nuk e kuptoni ,qe te gjithe mbare ,kjo nuk varet me nga ju ,dhe nuk ja u fershellen njeri me ,per jete te jeteve .
  Prandaj mos e vazhdoni kungulleshken me ,se lat nam si ti , po ashtu dhe Rama ,vellai i yt siamez..

  Reply to this comment
 9. MH September 9, 15:13

  Po kur institucionet e kane krijimin dhe ekzistencen nga keto politikan kush do ti flakin z.Bashe kakareq politikani!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Ne kete rast duhet flakur gjith institucioni.Mendim im.njisoj si te hudhesh ne ere nji zgjue bletesh.Po ne kete rast Bletet jane te pa fajshme por efekti merr kuptim qe aty jo vetem nuk ka (zgjue),institucion,SHQUP,Seli por dhe (bletet) politikanet kan ikur per lesh ku syte kembet tue lane paster vendin.

  Reply to this comment
 10. MH September 9, 15:15

  Po kur institucionet e kane krijimin dhe ekzistencen nga keto politikan kush do ti flakin z.Bashe kakareq politikani!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Ne kete rast duhet flakur gjith institucioni.(Mendim im)njisoj si te hudhesh ne ere nji zgjue bletesh.Po ne kete rast Bletet jane te pa fajshme por efekti merr kuptim qe aty jo vetem nuk ka (zgjue),institucion,SHQUP,Seli por dhe (bletet) politikanet kan ikur per lesh ku syte kembet tue lane paster vendin.

  Reply to this comment
 11. Fidel Kastro September 9, 20:36

  Topi tani eshte ne fushen e Rame timon tepsise !!!!!

  Reply to this comment
 12. Aliu nga Selenic September 10, 02:12

  Nga e thenja ne te bere eshte nje male ne mes i ter. Ti e thua pore si po te dalin punet gjat vetingut. Une kam bindje qe i pari politikan qe do te skarcohet nga vetingu do te jet Bash.!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim