Ndërpritet procesi i Vettingut për gjyqtarin Ilir Çeliku (Lista e plotë)

March 28, 2018 20:04

Ndërpritet procesi i Vettingut për gjyqtarin Ilir Çeliku (Lista e plotë)

 

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi të ndërpresë procesin e Vettingut për Ilir Çelikun, gjyqtar pranë Gjykatës së Apelit të Vlorës.

Ilir Çeliku përjashtohet nga Vettingu pasi ka dhënë dorëheqjen përpara nisjes së këtij procesi.

Pas këtij vendimi shkon në 10 numri i zyrtarëve që janë përjashtuar nga procesi.

Më herët edhe në 9 zyrtarë të tjerë kanë janë përjashtuar nga procesi i Vettingut, mes të cilëve ish-Prokurori i Përgjithshëm, Adriatrik Llalla dhe ish-anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Besnik Imeraj.

Lista e zyrtarëve që u është ndërprerë procesi i Vettingut deri tani

-Ilir Çeliku, gjyqtar pranë Gjykatës së Apelit Vlorë

-Erlindi Basha, ndihmës ligjor pranë Gjykatës së Lartë

-Ilir Pashaj, gjyqtar pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan

-Etleva Sherifi, ndihmëse ligjore pranë Gjykatës së Lartë

-Adnand Bërdica, ndihmës ligjor pranë Gjykatës së Lartë

-Mirela Fana, gjyqtare pranë Gjykatës së Lartë

-Sulejman Tola, prokuror në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Krujë

-Eritan Shehu, ndihmës ligjor pranë Gjykatës së Lartë

-Adriatik Llalla, ish-Prokuror i Përgjithshëm

-Besnik Imeraj, ish-anëtar i Gjykatës Kushtetuese

a.s/dita

March 28, 2018 20:04
Komento

6 Komente

 1. luli March 28, 20:14

  Keta u mbathen mire dhe tani ti bejme sehir se si shpenzojne kohen me gjene e vjedhur.Nuk ka gje se kane bere kerrdine me padrejtesi dhe e kishin gjykaten si kazino kush hedh me shume pare fiton.Ketyre tu sekuestrohet gjeja e vjedhu se ka borxhe per tu lare.

  Reply to this comment
 2. zeriaresyes March 28, 23:25

  Keta te pafytyre e hajdut dhane doreheqjen se nuk mund te justifikojne pasurite marra mendese qe vune ne kurrizin tone. Po ku eshte drejtesia ??????….per keta horra.Ata nuk mund te jene ne postet qe paten por nese kane thyer liggjin per pervetesim personal sepse kane patur kete mundesi ata duhet te japin llogari te marrin cfare meritojne.Kjo ESHTE AJO QE POPULLI PO PRET TE GJITHE JUVE TE NGARKUAR PER KETE PUNE .A ka me te qarte se kjo qe do populli se besoj….Te shohim cdo ndodhi se deri tani vec nje kemi pare ne rang te larte por mendojme se ka me shume pas tij.

  Reply to this comment
 3. Fat man March 29, 04:07

  Si gjyqtar apo prokuror ke te drejte te vjedhesh, te bashkepunosh me krimin, te marresh ryshfete ne qindra mije EURO, te besh tjetwesime pronash, te mbrosh kriminele, trafikante drogash, mishi te bardhe, gjyqtare e prokurore qe kane mbrojteur kriminet e vjedhjes se rruges se Kombit, te mbrosh krimin e Gerdecit, CEZ Shperndarje te mbrosh killerr si ata te 21 Janarit etj etj dhe me nje doreheqje qe jep, nuk investogohesh, nuk del para drejtesise dhe ha rehat parane e vjedhut, parate e mafias dhe te krimineleve.
  Te dhjefsha DEMOKRACINE, Drejtesine, Europen Kurven Plake me pamjen e Doris Pack e me rradhe, qe mbrojne keta bastarde te cilet duhen te jene pas hekurave, por aty shkon ndonje hallexhi qe ka vjedhur per mbijetese, energji elektrike etj.

  Reply to this comment
 4. E.C March 29, 05:32

  E rendesishme eshte te largohen nga detyra njehere, pra te mos jene me pjese e sistemit te drejtesise (gjykata, prokurori); sepse persa i perket pasurise qe kane “marre” e “vene”, do t’jua rrembejne serish “ata” qe u’a kane dhene me pare!
  Prisni me durim e do te shihni!…….

  Reply to this comment
 5. fteri March 29, 08:28

  Këta , janë :
  jo gjyqëtar e nënëpunës të drejtësisë ,por bandit të mirfilltë që i kan zënë pusi qytetarve për 25 vjet u kan zhvatur xhepat fukarejve ,këta jan bashkuar me kriminelët kundër viktimave ,duke gjeneruar hasmëri ,larje hesapesh dhe duke vazhduar shqiptarët zakonin e vjetër të gjakmarrjes të Lek Dukagjinit në popull.

  Duk qënë të mbrojtur nga ligji të bindur që nuk i ndëshkonte askush ,këta më jan neveritur me makinacionet e pista që përdorin kundër qytetarve ,bashkëpunojnë me prokurorët dhe gjykatësit dhe avokatët sekser për të ndarë së bashku paratë e klientëve hallaxhinj ,kjo metodë për 27 vjet ka goditur ligjin dhe personin .

  Sepse proçesi penal kishte paramendime .apo inskenime që godiste më të dobtin,kjo metodë e përdorur nga të gjithë lista e gjykatësve të mësipërme i ka kthyer automatikisht në autor të një vepre penale,dhe përjashtimi i tyre nga wetingu ,nuk duhet ti përjashtoi nga sekuestrimi i pasurisë jashtë ligjore dhe nga ndjekja me çdo kusht penalisht.I lir Çeliku ka mbi supe shumë vjedhje e krime ,këto vepra penale jan kryer me dashje ,nëpërmjet vendimeve të pa drejta këta u kan shkaktuar vujtje të rënda fizike mendore viktimave apo të afërmve .

  Pra këta duhet jo vetëm të vetpërjashtohen ,por të ndëshkohen penalisht,jan njerzit më të poshtër, ligji duhet ti godasë si rrufe në kokë .

  Reply to this comment
 6. si rrufe në kokë ti godasë ligji ! March 29, 08:37

  Këta , janë :
  jo gjyqëtar e nënëpunës të drejtësisë ,por bandit të mirfilltë që i kan zënë pusi qytetarve për 25 vjet u kan zhvatur xhepat fukarejve ,këta jan bashkuar me kriminelët kundër viktimave ,duke gjeneruar hasmëri ,larje hesapesh dhe duke vazhduar shqiptarët zakonin e vjetër të gjakmarrjes të Lek Dukagjinit në popull.

  Duk qënë të mbrojtur nga ligji të bindur që nuk i ndëshkonte askush ,këta më jan neveritur me makinacionet e pista që përdorin kundër qytetarve ,bashkëpunojnë me prokurorët dhe gjykatësit dhe avokatët sekser për të ndarë së bashku paratë e klientëve hallaxhinj ,kjo metodë për 27 vjet ka goditur ligjin dhe personin .

  Sepse proçesi penal kishte paramendime .apo inskenime që godiste më të dobtin,kjo metodë e përdorur nga të gjithë lista e gjykatësve të mësipërme i ka kthyer automatikisht në autor të një vepre penale,dhe përjashtimi i tyre nga wetingu ,nuk duhet ti përjashtoi nga sekuestrimi i pasurisë jashtë ligjore dhe nga ndjekja me çdo kusht penalisht.

  Ilir Çeliku ka mbi supe shumë vjedhje e krime ,këto vepra penale jan kryer me dashje ,nëpërmjet vendimeve të pa drejta këta u kan shkaktuar vujtje të rënda fizike mendore viktimave apo të afërmve .

  Pra këta duhet, jo vetëm të vetpërjashtohen ,por të qëndrojnë larg sistemit të drejtësisë .Por edhe të ndëshkohen penalisht,këta jan njerzit më të poshtër, ligji duhet ti godasë si rrufe në kokë .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?