Vettingu i parë nga Strasburgu, zbardhet “Lista e zezë”?!

Përparim Kabo October 2, 2016 12:30 Updated

Vettingu i parë nga Strasburgu, zbardhet “Lista e zezë”?!

Tre kandidaturat e vendit tonë të ofruara si gjyqtarë të mundshëm në Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut në Strasburg, u refuzuan, madje as nuk u dëgjuan në intervistim, që është një procedurë e nevojshme paraprake.

Një refuzim i tillë, jo për një, por për tre kandidatura është një shuplak e hapur ndaj sistemit tonë të drejtësisë, një injorim i hapur për vetë personat, një mbyllje dere në fytyrë ekzekutivit tonë që i dërgojë, një hapje “e kutisë se Pandorës”-lexo nisi leximi institucional i Listës së Zezë.

Motivacioni refuzimit, gati-gati injorues, sepse edhe në një intervistë të thjeshtë për vizë në një ambasadë, kur është vendosur që mos të t’a japin vizën sepse hetimi paraprak ka treguar bazuar në fakte se nuk e meriton; së paku ajo zhvillohet si intervistë. Kandidaturat tona, ish-prokurorja e përgjithshme dhe ish-gjyqtare, një anëtar i Gjykatës Kushtetuese, dhe një Teoricien i Jurisprudencës, u vlerësuan jo kompetentë për këtë postë të lartë në Drejtësinë Europiane, dhe jo me integritet të mjaftueshëm. Ata as u intervistuan. Gjithçka mbetet të sqarohet.

Pra ata janë gjykuar jo të zotët dhe të korruptuar(pa integritet)? Unë mendoj se ka ndodhur që inkopetenca nuk ka ardhur nga pazotësia e tyre por nga pandershmëria në veprimet juridike e gjyqësore. Ky ishte Vetingu i Parë! Përgjigjja erdhi. Pasuritë e pamotivuara janë arsyeja e refuzimit. Sigurimi tyre lidhet me përfitime “unfair”. Ja pra ku mbritëm!

Tani dhe dy fjalë për drejtuesit tanë të lartë. E morët vesh ku jemi fundosur. Nuk bëhet më shaka. Edhe statusin e vendin Kandidat për në BE e morët me kusht, sepse i kërkuat Gjykatës së Lartë të të Drejtave të Njeriut shtyrjen në kohë të shlyerjes së detyrimeve ndaj qytetarëve që kishin fituar gjyqet me shtetin shqiptar.

Ajo gjykatë priti, ju vazhduat me avazin, gënje jashtë dhe gënje brenda, gënje BE gënje qytetarin shqiptar. Fundi? Nuk keni pse shpini gjyqtar në një gjykatë që ju nuk e respektoni duke mos zbatuar vendimet e saja. Sa keq të drejtat e njeriut respektohen në Europë por jo në Shqipëri për qytetarët tanë. Historia vazhdon, tani do shohim kush e ka radhën në Listën e Zezë!..

 

Përparim Kabo October 2, 2016 12:30 Updated
Komento

20 Komente

 1. intelektuali October 2, 12:49

  Po si mund te pranohet ne Strasburg Kryeprokurorja shqyptare qe firmosi aktin mafioz te vdekjes se Kosta Trebickes dhe vonoi me finte enveriste ndeshkimin e hajduteve te Rruges se Kombit? Si mund te jete gjyqtare per te drejtat evropiane te njeriut ne Strasburg nje Kryeprokurore “Lavire Bulevardi” sic e quajti Kryeministri i vendit Sali Berisha kur ky kriminel kishte urdheruar te vriste protestues te pafajshem dhe kur kjo Kryeprokurore nuk pati guximin ta prangoste kete vrastar te pacipe, ose te pakten te jepte doreheqjen e saj?

  PO PSE ME KETA SERVILE TE PUSHTETIT ENVERIST DO TE PERFAQESOHET SHQYPNIA NE STRASBURG?

  prandaj:

  Mafia e Kuqe me pushtet mund te genjeje dhe mashtroje shqyptaret dru me pre, por kursesi emisaret e BE-se qe na monitorojne se largu me dylbi demokracie te vertete.

  Reply to this comment
  • fteri October 2, 16:07

   ……Hera e parë që të falendreroi o bajga e zezë e “intelektualizmit properendimor shqiptar !. ”
   …… Në pjesën e parë 100% je i sakët një gjykim i drejtë, me këmbë në tokë .
   .. …Por kur ti acarohesh E REVOLTOHESH !!! dhe e trashë zërin me germa kapitale “PO PSE ME KËTA SERVILË TË PUSHTETIT ENVERISTË DO TË PËRFAJQËSOHET SHQIPËRIA NË STRASBURG ?! …….Kjo është kërkesa më e bukur e lartësimit figurës së E.Hoxhës pjesë e ndershëmërisë dhe e ralitetit brilantë të asajë kohe,e pa përsëritshme më për shqiptarët.
   …..Është e vërtetë se në demokraci pas v.90 -të u rikthyen për një riciklim të ri shumë bajga ,mbeturina ,kalbësira të ishë sistemit komunistë të kaluar,karjeristë ,ekstremistë të rijë e të vjetër u ringjallën u bë deti kosë në demokraci të hamë me lugë floriri .!…këta mbijetuan atë sistem se ishin servilë të E,Hoxhës ,por tani po të qohet Enveri do ti pështynte në surrat këta maskarej.
   ………Në demokraci u futën në PD -në ,por edhe në Parti të tjera gangëster ,hajdutë,kriminel,profesor ,akademik,republikan,por edhe deri tek të burgosur dhe të internuar politik si INTELEKTUALI etj kamelon varrëmihsa të demokracisë !,U ‘ ricikluan në demokraci gjykatës e prokuror xhelat sevilë të komunizmit ,ballistë,zogistë,fashistë,bajrektar e zuzarë ,sharlatan që mbushën radhët e drejtësisë shqiptare me kursantë të shkollës famëkeqe të plepave të modeluar si strukturë perverse famëkeqe nga S.Berisha për futjen dhe mbajtjen në dorë të pushtetit gjyqësor nga v.1993-2016-tën ,për të ju shmangur ndëshkimit gjyqësor për krimet e zeza që kan kryera së bashku e veç e veç për 25 vjet krijoi kështjellën e zezë të fabrikimit e falsifikimeve të krimeve për ti shpëtuar ndjekjes penale. të miratuar nga kjo klasë politike e degjeneruar dhe nuk i pranon STZRASBURGU.Jo më ti pranontë E.Hoxha kurr !!!!…Faleminderit për konsideratën për pastërtinë e komunizmit dhe E.Hoxhës.

   Reply to this comment
   • intelektuali October 2, 17:50

    Po pse more fteri Myteberi qe edhe me falenderon edhe nga ana tjeter me quan BAJGE TE ZEZE? Ku ta di une se ku e ke pare ti keto lloj BAJGE a eshte pleh organik i mire per zhvillimin e bujqesise sone kombetare apo eshte si ato plehrat e Edvinit dhe Likes qe po gadisin te sjllein nga Mafia Italiane ne Shqypni?

    Enveri nuk i peshtyu ne surrat keta maskarenj si Saliu, Fatosi, Likja apo Edvini me nje tabor spiunash te Sigurimit te Enverit nga pas si pershembell Gramoz Ruci dhe Spartak Braho, familja Pashko, familja Bushati, familja Pollo me soje e sorrollope nga pas qe zaptuan si kulcedra bolshevike pushtetin dhe shtetin pas renies se Murit te Berlinit ne vitet 90-te, pra Enveri nuk i peshtyu keta horra kur ishte gjalle kur ishte gjalle dhe a e di ti sepse?

    sepse:

    ENVERI I KISHTE SERVITUR KETA HORRA MASAKRENJ SI THUA TI NE PALESTRAT E SIGURIMIT PER TE VAZHDUAR KAUZEN E PARTISE SE PUNES QE TA MBANTE SHQYPNINE SI NJE CIFLIG FEUDAL TE FAMILJES SE TIJ, ASHTU SIC KA MBETUR DERI ME SOT DHE ASHTU SIC E PRANON EDHE TI NE REPLIKEN PER INTELEKTUALIN.

    prandaj:

    pervec falenderimit ne replike duhet te shtosh edhe PENDIMIN shoqeruar me kerkesen e faljes nga te gjithe enveristet fanatike ne DITA per krimin madhor qe Enveri me Nexhmijen i kryen me dashje dhe ndergjgje te plote Vatanit kur mbollen MURTAJEN bolshevike ne trojet tona dhe i bene shqyptaret si nje fis prej Afrike ZULU, ashtu sic na vlereson edhe Strasburgu i BE-se.

    Reply to this comment
   • Spartaku October 2, 19:16

    Fteri! Bravo! Ke bere nje koment shume te mire.Ashtu eshte dhe ato qe shkruan jane tamam ashtu,eshte realiteti.

    Reply to this comment
   • Spartaku October 2, 19:22

    Eshte nje shkrim i shkelqyer.Artikulli ne fjale ka nxier ne pah injorancen, korupsionin,degjenerimin e drejtesise ne shqiperi.Eshte e vertete,se, te drejtat e njeruit zbatohen ne europe,dhe ne shqiperi jo.

    Reply to this comment
  • Raimond vlonjati October 5, 05:00

   Pra Lavirja e Bulevardit , tani u be dhe Lavire e Strasburgut lol

   Pra Sala paska pas plotesisht te drejte

   Ndersa kthimi i ketyre 3 …qyqareve nga Strasburgu esht nje shuplake e forte vetem per Qeverine dhe per asnje tjeter , sepse Edi Rama i zgjodhi keta te tre

   Ndaj artikull-shkrusi te tregohet i sinqerte me veten e tij dhe te mos e kthej ket artikull ne bombe tumuese
   per te maskuar shuplaken qe Strasburgu i dha kesaj qeverie te piste qe udhehiqet nga nje ….sharlatan e i koruptuar si Edi Rama , duke i kthyer mbrapsht keto kandidtura , te cilat Rama i coi te ” ricikloheshin” ne Strasburg

   Reply to this comment
 2. Maria Logoreçi October 2, 13:26

  ANE THJESHT INJORANTE !

  Nuk behet fjale per “vetting”; apo per pasurim te dyshimte, apo lidhje me krimin e organizuar, eshte shume e thjeshte, jane injorante !

  Nuk njohin as anglishten e as frengjishten, si dy nga gjuhet me te perdorura ne BE, as ne te shkruar e ne te folur, pa le te emetojne sentenca e relacione te shkruara per çeshtjet qe do trajtojne ne BE,

  Seicili prej tyre, kane pak apo aspak njohuri te thella per ligjet, normat dhe vendimet e kaluara dhe aktuale te Gjykates Europiane.

  Andaj mos qendroni ne buze te Lanes per te pritur te vdekur qe te kaloje, me fjale te tjera, edhe pse ofenduese per gjithe ne shqiptaret, me pak gjasa do behet publike injoranca me te cilen jane te konglomeruar keta mbeturina te basifoneve shqiptare.

  Reply to this comment
 3. Adih October 2, 13:44

  Nuk vjen nga paaftesia , por nga korrupsioni i dirizhuar me kujdes nga bolsheviket politikane . Alergjia kunder prones se pronareve e vjedhur per intersa te tyre , nga kjo bande komuniste te pandergjegjshem e budallenj kokeforte sot e 25 vite.. Keta te tre juriste jane viktima, nga njera ane , dhe nga ana tjeter pa integritet , por fatkeqesisht si keta jane pjesa dermuese ne drejtesi .Kur parlamenti dhe qeveria e deri tek kryeministrat shkelin e perdhunosin kushtetuten ligjin nr 181 posacerisht per pronat ,e cfare mund te presesh .Vetem denime kunder shtetit shqiptar, ku ne populli i varfer dhe gjytyrym , kemi paguar nga taksat tona , qindra mil euro gjate ketyre dy dekatave te fundit . Ju drejtohem politikaneve , te jete kembane alarmi per ta , e keshtu sic e kane nisur do falimentohet shteti shqiptar ,e me te drejte nga STRASBOURGU . Jemi prane vizes se kuqe . Jane mbi 450 vendime pa dale , e shume te tjere po presin te mbarojne gjygjet ne shqiperi , pamvaresisht i eshte dhene urdher nen rrogoz , prokuroreve e gjykatave , si nga PD , LSI e PS mos mbyllni as edhe nje gjygj. . Por genjeshtrat dhe mashtrimet i kane kembet e shkurtra, dhe ja ,erdhi sinjali i pare , per mos pranimin me te drejte ,te ketyre tre juristeve ………. PS::::Ciper ne tavoline jane emrat e ketyre tre bandilleve ne strasbourg , ku ne vendimet e tyre ne shqiperi kane shkelur kushtetuten , si dhe vete tutoret e tyre politikane…Ca do mbjellesh do korresh…….

  Reply to this comment
 4. mimi October 2, 13:52

  Padyshim qe kanidatura e “lavires se bulevardit” çohej ne Strasburg per te qene nje vote kunder ndeshkimit te kryekrimit shqipetar Berisha,kjo me porosi te miqeve te riardhur ketu me emerim te ri ,enkas vetem per kete “burre shteti”!Porosia nga lart or “intelektuhale”qe bene sikur i kupton te gjitha!Mos valle ai pseudodiplomati “mik” ishte Enverist kur e etiketoi Burr shteti ,apo me mafie te kuçe duhet te nenkuptojme ate kuç e bardhe?

  Reply to this comment
 5. Shqiptari October 2, 14:13

  Qeveritaret shqiptare nuk duhet ti jipen visat ne asnje vend te botes, ti izolojne dhe ti kapin si macet dhe te gjykohen me njerez te ardhur nga jashte, pa paragjykime dhe te paster ne shpirt…reforma duhet shpejt qe populli ta ndjeje dhe qeveritaret me gjykatat e pista mafioze ta shikojne dita hakmarrjes erdhi…

  Reply to this comment
 6. Minotauri October 2, 14:20

  Eshte refuzuar Tranzicioni, Profesor!

  Tri Emrat ne fjale jane “veshet” qe i jane terhequr tere shtreses politike ekzekutive shqiptare ne Tiranen e tiranive te pafundme (te riciklueshme-sic e ka qejf vrima e fundit e ketij kavalli, Rama).
  Le te mos merremi me ta. Le te supozojme se kaq dine kaq bejne, se donin te benin dicka te mire por deshtuan…
  Te falen, me kushtin qe te hiqen menjane…Pa perjashtim. Tere ata qe afronte Berisha, Meta apo Rama dhe te tjeret e cikluar e riciklluar prej tyre te vleresohen e shumta si plehra te pademshme…

  Me mire te hedhim syte nga Femijet qe ishin ne Protesten e Djeshme Kunder Plehrave, si mbetje Tranzicioni…

  Le te fillojme me : kush do i zevendesoje?

  Vetem Te Rinjte, “te paperfaqesuarit” ende, te painfektuarit, le te mendohet qe te vijne ata…
  Kjo eshte fryma e Reformes, nese nuk do tua leme ne dore serish Ketyre qe Jane, ketyre qe grinden te Enjteve te Gallates se kush vjedh me pak/me shume, ketyre qe kerkojne t;ja marrin njeres dore per t’ja dhene tjetres, gjer ne perdorjen tjeter te radhes…

  Doni ta beni Shqiperine? Mos shpresoni tek Keta qe Jane…

  Reply to this comment
 7. MH October 2, 15:18

  Asnji gjykates nuk do kete ne Strasburg nga Shqiperia ne kete shekull.Te gjithe jane te krimbur me para dhe me shendet gjak e dhjame pa djerse.

  Reply to this comment
 8. Arben October 2, 15:24

  RROFTE POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK,

  ESHTE SI SHKEMB GRANITI.

  Reply to this comment
 9. perkthyesi October 2, 16:00

  Iane injorante dhe analfabete te kulluar! Bota na njeh mire, por ne fatkeqesisht nuk i paskemi njohur keta pratagoniste te se keqes! Biografia e tyre politike flet me teper se gjithshka! A ka lindur ndonje qe tu tregoi vendin e pershtatshem per te jetuar? Shpresen e kemi te miqte tane, e jo te kjo klase politike abuziviste dhe totalisht jashte loje!

  Reply to this comment
 10. paci October 2, 16:34

  Po te siten mire ne keta 25 vjet rrumpallokraci te gjithe pushtetar e gjygjtar qe nga kryetar i PDse se fshatit qe shiten tokat e ish koop. e ndermarrjeve bujqesore e deri te presidenti dalin te korruptuar e qe kane bere kerdine ne dem te njerezve e vendit duke u pasuruar padrejtesisht , shaj Enverin dhe vidh qe shumica kane qene edhe ish spijunj e ish komunista ekstremist., puna eshte se pasurit tashme i kane bere te tyret dhe i mbrojne se bashku me partine e .re blu .

  Reply to this comment
 11. info analitike October 2, 17:34

  Ore kryepsikopati sikur nuk foli fare per lavdine e ketyre 3 “super zgjedhjeve” te tij. Ia nisen mbrapsht me turp si pako postale duke refuzuar edhe t’ia shihnin surratin ketyre maskarenjve. Kjo shpulla e Strasburgut eshte nje paralajmerim i mire per hajdutet rilindjote.

  Reply to this comment
 12. alphade October 2, 17:58

  Ne krye te “Listes se zeze” duhet te vihet Sali Berisha,
  fatkeqesia me madhe e kombit shqiptar ne keto 27 vjet
  te “Mortajes Berishiane” …..!!!

  Reply to this comment
 13. Realiteti October 2, 22:15

  Strasburgu edhe sdo insitucione Europiane i lire e demokratike ne kete gje se kuptojme dot pasi per ata drejtesia eshte dicka normale,krimineli apo kriminelat kush do qofte e ka vendin ne hale,vec ne Shqiperi hajdutet, barbonat, laviret e laviret marin pushtetin ne dore e ja nxjerin qumshtin e nenes na dy fije e hundes popullit fukara,

  Reply to this comment
 14. Samiu October 3, 22:11

  Kemben zvarre ishallah… marrshin edhe te tjere me vete!

  Reply to this comment
 15. Mimi October 4, 00:36

  Mirë more zoti autor, mendime të mecme dhe me kurajo. Po ju nuk dini të shkruani shqip:cdo flalë ka nga një gabim, turp

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim