Vettingu në Polici, ambasadorët Lu e Vlahutin takojnë Xhafajn

October 2, 2017 12:26

Vettingu në Polici, ambasadorët Lu e Vlahutin takojnë Xhafajn

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka pritur në takim ambasadorët Donald Lu dhe Romana Vlahutin.

Takimi vjen pas deklaratës së fortë të Lu për kriminalitetin në Shqipëri.

Ministri Xhafaj ka urdhëruar disa ditë më parë nisjen e Vettingut në Policinë e Shtetit e cila ka për synim pastrimin e radhëve të uniformave blu nga të korruptuarit dhe inkriminuarit.

Burime pranë këtij takimi theksojnë se ambasada e SHBA do mbështesë dhe monitorojë Vettingun në Policinë e Shtetit.

“Ekspertë të FBI do të ndihmojnë për Vettingun në polici”, tha ky burim. Ky është takimi i dytë i Xhafajt me Lu pas atij të dy ditëvë më parë ku në fokus ka qenë sërish reforma në Polici.

October 2, 2017 12:26
Komento

13 Komente

 1. Ditmir Hoxha October 2, 13:09

  Ky Ministri duhet ti tregoje dhe te tjereve si punohet.
  Eshte me punetori deri tani

  Reply to this comment
 2. Kristo lika October 2, 13:11

  Po ishalla po e cojn der ne fund kte vettingun e policis, se po e degjojm e po shpresojm.

  Reply to this comment
 3. Klevis Biba October 2, 13:19

  Ministri ka treguar qe eshte nejri puntor dhe vullneti ndaj punes nuk i mungon. Mbeshtetja e nderkombetarve eshte nje siguri me shume ne reformen qe ka ndermarr

  Reply to this comment
 4. andi ibro October 2, 13:24

  eshte normale qe serioziteti dhe devotshmeria e zotit xhafa do mirepritet nga nderkombataret te cilet duket se jo vetem e mbeshtesin kete nisem te tij por do japin dhe ndihmen e tyre ne realizimin e plote te ketij procesi

  Reply to this comment
 5. Gjyqi i Hages October 2, 13:38

  Kinezi LU vettingu nuk fillon nga fukaraja po nga ‘miqte’ e tu:’Burrate shtetit’ BE NA ME-Berisha Nano Meta,nga miku i Arvizuse Fullhani qe me firmen e tij jane arratisur tere kapitalet financiare e bankare te popullit shqipetar,nga tere kreret e krimit e korrupsionit me strehim politik ne Amerike per ti shpetuar giotines si ish kreret e nazizmit……Po nuk deklaron qe kreu i krimit korrupsionit shperberjes ka emerin SALI RAM BERISHA zhduku se po deskrititon Ameriken e Gjegj Washington,Abraham Linkol e Barak Obama e po behesh zedhenes i kaubojsave e injorances amerikane te bushave trapave e karabushave qe kerkuan te ‘Eksportonin demokracine’ me agjente e antishqipetare si biberajt liket medine e krriminel Millosheviç karaxhiç Arkan S A L I N E!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 6. Emilia Brahaj October 2, 13:43

  Po punohet shum dhe nderkombetaret do ndihmojne edhe me shum per luftimin e ketij fenomeni sa me shpejt sepse besimi qe ata japin do ta bejn punen e ministrise dhe me efektive

  Reply to this comment
 7. princi Xen October 2, 14:03

  Zoti nenpunes i ambasades donald lu (nuk e meriton te quhesh ambasador) !
  .
  Ka vetem nje aksiome per ju dhe wisnerat-biberat-podestet qe ju komandojne si dron.
  .
  Vetem prangat te perkedhelurit tuaj me nder me thane berisha na ben te besojme se jeni te sinqerte me popullin shqiptar qe ju besoi si krishti ne 1991 dhe po e sheh veten te kruq si jezusi.
  .Boll e tallet ate popull si puna e Arvizuse dikur qe e shkeli me kembe berishe sikur te ishte nje bubrrec.
  Pse jeni mashtrues
  Sepse ja ku e ke akuzen juridike per serberishen ae nuk ka gop some ta mbroje
  **
  Ky njeri për shumë arsye nuk duhet të lihet i lirë, jo vetëm se përbën një rrezik eventual për destabilizimin e vendit por së pari ai ka llogari për të larë me drejtësinë. Sali Berisha ka në ndërgjegjën e tij njëzet vjet krime, e jo vetëm shkaktuar prej pushtetit të tij personal të ushtruar dhunshëm, por edhe si pjesëmarrës direkt në krime të përbindshme siç janë vrasja e 26 njerëzve në Gërdec, ku protagonist ishte edhe ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i cili i ka shkarë drejtësisë vetëm për shkak të imunitetit si deputet, çfarë është një skandal sepse nuk ka imunitet që e mbron shkaktarin e krimit qoftë ky deputet, ministër apo kryeministër i një vendi. Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza dhe të jap llogari për SHIK-un e tij, këtë mekanizëm monstruoz, që pasi e torturoi, e vrau dhe e zhduku pa gjurmë veprimtarin e UÇK-së, biznesmenin Remzi Hoxha, që duhej të ishte shpallur Martir i Atdheut. Sali Berisha duhet detyruar të tregojë se çfarë di për këtë krim, si e pse e bëri kreu i shërbimit të tij sekret Bashkim Gazidede këtë masakrim barbar dhe për llogari të kujt, të Serbisë apo Sali Berishës personalisht, sepse kanë dalë dyshime serioze e të besueshme se Remzi Hoxha është vrarë mbasi kish nisur të hetonte takimin sekret të Sali Berishës me xhelatin e shqiptarëve të Kosovës, Sllobodan Millosheviçin në Ohër. Me këtë rast Sali Berisha duhet të sqarojë para togave të zeza a ka pas ndonjë lidhje me shërbimin sekret UDB të ish-Jugosllavisë e si rrjedhim Serbisë sepse rezulton që edhe në kohën e embargos ndaj Serbisë kompanitë e klanit të Sali Berishës furnizonin me naftë përmes Muriqanit Malin e Zi me destinacion Beogradin, naftë me të cilën punonin tanket serbe që bënin gjenocid mbi shqiptarët e Kosovës. Sali Berishës i duhen vënë prangat për shumë e shumë krime që ka bërë mekanizmi i tij shtetëror i kthyer në një shërbim sekret personal, por para së gjithash për krimin e përbindshëm kur vrau katër njerëz të pafajshëm që nuk po bënin kurrgjë në shëtitoren “Dëshmorët e Kombit” veç protestonin paqësisht. Sali Berisha jo vetëm që ka qenë në zyrën e tij ku ka ndodhur kjo vrasje prej trupave të Gardës, por ai e ka ndjekur situatën dhe janë të gjitha gjasat që mbeten të vërtetohen se ka qenë urdhëri i tij personal për të qëlluar mbi demostruesit paqësorë, aq më tepër se ai krijoi rrethana për të zhdukur gjurmët e krimit, akt antiligjor që duhet ti konsiderohet gjithashtu krim. Sali Berisha duhet të hetohet në lidhje me vrasjen e Kosta Trebickës, shqiptaro-amerikanit i cili ishte dëshmitar i çështjes “Gërdeci”, e kishte dëshmuar se i biri i Sali Berishës ishte pjesë e skemës së kompanisë fantazmë që fitonte para në mënyrë të paligjshme prej demontimit të armëve në Gërdec dhe u bënë shkaktarë për vrasjen e 26 njerëzve duke përfshirë gra e fëmijë. Për këtë krim të përbindshëm, Sali Berisha duhet të jetë në bankën e të akuzuarit bashkë me të birin Shkëlzen Berisha, i cili, është e ngjashme që nëpërmjet rrethit të besnikëve të tij të ketë organizuar “aksidentin” e dëshmitarit kundër tij, Kosta Trebicka. Në këtë rast duhet që prokuroria të hetojë se si ndodhi që dëshmitari kryesor kundër djalit të kryeministrit nuk kishte mbrojtje të veçantë në bazë të ligjit që i mbron dëshmitarët e një çështje kaq të rëndësishme ku është bërë një krim masiv. Sali Berisha duhet të arrestohet e të përballet me drejtësinë përveç krimeve të vrasjes së njerëzve edhe për krimet ekonomike të bëra në kohën kur ai ishte kryeministër dhe korrupsioni ishte metodë pune e qeverisë dhe e ministrave të tij. Akoma më tej Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza për të sqaruar cilat janë lidhjet e tij me mafiozin serbo-boshnjak Damir Faslliç, i cili nëpërmjet vajzës së Sali Berishës që bënte avokaten e tij, ka blerë prona në Shqipëri dhe ka marrë pjesë edhe në një mbledhje të Këshillit të Sigurisë Kombëtare çfarë përbënte një precedent të rrezikshëm për sigurinë e Shqipërisë. Duhet kuptuar nga të gjithë se arrestimi i Sali Berishës nuk duhet të bëhet për hakmarrje por për drejtësi dhe se me daljen e Sali Berishës dhe ministrave të tij hajdutë para gjyqit në Shqipëri do të marrë fund mendësia e mos ndënshkueshmërisë të atyre që duke shfrytëzuar forcën që u jep pushteti bëjnë krime njerëzore dhe ekonomike, vrasin, vjedhin e plaçkisin pasuritë kombëtare. Sali Berisha nuk mund të falet nga asnjë instancë shtetërore, parlamentare, nga asnjë shtetar apo politikan sepse kauza e drejtësisë është kauza e sovranit, i cili di të zgjedhë, të japë pushtet, por edhe ta heqë pushtetin edhe të rrëzojë me të drejtën e vullnetin e tij si sovran. Askush nuk ka të drejtë të nëpërkëmbë ligjet e drejtësinë duke i falur krimet që janë bërë mbi popullin. Viktimat e 21 janarit 2011 në varr kërkojnë drejtësi, 26 viktimat e Gërdecit kërkojnë drejtësi dhe këtë drejtësi që kërkojnë viktimat nuk mund tua mohojë askush nga qeveritarët apo organet e drejtësisë, në mos një ditë edhe ata do të japin llogari bashkë me krimet e Sali Berishës e bashkëpunëtorëve të tij. Populli ka durim, madje edhe kur e keqtrajton ndonjëherë ka durim, por kur popullit i soset durimi të bën atë që nuk ta bën as Zoti
  .
  Pse donald luja duket si gjynafqar para sali elezbiberishes?
  .
  n,e menyre ekselente e ka sqaruar gery kokalari para tre vjetesh si me poshte:
  .

  “…Pas fillimit të detyrës suaj si Ambasadori ynë, janë disa çështje që unë do të doja të sjell në vëmendjen tuaj në këtë letër të hapur. Sikurse ju tani jeni në dijeni, kur u njoftua së pari nominimi juaj, qarkulluan historira në mediat shqiptare që pretendonin se ju jeni emëruar si rezultat i ndërhyrjes së grupeve lobiste që punojnë për Sali Berishën, përfshirë Grupin Podesta dhe Patton Boggs, një firmë që përfaqësohej nga Frank Uisner. Kjo nuk ka nevojë për shumë imagjinatë, për faktin se ju keni shërbyer nën drejtimin e Uisnerit, kur ai ishte ambasadori amerikan në Indi, dhe të dy keni qenë studentë në Princeton. Sinqerisht, unë kam pak konsideratë për Uisnerin, pasi besoj se ai ishte në përgjithësi një faktor keqdashës në Shqipëri. Sipas mendimit tim, ai ndihmoi Berishën në mbajtjen e një regjimi shumë të korruptuar që rrënoi shtyllat e demokracisë…”
  Natyrisht, ju keni të drejtë për të mbajtur një marrëdhënie personale me Uisnerin, dhe ka të ngjarë që gjatë disa viteve të ardhshme ju do të keni përvoja të pakëndshme në lidhje me Berishën, një të urryer, të korruptuar, bandit mendërisht të paqëndrueshëm. Megjithatë, unë dua të deklaroj prerazi se në qoftë se do të merret vesh se Uisner me ndonjë mënyrë tenton të përzihet në punët e Shqipërisë duke përfituar nga marrëdhëniet e tij me ju, unë nuk do të hezitoj për ta adresuar një aktivitet të tillë me zyrtarët e duhur qeveritarë në Uashington, dhe do të inkurajoj shqiptaro-amerikanët që të bëjnë të njëjtën gjë. Sepse unë besoj se çdo veprim i tillë nga ana e juaj, do t’i vërë në dyshim rrethanat në të cilat ju jeni emëruar dhe do të ishte e dëmshme për interesat shqiptare dhe amerikane
  “…Në lidhje me një tjetër çështje, unë kam qenë shumë i shqetësuar kur mësova se në 2 Dhjetor 2014, si një prej veprave të tua të para, pasi u konfirmuat si Ambasador, jeni takuar në Uashington me përfaqësues të Shoqatës së Himariotëve të Amerikës (HSA), një grup i vogël ngatërrestar grek (http://himarriotonsociety.org/content/news/hsa-meets-new-us-ambassador-albania-donald-lu). Misionet më të fundit të HSA dhe palëve të tjera trazovaçe greke janë identike: aneksimi nga Greqia e asaj që ata mendojnë të jetë territor grek në jug të Shqipërisë. Misioni i tyre mbështetet mbi pasaktësi historike të shkuara dhe të sotme. Me fjalë të tjera, themeli i besimeve të tyre është e ndërtuar mbi mite greke.
  .
  persa me siper zoti donald lul kemi te drejte tju pyesim:
  Pse kjo politike anti-amerikane e juaj..jo vetem ne tolerimin e krimeve lul berishiste por dhe ne mbrojtjen hapur te tyre..
  .
  Poshtrimi nga miqte qenka me i rende se pushtimi nga armiqte….

  Reply to this comment
 8. Damir Fazlliq kryetar i keshillit sigurise,zedhenes Ame.. October 2, 14:24

  VETEM AMBASADORET QE PERFAQESOJNE KOLONIZATORET MUND TE HYJNE NE MINISTRINE E BRENDESHME TE NJE VENDI PA SHTET!!

  Reply to this comment
 9. Altea maloku October 2, 14:28

  Duhej patjeter nje vetting ne policine e shtetit, z.xhafaj e premtoi dhe ja arriti. Tani kemi dhe mbeshtetjen e nderkombetareve si kurr me pare dhe kjo fal punes nga ministria jone,e ku ka me mire.

  Reply to this comment
 10. Patriot October 2, 14:41

  Sa me shpejt te pastrohet policia nga shefat,policia gjyqesore,dhe police te lidhurit me boten e krimit dhe te korrupsionit,aqe me shpejt vendoset rendi ne Shqiperi, duke bere qe riciklimi i botes se krim-korrupsionit-mofjozo-imoralo-terrorristo-politik te mbetet nje enderr e keqe e se kaluares.Shume mirenjohje ne jete te jeteve USA-s qe si dje dhe sot po e verteton veten si miku me i madh i popullit Shqiptar dhe brojtes te shtetit te se Drejtes ne c’do cep te botes.Zoti e bekofte ne jete te jeteve miqesine shqiptaro-amerikane.Amen.

  Reply to this comment
  • 3L October 2, 15:56

   O patriot leshi.
   .
   Sa krime dhe tradheti kane bere basha dhe berisha nuk kane bere gjithe armiqte e kombit te bredshem dhe te jashtem te marre se bashku per te gjitha kohrat..
   .
   Nuk diskutohet qe duhet pastruar policia drejtesia etj etj..por keto jane PMV (PAMBARIMISHT TE VEGJEL).

   Duhet filluar me peshkaqenin berishe dhe gjarperin LUL se tolerimi qe po i ben opinioni shqiptar ketij krimineli (ne fakt atyre qe jane pas tij se Luli eshte vetem per revista play boy) na ben te mendojme se Enver Hoxha nuk ka qene aq diktator sa thuhet por paska qene ai popull nje staj me lepuj, zvarranike dhe vampire qe deri tani te vetmin sukses qe kane patur keto 25 vjet ka qene kanibalizmi me kockat e tij qe i ka servirur guzhinjeri elez biberaj me kasapin e tij berishe.
   .
   PRA KUSH ESHTE KY LULUSHI YNE QE DHE KUR VRET BUZEQESH…

   1….Qe adoleshent punon kamarier ne aeroportine Rinasit (me cimka)
   2….Jo rastesisht dergohet ne Hollande ku flitet se zoteronte nje pashaporte amerikane qe nuk ju sqarua kurre burimi
   3…Ka fakte qe gjate punes ne Kosove me rroge perrallore ka punuar per sherbimet serbe ne dem te UCK
   4..Ka fakte qe gjate punes ne Kosove ka hyre ilegal ne Shqiperi dhe ishte pergjegjesi per dosjen e shtepise verdhe ne Burrel
   5..Si minister Transporti eshte pergjegjsi NR-1 per vjedhjen e 300 miljon dollareve ne rrugen e kombit.Kujtojme keto nje ambasadore amerikane qe i shkonte per vizite private ne shtepi dhe Foreign Policy Journal ne Amerike qe akuzonte dhe Lul Bashen , Bechell-in dhe Dellin e Kosoves per nje dem prej gjysem miliardi dollare..
   6…ka kontribuar per mbylljen e krimit Gerdecit
   7….Si deputet i Elbasinit me Alibeun ka liruar nga burgjet kriminele teper te rrezikshem per votimet e2009 qe eshte vertetuar nga ambasada amerikane
   8-…Si minister e jashtem ka shitur si Ahmet Zogu ne bashkpunim me mobsterin Berishe pjese te detit Jon.
   9…Si minister e jashtem ka miartuar ngritjen e varrezave te ushtareve greke sipas vijes imagjinare te Vorio Epirit
   10..Si minister i brendshem eshte fajtori kryesor bashke me berishoviqin per vrasjen e kater protestuesve ne 21 janar
   11…Eshte bashkfajtor me berishoviqin per vjedhjen e bashkise tiranes bashke dhe me nje mengperveshur qe diten ishte me Ramen dhe naten flirtonte me Lulin..
   12….Eshte bashkfajtor me berishoviqin per uzurpimin e shtepise qendrore te MMP
   13….Kreu aktin naziskin te heqjes se tabeles rruges te deshmoreve te 4 shkurtit dhe vendosi emrin e nje nipi te xhaferr deves
   14….Kreu aktin anti kombetar qe pruri eshtrat e zogut pikerisht diten e clirimit te Tiranes nga Fashizmi
   15…Se bashku me bash-kriminelin berishoviq kane pjese ne eleminimin politik dhe fizik te Sokol Olldashit.
   16…Mori pjese ne kompllotin anti-Rame kur i shkeli Arvizuse “vijen e kuqe’ me deshiren e ketij te fundit ne 15 nendor 2013 ne ceshtjen e fabrikuar te LHL…ect ect

   komentuesi “gjyqi hages” e ka thene shkoqur dhe nuk ka nevoje per vertetim se eshte aksiome.

   duhet te dale ndonje hundlesh qe ti thote Luse publikisht

   mos e dhisni punen me shqiperine .
   …boll me sardelet e policise
   ..filloni me monstren e serbise…
   berishen tuaj

   Reply to this comment
 11. nipi A.Rustemit October 2, 15:18

  Presidenti Trump do jete vertet TrAp po nuk arrin te kuptoje qe ambasadoret amerikane jane te korruptuar per te mos thene ne sherbim te serbise e rusise 27 vjet ne kete vend pa din e pa iman po me ISIS-KURBAN

  Reply to this comment
 12. ka per te te tere October 2, 21:36

  Po ketij kinezit Lu akoma nuk i ka ardhur “fermani” nga Washingtoni, per te gjetur shokun e armeve rrugeve te papune mender Arvizune.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*