Vettingu në Strasburg, Altina Xhoxhaj ankimon vendimin e KPA

July 8, 2019 15:19

Vettingu në Strasburg, Altina Xhoxhaj ankimon vendimin e KPA

Ish-anëtarja e Gjykatës Kushtetuese, Altina Xhoxhaj, e cila u shkarkua nga vettingu ka bërë ankesë në Gjykatën e Strasburgut.

Kjo e fundit ka pranuar të shqyrtojë padinë e Altina Xhoxhajt kundër shkarkimit nga KPK dhe KPA.

Pas pranimit të padisë, Gjykata e Strasburgut i drejton Shqipërisë pesë pyetje në lidhje me rastin.

Pyetjet e Gjykatës së Strasburgut i janë drejtuar Avokaturës së Shtetit, e cila përfaqëson Shqipërinë në proces.

Altina Xhoxhaj u shkarkua nga Gjykata Kushtetuese më 3 maj 2018 për shkak të vettingut.

l.h/ dita

July 8, 2019 15:19
Komento

9 Komente

 1. Spectrum July 8, 16:24

  Po keta debilat ça kujtojne se si fitojne me ameriken,jeni gati per burg

  Reply to this comment
  • Hosteni July 8, 18:08

   Pordhe me rigon. Asnjeri nuk shkon ne burg.

   Reply to this comment
   • Duan apo nuk duan mijte e kenetave dhe mizat e kalit, Drejtesia do te BEHET. July 8, 19:01

    O Hosteni, ne burg mbase do te rrine pak, por do te shkojne dhe pasurite do ti sekuestrohen ne fis e mac, qe nuk i justifikojne ato. Prisni dhe do te shikoni,se dardha e ka bishtin prapa. SHBA nuk ka bere kompromis kurr me zyrtare te akuzuar per korrupsion e krime qofshin keta president, senator apo kongesmen dhe kete e tregon historia amerikane, e jo me me keta hajdute e bashkeudhetare me krimin ne dite e vite deri me sot, qe vazhdojne e gllaberijone dhe nuek kane te ndalur,jo vetem taksapaguesit e shqiptaret neperbote, por dhe dollaret e eurot e ardhura nga SHBA e BE-ja si ndima ne ndertimin e shtetit te se Drejtes.

    Reply to this comment
    • Hosteni July 9, 10:02

     Po po ne ate krah fli ti. Superfuqive ne rradhe te pare dhe te fundit u intereson STABILITETI. A nuk ishte Amerika qe mbajti gjalle Sali Berishen apo Lulzim Bashen?! Per sa kohe qe te gjithe lideret u binden politikave te Amerikes, as nuk i ha palla per popujt. Le me kur thua per korrupsionin qe Amerika e ka shpikur dhe e mban gjalle ate. Te shkreten Amerike e ka zene vete halli me Trump-in. Minjte dhe mizat e kalit qe nuk duan te behet drejtesia i ke patur dhe i ke ne pushtet. Te majte apo te djathte.

     Reply to this comment
 2. J July 8, 19:06

  HAJDUTE DHE BAXHELLA PROVINCE.
  DO QELBIN EDHE STRASBURGUN E QYTETËRUAR.

  Reply to this comment
 3. Zen July 8, 22:38

  Dhe cilat jane pyetjet ?

  Reply to this comment
 4. Adih July 8, 22:57

  Moj Altina Xhoxhaj .Mere e lexo, cfare me ka ndodhur mua me ju .”.me nder ” te kushtetutes..
  ;Mbarova te tre shkallet ne gjykaten e dhjere shqiptare .Per ceshtje prone .Nuk dhashe ryshfet ..Kur erdha tek ju tek Kushtetuesja ,ju dola borxhit ,duke ju thene personalisht ,kujdes se do ja u skuq ne gjyk e Strasbourgut .Megjithese e dinit ,prap me shkelet me kembe ,nga ju te papergjegjshmit, qe nuk mendoni per milionat ne euro qe duhen paguar .Por nuk mbaron me kaq .Kur shkova ne Strasbourg ,shteti i dhjere dhe i korruptuar shqiptar , kur i erdhi veza ne bythe ,kapi avokatin tim , bile avokati i im nuk eshte shqiptar ,por Gjerman ,duke i dhene nje shume parash atij ,per mua qe te hiqja dore nga Strasbourgu .Nuk pranova ,me gjithe se shuma qe me ipej mua ishte e majme ..Por nuk e di sa ishte pazari qe do paguanit ju avokatit gjerman ,ate e di shteti hajdut shqiptar .Dhe me e bukura ,keto jane leke ne te zeze qe shteti shqiptar ,luan e vjedh kasen e shtetit ,si ne mall te babes .Po te rronte Balzaku moj gjygjtare Xhoxhaj ,do bente Romanin tragjiko komik me te bukrin ne bote .Ju bythlepirsat e politikaneve ,qe ju lane me koshjence per te vjedhur , per te rrenuar popullin ,per te paguar nga taksa e kokpalareve ,milionat ne euro pro pronareve ,kondra shtetit bandito mafjoz te ketij tranzicioni post komunist, duhet tju varim qe te gjithe mbare ,prej kembesh me koke posht te skenderbeu .Mos kij merak ,do ju sekuestrohen e gjithe prona e vjedhur .E ka vendosur Amerika ,dhe nuk e luan as topi i xha Jahos..Do me kujtosh ne nje te ardhme shume te shkurter. .

  Reply to this comment
 5. SOS July 9, 06:46

  Si ka mundesi qe ne e cudirave, i jati i nje gjykatse kushtetuese, gjithashtu gjyqtar (rastesi apo dhunti e trasheguar?), zvarrit nje ceshtje dhe me pas ja jep per shqyrtim se bijes?

  Si ka mundesi qe ne boten e cudirave arnautase, ne boten e dallkaukeve me pushtet, gjykata kushtetuese iu besohet copave te mishit pa integritet, pa kredibilitet?

  Gopseke te pangopur, gjakpires te paskrupullt. Me cfae rrogash, me cfare kursimesh, me cfare ndershmerie juridike justifikohet trualli i tepert ke “tokat e xanuna” te pakten tre banesa, nje ne Tirane, nje ne Ishem dhe nje tjeter ne Gjirin e Ngjalave te Lalzit?

  Memeca para KPA-se dhe “oratore” ne Strasburg perkrah avoketerve te djallit ?

  Te korruptuarit e kane pak shkarkimin! Te korruptuarve u duhet sekuestruar urgjentisht cdo pasuri e pajustifikuar, te dergohen ne qeli dhe t”u behet procesi nga nje gjykate e pavarur.

  Edhe sa kohe do duhet t’i durojme mbi shpatulla vemjet provinciale?

  Reply to this comment
 6. SOS July 9, 06:48

  Si ka mundesi qe ne boten e fullhajnerise, i jati i nje gjykatse kushtetuese, gjithashtu gjyqtar (rastesi apo dhunti e trasheguar?), zvarrit nje ceshtje dhe me pas ja jep per shqyrtim se bijes?

  Si ka mundesi qe ne boten e cudirave arnautase, ne boten e dallkaukeve me pushtet, gjykata kushtetuese iu besohet copave te mishit pa integritet, pa kredibilitet?

  Gopseke te pangopur, gjakpires te paskrupullt. Me cfae rrogash, me cfare kursimesh, me cfare ndershmerie juridike justifikohet trualli i tepert ke “tokat e xanuna” te pakten tre banesa, nje ne Tirane, nje ne Ishem dhe nje tjeter ne Gjirin e Ngjalave te Lalzit?

  Memeca para KPA-se dhe “oratore” ne Strasburg perkrah avoketerve te djallit ?

  Te korruptuarit e kane pak shkarkimin! Te korruptuarve u duhet sekuestruar urgjentisht cdo pasuri e pajustifikuar, te dergohen ne qeli dhe t”u behet procesi nga nje gjykate e pavarur.

  Edhe sa kohe do duhet t’i durojme mbi shpatulla vemjet provinciale?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim