Klinika e gruas dentiste, KPK shkarkon prokurorin Elison Sadiku

July 27, 2018 10:22

Klinika e gruas dentiste, KPK shkarkon prokurorin Elison Sadiku

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur të mos jap rikonfirmimin në detyrë për prokurorin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Korçë, Elsion Sadiku.

Nga analiza e provave trupa gjykuese e KPK konstatoi se bashkëshortja e prokurorit ka deklaruar të ardhura nga puna si dentiste në vlerën 1 milion lekë, ndërsa nuk rezulton e provuar që të ketë qenë e punësuar.

KPK ka konstatuar gjithashtu mungesë burimesh të ligjshme për blerjen e pajisjeve tek klinika dentare e bashkëshortes me vlerën 7500 euro dhe njëkohësisht deklarim të pasaktë nga subjekti për kontratën e shit-blerjes së apartamentit duke mos arritur të justifikojë sipas komisionit as burimin e ligjshëm të këtyre të ardhurave.

Prokurori Elsion Sadiku e ka filluar karrierën në vitin 2006 dhe prej vitit 2010 mbante postin e zv.prokurorit të Prokurorisë së Rrethit Korçë.

Ai u përball të martën me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, si pjesë e listës prioritare të Vettingut për shkak të kandidimit të tij për Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

l.h/ dita

July 27, 2018 10:22
Komento

1 Koment

  1. vetingu July 27, 10:36

    PO ILIR TOSKEN, TE NDERUARA KURVA?!!!!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim