Vettingu/ Zbardhet takimi i shefit të antikorrupsionit të Italisë me Xhafajn

January 11, 2018 17:27

Vettingu/ Zbardhet takimi i shefit të antikorrupsionit të Italisë me Xhafajn

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj priti Presidentin e Autoritetit Kombëtar Kundër Korrupsionit në Itali, Raffaele Cantone.

Xhafaj e njohu bashkëbiseduesin me dokumentin politik të Ministrisë së Brendshme, reformat e fundit që po ndërmerren në Policinë e Shtetit në kuadër të Vettingut në Polici dhe Policimit në Komunitet, ku veçoi asistencën e misionit europian PAMECA.

Ai e njohu me ecurinë dhe rezultatet e operacionit “Forca e Ligjit”. Ministri i Brendshëm u ndal gjithashtu tek prezantimi i nismës për Vetting-un në Polici, përmes së cilës synohet të shëndoshet organizata dhe promovohen punonjësit me integritet.

Kreu i Autoritetit Antikorrupsion në Itali theksoi rëndësinë e bashkërendimit të reformës në gjyqësor dhe reformimit të Policisë së Shtetit.

Ai vlerësoi cilësinë e legjislacionit që po implementohet në Shqipëri dhe u shpreh i gatshëm për të rritur nivelin e bashkëpunimit me Ministrinë e Brendshme, sidomos për masat pas vënies në zbatim të procesit të Vetting-ut, për sigurimin e mekanizmave parandalues dhe garantimit të integritetit në të ardhmen të punonjësve të Policisë.

January 11, 2018 17:27
Komento

9 Komente

 1. Elisa Aliaj January 11, 17:33

  Shqiperia bravo, e pash ne tv ktu ne Itali kte takimin , me vjen mire qe jepen lajme pozitive per vendin tim

  Reply to this comment
 2. dea mancka January 11, 17:35

  Bashkepunimet institucionale gjithmon jane te mira dhe te frytshme.

  Reply to this comment
 3. Fabiola joxha January 11, 17:35

  Shqiperia e vogel po ze vend te rendesishem ne arenen nderkombetare

  Reply to this comment
 4. Klajdi Kodra January 11, 17:36

  Vettingu ne polici duket se po mer mbeshtetjen nderkombetare si guri i pare i shtetit ligjor

  Reply to this comment
 5. DISPERATAMENTE RAFFAELE !! January 11, 19:54

  nuk e di por faktori nderkombetar sidomos ai

  amerikan
  gjerman
  italian

  e kane humbur besimin e shqiptareve te thjeshte

  .
  para ca ditesh Paskal Milo e tha troc:

  AMERIKA-GJERMANIA-ITALIA nuk na lane (na bene presion) qe te arrestonim berishen per krimine 14 shtatorit 1998….pra perendimoret miqte tane mbrojne hapur nje kriminel……kush e amnistoi monstren berisha?

  .
  QOFSHA I GABUAR

  por korrupsion ka dhe ne amerike dhe itali..por krime te llahtareshme si ka bere klani kriminal berishian nuk ka ndodhur ne asnje vend te botes…

  CUDI E MADHE

  gjithmone sa afron 21 janari i krimit nazi berishist…fillojne keto dallge..ne nje gote uje…

  disperatamente !

  kapet Tahirin per miligram si kriminel dhe po tallni lesht ate popull me berishen per tonelata krime…

  Reply to this comment
  • Po mer po, besa po... January 11, 20:29

   Na e paska thene nje bicim Paskali dhe ti e henge sagllam?

   Hahaha i shkreti ti qe s’ke arritur ta kuptosh akoma se HISTERIANET jane badrushet dhe pergenjeshtruesit me te medhenj.

   Reply to this comment
  • Kjo eshte Gjuha e Argumentave .E verteta .Llogjike . January 11, 21:54

   eshte me se e qarte .
   mirpo ktu ne Shqiperi dua te them ,
   kemi te bejme me disa kategori njerzish .
   1) Qytetare qe posedojne nji far intelekti ,qe natyrishte jetojne tashme Jashte Shqiperise prej dekadash dhe njohin tashme mir mentalitetin e shoqerise e politikave Pe-re-ndi-mo-re !
   Dhe pikerishte kjo i mungon ne ate vend jo vetem popullit te thjeshte ,(qe ne njifar menyre eshte edhe i pafjshem per kte ,por gjithe politikaneve Shqiptare paperjashtim )
   dhe tipi
   2) i atyre qytetareve shqiptare ,qe zhgenjyer brez pa brezi ,sistem mbas sistemi , duke i ber disa lloj shpalrje truri edhe kto 27-vjet , presin te mallengjyer te vij ajo dite e shofin Drejtesi ne Shqiperi ! Te mpir nga kjo deshire ,qe i del si tym nga mendimet e tyre ktu ,jane gati te besojne cdo mashtrues te Huaj ,cdo klloun vesh me kollare ta shofin si shpetimtare .Kur je ne rolin e viktimes ,shpreson ne cdo genjeshter qe te afrojne .

   Sigurishte qe jo vetem qe ata te huaj na i bene peshqesh banden e shpellarit meten e etj ne pushtet ,por ata i mbrojne mbeshtesin ne cdo raste , sepse kto banda jane thjeshte veglat e tyre ,qe ata i mbajne ne pushtete ne Shqiperi dhe i mbrojn nga cdo Ligje ,(LIGJIN E BEJNE ATA VET ) sepse nepejet ktyre krimineleve antishqiptare ata nuk lane gje pa i marre ati vendi per 27-vjet dhe kjo Gratis . Dhe nqs nji si Rama bi noj pordh ne Autobuse ,ja cojne menjiher Gjykates ,mobilizohet Brikseli dhe Ambasadoret Aleate ne Shqiperi
   dhe denojne Pordhen ,per prishje ndotje Ambjenti ne Publik ,prishje imazhi te Politikes .
   Te gjitha cfar ka ndodhur e ndodh ne ate vend eshte Dora e Gangove .Treshes apo katshesh Aleate .

   Aty s’ka per tu ber kurr asnji lloj Reforme .Do behen levizje te parendesishme ,sa per sy e faqe , por Bandat e kriminelet si sali berisha e meta basha etj ,do mbeten te paprekur . Vetem idiotat mundet te besojne ne Vetting dhe arrestimin e bandes krimineleve aty . Ata jua dhane sinjalin. Bene meten President qe maskarada shqiptare te mos ket dat skadimi por te vazhdoje palimit ne ate vend .
   Per aq kohe sa shqiptaret nuk do cohen ,ti vene flaken Pallatit te Drejtesise ,Presidences ,Parlamentit ,
   ne ate vend s’do ndodhe asgje .

   Reply to this comment
 6. Kjo eshte Gjuha e Argumentave .E verteta .Llogjike . January 11, 21:57

  eshte me se e qarte .
  mirpo ktu ne Shqiperi dua te them ,
  kemi te bejme me disa kategori njerzish .
  1) Qytetare qe posedojne nji far intelekti ,qe natyrishte jetojne tashme Jashte Shqiperise prej dekadash dhe njohin tashme mir mentalitetin e shoqerise e politikave Pe-re-ndi-mo-re !
  Dhe pikerishte kjo i mungon ne ate vend jo vetem popullit te thjeshte ,(qe ne njifar menyre eshte edhe i pafjshem per kte ,por gjithe politikaneve Shqiptare paperjashtim )
  dhe tipi
  2) i atyre qytetareve shqiptare ,qe zhgenjyer brez pa brezi ,sistem mbas sistemi , duke i ber disa lloj shpalrje truri edhe kto 27-vjet , presin te mallengjyer te vij ajo dite e shofin Drejtesi ne Shqiperi ! Te mpir nga kjo deshire ,qe i del si tym nga mendimet e tyre ktu ,jane gati te besojne cdo mashtrues te Huaj ,cdo klloun vesh me kollare ta shofin si shpetimtare .Kur je ne rolin e viktimes ,shpreson ne cdo genjeshter qe te afrojne .

  Sigurishte qe jo vetem qe ata te huaj na i bene peshqesh banden e shpellarit meten e etj ne pushtet ,por ata i mbrojne mbeshtesin ne cdo raste , sepse kto banda jane thjeshte veglat e tyre ,qe ata i mbajne ne pushtete ne Shqiperi dhe i mbrojn nga cdo Ligje ,(LIGJIN E BEJNE ATA VET ) sepse nepejet ktyre krimineleve antishqiptare ata nuk lane gje pa i marre ati vendi per 27-vjet dhe kjo Gratis . Dhe nqs nji si Rama bo noj pordh ne Autobuse ,ja cojne menjiher Gjykates ,mobilizohet Brukseli dhe Ambasadoret Aleate ne Shqiperi
  dhe denojne Pordhen ,per prishje ndotje Ambjenti ne Publik ,prishje imazhi te Politikes .
  Te gjitha cfar ka ndodhur e ndodh ne ate vend eshte Dora e Gangove .Treshes apo katshesh Aleate .

  Aty s’ka per tu ber kurr asnji lloj Reforme .Do behen levizje te parendesishme ,sa per sy e faqe , por Bandat e kriminelet si sali berisha e meta basha etj ,do mbeten te paprekur . Vetem idiotat mundet te besojne ne Vetting dhe arrestimin e bandes krimineleve aty . Ata jua dhane sinjalin. Bene meten President qe maskarada shqiptare te mos ket dat skadimi por te vazhdoje palimit ne ate vend .
  Per aq kohe sa shqiptaret nuk do cohen ,ti vene flaken Pallatit te Drejtesise ,Presidences ,Parlamentit ,
  ne ate vend s’do ndodhe asgje .

  Reply to this comment
 7. alphade January 11, 23:52

  Pa arrestimin e Berishovicit,agjentit me damke dhe kon-
  fiskimit te pasurise se tij matramendese, i ndjekur nga
  Ilir Floriri dhe Bashici ,asgje nuk eshte bere ne Shqiperi,
  vecse nje vrime ne uje.! Ne te kunderten,qeveria Rama 2
  i ka realizuar te fjitha detyrat e 4 vjecarit sikur asgje tjeter
  te mos beje ! Edhe sikur t’i lere shqiptaret pa buke e pa
  uje per 4 vjetet e ardheshme. Doni me qarte se sa kaq ,
  zoterinj pushtetare ?! Cdo veprim tjeter, do te jete qesha-
  rak i neveritshem,mashtrim per te gjitha ata qe ju dhane
  Tepsine- Tutat dhe Tiganin qe t’i coni ne te semes delikuentet duke filluar nga ” baca ” i Vicidolit,morracaku i
  Skraparit dhe bythpambuku i Tiranes …! E thene ..!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim