Vëzhguesit e OSBE/ODIHR-it injorojnë Metën, vijojnë takimet me kandidatët e zgjedhjeve

June 25, 2019 17:51

Vëzhguesit e OSBE/ODIHR-it injorojnë Metën, vijojnë takimet me kandidatët e zgjedhjeve

Pavarësisht qëndrimit të Presidentit, Misioni i vëzhguesve te OSBE/ODIHR-it në vendin tonë duket se i kane injoruar deklaratat e Ilir Metës për anulimin e datës së zgjedhjeve në 30 qershor dhe po vijojnë normalisht punën e tyre për vëzhgimin e zgjedhjeve. Çka do të thotë se OSBE/ODIHR, dy organizatat që certifikojnë procesin zgjedhor në Shqipëri, e njohin datën 30 qershor si ditë zgjedhjesh në vendin tonë.

Pas regjistrimit edhe në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për zgjedhjet e 30 qershorit, vëzhguesit e OSBE/ODIHR kanë vijuar takimet e tyre me kandidatët për bashkitë.

Ndonëse, na ndajnë edhe pesë ditë nga data e zgjedhjeve, OSBE/ODIHR ka sjellë qindra vëzhgues afatshkurtër për të vëzhguar zgjedhjet, që do të thotë se misioni i cilëson zgjedhjet e 30 qershorit si zgjedhje normale.

Si në çdo palë zgjedhje të mëparshme, OSBE/ODIHR po ndjekin të njëjtën praktikë.

Ndërkaq, vëzhgues të misionit të OSBE/ODIHR, të drejtuar nga Audry Glover u takuan sot me Kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili kandidon në këto zgjedhje për një mandat të dytë. “I lumtur që prita në një takim Amb. Audrey Glover, e cila drejton Misionin e Vëzhguesve të OSBE-ODIHR-it për zgjedhjet e 30 qershorit në Shqipëri!
Pas vëzhguesve afatgjatë tashmë të akredituar, presim që qindra vëzhgues të tjerë afatshkurtër të mbulojnë Tiranën dhe 60 bashki të tjera përgjatë fundjavës”, shkruan Veliaj në rrjetin social.
b.b/dita

 

June 25, 2019 17:51
Komento

2 Komente

 1. Lili June 25, 20:46

  A nuk ishin keta dy organizata qe deri tash na kane thane se ishin zgedhjet ma te mira qe kemi pare cfo here?! Pra edhe kete here do jene zgedhjet ma te mira qe kemi pare! Cka duhet te perkthehet shqip zgedhje per faqe zeze diçi dime ne per cdo here!
  Kane nevoje me harxhuar do pare duke e ´ndihmuar’ shqiperine!
  Ps: sa per dijeni keto organizata kur nuk morren baskkombase me origjin shqiptare per mbikeqyrjen e zgedhjeve ! E kuptoni pse? Se ato shqiptare do kishin kuptuar vjedhjet e ´lokalevé siçkane qef me na thane!

  Reply to this comment
 2. Gjergji June 26, 19:23

  Po ja sa te vije Luli me Saliun qe mbasi te bejne zgjedhje tja u hypin kutive dhe tu zbresin andej nga Shara per ti djeg.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim