VIDEO: Aktorja dhe ish-deputetja e PD, Rajmonda Bulku: Teatri Kombëtar duhet shembur, kushtet janë mizerabël

July 3, 2018 14:27

VIDEO: Aktorja dhe ish-deputetja e PD, Rajmonda Bulku: Teatri Kombëtar duhet shembur, kushtet janë mizerabël

Aktorja e njohur e skenës dhe e filmit, por edhe ish deputete e Partisë Demokratike, Rajmonda Bulku, është pro shembjes së godinës ekzistuese të Teatrit Kombëtar. Ajo ka deklaruar se gjendja e Teatrit është mizerabël dhe se vetëm aktorët e dinë se si punojnë aty, në ato kushte.

“Aty duhet të ketë një teatër shumë të mirë, ç’më duhet mua se çfarë ndërtohet anës teatrit, apo mbi teatër. Në qiell le të ndërtohet, s’kam ndonjë gjë; unë dua të ndërtohet një teatër, moj shpirt. Nuk ka rëndësi fare se çfarë”, është shprehur Bulku.

Deklaratën e saj, ish deputetja e PD në vitet 2009-2013 e ka dhënë për një emision televiziv në janar 2018, të cilën po jua risjellim të plotë më poshtë edhe me video:

“(Godina e teatrit) duhet shembur, pa dyshim. Ne po përjetojmë kushte mizerabël. Unë nuk e di se si punojmë aty, është turp të punosh aty. Tani që u gjet Turbina, shumë mirë, ajo sallë është për atë zonë, atë lagje dhe si ajo duhet të ndërtohet edhe një në Kombinat, edhe një në Laprakë, që padyshim është një lagje afër Tiranës.

Unë do të dëshiroja që të ngrihet një Teatër i ri Kombëtar, me parametra të tjerë.

Unë them që të ndërtohet një teatër me parametra që të jetë një teatër shumë i mirë. I takon, derisa është një Teatër Kombëtar. Aty duhet të ketë një teatër shumë të mirë, ç’më duhet mua se çfarë ndërtohet anës teatrit, apo mbi teatër. Në qiell le të ndërtohet, s’kam ndonjë gjë; unë dua të ndërtohet një teatër, moj shpirt. Nuk ka rëndësi fare se çfarë. Mirë është në atë vend, sepse akoma është infrastruktura, se aty, sido që të jetë, është një unazë e vogël, që njerëzit vijnë edhe në këmbë”.

l.h/ dita

July 3, 2018 14:27
Komento

13 Komente

 1. shQIna shoqja e mones qe nuk i dallohet dafllaku nga goja July 3, 14:47

  NUSJA E JOSIF PASHKOS KERKON TEATER TE RI SI NE KOHEN E SHOKUT ENVER??????
  PO I VJETRI PSE DUHET PRISHUR DHE PIKERISHT ATY TE NDERTOHET NJE TEATER I RI???
  PSE TE MOS PRISHET KISHA DHE XHAMIJA NE MES TE KRYEQYTETIT TE ALBANISTANIT E KURBANIT E AKTORUCET ME PARATE MILIARDA TE DEPUTETEVE TE SALISE BULKU MIMA NDRENIKA,BALLINJTE E KOMPANI TE NDERTOJNE NJE TEATER TE RI?????

  Reply to this comment
  • Shpellaret e terbuar July 3, 18:52

   Ju te SHQUP-it jini me te vertete te neveritshem ! Injoranca dhe budallalleku juaj , si partiake te verber dhe antikombetare , nuk njeh kufij ! Kur iu preken ingteresat e FASH-os suaj , iu hidheni ne gryke edhe familjareve tuaj !

   Reply to this comment
 2. Une July 3, 14:51

  Por nuk do boossi jot Sali! U shitet ju aktoret me te cilet krenoheshin shqiptaret! Thuaja sales!

  Reply to this comment
 3. Iliria e bashkuar July 3, 16:01

  E pra ju e keni te gjithe gabim. Ne France, ndertesave u nxjerin skeletin, i forcojne me shina hekuri si te trenit dhe ndertojne bukurira te brendshme duke ruajtur pamjen origjinale…..

  Reply to this comment
 4. Iliria e bashkuar July 3, 16:03

  E pra ju e keni te gjithe gabim. Ne France, ndertesave u nxjerin skeletin, i forcojne me shina hekuri si te trenit dhe ndertojne bukurira te brendshme duke ruajtur pamjen origjinale….. Kjo mund te sherbeje per shfaqje te tjera duke mos humbur historine.

  Reply to this comment
 5. intelektuali July 3, 16:42

  Ore po si u bene te gjithe spiunet e Sigurimit te PD-se me Edi Ramen tani?

  MEDET CFARE PLEHRASH MBAN SHQYPNIA!

  Reply to this comment
 6. Po , Po July 3, 19:01

  Pse more Inteloleshi , tye gjithe ata qe braktisin kopene e SHQUP-it , spiune te sigurimit paskan qene ?! me siguri , ti duhet te kesh qene kryespiun ne ate kohe , qe paske njohur dhe mban evidencat . Cdo koment i yti , e verteton me se miri kete . Metoda e perbaltjes , qe perdor shpellari dhe e ndiqni prapa ju dhite e shkrepave , nuk eshte gje tjeter , vecse presion qe u behet njerezve , te cilet po kuptojne e binden se kush jeni ju plehra , pinjolle te kolaboracionisteve me nazi-fashistet dhe po braktisin ” Komitetin e Maleve ” !

  Reply to this comment
 7. Shpellaret e terbuar July 3, 19:07

  Ju te SHQUP-it jini me te vertete te neveritshem ! Injoranca dhe budallalleku juaj , si partiake te verber dhe antikombetare , nuk njeh kufij ! Kur iu preken ingteresat e FASH-os suaj , iu hidheni ne gryke edhe familjareve tuaj !

  Reply to this comment
 8. MH July 3, 19:41

  Edhe sikur kushte te ishin normale.Ai teater asht anakronik me kohen moderne ne perparimin e shoqerise sot e ne te ardhmen.
  Zhurma u ba aq sa i kthej aktoret qe e kundershtuan shembjen ne intelektual batalla e teper qesharak.

  Reply to this comment
 9. Teo July 3, 19:42

  Firma fusha po paguan edhe kurvat.

  Reply to this comment
 10. Koli July 3, 19:46

  I kurve femer, se kurve je!
  Ke pyetur nese eshte marr ndonjehere seriozisht rikondtruksioni identik jashte dhe modernizimi dhe rikondtruksioni rrenjesor brenda?!
  Ke pyetur perse ndryshe nga perendimo tek ne kullat ngrihen ne zona historike?! Po pyet o pllasem, pyet. Nuk i zgjidh nostalgjia e krevatit ceshtjet shqiptare.

  Reply to this comment
 11. intelektuali July 3, 21:20

  Kur flet dhe kjo debilja.
  Gjo e trashegohet, AS te luaje sdi e AS te flasesh.
  Pa Le zerin e paska si nje burre.

  Na mbyten putanat.

  Reply to this comment
 12. MH July 3, 23:42

  Shpellaret e terbuar
  Edhe une nervozohem me keto te SHQUP-it.
  Po kam arrit ne nji pike, ku keto duhen falenderuar sepse me propoganden dhe politiken qe virren nga mengjezi e deri ne misnat i sherbejne shumices dermuese te popullit tu i dhan jo te drejte sa per sye faqe.Por tue ia mbush mendjen edhe ati qe nuk e ka dasht dhe nuk e don sistemin e monizmit.Qe paksesh kene vertet nji sistem teper human me drejtesi te pa korruptuar dhe balle per balle per cdo aspekt e veprim,ku ne plan te pare kisht popullin dhe atdheun.Ne plan te dyte te persekutuarit qe ishin mbeturina te lena nga ballistet e legalistet bashkepunetore te fashizmit.Dhe bani gabim qe nuk ia hoqi oksigjenin.Por edhe i shkolloi qofte edhe deri me universitet.Ku gjeni nji humanizem teper humane qe nuk e ka e sekishte asnji shtet at’here e sot ne mbare boten.Ndonjeri mund te thote qe gaboj ne kete vlersim.Sepse sistemi qe kemi sot i sherben te gjitheve pa dallime.Ndersa shtoi vertet pa dallime po ne dallimin strategjik i sherben Lekut,paras.Many many.Kush ka kete dreq parajet can turren ne jeten e sistemit kapitalist.Bahet edhe president.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*