Video: BKH si FBI, si do veprohet për të hetuar korrupsionin

January 8, 2020 14:33

Video: BKH si FBI, si do veprohet për të hetuar korrupsionin

“Byroja Kombëtare e Hetimit (BKH), njësia hetuese dhe një nga dy elementët e SPAK, do të veprojë në mënyrë të ngjashme me FBI-në amerikane”.

Keshtu thekson ambasada e SHBA-se ne Tirane, teksa ka nxjerre nje video informuese lidhur me menyren se si do te hetohet korrupsioni në nivele të larta dhe krimi i organizuar.

Përmes nje mesazhi të postuar në faqen e vet në FB, shoqëruar edhe me videon informuese, ambasada thekson se “Zyra e Prokurorit të Posaçëm ose SPO, do të çojë në gjykatë çështjet e hetuara nga SPAK”, e me tej nenvizon se “do te japin llogari ish zyrtare te larte dhe boset e krimit”.

Mesazhi i ambasades se SHBA-se ne Tirane

Qeveria e Shteteve të Bashkuara është e përkushtuar në luftën kundër korrupsionit dhe respektimin e sundimit të ligjit në mbarë botën.

Lufta kundër korrupsionit është prioritet i punës së Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Tiranë.

Këtë javë, mësoni se si Byroja Kombëtare e Hetimit (BKH), njësia hetuese dhe një nga dy elementët e SPAK, do të veprojë në mënyrë të ngjashme me FBI-në amerikane dhe do të hetojë korrupsionin në nivele të larta dhe krimin e organizuar.

Elementi i dytë i SPAK, Zyra e Prokurorit të Posaçëm ose SPO, do të çojë në gjykatë çështjet e hetuara nga SPAK.

Kjo video tregon se si 4 milionë dollarë që Qeveria e Shteteve të Bashkuara ka dhënë për BKH-në, do të përdoren në mbështetje të përpjekjeve të Shqipërisë për zhvillimin e sistemit etik, transparent dhe profesional të drejtësisë që qytetarët e saj meritojnë.

#ShqiperiaLuftonKorrupsionin #NdalKorrupsionit

l.h/ dita

January 8, 2020 14:33
Komento

15 Komente

 1. Epiriot me Zemer e Shpirt January 8, 15:01

  Ujkut melçine ne qafe..

  Reply to this comment
 2. i habituri me fuckspakun January 8, 15:06

  cfare lesh spaku dhe fbi shqiptar jane keto ?
  .
  ju qe late berishen te fshije sumen
  me ekspertizat e FBI te 21 janarit
  dhe tani thote se
  UNE VRAVA SIPAS KANUNIT
  TE DONAD DUKAGJINIT ???
  .
  nese amerika dhe europa do te jete vetem 1% e sinqerte me shqiptaret duhet te filloje nga Salijmani i viqidolit qe eshte 1000 here me kriminel se Salijmani i i Iranit.
  Pse SPAKU I LESHIT DUHET TE FILLOJE ME SULEJMANININ E VIQIDOLIT ? ?

  Sali Berisha ka në ndërgjegjën e tij njëzet vjet krime, e jo vetëm shkaktuar prej pushtetit të tij personal të ushtruar dhunshëm, por edhe si pjesëmarrës direkt në krime të përbindshme siç janë vrasja e 26 njerëzve në Gërdec, ku protagonist ishte edhe ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i cili i ka shkarë drejtësisë vetëm për shkak të imunitetit si deputet, çfarë është një skandal sepse nuk ka imunitet që e mbron shkaktarin e krimit qoftë ky deputet, ministër apo kryeministër i një vendi. Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza dhe të jap llogari për SHIK-un e tij, këtë mekanizëm monstruoz, që pasi e torturoi, e vrau dhe e zhduku pa gjurmë veprimtarin e UÇK-së, biznesmenin Remzi Hoxha, që duhej të ishte shpallur Martir i Atdheut.
  .
  Sali Berisha duhet detyruar të tregojë se çfarë di për këtë krim, si e pse e bëri kreu i shërbimit të tij sekret Bashkim Gazidede këtë masakrim barbar dhe për llogari të kujt, të Serbisë apo Sali Berishës personalisht, sepse kanë dalë dyshime serioze e të besueshme se Remzi Hoxha është vrarë mbasi kish nisur të hetonte takimin sekret të Sali Berishës me xhelatin e shqiptarëve të Kosovës, Sllobodan Millosheviçin në Ohër. Me këtë rast Sali Berisha duhet të sqarojë para togave të zeza a ka pas ndonjë lidhje me shërbimin sekret UDB të ish-Jugosllavisë e si rrjedhim Serbisë sepse rezulton që edhe në kohën e embargos ndaj Serbisë kompanitë e klanit të Sali Berishës furnizonin me naftë përmes Muriqanit Malin e Zi me destinacion Beogradin, naftë me të cilën punonin tanket serbe që bënin gjenocid mbi shqiptarët e Kosovës.
  .
  Sali Berishës i duhen vënë prangat për shumë e shumë krime që ka bërë mekanizmi i tij shtetëror i kthyer në një shërbim sekret personal, por para së gjithash për krimin e përbindshëm kur vrau katër njerëz të pafajshëm që nuk po bënin kurrgjë në shëtitoren “Dëshmorët e Kombit” veç protestonin paqësisht. Sali Berisha jo vetëm që ka qenë në zyrën e tij ku ka ndodhur kjo vrasje prej trupave të Gardës, por ai e ka ndjekur situatën dhe janë të gjitha gjasat që mbeten të vërtetohen se ka qenë urdhëri i tij personal për të qëlluar mbi demostruesit paqësorë, aq më tepër se ai krijoi rrethana për të zhdukur gjurmët e krimit, akt antiligjor që duhet ti konsiderohet gjithashtu krim. Sali Berisha duhet të hetohet në lidhje me vrasjen e Kosta Trebickës, shqiptaro-amerikanit i cili ishte dëshmitar i çështjes “Gërdeci”, e kishte dëshmuar se i biri i Sali Berishës ishte pjesë e skemës së kompanisë fantazmë që fitonte para në mënyrë të paligjshme prej demontimit të armëve në Gërdec dhe u bënë shkaktarë për vrasjen e 26 njerëzve duke përfshirë gra e fëmijë. Për këtë krim të përbindshëm, Sali Berisha duhet të jetë në bankën e të akuzuarit bashkë me të birin Shkëlzen Berisha, i cili, është e ngjashme që nëpërmjet rrethit të besnikëve të tij të ketë organizuar “aksidentin” e dëshmitarit kundër tij, Kosta Trebicka. Në këtë rast duhet që prokuroria të hetojë se si ndodhi që dëshmitari kryesor kundër djalit të kryeministrit nuk kishte mbrojtje të veçantë në bazë të ligjit që i mbron dëshmitarët e një çështje kaq të rëndësishme ku është bërë një krim masiv. Sali Berisha duhet të arrestohet e të përballet me drejtësinë përveç krimeve të vrasjes së njerëzve edhe për krimet ekonomike të bëra në kohën kur ai ishte kryeministër dhe korrupsioni ishte metodë pune e qeverisë dhe e ministrave të tij.
  .
  Akoma më tej Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza për të sqaruar cilat janë lidhjet e tij me mafiozin serbo-boshnjak Damir Faslliç, i cili nëpërmjet vajzës së Sali Berishës që bënte avokaten e tij, ka blerë prona në Shqipëri dhe ka marrë pjesë edhe në një mbledhje të Këshillit të Sigurisë Kombëtare çfarë përbënte një precedent të rrezikshëm për sigurinë e Shqipërisë. Duhet kuptuar nga të gjithë se arrestimi i Sali Berishës nuk duhet të bëhet për hakmarrje por për drejtësi dhe se me daljen e Sali Berishës dhe ministrave të tij hajdutë para gjyqit në Shqipëri do të marrë fund mendësia e mos ndënshkueshmërisë të atyre që duke shfrytëzuar forcën që u jep pushteti bëjnë krime njerëzore dhe ekonomike, vrasin, vjedhin e plaçkisin pasuritë kombëtare. Sali Berisha nuk mund të falet nga asnjë instancë shtetërore, parlamentare, nga asnjë shtetar apo politikan sepse kauza e drejtësisë është kauza e sovranit, i cili di të zgjedhë, të japë pushtet, por edhe ta heqë pushtetin edhe të rrëzojë me të drejtën e vullnetin e tij si sovran.
  Askush nuk ka të drejtë të nëpërkëmbë ligjet e drejtësinë duke i falur krimet që janë bërë mbi popullin. Viktimat e 21 janarit 2011 në varr kërkojnë drejtësi, 26 viktimat e Gërdecit kërkojnë drejtësi dhe këtë drejtësi që kërkojnë viktimat nuk mund tua mohojë askush nga qeveritarët apo organet e drejtësisë apo fuck Spaku i miqve tane pormoperendimore

  Reply to this comment
 3. Arber January 8, 15:17

  E morem vesh si do te jete, mos na I beni shume reklame. Reklama me e mire eshte puna qe do te beje sa pasuri do te konfiskoje nga korrupsioni I larte shteteror dhe sa persona do te fusi ne burg nga nivelet e larta te administrates dhe qeverise.

  Reply to this comment
 4. Dentisti January 8, 15:50

  Te nderuar zoterinj te Ambasades se SHBA ne Tirane!
  Deshiroj t’u ve ne dijeni,se kryeministri Edi Rama i ka mbyllur te gjitha rruget e ankimeve te qytetareve,per padrejtesite qe u bejne zyrtaret e shtetit,shkeljen e ligjeve dhe korrupsionin,duke i grumbulluar ankesat e 4 milion shqiptareve vetem ne kryeministri!
  Fakti,qe deri me sot nuk ka dale si i denoncuar nga qytetaret asnje rast korrupsioni,verteton se e ashtuquajtura “Bashkeqeverisje me qytetaret ” eshte krijuar mbi te gjitha per te seleksionuar denoncimet sipas interesave te pushtetareve!
  Viktimat e vetme te korrupsionit jane qytetaret,prandaj degjimi dhe zgjidhja me korrektese ligjore e ankesave te tyre do te jete rruga me e mire per parandalimin dhe zbulimin e akteve korruptive!
  Une kam denoncuar personalisht tek kryeministri Rama se Bashkia e Tiranes nepermjet UKT po grabit qytetaret me fatura te kunderligjeshme per taksat vendore,ndersa kryeministri me eshte pergjigjur 2 here se “UKT nuk varet nga qeveria” dhe se “Ke gabuar adrese”!
  Ne rastin e skandalit te unazes se re,ky kryeminister doli ne mbrojtje te veprimeve korruptive te vartesve te tij,duke ju hakerryer gazetareve te pranishem se “Ku eshte korrupsioni ketu?”
  Pa informacion nga te gjithe qytetaret,kurre nuk do arrihet te zvogelohet korrupsioni nga poshte e deri lart!
  Gjykoj se qeverise t’i kerkohet urgjentisht te shpalle deshtimin dhe pa ligjshmerine e fantazmes se “bashkeqeverisjes me qytetaret” dhe t’u jepet urdher te gjithe institucioneve qe te presin e zgjidhin te gjitha ankesat e qytetareve!

  Reply to this comment
 5. ASAP January 8, 15:54

  AMIN!

  Reply to this comment
 6. jari January 8, 16:37

  Ne vitin 2015 OSBE njoftoi se Rama ka vjedhur 200 milion dollar
  kjo a do te hetohet?!

  Reply to this comment
  • sikur halla te kishte.. oqe January 8, 16:59

   Te lumte goja jari

   Do jem i lumtur qe Rama te hetohet dhe burgoset por me nje kusht:

   Ne qelite e Recit te gjeje ne pranga Lulin,Lilin dhe Salin
   sepse habitem me shqiptaret komplet nga me i mencuri e deri te pastruesit e haleve te Pd.
   .
   Lexoni me kujdes:

   vetem po te lexohet ky artikull 101% i dokumentuar si me poshte:

   .Bechtel: Dell – Frank Wisner -Basha…US Mafia:
   .
   Rruga e Kombit,

   dy miliardë euro për vetëm 137 km autostradë! –

   29 prill 2014 (POLITICO)

   Rruga e Kombit” shtrihet nëpër këndin më të varfër dhe më të largët në Evropë, ku shumë fshatarë ende jetojnë në kushte të vështira, duke luftuar që ta çojnë muajin deri në fund. Autostrada e gjatë 137 km me katër korsi që lidh kryeqytetet e Shqipërisë dhe Kosovës ka nxjerrë dy miliardë euro nga “portofolët” e të dyja vendeve – që u detyruan të devijojnë fondet nga shumë projekte të tjera shumë të nevojshme, si ndërtimi i shkollave, spitaleve dhe rrugëve të tjera më pak të kushtueshme, shumë prej të cilave mbetën të pashtruara. Pas një hulumtimi gjashtëmujor, BIRN-i publikon dokumentet e panxjerra nga Shqipëria dhe Kosova me detaje, të shkallës së keqmenaxhimit dhe kostove të rritura e të pandalshme, të cilat kanë nxitur deri më tash tri hetime për korrupsion, abuzim të detyrës dhe keqbërje të lidhura me kontratën. T ë ndërtuara mbi premisat e krijimit të pasurisë nga ngritja e tregtisë dhe turizmit, çmimi i fundit për rrugët së paku ishte dyfishuar në të dyja vendet nga çmimet fillestare të ofruara. Tregtia në mes Shqipërisë dhe Kosovës ka shënuar vetëm një rritje modeste prej se është hapur rruga vitin e kaluar, por nuk ka çuar në rreshtimin e kamionëve që zakonisht shihen në kufijtë e tjerë të Ballkanit. Ekspertët vlerësojnë se rruga po përdoret vetëm në 10 për qind të kapacitetit të saj. Në anën tjetër, kompania ndërtuese Bechtel- Enka përvetësoi profite me qindra miliona euro falë pjesërisht, sipas argumenteve të kritikëve, kontratës së majme në favor të tyre, çmimit të lartë dhe kthimit të taksave. (nderpritet artikulli per kortezi …mjafton kaq)
   .
   Pse nuk arestohet Basha per kete krim kaq te dokumentuar?

   Pergjigja:
   Sepse shteti amerikan duhet te arrestoje dy ambasdore te tij A.D & M.R si dhe mikun e Berishes Frank Wisnerit dhe nese kjo ndodh atehere do besojme se eshte dikush ne USA qe do ti ktheje lavdine Amerikes

   Reply to this comment
  • PO PO January 8, 17:04

   O Jari pa(me)mustaqe . Gjerat kane radhe . ME PARE DO TE SQAROJME VJEDHJEN GALOPANTE 230 MILIONESHE TE LULUSHES , PROSTITUTES HOLANDEZE DHE PASTAJ , TE JESH I SIGURTE , KETO DEBILLLEQET E EDI RAMES ME ARBEN AHMETAJN ME SHOKE !

   Reply to this comment
 7. Ateum January 8, 17:08

  Aty i keni edhe hajdutet edhe vrasesit e politikes. Para syve me gjithe pasurine, krimet dhe te vdekurit qe lane pas. Duhet vetem kurajo per ti arrestuar, se faktet jane publike. Nuk duhet FBI e lesh me qime. Por si duket i keni bere pazaret me kohe. Kermat ju dorezuan tapine e drejtesise per te mbajtur peng Shqiperine e se ardhmes, ju i garantuat paprekshmerine. Ne fund te fundit me ju e shqyen dhe kanibalizuan gjithe Shqiperine. Me ju e hodhen ne humneren e borxheve. Me ju shkaterruan ushtrine. Me ju “shpetimtaret” qe nuk investuat as nje vend Pune e spastruan etnikisht. Tani vazhdoni dhe ushqeni shqiptaret naive me skenare hollivudi dhe detyrojini tju lepijne pandoflat dhe tju venerojne si Zot!

  Reply to this comment
 8. tomorraku January 8, 17:18

  Saliu ,mbas masakres se 21 janarit deklaroi se vrau tre po do te vriste edhe tre qind protestus te pafajshem ,neqofte se nuk do te boshatisej sheshi! A ka deshmi me te plote se kjo ?Atehere kur do te hetohet?Apo Saliu mbrohet nga Lobet Pipa-Biberaj- Bushet dhe bushtrat e tjere ballistozogiste te strehuar jashte vendit!

  Reply to this comment
  • Hosteni January 8, 17:49

   Berisha mbrohet nga Rama. Mbas dy vitesh Rama do mbrohet nga Basha. Populli i mbetur ne Shqiperi do vidhet sic eshte vjedhur keto 30 vjet dhe do ngopet me luge bosh.

   Reply to this comment
 9. tomorraku January 8, 17:19

  Saliu ,mbas masakres se 21 janarit deklaroi se vrau tre po do te vriste edhe tre qind protestus te pafajshem ,neqofte se nuk do te boshatisej sheshi! A ka deshmi me te plote se kjo ?Atehere kur do te hetohet?Apo Saliu mbrohet nga Lobet Pipa-Biberaj- Bushet dhe bushtrat e tjere ballistozogiste te strehuar jashte vendit!dhe tashti te grumbulluar ne SHBA!

  Reply to this comment
 10. VV January 8, 18:02

  Ju vazhdoni me petulla me uje, se Shkerdheni nga maja e miljonave, vilave, kufomave te Gerdecit dhe xhirove neper bote, qesh dhe ju shurron mu ne goje, drejtesine tuaj dhe juve qe i keni dale per padron.
  Por nuk paguat 200 miljon dollare per te blere drejtesine nga Berishajt, qe ti arrestoni per krimet! E blete per te burgosur shqiptaret.

  Reply to this comment
 11. ETHEM LALAJ January 8, 19:28

  OK-Ambasades.Por une nuk kam besim te SPAK.Ai eshte i kapur nga S.Berisha qe ne 1992 dhe ne vazhdimsi.
  -Kete e argumentoj me faktin se:
  -Prekurori SPAK- Klodian Braho e fali Kriminelin Dritan Dajti qe vrau 4 police ne detyre,pasi babai i tij ka qene kuzhinier i S Betishes President.
  -SPAK mund te pergatit dosjen,por eshte gjyjata qe do denoi kriminelet.Dhe kjo nuk do veproi.
  -Trupi gjykues per 10 vjet duhet te jet Amerikan,Gjerman,Italian,Anglez..etj.Ndryshe nuk do behet asgje.Pike.

  Reply to this comment
 12. 21 January 8, 21:21

  U be gjithe ai veting nga Amerika, por cuditerisht keta “luanet” e drejtesise se re, vazhdojne e pergatiten ne universitet po nga Argita, arkitekte e drejtesise gjingjoniste, qe vinte gjoba ne emer te te atit dhe e bija e fahri balliut, aksionere ne biznesin e Shkelzen Berishes ne Gerdec tek rripnin depot e ushtrise dhe ku u skllaveruan femije duke punuar dhe u masakruan 30 persona, per te mbushur xhepat e tyre, ne jeten luksoze prej sheikesh qe bejne sot.
  Ka njerez qe kerkojne kockat e familjareve si djali i remzi Hoxhes dhe te tjere qe kerkojne drejtesi per te vraret e 1997, Gerdecit, Tropojes dhe 21 janarit nga Sali Berisha, keta merren me filma policeske.
  Shqiptareve ju eshte neveritur propaganda me lugen bosh, duan te shohin kermat ne hekura, Kaq!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim