Video: Arkitekti i Teatrit të ri Kombëtar, Bjarke Ingels projektoi Shtëpinë e Vankuverit në Kanada

July 25, 2018 18:09

Video: Arkitekti i Teatrit të ri Kombëtar, Bjarke Ingels projektoi Shtëpinë e Vankuverit në Kanada

Arkitekti i njohur, Bjarke Ingels, i cili ka projektuar edhe godinën e Teatrit të ri Kombëtar në Tiranë, ka realizuar projektin e Shtëpisë së Vankuverit në Kanada.

Shtëpia e Vankuverit është pjesë e një faze të re në historinë e Vankuverit, por jashtëzakonisht të suksesshme të politikës urbane. Ajo është pika e hyrjes në qendër të Vankuverit nga Granville Bridge, duke formuar një portë për në qytet.

Ky projekt i realizuar me mjeshtëri nga Ingels, është një hapësirë urbane me përdorim të shumëfishtë. Këto tre komplekse trekëndore përbëhen nga hapësira për zyra, shopping dhe kohë të lirë, të cilat ballafaqohen me sheshe dhe rrugë publike.

Hapësirat shtesë publike i shtohen rrugëve ekzistuese, duke i dhënë lagjes një shumëllojshmëri mjedisesh të hapura dhe të mbuluara në shkallë të ndryshme, për një larmi aktivitetesh.

l.h/ dita

July 25, 2018 18:09
Komento

8 Komente

 1. intelektuali July 25, 19:05

  PA BREKE NE BYTHE, I ZHYTUR NE MJERIM, POR QE PAGUAN BJARK-UN E VANKUVERIT SI FRENGU PULEN

  Kush eshte ky budalla i lajthitur apo i droguar?

  Nje mendje me thote se eshte Enveri qe edhe bar do hante por qe daroviste Brigadat e Kuqene Bote,

  por:

  Kur lexoj gazeten DITA dhe shikoj si eshte leshuar pafrena propaganda enveriste per te prishur Teatrin e Bosios per ta zendesuar me Teatrin si BOLE te Bjark-ut dhe po t’i shtosh PENISET e Edvinit pas tij

  MUA ME DUKET SI NJE PORNOGRAFI E VERTETE

  Reply to this comment
 2. info analitike July 25, 20:18

  Shoke po qy kriepsikoja punon ne zyren e marketingut te Bjarke Ingels apo eshte krieminister?

  Reply to this comment
 3. partia ime July 25, 21:14

  Debati nuk eshte nese ai shoku i ushtrise se Ed Rames eshte apo jo i talentuat.
  As qe projekti i tij ia vlene.

  Problemi eshte buca jone, tenja eshte brenda, korrupsioni eshte yni, Fusha nuk eshte Mal.

  Serish largoni mendje: Nuk e kundershton kush nevojen pet Teater te Ri, por jo Aty!

  Kaq gje nuk ju bind?!
  Edhe Vllahu u hutua dhe Even vropa…po thone, flisni me njerezit…

  Akoma si Lali Eri, qe cdo dite promovon genjeshtra?!

  Reply to this comment
 4. Doni July 25, 22:13

  Nuk eshte problemi se Po prishet teatri , ndertesa se duhet e re, POR perse duhet nje arkitekt I huaj Kur ne kemi arkitekte shume te zote. Perse I lini pa pune. Cfare Kane me shume keta fare daneze qe nuk duan vendin e tyre, apo ndarja e parave te korupsionit.

  Reply to this comment
 5. Doni July 25, 22:13

  Nuk eshte problemi se Po prishet teatri , ndertesa se duhet e re, POR perse duhet nje arkitekt I huaj Kur ne kemi arkitekte shume te zote. Perse I lini pa pune. Cfare Kane me shume keta fare daneze qe nuk duan vendin e tyre, apo ndarja e parave te korupsionit.
  Flm

  Reply to this comment
 6. mirel July 25, 23:48

  Kryeministri shqiptar qenka advertiser i ketij danezit.

  Reply to this comment
 7. anticensurë25642654 July 26, 08:59

  ky mund të jetë nr.1 në botë,jo vetëm për sot por dhe për 1 mijë vjetët e ardhshëm,por në problemin shqiptar,përkatësisht në çështjen e “teatrit kombëtar”,nuk qëndron problemi tek arkitekti!nuk qëndron problemi tek aftësitë e projektuesit të tij!
  nuk qëndron problemi tek aftësitë e ndërtuesit të tij!
  tërë problemi qëndron tek mashtrimi që po bëhet me pronën publike!
  tërë mashtrimi që po bëhet me pronën e bashkisë së tiranës!
  problemi qëndron tek vjedhja që po bën politika,për vete në mënyrë direkte,dhe duke mbështetur financuesit e saj në fushata elektorale,në mënyrë indirekte!!
  këto shkrime për aftësitë e arkitektit nuk janë gjë tjetër veçse një manipulim i trurit tallash të shumë shqiptarëve!!këta ndyrësira përpiqen ta çvendosin diskutimin nga vjedhja tek aftësitë e projektuesit!!
  ne nuk duam të na mashtrojnë,të na vjedhin,ata që në të vërtetë duhet të bëjnë të kundërtën!!ata që duhet të na mbrojnë nga vjedhejt nga mashtrimet!
  projektuesi mund të jetë kushdo!!mund të jetë ky danezi nr.1 në botë ose një shqipo nr.2 në shqipëri!!
  nuk ka rëndësi projektuesi dhe meritat e tij!!
  E RËNDËSISHME ËSHTË QË TË MOS NA VJEDHIN!!
  TË MOS NA MARRIN PËR LESHKO!!
  teatri duhet prishur!
  do ndërtohet në të njëjtën formë,ndryshe a nuk do të ndërtohet fare!?
  asqë më ha palla!!
  jam në tërë kuptimin e fjalës INDIFERENT!!
  por këta ndyrësira nuk duhet të na marrin për idiotër!!

  Reply to this comment
 8. Vancouver July 26, 16:45

  Ndertesa qe ndertohet ne Vancouver quhet Vancouver house dhe ndertohet nga Westbank CORP company nje nder companit me te medha Vancouver BC dhe ne Canada, nga ndertimi dhe architecture te veqante.
  Kliko Westbank Corp do shikoni cfar projectesh te bukura qe kane.
  Vancouver house eshte nje project shume I bukur dhe i veqante por ka qene i bllokuar per disa muaj per arsye qe ka levizur sikur Piza ne Toscana ne Itali!
  Ajo fillon me nje basament si trekendesh dhe cdo kat zgjerohet dhe eshte katror siper
  Arcitectet tani po mundohen ta balancion.
  Ky eshte arcitecti i shtepise se Van-kurves i themi ne ktu.
  Eshte nje nder arcitect me te medha NYC.
  Te fala Ram pallosh piktorit

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim