VIDEO: Bullatoviç flet për Berishën dhe naftën. Gazetari: E kupton ç’po thua?

August 8, 2018 09:44

VIDEO: Bullatoviç flet për Berishën dhe naftën. Gazetari: E kupton ç’po thua?

Kjo video është botuar nga DITA në shkurt 2013 pas një interviste me ish-ambasadorin shqiptar në OKB në kohën e thyerjes së embargos së naftës ndaj Serbisë.

Videoja në fjalë është një intervistë televizive e Momir Bullatoviç ku ai tregon se si ka folur me Sali Berishën për lejimin e kontrabandës.

Po e botojmë përkthimin në formën që na ka ardhur nga lexues të DITA në Kosovë, bashkë videon e plotë:

“… Dialogu për të cilin po flasim zhvillohet në minutën e 8.26 ne video:

Momir Bullatoviç: Une shkoj ne Shqiperi dhe e lus Berishen ti mshel syte, te fillohet shferci (kontrabanda) te thej/shkel sanksionet nderkombëtare, te perfitojnë njerëzit para. Dhe e beme sistemin ne te cilin te gjitha kane funksionu ashtu.  Por shteti ka pas perfitime/te hyra te medha nga krejt kjo. Dhe keto perfitime / te hyra jane evidentu. Une i kom ne arshiven time-dokumentacionin tim… Pra shteti ka pas perfitime/te hyra te medha…

Gazetari: Po ju a po kuptoni qka po flisni? Kjo eshte sikur t’i thoni nji njeriu: S’ka problem konsumo heroinë disa vite dhe mandej pa problem do ta lesh/shkeputesh nga perdorimi… A e ndien ti veten pergjegjes? E me siguri qe e ndieni veten pergjegjes kur thoni se keni kontrabanduar/bere shferc dhe kete e keni ngritur ne nivel te punes shtetërore?! A e ndini veten pergjegjes per vendosjen e nji situate joligjore, per krijimin e atij kapitali te piste fillestar i cili edhe sot po e mban rob Malin e Zi? Ky kapital i piste, dhe shumica po thone, se plotsisht i ka bere te pakuptueshme vlerat e sistemit shoqeror malazez…”

Pjesa tjetër e kopertinës së sotme të DITA mund të lexohet duke klikuar KËTU

b.m. / dita

August 8, 2018 09:44
Komento

8 Komente

 1. demo August 8, 10:09

  Heeeee mor malok!Po tani?
  Absolutisht,Ju siguroj une ju!Kurrrre!
  Ti nuk e ke thyer Embargon e OKB ndaj Serbise,per te furbnizuar tanket e Milloshevicit.Ti nuk u ke shitur arme Serbise.Ti nuk je takuar ne Oher me Milloshevicin,
  Ti nuk ke organizuar takimin e Gazidedes me Arkanin ne Shkoder,
  Fundja Esad pashe tradhetari,ishte pashe,kurse Berisha eshte nje cope malok,.Esadi e gjeti nje hundlesh,,ky i thote Rames,kur ste futa dhe ty plumbin ne 21 Janar.Rama nuk e ka degjuar,.E ka hallin tek 7 kullat tejk teatri.

  Reply to this comment
 2. Aliu nga Selenic August 8, 10:22

  DUHET DENANCUAR DHE JO VETEM NE MEDJA.!

  Berisha duhet denancuar per tradheti Kombetar. Gjithmon dhe sa her ka folur per kombin Berisha i ka futur thike pas shpine Kombit te vete.
  Kjo duket ashioqsre edhe sote dhe historia Berishes ,do te jente pjesa me e Zeze per Berieshe ne ate mandat 1992- 1996.!
  Sote kur shikon keto masakra njerzore te vellejzeve tane ne Kosove ato kane ne trupin e tyre edhe vulen tradhetare te Berishes, pasi makineria e Serbise u vu ne levizje me Naften shqiptare. Nafta e vllezerve vrau vllezerit tane.
  Berisha ka menduar se do te jete President i perhershe dhe kjo do ti mundesoi atije ti mbuloje keto Krime, Pore ja qe, shume shpejte degradimi i tije arriti kulmin.
  Nuk e kupotoi perse Komiteti Drejtues i Partise Demokratike, Grupi Parlamentar i Partise Demokratike asnjeher nuk e kane denancuar kete masaker te tmerrshme qe beri Berisha ne shqiptaret e Kosoves.
  Eshte Masaker qe shekujte nuk do ta fshahin. Prandaj pajtimi I Partise Demokratike me ket tredheti eshte nje fenomen q e ven ne pikpyetje tersishte kete forc politike , e cila eshte bere njeshe me Tradhete e kupoles se kesaje forc politike.
  Keshtu sote deklaratat e Hashim Thacit jane nje hape drejte denancimit te Berishes per tradhetin qe u beri shqiptarve te Kosoves .
  Ky eshte nje shembull mjafte I rende dhe shume I keqe ku tregon hapure , dhe me qellim te caktuar veprime qe bien ndesh me intersat Kombetar dhe dhe me Embargon Boterore teNaftes ndaj Serbise.
  Sikure e gjith Ballkani te ken shkelur kete marveshe te OKB-se Shqiperia e asaje kohe do te behej roje e denancimit te kesaje shkelje,Ndersa shkelja nga abna e saje ka ber fajto Nr nje kryetari e shtetit te asaj Kohe Sali BNerishesn, I cili sipas edhe ketije materiali eshte fajtor kryesore per thyrjen e embrgos se Naftes kunde Sarbise.!

  Reply to this comment
 3. H August 8, 10:56

  Këtë histori e dinë edhe gurët e lumit në shqipëri. Shqiperia eshte vendi me i ndyre ne bote. E di që krimineli berisha ka vrare, vjedhur, kondrabanduar gjithshka dhe del ne gazeta dhe tv si shpetimtari i kombit, dhe askush skandalizohet apo proteston. Jo vetem kaq por nxjerrin familjen e tij malike si trendi per moden apo jeten mondane. Ju dënoj me varje tek ura e fshatit.

  Reply to this comment
 4. lana August 8, 12:14

  Ky popull po humbet durimin me cfar po shikojm e degjojme ky vend nuk behet po nuk u pastrua nga keta morrat qe kane zene trupin dhe koken.

  Reply to this comment
 5. Mala August 8, 18:57

  Bullatoviq e ka dhender Berishen,ndoshta edhe nipash,pse te genjen Bullati per dhenderrin e nipqen.Kush don me ditur Kush eshte vertet Berisaha?!Çka beri tregti,sa fityoi e sa dhuroi derivate,Kush ishin biznesmentee si fazliq e te ngjashem.I gjeni ne librin e Mikut te Berishes-Miomir Bullatoviq>

  Reply to this comment
 6. MERGIMTARI August 8, 21:01

  u pshurrsha perkthimin ju dhe gazetes tema . Une flas serbisht dhe ne asnje fjale nuk permendet as nafta dhe as berisha ,por ja futni rrena si gjtihmon. edhe ne qofte se e ka mbyll njerin sy shteti shqiptar i lumt dhe jemi borxh i tij sepse edhe ata bidona dhe kontraband qe kalun na ndihmune ne kosovarve sepse millosheviqi kishte nafte per ushtrine boll bile te kategoris se pare dhe skoshte nevoj per naften e shqypnis qe na jan prish kerrat qe ishte gjusa me uje …

  Reply to this comment
 7. MH August 12, 13:48

  MERGIMTARI
  Ti e flet serbishten
  Por nuk din per botimin e librit me kujtime te ish presidentit bullatovic ku e shkruhesh lidhja me Berishen per thyrjen e embargos se naftes.Mediat ia kerkune Berishes ish President te pergjigjet per cfare deklaronte Bullatovici.Berisha dha pergjigjen:Une doja te ndihmosha vellezerit tone kosovar.E kisha per detyrte ta coja deri brenda kufinit te tyre.Aty mandej se kush e merrte dhe ku shkonte nuk mbaj pergjegjesi.
  Shtypi shqiptare e quejti shkeljen e embargos nga “superpatrioti” Berisha: EMBARGOJA PATRIOTIKE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim