Video/ “Doktori merr rrogën në Mirditë, por punon në Lezhë”, qytetarët nuk lënë gjë pa i thënë Ramës

July 9, 2017 22:23

Video/ “Doktori merr rrogën në Mirditë, por punon në Lezhë”, qytetarët nuk lënë gjë pa i thënë Ramës

Kryeministri Edi Rama me anë të një statusi në “Facebook’, ka publikuar një material video, ku dëgjohem të flasin qytetarë lidhur me problematiket që ata kanë.

“Turi 30 ditor i dëgjesave publike për të përgatitur Bashkëqeverisjen me Njerëzit PËR SHQIPËRINË QË DUAM ka nisur  Dita 5 My CAMERA ”, shkruan Rama.

Njëri ndër qytetarët e Mirditës duke folur para kamerës, është shprehur se një ndër problematiket që i shqetëson, është se doktorët që janë të punësuar në shtet pavarësitë se e marrin rrogën, nuk qëndrojnë në vendin e punës por shkojnë dhe punojnë nëpër klinika private, duke e lënë popullin në mëshirë të fatit.

July 9, 2017 22:23
Komento

1 Koment

 1. Novruz Taip Vishanji July 10, 03:48

  PSE NGA MIRDITA DO FILLOJE

  te marre mend Edi Rama dhe ajo shurranja e Ksenfon Shtetos, qe edhe pse nuk u votebesua, pretendon te vazhdoje te masakroje administraten publike, me ligjet e saj te shkruara mes shalebytheve, si tatuazh per te trembur sorat drizave te Liqenit Artificial te Tirones ?

  Sa qesharake shpalosen edhe pas kaq viteve emancipim te forcuar, mirditoret ne kete video ere thartesire e uthull te bere me gjethe dushku. Dikur pronat, me Kanun te Leke Dukagjinit, caktoheshin nga hija qe leshonte kasollja, ne nje nate me hene, aty vendosej huri i pronesise. Sot keta qelbesira qe na shkaterruan jeten per ti civilizuar qe kur dolem nga bankat e universitetit, perseri vazhdojne te shkundin miletin me kerkesat e tyre qesharake.

  Nuk flas ketu per ate mjekun qe i duhet hequr e drejta e ushtrimit te profesionit, le te gjeje klinika private ne Afganistan po deshi te mbijetoje duke punuar, por çuditem akoma me keta pashallare gjonmarkagjonjane, qe akma kujtojne se sapuni eshte shpikur ne Mirdite e morraxhinjte jetojne ne Lezhe apo Tirone.

  Ne enveroxhizem eshte investuar aq shume per sistemet e vaditjes dhe te kullimit ne Mirdite, sa sot, me vlerat e tregut eshte e pamundur te behet nje gje e tille. Por keta qurrashe, te nxitur nga Gjomarkajt e ngelur akoma gjalle, shkaterruan çdo gje, çveshen kanalet vaditese, shkulen dhjetra kilometra tubazione vaditjesh per skrap, vodhen pompat e stacioneve te pompimit, shkulen pllakat nga kanalet vadites, bllokuan saraçineskat e digave (disa dhjetera te tilla) vaditese, e sot kerkojne uje per te vaditur tokat qe nuk i kane patur kurre ne posedim.

  Sepse eshte e thjeshte, Mirdita gjithe tokat qe ka patur, kane qene te hapura nga shpyllezimet, vetem ne kohen e enveroxhizmit, dhe keta morrembajtes u bene pronare te nje te mire kolektive me ligjin e ri te “tokes se xanun”.

  Dhe te bejne te shkulesh se qeshuri, siç ishte ai rasti i Krytarit te Brdit te Kullimit, qe mburrej ne kamerat e atij sakrakoronistit Bolino, se “kishte vene ne shfrytazim per vaditje, ne Ujembledhesin e demtuar te Prosekut, kanalet e ujrave te larta..(?!)”.

  Me keta Haritoja e prerjes me gershere te fibrave optike te Kryeministrise, kerkon te vazhdoje ne misionin e saj shkaterrues te ngritjes ne nivel europian te administrates civile e jo, pa le pa ben edhe ndarje: disa institucione do kene shrebimin civil e disa jo ?!

  Arsyeja eshte mbreselenese, pasi do verifikoje dipllomat e te tjereve, se te sajin e ka te verifikuar nga kdodshi i dikurshem Ksenofon, jo per shembull ne Bashkine e Tirones, sepse do i dalin mjkerrat misrore Erjonkes me dipllome “Honoris Causa”, por edhe atij jevgut te Luizes se kontrabandes se ilaçeve, qe pretendon te kete frekuentuar Universitetin e Tirones, ne Drejtesi, kur kushdi si e kushdi sa ka paguar per te marre nje fletushek higjenike, per drejtesi, ne Universitetin e Shkodres, …hapini syte mire : me korrespondence !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*