Saranda, perla e jugut. Dokumentar i vitit 1972

August 3, 2018 10:32

Saranda, perla e jugut. Dokumentar i vitit 1972

 

Plazhet dhe qytetet turistike të Jugut të Shqipërisë janë një atraksion mjaft i njohur dhe frekuentohen shumë nga turistë si vendas ashtu edhe të huaj.

Por si ka qenë një ndër qytetet e jugut të vendit, Saranda në vitet ’70?

Këtë do ta zbuloni përmes këtij dokumentari të periudhës së komunizmit që do të shikoni më poshtë.

Pamjet filmike janë publikuar nga faqja “Shqipëria e harruar”/Tema

l.h/ dita

August 3, 2018 10:32
Komento

1 Koment

  1. katarakti August 3, 19:49

    Shume dokumentar i bukur. Te ngjall nje nostalgji per ate epoke. Me te mirat dhe te keqiat e saj. E verteta eshte se ne ate kohe Shqiperia perparonte ne te gjitha drejtimet. Vura re vajzat dhe grate e reja te asaj kohe. Te veshura thjesht, por me dinjitet. Nuk vura re perçe qe te mbulojne teresisht fytyren, si disa sot me 2018-ten! Por nuk vura re po ashtu as bythe perjashta qe “ngrejne temperaturat” dhe as “Schiuma Party”. Ishte nje Shqiperi qe po dilte nga humbetira dhe injoranca. Me çuditi edhe muzika e dokumentarit. Nje muzike e e nje filmi te njohur perendimor. Me duket se ishte muzika e filmit amerikan “Love Story” , por nuk jam shume i sigurt. Do te ishte mire qe keto dokumentare jo vetem te ruheshin, por edhe te digjitalizohen dhe te kolorizohen. Do te jene deshmi te vyera edhe per brezat e ardshem.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*