Video e incidentit në Egje mes anijeve greke dhe turke

February 17, 2018 10:31

Video e incidentit në Egje mes anijeve greke dhe turke

Incidenti  që shkaktoi tension të madh në Egje kur një fregatë greke “Gavdos 090” u godit nga një anije turke patrullimi është regjistruar nga kamerat e sigurisë së fregatës greke. Anija turke e patrullimit e përplasi luftëanijen greke 60 metra të gjatë 20 minuta para mesnatës të së hënën.

Në deklaratën e saj Komanda e Kapitenerisë greke tha se  “Në lindje të ishullit Imia brenda ujërave territoriale greke, një anije turke patrullimi bëri manovra të rrezikshme dhe goditi në majë anijet GS” 090 “, e cila ishte duke kryer patrullim.

​​Ministria e Jashtme turke akuzoi ministrin e Jashtëm grek Kotzias se ka adoptuar një qëndrim jo të qetë, të cilin e karakterizon të papërgjegjshëm dhe përtej kufijve. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme turke i përshkroi si “alarmante” këto deklarata dhe kujtoi bisedën e fundit telefonike të Aleksis Tsipras dhe homologu i tij turk, duke vënë në dukje se Ankaraja pret që Athina të marrë hapat e nevojshëm për të ulur tensionin. Për më tepër, ai vuri në dukje se dy kryeministrat ranë dakord që problemet të zgjidhen përmes dialogut.

“Në këtë kontekst, ne theksojmë edhe një herë se vendi ynë mbështet uljen e tensioneve në Egje. Por për fat të keq, duket se ministri i Jashtëm grek ka miratuar një qasje që nuk është e qetë, duke tejkaluar kufijtë – thuhet në deklaratën e cituar nga ResPublica.

b.m. / dita

February 17, 2018 10:31
Komento

2 Komente

  1. Arben February 17, 13:27

    Ka cecua bicak, jo si ne allvani

    Reply to this comment
  2. demo February 17, 22:21

    Merrni ata 200 himariote greqishtfoles dhe na lini rehat.Nuk u ngopet me kete Shqiperi zavvalle?Shkoni vini kompasin ne ishujt e Egjeut,se ua tregon mire kompasin sulltan Erdogani!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim