VIDEO e rrallë: Një ditë pazari në Tiranën e viteve ’30

November 24, 2018 11:10

VIDEO e rrallë: Një ditë pazari në Tiranën e viteve ’30

Kjo video e rrallë tregon një ditë pazari në Tiranën e viteve ’30.

Video është e rrallë, për faktin se është me ngjyra.

Ajo është publikuar nga gazetari Adi Darsi.

 

o.j/dita

November 24, 2018 11:10
Komento

12 Komente

 1. Monteskie November 24, 13:06

  Shteti modern qe kishte ndertuar Ahmet Zogu, e meriton me te vertete bustin ne mes te Albanistanit.

  Reply to this comment
 2. katarakti November 24, 13:14

  Thjesht Anadoll dhe Kandahar.

  Reply to this comment
 3. vezhguesi November 24, 13:17

  Afganistan -Kandahar . Pame dhe nje me biçiklete .

  Reply to this comment
 4. Keni ndonje vidio nga vicidoli me shqeren November 24, 13:55

  Keta jane tironsit qe na la turqia.

  Reply to this comment
 5. MH November 24, 17:45

  Kjo asht pamja sociale e naltmadhnise Zogut.Mbas kuintave jan pamjet katastrofike qe nuk kishte jo drite elektrike.Por mbizotnonte pisha,bishtuku me zhvillimin me “rendiment te nalte” erdhi kandili me vojgurit.Pak pa perfundue ne amortizim mbretnia e zogut te kurves u cfaqen disa termocentrale elektrike ne disa qytete te shqiperise si SESA,SIMSI.Te shurlloshin nga dumdumdumi nga akshami deri ne te dal te drites.
  Vetem koha e diktatures qe nuk iu pelqen te persekutuarve elketrifikoj gjithe vendin me drite elektrike nga hidrocentralet bashkohore ne gjithe vendin.
  E megjithketo Rinia e cdo kohe asht e pa kenaqun per ate qe e gjen rrealisht.Pikrisht koj moskenaqesi impulson ne zhvillimin e shoqerise.
  Por duhet qe rinine ta kemi te mecme per te mos e humbur torruan e zhvillimit te shoqerise nga nji stade ne tjetrin e ne vecanti ne ndryshimet e cdo sistemit te jete menderish me objektivitet dhe jo mendrisht me motive politike.
  Difekti ma i madh i pengimit te perparimit shkaktohet nga partite politike qe nuk duan te pranojne rrealitetin dhe i meshohen shpifje per te rrembyer pushtetin.Partia ma e spikatun e kesaj fushe asht ajo partia klluke e SHQUP-it me ca zogjka te tjera qe e ndjekin kuturu.Nuk mungon edhe ndonji e majte si LSI qe perdor integrimin social per integrimin e xhepit te vet.Fakti asht qe pikrisht lideri historik i kesaj partie zhvaste pare me bllok ne dore.

  Reply to this comment
 6. Brezi i Ri November 24, 18:39

  Intelektual, ku je o Intektual, pjelle e albanistanit te Zogut te Pare.

  Reply to this comment
 7. te gjenden islamofilet e zellshem..Antishqipetar . November 24, 18:51

  po sa me qejf po i ekspozoni xhamite; more fare e ndyre . ne fillim si me habi, pastaj me ..pak turp..ndersa tani me..Krenari . ps . mendoj se per stimulizimin e …qellimshem te islamizmit, eshte nje grup i mireorganizuar antishqipetar, qe duhet …zbuluar .

  Reply to this comment
 8. Arben hoxha November 24, 19:28

  Shume interesante eshte nje kujtim i vyer. Te gjithe do te donim te kishim dicka me madheshtore ashtu sic deshirojme qe nena tone te jete me e bukura ne bote. Por megjithe se nuk eshte ne na duket se eshte me e bukura. Edhe Tirana mbase nuk na pelqen me ato pamje por eshte Tirana tone prandaj na pelqen shume edhe ashtu sic e pame

  Reply to this comment
 9. Jimi November 24, 20:03

  Per cudi!? Njeri me shallvare e takie ne koke mu duk tepke si Dash Shehi !?

  Reply to this comment
 10. Buzuku November 24, 20:27

  Falenderoj autorin e kesaj video.

  Reply to this comment
 11. h November 24, 22:02

  Ne qe jemi tironc,na pelqen cdo video,foto,kujtim i qytetit tone te dashur sepse aty kemi rrenjet tona.
  Sa me larg dhe sa me shume bote te shkoj dhe shikoj,aq me shume kam nostalgji per vendin ku
  jetuan gjysherit tane.Vertet nuk eshte shume e bukur sa parisi apo roma,por tirona per ne eshte si
  ajo nona kur eshte e vjeter qe sa me shume shemtohet aq me fort e duam.
  Ajo eshte nje lloj ndjenje sentimentale me te cilen jemi lidhur me fije mendafshi te padukshme.
  Ne nuk do ta mohojme kurre ate edhe kur shkaterrohet apo shemtohet sic eshte sot.
  Personalisht aty gjej forcen e gravitetit per veshtrimin e syve te shpirtit,aty gjej arsyen
  per te mos humbur humanitetin ndaj te tjereve edhe kur jane shembelltyra te se keqes.
  Tirona i perket atyre qe e duan me sinqeritet.Tirona i njeh dhe ndjen bijte e saj.

  Reply to this comment
  • ura e tabakve November 25, 12:05

   Koment shum i bukur per tironcit dhe ato qe e dun Tironen me zemer, Jabonxhit t’na tregojn katunet ka kan ardh se si kon qen ne 1920 masnej t’shajn tironen e 1920-tes

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*