Video e vitit 1965: Si u ndërtua Superfosfati i Laçit dhe si u popullua qyteti

November 2, 2017 15:53

Video e vitit 1965: Si u ndërtua Superfosfati i Laçit dhe si u popullua qyteti

 

Televizioni Scan ka publikuar një dokumentar të vitit 1965 të Kinostudios që tregon procesin e ndërtimit të Uzinës së Superfosfatit në Laç.

Në dokumentar tregohet procesi i ndërtimit të oxhakut dhe procesi i transformimit e popullimit të zonës.

Për ndërtimin e Uzinës së Superfosfatit dhe Acidit Sulfurik në Laç, që do të vihej në funksion pas dy vitesh, do të përdoreshin e të burgosurit politikë.

November 2, 2017 15:53
Komento

4 Komente

 1. Plaku Xhuxhumaku November 2, 17:00

  Sklleverit kishin ndertuar edhe Piramidat e Egjiptit, edhe Koloseun e Romes, paskan ndertuar edhe Superfosfatin e Laçit.

  Reply to this comment
  • VFLP November 2, 20:25

   Vetem nje qelbesire si ty , qenef muti , mund te beje te tilla komente.
   HAJVAN dge QELBESIRE
   Prandaj ishte Shqiperia me kandil, se eshte mbushur me halera si puna jote.
   Shkerdhate i perjetshem!!

   Reply to this comment
 2. Jimi November 2, 18:24

  Veprat e 5 vjecareve i ka ndertuar vetem populli shqiptar dhe mos kerkoni te zhvleftesoni mundin dhe djersen e ketij populli i cili sakrifikoi, por mundin dhe djersen e tij sot e pervetesuan cakejte e zbritur nga malet.

  Reply to this comment
 3. "ciniku" November 2, 18:36

  sa per te ndertuar, te burgosurit politik te hanin mu..n . thjesht largonin nga objekti, ndonje lopate dhe se kina “moter”, veprat i ndertoi me maqineri moderne . megjithate, meshire per sklleverit e…egjyptit .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*