VIDEO: Fasoni i ankohet se nuk po gjen punëtorë, Kryeministri i jep zgjidhjen: Porositi në Bangladesh, janë të mirë se nuk flasin shqip, nuk merren me thashetheme

March 31, 2021 22:04

VIDEO: Fasoni i ankohet se nuk po gjen punëtorë, Kryeministri i jep zgjidhjen: Porositi në Bangladesh, janë të mirë se nuk flasin shqip, nuk merren me thashetheme

Megjithëse votohet nga shqiptarët dhe drejton qeverinë e Shqipërisë, Kryeministri Edi Rama i është rikthyer idesë që e ka artikuluar edhe më parë që shqiptarët nuk punojnë dhe merren me thashetheme.

Ai i ka sugjeruar një fasoni në Shkodër të marrë punëtorë nga Bangladeshi sepse “sapo kemi kaluar ligjin” dhe sipas kryeministrit të Shqipërisë ata janë të mirë se nuk dinë shqip, madje e ka këshilluar fasonin “t’i heqë sapo të mësojnë shqip”.

Pronari: Unë po plasi tu kërku punëtorë në Tiranë dhe Berat, a doni punë dhe nuk vjen askush. Paga nuk është 30 mijë lekë por 40 mijë lekë, sa do ta bëni ju vitin tjetër. Nuk ka fuqi punëtore.

Rama: 7 ditë është procedura për të marrë punëtorë të huaj dhe po të them me këtë pagë që ke ti e ke të garantuar, kanë filluar të marrin edhe të tjerët,  punëtorët e huaj nga Bangladeshi, nga Pakistani, India.

Pronari: I kam porositur 300 në Bangladesh, 400 dollarë paga. E kanë të përfshirë edhe fjetjen.

Rama: I ke pronto, nuk dinë as shqip të merren me thashetheme.

Pronari: Do të bëj një kat apostafat për ta.

Rama: Kur të fillojnë të mësojnë shqip fillo dhe ndërroji se fillojnë thashethemet, u hyn krimbi, jo politika, jo demokracia, jo liria.

Pronari: E kishim mbyll për të ardhur më herët po na ra pandemia. Po tani do të vazhdojmë ti marrim. 400 dollarë duan ata.

Rama: Janë punë, punë dhe nuk ka llafe.

Pronari: Janë punëtorë që punojnë tamam në makinat që duam ne. Janë profesionistë.

i.b. / dita

March 31, 2021 22:04
Komento

59 Komente

 1. Mesuesi March 31, 22:24

  Pse habitemi. Ky është globalizmi. Shqiptarët kanë shkuar deri në Filipine. Le të vijnë dhe nga Bangladesi a ngado nëse ka biznese që kanë nevojë dhe këtu nuk gjejnë.. Në Shkodër thuhet që ka papunësi në rradhlt e të rinjve e të rejave. Pse nuk shkojnë të punojnë atje, ku me biçikleta mund të shkojnë. 400 dollarë nuk janë pak dhe nuk gjenden në rrugë.

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati April 1, 05:34

   Boll ti ore qelbesire -Globalizmi eshte per shtetet e medha , jo per shtetet mikropskopike si Shqiperia

   Shume keq Rama me kete menyre arsyetimi,-nuk tregohet aw i Majte dhe as Patriot

   Ky ne vend qe ti thote atij pronarit, qe te ngreje rogat ti beje nga 600 dollare,
   te pakten, se keshtu ju sherben interesave te
   shumices se Shqiptareve te cilet jaen te Majte,-

   -Ndersa Rama flet ne interes te Milionereve ,
   dhe kunder interesave te njereve te thjeshte

   Dhe pastaj degjojme Ramen qe eshte …Socialist i thekur –

   Ky eshte ekstremist i djathte , i te djathtes Mesjetare ,qe shikojne vetem interesin e Feudaleve te sotem

   Reply to this comment
   • H April 1, 08:28

    Do marrim MK nga bangladesi dhe do cojme ne bangladesh keto qelbesirat qe na bejne teorite e globalizmit.

    Reply to this comment
   • Drenova April 1, 08:54

    Ja nje kryeminister ,qe e URREN POPULLIN E TIJ dhe qe kerkon tani mandatin e trete!
    Mallkuar qofshin ata qe i japin voten ketij antishqiptari!

    Reply to this comment
  • Merre me leng de mishin e han rama April 1, 12:51

   Po normal se keta duan njerez qe nuk folin nuk kerkojn asnje te drejte te jen qorra te jene pa veshe e goje. Poshte rraca e ndyre e komunizmit

   Reply to this comment
 2. mirel March 31, 22:26

  E shikoni si flet kerma per popullin e tij?
  Niseni ne Bngladesh, se asnje nuk flet shqip atje, meqe e paska zet shqipen dhe shqiptaret.

  Reply to this comment
  • Berati March 31, 23:15

   Jo Mirel. Ai e do popullin e vet por me kusht qe te mos flasin,te mos kerkojne page dinjitoze,pale liri ,demokraci e te tilla salltanete. U bene keta kokepalaret. Ato jane vetem per artistet piktore. Per popullin gishti i mesit. I erdhi fundi psikopatit e tani do zere me gure njerezit rrugeve. Shpresoj mos tia vene veshin ata qe ka perreth se ky pyka i ve zjarrin shtepise.

   Reply to this comment
  • dritan April 1, 15:37

   Ai kerkon te zevendesohen Shqiptaret me njerez qe nuk e njohin ceshte demokracia sepse keshtu ai sundon si Putini apo Erdogani , prandaj kerkon skllever qe nuk kundershtojne dhe nuk jane mesuar me demokraci , atyre Rama ju duket lule dhe ai me ta ri ne pushtet rehat edhe per 30 vjet , pra ai kerkon te na shkule nga vendi yne dhe as qe i intereson fare se sundon mbi Shqiptare apo skllever te ardhur nga Azia

   Reply to this comment
 3. Vlora March 31, 22:32

  Sa turp o zot.
  Perfytyroni te thote kete gje kryeministri grek per greket, apo Makron.per francezet etj.
  Sa turp, cfare percmimi per popullin e vet, cfare arrogance.
  Zot, njeri i vret kur dalin ne shesh, tjetri i tall dhe u thote keputni qafen se do vijn indianet
  Ueee ueee ueee

  Reply to this comment
  • zhaku i pamposhtur April 1, 22:08

   Ky qen bir qeni kryeministër e ka tejmbushur kupën.. atë që Millosheviçi kërkonte t’ua bënte me fuqinë e armëve shqiptarëve ky kodoshi i Kristaqit ua bëri me politikën e tij.. vetëm 8 vjet kryeministër dhe e zbrazi Shqipërinë si jo ndonjëherë..ky do gjykuar për genocid dhe pastrim etnik sepse nuk ka asnjë kryeministër që t’i drejtohet popullit duke i treguar rrugën e mërgimit.. problemi është se shqiptarët po shkojnë në zgjedhje dhe nuk kanë asnjë alternativë të besueshme pasi këta qelbanikër kanë vite që kanë punuar për t’a ndarë pushtetin midis tyre..si PS si PD apo LSI janë e njëjta hale..

   Reply to this comment
 4. Genci March 31, 22:33

  Jeto ti me 400 mij lek ne muaj o maskara!

  Reply to this comment
  • a April 1, 04:40

   Per te ardhur keq keto qe flet Rama.
   Nuk e kuptoj pse cmenden ne te tille menyre politikanet tane?
   Edhe njerezit nevojitet te zgjohen dhe te ushtrojne presion mbi politiken pasi nese nuk ndodh keta fillojne e u duket vetja sulltan.
   Ne nje vend normal kryeministri do te kerkonte falje per keto qe thote.
   Ne vend te inkurajoj popullin dhe qytetaret e vet i ul e i fyen. Turp

   Reply to this comment
   • Qilitanti April 1, 12:51

    aaaaa,

    Nuk e kupton ti???

    Shiko komentin e *mëcuesit dhe te militanteve te tjere ta kuptosh.

    Ata, te gjith bashk, kan zaptuar te gjith median e shkruar dhe vizive, dhe tani flasi dhe bejne cfar tu doj botha….

    Ndersa ne rrjetet Sociale dhe blogjet e gazetave, te Ndersejne militantet, si ky Palo mecueci, qe te mbushin mendjen se sa gje e mir eshte kjo pune!!

    A e mban mban mend videon e Metes ne Lalz me 12 bajo per Macet???

    U zdhuk nga qarkullimi,

    Ashtu do zhduket dhe ky karagjozllek i Rames qe i konsideron shqiptaret si Skllever…

    *******

    Per keta Bastard, nga Saliu tek Meta, nga Ramuti tek Balluke Spiropali,;
    ….Shqiptar i mir eshte vetem ai qe sillet si skllav
    …..eshte ai qe nuk flet, qe nuk kerkon te drejta kushtetuese..

    Madja madje,

    Shqiptar i mir eshte ai qe Nuk din Shqip Fare…
    Ndaj dhe mesuesi Brohoret!!

    Reply to this comment
 5. Gani USA March 31, 22:34

  Kjo eshte e tepert.
  Nuk e di po.ai vend me kete klase politike po kalon cdo cak te logjikes dhe njerezores

  Reply to this comment
 6. Shkodra March 31, 22:38

  Para se t’i përkufizojë shqiptarët si ‘thashethemexhinj’ e ‘dembelë’, Kryeministri duhet të pyesi veten a mban ndopak përgjegjësi për strukturën e ekonomisë shqiptare dhe modelin zhvillimor që ndjekim.

  Sfidat me të cilat përballet sektori nuk zgjidhen me te tille cektesi fodulle. Natyrisht, asnjë vend nuk është zhvilluar nga të tjerët. As Shqipëria nuk bën përjashtim.

  Ndaj, nuk ka sesi të vij zgjidhja magjike përmes zëvendësimit të shqiptarëve që ikin drejt veriut të Europës dhe Amerikës me bangladeshas, afgan dhe indian, meqë këta të fundit nuk paskan ‘pretendime’. Në fakt, në të dy rastet bëhet fjalë për njerëz dhe jo robot!

  Mirëqenia në shoqëri është produkt i kontributit të komunitetit. Fjala vjen, rafineria e Ballshit apo miniera e Bulqizës, nuk mund të jenë vetëm ‘pronë e koncesionarit’, sepse aty kanë kontribut punëtorët, komuniteti lokal dhe shoqëria.

  Reply to this comment
 7. mirel March 31, 22:41

  Nuk ka faj. Cfare i duhet Bangladeshit te shqetesohet kujt ja jep Portin e Vlores Ramuti?
  Cfare i duhet Bangladeshit te shqetesohet kujt ja jep Detin Ramuti? Kujt ja jep naften, kujt ja jep minierat, ujin, energjine, historine, jeten..
  Cfare ka ngelur te japi me? Dhe shqiptaret po ikin neper bote, po ja jep djallit, dhe ndaj tyre kerkon heshtjen. Asnje te mos flase. A mundet ta harroni dhe shqipen, se ka gjasa tju punesoje Ramuti dhe fasoneria e kermave ne Shqiperi

  Reply to this comment
 8. Zigur Qarri,gënjeshtari patologjik Edvin D’Rama,filloi fushaten me moton, “Shqipëria buzëqesh nën efektin e kokainës” March 31, 22:48

  Rama: Kur të fillojnë të mësojnë shqip fillo dhe ndërroji se fillojnë thashethemet,u hyn krimbi,jo politika, jo demokracia,jo liria.

  Kjo nuk eshte eshte gjuha e nje Kryeministri,por e nje personi te papergjegjshem,gjuha nje skizofreni.Nese keto fjale (keshilla) do ti kishte thene ndonje Kryeminister i BE-se,do ti kerkohej dorheqja menjehere.Dhe ky bastard pretendon te behet pjese e BE-se!Tregojani Botes keto fjale te arta,por nuk do ta besoj kush se keto jan thene nga nje Kryeminister i nje vendi europian.

  Edvin D’Rama miku i Aleksander Vuçiçit,është dënuar 2 herë në Francë për vjedhje ikonash.Nr i dosjes “AL.1961138/A”

  Reply to this comment
 9. mirel March 31, 22:50

  Nuk ka faj. Cfare i duhet Bangladeshit te shqetesohet kujt ja jep Portin e Vlores Ramuti
  Cfare i duhet Bangladeshit te shqetesohet kujt ja jep Detin Ramuti? Kujt ja jep naften, kujt ja jep minierat, ujin, energjine, historine, jeten..
  Cfare ka ngelur te japi me? Dhe shqiptaret po ikin neper bote, po ja jep djallit, dhe ndaj tyre kerkon heshtjen. Asnje te mos flase. A mundet ta harroni dhe shqipen, se ka gjasa tju punesoje Ramuti dhe fasoneria e kermave ne Shqiperi

  Reply to this comment
 10. mirel March 31, 22:53

  Sinkronizohen harbuti dhe Ramuti.
  Kush mund te punoje te ky fytyre e qelbur fasoneristi?
  Dava kerme e tij te jep a ste jep 150 dollare, dhe te thote boll i ke.
  Eshte skenari i Ramutit. Cfare e lidh Ramutin me te qe i beri vizite, dhe doli papritur ky subjekt?
  Eshte skenar i pergatitur per te legjitimuar ligjet e shpopullimit te Shqiperise nga Shqiptaret.
  Ky po ben spastrim etnik, gjoja mbi bazen e kerkeses per punetore.
  Keta jane kriminelet me te ndyre qe ka pare ky vend

  Reply to this comment
 11. Nje qytetar neutral March 31, 22:54

  Une kam nje propozim tjeter, ta sjellim kryeministrin nga Bangladeshi, se meqe nuk di shqip nuk ka per te na care trapin si puna e ketij derdimenit qe se si i ka ngec ne dore kryeministerlleku nuk ka Ajnshtajn qe e zberthen.

  Reply to this comment
 12. Nje qytetar neutral March 31, 22:55

  Une kam nje propozim tjeter, ta sjellim kryeministrin nga Bangladeshi, se meqe nuk di shqip nuk ka per te na care trapin si puna e ketij derdimenit qe se si i ka ngec ne dore kryeministerlleku nuk ka Ajnshtajn qe e zberthen….

  Reply to this comment
 13. XXXL March 31, 23:04

  Prisni edhe pak sa te mbarojne zgjedhjet deri me sot i paguan Likja, Mona, Saliu, Lulushi,prandaj nuk i lejne gratev e familjes te punojne.
  Pas 25 Prillit keta zorraxhinj do te dergojne grate e familjes per te punuar por do te jete vone se do kene ardhur pambarimisht femra nga bangladeshi e India.
  Ato do te behen shkodrane, se do te martohen me talebanet e Shqupit ne Shkoder dhe mendojeni vete me cfare rrace do te shtohet zona.

  Reply to this comment
  • Edkokaina March 31, 23:43

   Talebani do martohet me motren tate qe e ke kurve se do marri nenshtetesine.Kur te marri neshtetesine do ja mathi ne Gjermani kurse motra jote do mbaj kopilin e bangaleshit.

   Reply to this comment
 14. gjermani i fundit March 31, 23:31

  Vallahi, keshtu si po vene punet do marre edhe kryeministri nga Bangladeshi. Me 400 $ ne muaj di ti beje punet me mire se ky. Po beri 3000 euro dhe te mesoje te beje muhabet kafeneje si ky duhet hequr shpejt.

  Reply to this comment
 15. Me mire merrni turq se jane ballkanas, se sa indiane apo bangladeshas. Jemi mentalitet diametralisht te kundert, me ate pjese te globit March 31, 23:35

  Jooooooo nga Bangladeshi, Pakistani, India. Kur te mbarojne afatin e qendrimit, do te kerkojne te ngulen ne Shqiperi. Fillojne terheqin, pastaj, njeri-tjetrin, apo nuk shtohen si bari i keq. As ua ndien per vendin qe u jep nenshtetesine. E kthejne vendin ku kane emigruar ne, me nder, në nje hale, nuk e kane nocionin e shtetit dhe rregullit. Mos mendojme per sot, por edhe per te nesermen e shqiptareve. Te marrim shembullin e Malit te Zi, Slovenise, Serbise, Kroacise, qe e ruajne vendin nga keto prurje emigratore TE GABUARA.

  Reply to this comment
 16. Hammerhaituri March 31, 23:40

  Komentoni Edin sa te doni po lajmi ktu eshte:S’DO NJERI T’PUNOJE.

  Reply to this comment
  • time April 1, 00:16

   Po pse t punoj per lemosh kur komshiu im drejtor partie ka miliona pa djerse???

   Reply to this comment
   • Nikla April 1, 07:30

    Bonu ene ti drejtor partie o majorr…ca pret?ne shqiptaret per drejtora kena bo shkollen te gjithe….kshu qe mir e ka ai shoku…ne drejtora ata pakistan a ca jan punetore…

    Reply to this comment
 17. Katiu March 31, 23:53

  Të votosh këtë palaço k/ministër duhet të jeshë , të paktën , njeri pa dinjitet .
  Ka probleme të rënda psiqike ky njeri !

  Reply to this comment
 18. Pirdhni se liroheni. March 31, 23:56

  O “Genci” pse behesh me gjasme nevrik, sa kerkon zotnia jote, po do me shume nxirr feckat e familjes ne semafor apo neper motele te shkerdhehen dhe behesh i pasur.
  Gore.

  Reply to this comment
 19. Lili March 31, 23:58

  Kmagjinoni se ky eshte kryeministri i Shqiperise e flet keshtu!!! Cfare paturpsi! Cfare mostrspectte shtetit te tij e te qytetareve te ketij shteti!

  Dégage !

  Reply to this comment
 20. Vera April 1, 02:53

  kryeminister legen !! turp ti vije qe perbuz popullin e tij!!Mbajeni bejeni mbret 11 vjet ne bashki 2 vjet minister 8 k / minister jepjani edhe kete here e tju fundose prape

  Reply to this comment
 21. Adi April 1, 05:30

  Flm o qelbësirë që më bëre ta ndaj përfundimisht mendjen që të mos votoj për partinë tënde të ndyrë.

  Reply to this comment
  • Sorrat fluturojne lart April 1, 21:32

   S’do e votosh? Po ai ate po kerkon, perndryshe nuk ka rrotacion. Ai eshte qellimi i tij dhe atyre qe ka mbi koke, prandaj dhe kohet e fundit sikur e ka shtuar dozen e zullumeve. Kishte nje artikull te forte sot per detin, e lexove zotrote? Do t’ja dorovise me hir dhe me pahir pushtetin shokut te tij te idealit me te cilin ndau postin e kryetarit te bashkise. Pas 8 vitesh qenverisje me luge ne brez duhet te dale ne “opozite” qe t’i shijoje si duhet frytet e qenverisjes me kthetrra te pastra. Nese nuk pranon do ta detyrojne ata qe e prune me marifet dhe ja mbajne te shtrenguara me dare koqkat e tredhura.

   Reply to this comment
 22. edi April 1, 07:04

  Po ky pronari ku i ditka keto te dhena qe vertetojne ç’do fjale te Rames?!

  Reply to this comment
 23. Puna e pa paguar April 1, 07:58

  Edi RAMA nje bastard! Kujton se paga 400.000 lek eshte e mjaftueshme per nje puntor kur cmimet e ushqimeve
  sherbimeve , taksat jane rritur ne maximum!

  Kjo eshte qesharake! Aspak dinjitoze !
  Pse nuk ben llogarite kryeministri: -Sa eshte kostoja e jetes per nje familje te thjshte ?
  Te ardhurat shpenzimet , minimumi i pages per mbijetes?

  Analistet ekonomist duhet te bejne nje pasqyre te ardhura shpenzim dhe te shikojme qe eshte e mjaftueshme nje Page 400 mij lek per nje familje?!!

  Menyra e komenteve te Kryeministrit jane teje vulgare autoritare,diktatoriale !

  Problemi eshte se politikanet shqiptare jane njeri me i keq se tjetri, llafazan griundaves injorant kriminel me popullin e vet!

  Edi Pashai thote ” merni puntore nga Bangladeshi !!! ”
  Berisha hale Iliri Moot Edi Kak , ke te lesh ke te marresh?!!!

  Reply to this comment
  • gjergji April 1, 08:51

   PUNE E PAPAGUAR: llogaritjet nuk i ke bere mire.Qeveria si cdo qeveri ne bote ka te drejte te vendosin kufirin minimal te pageses se nje puntori se bashku me kushtet minimale sociale,te tjerat varen nga ti si person si paga ( mvaret nga rendimenti yt ne pune e patjeter kualifikimi) te gjitha shkruhen ne kontraten e punesimit.Per sqarimin tend :pse shpendzimet e shqiptareve ne resraurante per fryme popullesie jane nder ma te larta ne bote?Pse asnjehere nuk jane bosh restaurantet(pret ne radhe) per tu darku apo dreku ne fund jave?Pse bashkohesit e mij kan vetem makina te shtrejta e qe kerkojne shume shpendezim per miremajtje e perdorim vetem per tangerllek e qejf e kur emigranti nuk i sheh ato maqina ne ender e nuk i perdorin si bashkombasit ne Shqiperi?
   Pse “zhgarravien” shqiptaret para emigranteve per ……
   Kto jane probleme qe ekonomisti yt ti kete ne konsiderat o mik.

   Reply to this comment
 24. bengali April 1, 08:08

  Turp qe se mban faqja e dheut. si mund te jete ky njeri kryeminister i shqiptareve?

  Reply to this comment
 25. E ktheu vendin ne Qorrsokak! April 1, 08:21

  Bashke me parardhesit e tij Edi Rama po e transformon vendin Shqiperine jo ne nje vend Europian por ne nje vend si Bangladeshi Pakistani Ruanda …ky eshte edhe Bylmeti i fundit i kryemini9strit qe duam!
  Vaj, me det-thuaj!

  Gomar ti,

  gomar kush te vuni,

  neser pasneser,

  do vloj druni!

  Duam paret tona
  Duam paret tona
  Duam paret tona
  Oooe
  Tiron e re
  Lapraka
  Kombinati
  Ali Demi

  [Verse 1: Dr. Flori]
  Tirona eshte pikenisja ku fillon mundesia
  Aty ku kam te ardhmen, kam endrrat e mia
  Aty ku ngjitur jane, xhamia edhe kisha
  Aty ku ndahen dhe pajtohen, Nano dhe Berisha

  Aty ku ty te jepet nje tjeter mundesi
  Kam shok, kam lagje, kam rrug, kam shpi
  Tirona cfare eshte?! Me i madhi paradoks
  Ku robi ble te Gab-i me Rolex ne dore
  Ku sllonet sydelfinat ne balte bejne parade
  Ku krahas kjoskave te rrenuara, eshte nje super pallat

  Aty ku lana qelbet, dyqanet parfum shesin
  Ku ndjejme kenaqesine, presionin edhe stresin
  Ku ka intelektual por ka edhe katunare
  Ku lypsat e te papunet flasin me celular

  Reply to this comment
 26. gjergji April 1, 08:35

  Pse nuk mund ta thoj te verteten e trishtushme per bashkombasit e vet kryeministri ? Hajdut,vrasesa,trafikanta e te tjera…….jane karakteristikat kryesore tonat.Tani ne se nuk e dini:Ren i jati,rren i biri nga mengjezi deri ne darke,bile bile po nuk rrejti diten as gjumi nuk i zen naten.Kjo eshte e vertete e trishtueshme.Bravo kryeminister: ato qe ai thot kryeministri nuk jane te verteta?
  perfundimisht e kuptoni ku jemi ne e gazetarucat elitar mashtrues.KA APO NUK KA PUNE NE SHQIPERI?Verifikimi eshte teper i thjeshte.Por ballafaqimi e tregimi i te vertetes tregojne te verteten e kryeministrit.Shqiptaret duhet ta dine e te mesojne te tregojne te verteten ashtu si eshte e pa frike e me guxim.

  Reply to this comment
 27. Duroni edhe 25 dite se do sjell luli puntor nga drita e kuqe te Amsterdamit.drejtoresh flutura acka me fyryr saliu April 1, 08:47

  Sa shume te shqetsuar jane trushplaret per bangladeshasit qe jane shume here me te disiplinuar dhe te sjellshem e me puntor se shqiptaret…
  President floriri i dha pashaporten per 24 ore bangladeshasit mashtrus,dhe xhuxhi qeros profi,i dha toke me mijra ha,edhe tani ky mashtrus kerkon 1 milion $ demshperblim.
  Shqipos nuk ja mban menderja te punoj se do te rrij gjithe diten ne kafene,dhe justifikohen per 400 mij do punoj une
  Qefi ja ka bytha sja mba…
  Duan te gjithe drejtora e kryetar partie e te vjedhin e kurverojne
  Ja shikoni ca mirela e zigura po vdesin duke lehur per te ardh be pushtet e te vjedhin.
  A mund te punojne keta njerez,ashtu sic thote dikush me larte,komshiu im drejtor ben miliona dhe une te shkoj te punoj….

  Reply to this comment
 28. !!? April 1, 09:04

  Njerëz, me këto deklarat përbuzëse për bashkombasit e tij, kusar kryeministri ynë dhe kusar biznesmenët afirmohen si antishqiptarë të përbetuar. E ç’mund të thoj më tepër një serb apo një grek antishqipëtar për ne? Si mund ta pranoj unë pensionisti që ngrihem që në pesë të mëngjezit për tu kujdesur për bagëtitë dhe tokën dhe futem brënda në shtëpi në orën 8 të darkës fyerjen nga kryeministri im që jam dembel e thashethemexhi se jam shqipëtar, pasi ky shëmtirë kryeministër më vjedh haptazi me faturë me taksa të çmëndura, me çmime super të larta të karburantit , energjisë elektrike, ujit të papijshëm, vërtet si s’ka turp ndyrësira të më quaj edhe dembel dhe thashethemxhi. Si nuk kanë turp këta kusar biznesmenë dhe kusar agrobiznesmenë që po rjepin bashkombasit e tij me paga skandaloze të fyejnë si edhe kryeministri bashkombasit e tyre duke u bashkuar me të në propagandën antishqipëtare? Gënjejnë të dy horrat se nuk mer asnjë 300 e 400 euro por më pak se 150 euro, pyetni gratë e biznesmenit të suksesshëm, horrit që rrihet me grushta me horrat e PD, mikut të horrit kryeministër biznesmenit të peshkut, peshkaqenit me mbiemrin Llucë se sa paguhen. Pyetni çdo fshatar që mbijeton me blegtorinë se sa paguhet për një litër qumësht nga kusarbiznesmenët e fabrikave të qumshtit dhe kusargrumbulluesit, vetëm 40 e më pak lekë të rinjë për një litër kur një litër ujë shitet edhe më tepër se 100 lekë të rinjë.

  Njerëz, ka 30 vjetë që Ramiz Alia krijoj, me sekretarët e partive të tipit Sali Berisha dhe kudrot e administratës shtetërore si Fatos Nano frontin antishqipëtar të kusarpolitiqenërve dhe kusarbiznesmenëve që tani haptazi, në mënyrë sfiduese po deklarojnë sot publikisht se përbuzin kombin e tyre me epitete përbuzëse si komb dembel, komb thasheshemexhinjësh, madje duke pështyrë me gëlbazën e tyre të qelbur antishqipëtare dhe gjuhën tonë gjuhën e bukur shqipe gjë që nuk e ka bër edhe armiku më i betuar i kombit tonë, madje kusari i flliqur kryeministër përligj spastrimin etnik duke thën haptazi, pa mëdyshje, ai që flet shqip duhet përzën, shqipja është gjuha e dembelave dhe thashethemexhinjëve, është gjuhë e rrezikshme………thot antishqiptari deri në marrosje. Njerëz, këtij antishqiptari që arrin të përbuz dhe gjuhën që flet duhet treguar vëndi si armiku antishqiptar më i motivuar gjer më sot! Vetëm me deklaratën që “po mësoj shqip duhet përzën ” ky njeri duhet arrestuar në vënd si antishqiptar i flliqur dhe shumë i rrezikshë. Vërtet ç’mund të thoj më tepër një sërb apo grek që nxjer jargë të ndotë antishqipëtarie nga goja?

  Reply to this comment
 29. modest koment... April 1, 09:31

  rusi greku e serbi, s’u shkon ndermend te na pushtojne (por duan vetem miqesi te kulturuar), ky dhe llumi i “patrioteve” maloko katunar, thone ejani, bote e trete (rrace e huaj, bote te largeta dhe islamike)…na shkerdheni vedin dhe..rracen .

  Reply to this comment
 30. Remo April 1, 10:08

  Kjo eshte gjuha e nje palacue burre, kjo eshte gjuha e nje maskarai qe eshte bere kryeminister nga po’ keta Shqipetare qe ai i perbuz dhe cuditerisht pretendon mandatin e trete nga po’ keta mavri votues…..se si jemi ne Shqipetaret e dime, edhe se è kemi shume apo aspak fare qejf punen, kete nuk ngelet te na e thote Edvini, se ai eshte nje nga projektuesit e ketij mut kapitalizmi tipik Shqipetar…..ky dhe punedhensi qe prej 30 vjetesh shkerdhejne e thyejne ne mes me paga qesharake ato mijera vajza te fasonerise apo qenerise, keta ROBQIRER qe ngazellehen se do marrin bangadesher gojekycur te punojne ne Zululand….cfare teatri i peshtire qe luhet atje…..po pse more kryevezir, po ata iranianet qe solle ti dhe sali kerma a kane aplikuar per pune?! Per cfare ja keni rrasur Shqipetareve ate rrace te poshter o bastarde, po ata si i justifikoni…keto jane planet sorosiane more kuislige te poshter…..cfare i mungonte atij vendi qe ju pardesy bardhet zbatuat keto teori terrori dhe njerzit e atij vendi i perzute me genocid rrugeve te Europes….te ardhte nje dite i paketuar ne Kuti ai djali gallof qe tall trapin kudo me leket e mavrise shtet qe e rropet, atehere ta kuptosh se cfare eshte dhimbia qe kane kaluar mijera familje Shqipetare…..ty, zenit te saliut atyre te Metes te medive te lulezimeve e gjithe sojit tuaj te varrmihesve…ptuuuuuuuuu shkerdhata!! Bojkotoni zgjedhjet o popull mjeran!!

  Reply to this comment
 31. Cfare po me degjojne veshet. April 1, 10:45

  Sa here e degjoj kete “plehre”, aq me shume bindem per mos ta votuar, jo PS, por Ripjerdhjen.
  Shqiptaret nuk jane “dembele” sic thote Cari i madh, por jane te demoralizuar nga gjithcka shohin e degjojne.
  “Sistemi” yne eshte ndertuar ne menyre te tille, qe pengon rrotacionin e “elitave”, duke sjelle humbjen e shpreses si dhe perpjekjen per daljen nga “erresira”, pra largimin nga ky vend i mrekullueshem, i cili drejtohet nga “qelbesira”.

  Reply to this comment
 32. Xhejms April 1, 12:09

  Me keto qe thote eshte KM skandaloz.

  Reply to this comment
 33. Shqiptari April 1, 13:32

  Flet pa u menu ky perversi rilindjes se e di qe njerzia po sja dhan voten kti do perfundojn ne thonjt e saliut dhe ne kembet e rrugaçeris dhe kafsheris se PDLSIs qe nuk duan as shtet as atdhe , por vetem i leshon goja jarg per para , ne na ka zen halli nga njera an ky pushti nudisti droguar nga ana tjeter kta antishqiptaret dhe lukunia rrugaçeris shqiptare me ne krye hijenen Sali Berisha , dhe çesht me e forta se na ka dal dhe nje forc e tret qe na ben presion ambasadorja amerikane qellimi ksaj nuk meret vesh por ben si kur na do te miren dhe mbeshtet kte llumin eRilindjes dhe kta te tjeret perball , ne si heqim dot vetem po morem pushket e tja qim kurven te ter politikanve 30 vjeçar nga i pari tek i fundit qe te ikin pa kthim nga syt kembet vetem keshyu shpeton ky popull , kerkon skllever ky kafsha imoral qe ka uzurpuar PSn qe ka 10 vjet qe nuk egziston me, ky esht halli jon mjer ky popull .

  Reply to this comment
 34. Vlonjati April 1, 14:59

  Rama e thote kete gje sepse kerkon ti papaprij te ardhmes ! Nuk jane vetem fasonet, problem te madh do kene ne te ardhmen industria e turizmit dhe hotelerise meqenese shqiperia po shkon ne ate drejtim, per te mos folur per bujqesine ! Nuk punon njeri si pastrues, apo staf sherbimi ! Keto vende deri tani po mbulohen nga njerez te ardhur nga zona te thella te Shqiperise apo moshe e trete ! Kjo nuk ka per te zgjatur shume dhe i do coj ne falimentim bizneset !Te gjitha vendet e lindjes kane probleme me fuqine punetore per shkak te emigrimit ! Ata te pakten kane vetem emigrimin qe i godet si ne, kurse ne kesaj i shtojme edhe dembelizmin e matrapzllekun ! Qeveria ka faj sepse nuk mund te mjaftohet e ti bjeri shkurt vetem me sjellje nga Bangaldeshi, por duhet te perballet me problemin real, duhet te shpjegoj e propagandoj te njerzit edukaten e punes dhe respektin per ligjin, sidomos tek te rinjte! Te kete politika te ashpra e finacime per kete ! Duhet ngritur nje shoqeri nga e para , 30 vjet e kane shkaterruar ne gen ate qe kishim ! Nese ti futesh punetor ne nje fabrike kepucesh apo tjeter meson nje zanat qe neser apo pasneser ti besh kepucet vete ! Ashtu u zhvillua edhe italia, flisni me pleqte italian e do tu shpjegojne ata si kane jetuar e punuar pas lufte, ju them une qe punonin ne pulari e si rroge merrnin kembet e pulave qe te zienin ne darke per ti ngrene ! Flisni sot me rumun, polak,hungarez,serb e kroat ! Nga 500 euro e kane rrogen ne vendet e tyre , sa duan shqipot ??Te rinjte Italiane dhe Evropian mbarojne universitete me te mira e punojne ne pune te rendomta me nga 500 euro ne muaj , mos me pak ! Po ashtu edhe kur gjejne pune ne profesionet e tyre e nisin me paga minimale qe po te mos kene mbeshtetjen e familjeve as per buke nuk ju dalin ! Nje njeri qe nuk di sigurisht qe me 400 mij lek do e filloj punen, ca kujtuat ju ?..si ne gjithe boten ! Per ata qe thone qe nuk jane dembela por nuk punohet per 400mij lek i sfidoj te shoh angazhimin e shoqerise ne pune vullnetare apo aktivitete sportive e sociale !! Eshte zero ne krahasim me rajonin , lere pastaj me boten !! Apo edhe aty duan rroge ??? 40% e te rinjve shqiptar nuk shkojne ne shkolla e as nuk punojne , ju mbushni mendjen ketyre te futen ne pune edhe nuk do kete nevoje per emigrante nga bangladeshi..

  Reply to this comment
  • mirel April 1, 17:19

   Qenke legen fare o mender vlonjat. Nga cili fshat te ka prure Rilindja ne Vlore? Te ka bere deputet Ramuti?
   Cope injoranti i mbaruar

   Reply to this comment
   • Vlonjati April 1, 22:25

    Ik o lamash PD-je… ! Lexo e pergjigju komentit ndryshe ..ik pirdhu e mos me caj trapin ! Lamashet si ty i shoh per dite ne kafene, mos me hap barkun edhe ketu !

    Reply to this comment
 35. dritan April 1, 15:38

  Ai kerkon te zevendesohen Shqiptaret me njerez qe nuk e njohin ceshte demokracia sepse keshtu ai sundon si Putini apo Erdogani , prandaj kerkon skllever qe nuk kundershtojne dhe nuk jane mesuar me demokraci , atyre Rama ju duket lule dhe ai me ta ri ne pushtet rehat edhe per 30 vjet , pra ai kerkon te na shkule nga vendi yne dhe as qe i intereson fare se sundon mbi Shqiptare apo skllever te ardhur nga Azia

  Reply to this comment
 36. pa vlere April 1, 16:40

  Pse se fut vellain ne pune te ai biznesi Edi Rama, por sa u be kryeminister e solli nga Amerika direkt drejtor klubi Partizani?
  Kryeminister I paafte, mendjemadhdhe arrogant.
  Atij I takon te shikoje si zbatohet ligji punes ne tregun Shqiptar, dhe jo te mendoje si ta ktheje vendin ne republike bananesh!
  Ptuuuu, ti vije turp. Flet si nje vagabond rrugesh!

  Reply to this comment
 37. ...ne vend te nje ...memorandumi . April 1, 16:50

  mos u çuditni, qe ky katoloko orthodoksi, eshte kthyer nga bota arabo islamike . ky eshte peshqeshi i BERISHES dhe ky dhe askush tjeter s’paten dhe s’kane bythe t’a kundershtojne . sapo nderpreu fjalimin ne kavaje veliaj dhe live vendosen publikisht te degjonin ezanin (e TMERRSHEM), nga minarja e xhamise . tjeter; po shikojme film turk me 5 gocat e “vetmuara” . turqit mbolohen te vdekur me shtate pash dhe’ dhe ngjallen “hop ne kembe” . krim me te tmerrshem nuk KA, per psiqiken kulturen dhe jeten e perditeshme te shqipetareve . ne se, s’e kupton or’ popull idiot, po te them se me kete veprim ne favor te botes turko arabo islamike, ke ndare perfundimisht gjysmen e popullit shqipetare qe jeton e punon, kryesisht ne greqi e itali, nga gjysma tjeter ne shqiperi, qe jane e shumta prinderit e tyre . kete krim, te ndash femijet nga prinderit, pergjithmon, s’do t’a falin as prinderit, po kurr as femijet e tyre, qe pa tjeter, do gjejne kohen dhe menyren per t’ju zhdukur nga kjo ..FAQJA e DHEUT .

  Reply to this comment
  • Remo April 1, 21:03

   Shume e drejte, eshte per TURP se si e kane katandisur ate Shqiperi…dhe ky palaco qe do bente ndryshimin u be me turk nga saliu…..kete poshtersi do t’ia lere shoqerise tone mbrapa se per vete ka vjedhur dhe do beje palle…..pune e piset e nje bastardi..

   Reply to this comment
 38. Anes Elbes April 1, 18:12

  Po pse o gallof blloku qe sdi c’eshte puna e meson te tjeret,pse nuk shkon ne Bangladesh te marresh votat..!?Shko ,provoje njehere se me ata mund edhe te ngjise me shume,se coc ngjan .
  Normal qe s’do te kete puntor ai pisnesmen qe promovohet nga ty,se ti don vetem ti shfrytezosh njerzit si kafshet,te ulin kurrizin dhe mos te reagojne sa i dhe e sa i more,si e merr ne pune e si e heq,cfar kushtesh i thua e cfar kushtesh i ofron…etjetj.. thjesht nje skllav..
  Nuk e harroj gafen tende o gallofi yne kur erdhe ne pushtet ne 2013 dhe nga vizita e pare qe bere ne Itali me riprenditoret italiane,ju the hajdeni e investoni ne Shqiperi se ne nuk kemi sindikata. Hahaha,qeshen te gjithe,qeshi dhe gjithe Italia me “shakane” qe do te dilte e vertete dhe bashke me ta qeshen dhe shqiptaret me nje minimum intelekti ,njerzit e ndershem dhe qe respektojne ligjet.
  Por gjithsesi,ata qe e “degjuan thelle dhe vlersuan thelbin”,thirjen tende e kuptuan si nje shans,si nje llotari e fituar lehte,qe ne Shqiperi qenka me te vertete e thjeshte per te investuar,u mjaftoka vetem nr i telefonit te ketij udheheqesit tallava dhe gjithcka realizihohet. Dhe ashtu ndodhi,pati “bum” hapjesh te biznesit fason dhe te atyre callcenter . Keshtu te paret qe u ben pjese e thirjes ishin kategoria e mafiozeve,te cilet aventuren e kane te tyren dhe ku gjejne shesh bejne pershesh dhe keshtu ata “u larguan “ nga Bangladeshrat se zbuluan “Bangladeshin shqiptar”,shume me afer dhe qe rruga e shkurter do te shkurtonte kostot e prodhimit dhe fitimi so te ishte shume me i madh,aq me teper se km “i dembeleve” u ka “garantuar” se pagat do te jene si neper Bangladeshra,dhe se i “garanton” pisnesmenet te mos ken frike se do te jen te mbrojtur prej tij. Dhe ne fakt kete gje po ben ky palacokryeminister sot,po perbuz shqiptaret,duke i bere karshillik ne nje dite me diell,pa patur friken se ligji mund t’a ndeshkoje.
  E kuptoni tani pse eshte i irrituat kryministri i “ bangladesheve”..!?

  Reply to this comment
 39. Antishqiptari April 1, 18:25

  Te lumte puntori yne, Edi Rama, qe ua the shqiptarve ne sy te verteten, packa si me shaka, se ne do ta shkaterrojme Shqiperine me ndihmen e shqiptarve me pare, pastaj me ndihmen tuaj dhe te mediave, e ne fund vime ne antishqiptaret e terbuar, qe po punojme per shkaterrimin e ketij kombi dhe vendi!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim