Video + Foto: Ajo që thotë eruditi dhe ato që nuk thotë kryeministri

July 27, 2019 09:34

Video + Foto: Ajo që thotë eruditi dhe ato që nuk thotë kryeministri

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video të diplomatit dhe përkthyesit shqiptar Jusuf Vrionit lidhur me një reagim të këtij të fundit për Teatrin kombëtar.

Vrioni deklaron në një intervistë se Teatri Kombëtar është ndërtuar me një material të shoqërisë “Pater” që e ka jetëgjatësinë 25 vite dhe duhet rindërtuar nga e para.

Ndërkohë kryeministri e ka shpërndarë me ndjekësit në Facebook këtë deklaratë dhe thotë se kjo ” çmonton tërë marrëzinë monumentale mbi “vlerat arkitekturore” të ngrehinës së Teatrit Kombëtar”

Postimi i Ramës

Ja se sa thjeshtë e çmonton tërë marrëzinë monumentale mbi “vlerat arkitekturore” të ngrehinës së Teatrit Kombëtar, njëri ndër shqiptarët më të sojmë dhe më të ditur; shqiptari erudit që shkëlqeu salloneve mondane të Francës e të Italisë së paraluftës dhe u dergj burgjeve komuniste të pasluftës; ai që siç thoshte Gianni Agnelli “e flet italishten më mirë se unë” dhe që e bëri Kadarenë të lexohet në një frëngjishte mahnitëse për vetë francezët, i paharruari Jusuf Vrioni🙏

Ajo që Rama bën sikur ngatërron është që tjetër është domosdoshmëria e rindërtimit apo e riparimit të Teatrit dhe tjetër ndërtimi i kullave.

Veç atyre që kanë interesa politike, pjesa tjetër e kundërshtuesve të prishjes janë kundër të ashtuquajturit projekti ‘Fusha’.

Ky projekt do prodhojë afro 90 mijë metra katrorë kulla, mes të cilave, edhe një teatër.

Shpejtësia e miratimit të projektit dhe niveli i angazhimit shtetëror për këtë projekt privat është vërtet mbresëlënës.

Sipas disa dokumentave që Dita ka lexuar ka mjaftuar një kërkesë dyfaqëshe nga ana e biznesmenit Shkëlqim Fusha që t’i hapi rrugën në kohë rekord një projekti që synon të transformojë pronën e tij prej vetëm 298 m2 aty afër në një kompleks kullash 17-21 kate, të shtrira mbi 8465 m2 tokë publike-përfshirë Teatrin Kombëtar, ish-selinë e Partisë Demokratike dhe Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve.

Duke krahasuar datat e dokumentave të prodhuara me shpejtësi nga administrata për këtë projekt bën përshtypje se vetëm 3 javë pas paraqitjes së kërkesës së Fushës, projekti ishte gati.

Po a dinte Vrioni që për kryeministrin e sotëm dikur ithtar i “kthimit të Tiranës në identitet” sot i dashuruar pas kullave, rindërtim i Teatrit nuk do të thotë thjesht rindërtim i Teatrit?

Nëse do ta dinte sigurisht nuk do pranonte të përdorej kësisoj.

 

July 27, 2019 09:34
Komento

37 Komente

 1. Biometri July 27, 10:13

  Stadium me kulle, Teater me kulle..
  Edhe pak dhe do shkojme te kryeministria me kulle

  Nuk ka vend Tirana per zone kullash e gratacelash, duhet patjeter aty te bytha e kalit te Skenderbeut?

  Gjithe bulevardi dhe godinat qeveritare aty perfshire sheshin Skenderbej dhe ate Nene Tereza jane pjese e nje projekti te unifikuar te studiuar mire nga shkolla italiane e arkitektures, nga me seriozet e asaj kohe.

  Dhe ata kane bere ne menyre profesionale ndertimet ne raportin me te drejte me hapesiren, si ne shtrirje ashtu dhe ne lartesi.

  Nuk eshte me i zoti se ata Rama sado fjalime te bukura te dij te beje.

  Shikoni stadiumin e ri psh.

  Ne vetvete mund te jete shume i bukur por ne raport me gurin dhe ato qe ka afer nga krahu i sheshit Nene Tereza, stonon qamet.

  Eshte pa lidhje

  Reply to this comment
  • Aladini me Eskortë July 27, 10:19

   Kryeministri Edi Rama ka një ligj të Parlamentit, ka një Bashki të Tiranës të gatshme që të veprojë si njësit guerril, ka një Parlament shurdhmemec që mund të votojë si të dojë ai, ka ndërkombëtarët që i bëjnë amin çdo tekë, tani nuk ka më as gjykatat përballë.

   Sërish për Teatrin Kombëtar zotëria preferon të mos i referohet ligjit, por ndotjes propagandistike.

   Vec Vrionit që ju citoni, dje nxori në Facebook e vet kërkesën e Rajmonda Bulkut për një teatër të ri, më vonë Leka Bungon, sot Drita Haxhirajn.

   Të gjithë kërkojnë një teatër të ri, askush nuk ka thënë që teatri ekzistues është i shkëlqyer. Çështja të cilës z. Kryeministër i ikën është debati se teatri ekzistues duhet ruajtur si godinë historike, si vlerë arkitektonike dhe duhet restauruar. Teatro të reja mund të ndërtohen ngado, pse vallë duhet kushtëzuar detyrimisht një teatër i ri me prishjen e një godine?

   Zoti Rama e ka shumë të lehtë të manipulojë fjalët e disa aktorëve, apo edhe vetë artistët në fjalë, pa përjashtuar se disa prej tyre të kenë me të vërtetë mendimin se godina aktuale duhet shembur.

   Por një kryeministër që ka një përvojë personale të mëhershme me debatin për këtë godinë, nuk mund të veprojë si në bahçen e vet.

   Pse? Kërkon që të diktojë fyytyrën urbanisitike të Tiranës, si shenjë të pashlyeshme personale në historinë e saj?

   Edhe në qoftë kështu, nuk e plotëson kjo gjë defiçencën e të qenit askush në historinë e këtij vendi, për faktin se z. Rama nuk i ngjan në këtë rast as edhe autokratëve të iluminuar të shekujve të mëparshëm, për faktin se pas çdo projekti ku vë dorë krijon dyshime të mëdha për korrupsion.

   Kush i garanton z. Rama se edhe sheshi “Skënderbej” nuk do të zhbëhet në të ardhmen, se nuk do të ketë një vullnet për të rikthyer në origjinë Tiranën e arnuar sipas tekave të pushtetarëve që uzupojnë karriget e pushtetit?

   Lodrat propagandistike me Facebook nuk nderojnë askënd.

   Një kryeministër që kërkon të fitojë debatin për Teatrin me deklarata të 10 viteve më parë, është në pozitë jo të mirë. Si kryeministër, si njeri që qëndron personalisht pas kësaj që po ndodh dhe si artist që pretendon se është, z. Rama do të duhet të ishte në krye të diskutimit publik.

   Ka zgjedhur të kundërtën duke luajtur të njëjtën lojë që luan me z. Basha në politikë. Fatkeqësisht!

   Reply to this comment
  • Edi Ulaj nga Viqidoli me gjyshe nga Venecia July 27, 10:29

   Biometri shume sakte, vetem nje korrigjim: Ky nuk eshte Teater me kulle, si Stadiumi me Kulle.

   Ky eshte Kullë me teatër, madje Kulla me Teater.

   Oreksi vjen duke ngrene

   Reply to this comment
  • Duan apo nuk duan mijt e kenetave dhe mizat e kalit, Drejtesia do te BEHET. July 27, 11:36

   Pa lidhje, o Biometri qeveria ramavic dihet se eshte produkt i nje shumice te pakices qe e votoje, e ja rrembeu apo tjetersoje voten ne zgjidhjet e fundit parlameantre, ku populli ne shumice e nxorri, te dhere por “krenar”. Dhe kjo besoj se i kujtohet ramavicerve qe vazhdojne binjakezimin me boten e krim-korrupsionit-ekstremist-mafjozo-imoralo-politik ne te tre pushtetet, plus pushtetin lokal dhe ate pjese te biznesit e medjas qe si lavatrice vazhdojne te pastrojne leket e piset, aqe sa detyruan popullin ne shumice dhe me mbeshtetjen e SHBA e BE te kerkojne me force Reformen ne Drejtesi, Vettingun e ligjin e Dekriminalizimit. Ne kete konteks opozites, gjithone nese ka mbetur, i duhet sa nuku eshte vone te filloje bashkepunimin me juriste te ndershem ku te bejne nje denoncim per grabitjen e tjetersimin e votes te zgjedhjeve te fundit parlamentare, pra te hape dosjet e mbyllura nga prokurore te pandegjegjeshm, pa harruar dhe denoncimin e votimeve te 30 qershorit, se vetem zgjedhje kurrsesi nuk mund ti etiketosh ato. Vetem ne kete menyre ligjore, e me protesta te pandaleshme, ramavicerit shporren nga te tre pushtetet, plus pushteti lokal dhe ajo pjese e medjas dhe e biznesit qe si lavatrice nen diligjimin e politikave bastarde vazhdon te pastroje leket e piset. Nje krim i pa ndeshkuar, eshte nje krim qe vazhdon, qe nuku duhet injoruar, por denoncuar, hetuar dhe ndeshkuar me tere fuqine e ligjeve ne sherbim te nje Shqiperie Vertet te Lire e Demokratike dhe ne Progres Njerezor. Teatri Kombetare eshte pjese e historise dhe e identitetit KOMBETAR,si i tille ai nuk do te shembet.

   Reply to this comment
  • Duke punuar per te miren e popullit,kupton ti apo jo ? July 27, 12:51

   Ne gjithe boten Mafja eshte e perfshire ne biznesin e kullave,betonit,rrugeve dhe urave,Si mendoni se i ben leket Rama&Co.Ju vijne nga qielli ?!

   Reply to this comment
 2. Vlora1912 July 27, 10:19

  Nuk kan te sosur Historit dhe Chudit Shqiftare:

  1-Nje intelektual Euridit si Jusuf Vrioni, ja Lejon Vetes, te shprehet Publikisht si Teknik ndertimi per qendrushmerine e Teatrik Kombetar

  2- Nje intelektual si Jusufi, njeri i Letrave dhe perkthyes i Talentuar, ja lejon Vetes te flas per Objektin e Teatrit Kombetar, por nuk shprehet per Teatrin Kombetar…

  A thua se nuk e di ky intelektual, se tek ky Teater kan shkelqyer ca Shqiptarvedhe me te ndritur se Jysufi i Vrionve.

  3-Keqperdorimi i te Vdekurve nuk eshte fare i habitshem per Stallen politike Shqiftare…..

  4-Nuk eshte e habitshme qe qiverriu dhe firma e pastrimi( apo berjes pis me shum) te Tirhanes, zgjedhin Korrik Gushtin per keto prishje- Si Hajdute

  Firma e pastrimit Fusha, sapo mbaroi betonizimin e rruges Vlore Skel, dhe do marr 12 meleon € per me pak se 2 km, ne nje projekt pa konkurim.

  Nuk e lidh dot;

  Nje firem qe mbledh mbeturinat ne Tirhane arrin te marri nje projekt ndertimi ne Vlore, pa konkurim.

  Dhe fiks mbasi mbaron betonizimin e Vlores, fillon te Prish Teatrin Kombetar.

  Nje Kordinim i Frikshem……pa permendur Faktin qe nje Prokuror i ketij Klani jep dorheqjen per ti shpetuar Vetingut….

  Ndersa qeverriu do te na mbush mendjen se do te ndertoj Teater te Ri, dhe nuk do te ndertoj Kulla Korrupsioni…..

  Rrrac e ndyre,
  Rrenjeshkulur te Paidenitet.

  Reply to this comment
 3. intelektuali July 27, 10:28

  MOS E PERDHOS EMERIN E JUSUF VRIONIT O ENVERISTI HAJDUT EDVIN DROGA

  Nuk ke tager ti te permendesh emerin e Jusuf Vrionit per te realizuar propaganden tende gebelsiane me Fushat dhe Bashkim Ulajn,

  sepse:

  E KE BABANE, KRISTAQIN KILLER VRASTAR TE ENVERIT QE KA FIRMOSUR VARJEN NE LITAR TE HAVZI NELES, POET, DISIDENT ANTIKOMUNIST NE VITIN 1988

  dhe:

  Ti o Edvin Droga, o pusht enverist qe mbron dhe rinovon Piramiden Famekeqe te Enverit ne mes te Tiranes si ne asnje kryeqytet tjeter ne Boten Demokratike

  E KE VENDIN NE BURG PER KRIMET QE PO I KRYEN SHQYPNISE

  Reply to this comment
  • moshatari qe ka vuajtur e vuan July 28, 09:28

   Jusif Vrioni eshte perkthyes i mire, ndoshta edhe erudit, pasi nuk kemi veper te tij qe te vertetoi erudiin e tij, por ai nuk ka se si ta dije materialin e ndertimit te Teatrit,i cili ka qene qendera me e madhe kulturore ne kompleksin SKENDERBEG, qe ndertuan italianet. Pastaj Vrioni thote te rindertohet dhe jo te zevendesohet. Pra te ribehet sikunder eshte. Te gjithe ata qe mbeshtesin Rame Mutin bashke me Mero mutin jane si ata pederaste dhe pa moral, antishqiptare. Dhe mos u duket cudi se per tradhetare ndoshta mbajme vendin e pare nder gjithe popujt e botes ne raport me popullsine.

   Reply to this comment
   • intelektuali July 28, 11:25

    Isuf apo Jusuf Vrioni i ka veprat e tij ne veprat idiote te Enverit qe i ka perkthyer dite e nate me patllake te koka. Ne vitin 1960 e sjellin nga internimi ne Tirane per te perkthyer veprat e Diktatorit, nen survejimin 24 ore te Sigurimit te Shtetit dhe te Fecor Shehut dora vete. Kur vinte Fecori dhe i sillte vepren e re te radhes per ta perkthyer i thonte mikut tone, Jusufit (jo Isufit) qe kishte studiuar dhe mbaruar shkelqyeshem studiuar në “Janson de Sailly” Lice ne Paris, dhe më vonë në “Grande Ecole des Hautes Etudes Commerciales de Paris”, por edhe dhe “Institut d’études politiques” të Parisit, ja cfare i thoste intelektualit Jusuf Vrioni kafsha e Sigurimit Fecor Shehu cdo here qe i sillte nje veper te diktatorit per ta perkthyer:

    THUAJ QE JE NJE MUT FASHIST!

    Donte s’donte Jusufi i ngrate perseriste ate qe donte te degjonte Fecor Shehu se ndryshe duhej te kthehej ne internim ne mocalishtet e Fierit apo me keq akoma ne burgun horror ne galerite e Enverit.

    prandaj:

    ATO QE KA THENE JUSUFI PER TEATRIN NUK PERBEJNE NJE PROVE PER EDVIN DROGEN

    qe:

    E ka babane, Kristaqin vrastar, killer gjakatar, qe ka firmosur varjen ne litar te nje poeti, disident, intelektual si Jusuf Vrioni dhe ky krim makaber ne vitin 1988, nje vit para se te binte Muri i Berlinit.

    Kur intelektuali i shkoi perkthyesit dhe shkrimtarit te njohur Vedat Kokona qe e kishte gruan nga Vrionet e Fierit qe te nderhynte tek Ismail Kadareja per te nderhyre tek Ramizi per nje pension pleqerie per Jusuf Vrionin, Moli i ishte pergjigjur Vedatit me fjalet:

    NUK KA LIGJ PER NDIHMA SOCIALE PER ARMIKUN E KLLASES

    Saliu e dergoi Jusufin e ngrate te punonte ne UNESKO per ta shpetuar nga mjerimi total ku e kishin lene enveristet e Ramizit dhe Nexhmijes, ku me vone Kryetare e kesaj organizate nderkombetare famoze te OKB-se u be bullgarja Irina Bokova qe e kishte babane kriminel te Zhivkovit dhe agjent te KGB-se sovjetike me nje thes me vrasje makaber bolshevike ne kurriz dhe kur u mesua nga familjaret e viktimave, futi bishtin ne shale dhe u largua duke u bere keshilltare e Putinit ne Rusi.

    prandaj:

    Nuk mund t’i veme faj Jusufit per ato qe ka deklaruar per Teatrin pa patur dijeni inxhnierike,

    por:

    FAJI ESHTE TOTALISHT I EDI RAMES QE SI MASHTRUES IMORAL PERDOR ME NJE CINIZEM TE PAPARE VIKTIMAT E KOMUNIZMIT PER PROPAGANDE GEBELSIANE PER TE VJEDHUR TRUAJ DHE FONDE PUBLIKE SI NJE ENVERIST I VERTETE.

    Reply to this comment
 4. Zhurmuesja bythëgrenxë me rrogë shteti July 27, 10:31

  Heu bre
  Nuk qeka zgjuar akoma bodrumi te KM
  Apo e shtune sot keni shku n Jalë për të bërl foto bythësh për Instagram

  Reply to this comment
 5. Aktor ne arrati July 27, 10:38

  Prape se prape do behet dhe kjo
  Ne kete vend ku opozita jane ca vrases dhe qeveria ca hajdute, secili me çetat e verbuara nga pas, nuk ka me shprese per logjike dhe arsyetim.

  Reply to this comment
 6. Arber July 27, 10:38

  Vetem SPAKU do tu vijë pas hakut të gjithë hajdutëve majtas djathtas.

  Reply to this comment
  • Mihal Xhamo July 27, 11:28

   SPAKu si shprese. SPAKU,SPAKU!!!-therrasin e berrt asin qeveritaret,i sh qeveritaret e s idomos Kokemini stri yne,a thua,te gjithe jane “evlih ja te Perendise”. Mallkimet,ne te gj itha rasat e kohet , bien pa rreshtur mbi opoziten,si d elja e zeze e te gji tha te keqiave,m bi toke e ne qiell. Sigurishte qe kjo opozite ka kusur et e saj,e jo pak,p er te shlyer por p ercetimi publik,d he jo vetem publ ik,i shkuar dhe i s otem,eshte se jo pak kusure ka ma zhoranca e sotme me P.P.P.-te e P.P. L-ete e pa fund e te perfolura. Thirr jet per cudiberjet e SPAKU-t i ngaj ne thirrjeve si ne perallen e Zylfos “Ujku ne dhene”, pa patur ujk, dhe do te deshironim qe Ujku- SPAK-u te mos falin asnje rin prej “deleve” politikane. Do te j et sinjifikative dh e shume me e be sueshme qe “del et” e para te jene nga “vatha” qeve ritare e pastaj te gjithe lukunine e korruptuar.

   Reply to this comment
 7. intelektuali July 27, 10:39

  SHKO NE MILANO O EDVIN KAQOLI QE TE SHIKOSH ME SYTE E TY SI U RINOVUA TEATRI “LA SCALA” PA NDRYSHUAR PAMJEN QINDRAVJECARE

  Kompania “Cefla Engineering” qe kishte fituar tenderin publike per rinovimin e Teatirit “La Scala” ne Milano rinovoi dhe rivendosi të gjitha sistemet e ketij objekti Momument Kulture me histori te pasur: Stacionet e kontrollit, si dhe sistemet mekanike, elektrike dhe të veçanta. Çdo fushë individuale operative (auditorium, galeri, foyers, kullë fluturuese, dhoma provë, zyra dhe shërbime të përgjithshme) jane instaluar panele kontrolli, terminalet e kontrollit të ajrit të kondicionuar dhe pajisje të posaçme. Stacionet e sistemit janë vendosur në dhoma nëntokësore nën fazën, duke përfshirë sistemet e ftohjes dhe shkëmbimit të nxehtësisë, sistemin e shpërndarjes së ajrit të trajtuar, sistemin e zjarrfikësve, nënstacionin elektrik, furnizimin me energji dhe panelin shpërndarës, ndriçimin dhe sistemet speciale. Karakteristikat kryesore të të gjithë projektit ishin: Instalimi i sistemeve të parandalimit të zjarrit dhe parandalimit të aksidenteve të nivelit më të lartë të sigurisë; instalimi duke respektuar plotësisht parimet e restaurimit arkitektonik dhe duke ruajtur rigorozisht pamjen arkitekturale fillestare, duke përdorur teknologji të përshtatshme moderne për kursime të larta të energjisë, përfshirë përdorimin e ujërave gjeonëntokësore për qarqet e kondensimit të ftohësit te kondicionerece te fuqishem. Pika kryesore e projektit është kompleksi i sistemeve teknologjike, mekanike, elektrike dhe të veçanta. Projekti i rinovimit të sistemit të ndërtimit çoi në punë të mëtejshme duke përfshirë restaurimin e salles së makinerive. Ndërtesa është e lidhur me një rrjet të ngrohjes qendrore të kontrolluar nga një stacion i vetëm i ngrohjes qendrore që i shërben gjithashtu Palazzo Marino , Ragioneria Civica dhe Galleria Vittorio Emanuele. Vlefta e pergjitheshme e restaurimit unik perfshire ketu riparimet e ornamenteve ne dru, arriti ne 60 milione euro, kryesisht para nga Bashkia e Milanos dhe donacione nga Shoqeria Civile.

  SA DO TE KUSHTOJE RINOVIMI I TEATRIT KOMBETAR?

  Po te llogarisim dhe te krahasojme permasat me “La Scala-n” shuma nuk do te kaloje 6-8 milione euro qe po te krahasojme me 200 apo 300 milionet eurot e Fushes me kokaine te Edvinit

  ESHTE PALO GJE

  Reply to this comment
  • Lili July 28, 05:48

   Jo nuk di Edi deshtaku cka eshte Scala cka eshte arti cka eshte teatri: edi eshte piktor vetem se kristaqi ishte ne piramiden e pushtetit, se edi ishte aq i dobet ne shkolle sa vetem me intervenime mbaroj edhe ate pak shkolle qe ka! Edi urren kulturen ne fakt! Se i duhet me lexuar shume per me dite cka eshte trashegimia , pse mbrohet edhe kur eshte nje kamp famekeq, pse mbrohet edhe kur eshte germadhe, pse njerezeve ju duhet biblioteka, pse iu duhet shkollavteatri, edi nuk e di se vetem shkolle nuk ka e ka shkel e shko si biri i kristaqit !
   Piktor edi? Pyetni ato qe e paten ne shkolle ne France… shkarravinat nuk te bejne piktor sidomos kur as vete nuk di cfare dmth kane ato !!deshtak ne shkolle deshtak ne Pariz buono per l’albania sipasNanos!..
   Edhe kur edi therret isuf Vrionin ne ndihme te tij eshte kulmi i pafytyresise , po ky nje pafytyresi ma shume a ma pak nuk i behet vone se i pafytyre gjithemone ishte e do jete ! Prej kur shiteshin ikonet me mirelen ne Pariz!

   Reply to this comment
 8. Baca July 27, 10:43

  Po te comentonini te gjith keshtu ai i gjati do i kishte dit e numruara bashk me shoket etij <>

  Reply to this comment
 9. mirel July 27, 11:43

  Po ka hall ta mbulojne Skenderbeun perfundimisht, se njehere ne vit kur falen turcellinjte eshte pak.
  Tirana tani u kthye ne oborr biznesi per KM. Njeri me te pafytyre nuk mund te gjesh.
  Nderkohe qe nxjerr argumente llogjike per prishjen, nuk jep asnje lloj arsyetimi per ngritjen e Kullave dhe zaptimin e prones publike.
  E pranojme se 5 plera te PDse vijne per interesa politike, por shumica duan qe Kullat Fusha, ashtu si Unaxa Ulaj-Sportelist te ndalen. Cdo arsywtim i kundert ose je rruspi e Ramutit, ose debil i veteperdorur si thote Dita..

  Reply to this comment
 10. demo July 27, 11:49

  I PAEMER
  Shqiperia nuk kishte princa,markeze,konta,por kishte bejlere,agallare dhe ndonje pasha te rralle.
  Urrejtja me e eger eshte urrejtja e gaztorit.
  Enver Hoxha sherbeu si defryes i bejlereve ne rinine e tij.
  Prej tyre perfitoi burse,tregti,nepunesira,te pamerituara ne rinine e tij.
  Dhe kur kenaqi sadizmin e tij me vrasjet dhe burgosjet e Bejlereve,kur u ngop me Tepelenen dhe Savren,nga fundi i jetes se tij u kujtua te luaje me ata te pake qe kishin mbetur.U kujtua qe kishte qene lolo i bejlereve,Perse te mos luante pak si macja me miun, me ata te rralle qe kishin mbetur nga dhembet e Sulove dhe Hitove.
  E nxorri pas 18 vjet nga burgu i Burrelit,Bamiresin e dikurshem Ibrahim bej Bicakun,,Ay beu i Elbasanit qe e beri me dyqan,me tregti,me kontrabande,parelli me shtepi ne Tirane,me Miladin dhe Dushan,Me kontrabanden e duhanit te Fabrikes Flora solli Anene motrat dhe karroqen mulla Halili ne Tirane,pikerisht ate kuislingun e nxorri nga burgu dhe e vuri te hape varret ne varrezat publike. Por kenaqesine ja prishi nje pionier i Enverit qe banonte ne shtepine e sekuestruar te beut,qe diten i thyente xhamat beut rreaksionar,kurse naten i dergonte letra partise.Ky kulish i rritur ne kazanet e plehrave me ftyre si patate te gerryer nga semundja Lebrozes,qe i kullonin cibanet e Lebres prej qelbit, quhej Fari Balliu.Ky kishte zbuluar se Beu kuisling mbante Ore te Florinjte.Letren mori e botoi ne gazeten Drita Dhimiter Xhuvani,se keshtu do lante mutin e Tunelit me qelbin e Lebrozes Fari Balliu.
  Enver Hoxha kuptoi se nuk i kishte gjetur platene e duhur Ibrahim beut,prandaj e transferoi ne halete e markates te lante nevojtoret e katundareve.
  Ti me bere nder,une do te te zhys deri ne fyt ne mut.!
  Keshtu mbahet mend t`u kete thene borxhlinjve bashkeshkollare qe i huanin ndonje frang ne Montpelie.
  Kete Jusuf Vrionin e pagoje dhe te paemer,ne vend te lopates se mutit,qe i dha Ibrahim beut ,i dha halene e veprave te tij,t`ja poerktheje ne frengjisht,por ne kushtet e kaushit special te burgut te Burrelit,i pagoje dhe I PAEMER.Te ishte vetem nje hije.Brenda ne godinen hijerende te Komitetit Qendror.
  Aty i cfaqej ndonjehere ne koridor hijes se trembur,pa e pare me sy.
  -Pashe nje figure te larte,qe kaloi para meje ne koridor per te shkuar ne banje.,-do deklaronte me vone Vrioni..
  Ky ka qene takimi i vetem i Vrionit me shokun Enver.
  Po cfare banje mor Vrion?Ai banjat dhe halete i kishte ne zyre.Luante lolo i dikurshem,aktori komedian,gaztori i bejlereve.
  Kete hije te trembur,te pagoje dhe te paemer,ja dha favoritit te tij Ismail Kadare.
  Ismail Kadare mahnitej me martirizimin e Jusuf Vrionit,qe pranonte te perkthente PA EMER,pa honorare,pa te drejte autoresie,kur sherbetoret e letersise se Partise kacafyteshin ne Lidhje per hierarkine e emrave.
  Por Isuf Vrioni ishte vetem nje hije,se ai vete kishte vdekur qe ne burgun e pare.
  E paska gjetur edhe Edi Rama.Edhe ai do ta cfrytezoje Jusuf Vrionin.Po nuk u ngopet or proletare?

  Reply to this comment
  • **** July 27, 15:35

   filloi me skizofrenine prape ky, ndonjehere duket sikur te kalon faza e semundjes, pastaj i cfaqet prape

   Reply to this comment
 11. Limani July 27, 13:00

  Në këtë mandatin e dytë , që ka të gjithë tepsinë , Edvini po qelb dynjanë .
  E ka hequr maskën palaçua !

  Reply to this comment
 12. MH July 27, 13:16

  E gjithe filozofia e mos prishjes se teatrit qendron tek kjo fjalia si ma poshte ne thojza:

  “”Po a dinte Vrioni që për kryeministrin e sotëm dikur ithtar i “kthimit të Tiranës në identitet” sot i dashuruar pas kullave, rindërtim i Teatrit nuk do të thotë thjesht rindërtim i Teatrit?””
  “”Nëse do ta dinte,sigurisht nuk do pranonte të përdorej kësisoj.””
  Kuptohet qe kundershtimi per mos shembjen e teatrit jane Kullat.Edhe keto e pranojne shembjen e teatrit.Po pse te ndertohen dhe kullat.

  Reply to this comment
 13. Demo qe te ha mune July 27, 14:23

  Cfare tha Si ne Video mo Rama

  Eda Ciano??

  E shoqja e Kont Cianos dhe bija e Benito musolinit.

  Diktatorit fashist, aleat te hitlerit.

  O Bobo eda ciano

  Per demon kelysh bastardi me tifo morri te kuq

  Reply to this comment
 14. Demo qe te ha mune dhe te Pi shuren July 27, 14:25

  Cfare tha Si ne Video mo Rama

  Eda Ciano??

  E shoqja e Kont Cianos dhe bija e Benito musolinit.

  Diktatorit fashist, aleat te hitlerit.

  O Bobo eda ciano

  Per demon kelysh bastardi me tifo morri te kuq, motren KE semafori, vajzen ja punon malaj ahmetin nje Here njoni nje Here tjetri, me rradhe. E pastaj Demo numuron leket Si ka Bo Baba vet dikur

  Reply to this comment
 15. Demo qe te ha mune dhe te Pi shuren e titos July 27, 14:26

  Cfare tha ai ne Video mo Rama

  Eda Ciano??

  E shoqja e Kont Cianos dhe bija e Benito musolinit.

  Diktatorit fashist, aleat te hitlerit.

  O Bobo eda ciano

  Per demon kelysh bastardi me tifo morri te kuq, motren KE semafori, vajzen ja punon malaj ahmetin nje Here njoni nje Here tjetri, me rradhe. E pastaj Demo numuron leket Si ka Bo Baba vet dikur

  Reply to this comment
 16. goni July 27, 15:10

  Eshte hajdut me poture turku

  Reply to this comment
 17. mirel July 27, 15:38

  Eda Ciaono shoqa e ngushte e gjyshes se Edi Ramutit..
  E..cbehet ketej more

  Reply to this comment
 18. mirel July 27, 17:32

  Gjithe demokratet po dalin antifashiste si Rilindasit. Rilindasit nuk e duan Teatrin se ju kujton fashizmin, demokratet si puna e Ndricimit po ashtu.
  Po nga ana tjeter Ramut/Rilindja vdes ti referohet Vrioneve dhe te nderoje gjithe fashist Mithatet.
  Kurse per Teatrin behen antifashiste me shume nga Enver Hoxha..po si e paska duruar fashizmin per 45 vjet, ka vuajtur Ramuti nga urrejtja kunder fashizmit derisa e la te kalbej.
  Edhe katarakti ka vuajtur, pordha enter, prizem, dhe allias muti im..te gjithe me rradhe pikellohen kur u kujtohet fashizmi te Teatri. Pyetja eshte a kane pare shfaqjet e Teatrit, apo dhe ato te kene qene fashiste valle..

  Reply to this comment
 19. kujtesa July 27, 20:21

  Tu theme dhe une nja dy llafe me sa di; Ai qe sot quhet tateri eshte ndertuar nga italanet ne 1939 dhe eshte perdorur si bordello per ushtaret dhe oficeret se Italia keshtu i mbante ne rresht ushtaraket. Per kete po ju jap dhe shembuj te tjere ne distance kohe dhe largesi. Ne Kote te Vlores ngriti nje bordello , bile dhe vete emri Kote nuk ka egzistuar por e ka marre ne vitin 1920 nga kuote. Tek Zogu Zi qe eshte bere kerme i shkreti ka pase nje hotel bordello dhe i ngeli emri Zogu Zi nga pidhi i zi qe u vinte rende qytetareve ta perdorni, e kishin fjalen me leshe te zi. Keshtu qe edhe ky qe trasheguam ne si teater popullor , çfrytezuam ndertesen per disa kohe, pa ajo ndertese bie ere sperme italiani. Edhe vetem per kete duhej prishur. Tani kush proteston; protestojne militantet e pd , ca injorante qe e heqin veten per artista jo nga fshatrat e Memaliaj, jo nga Berzhita e Tirane e gjitheandej, protestojne ata qe kujtojne se do i bien topet dashit dhe keta do ti marrin, por Lulezimi ka ngele fare pa koqe; ja hengri maçi holandez. Lerini te çfryje injoranca, te mençurit te vazhdojne punen perpapar. Nuk dua tu tregoj bordellot e tjera qe ka ngritur italani per te rritur moralin e ushtarakeve se tani ne Shqiperi egziston nje bordello me e madhe e mendjes.

  Reply to this comment
 20. kujtesa July 27, 20:25

  Tu theme dhe une nja dy llafe me sa di; Ai qe sot quhet tateri eshte ndertuar nga italanet ne 1939 dhe eshte perdorur si bordello per ushtaret dhe oficeret se Italia keshtu i mbante ne rresht ushtaraket. Per kete po ju jap dhe shembuj te tjere ne distance kohe dhe largesi. Ne Kote te Vlores ngriti nje bordello , bile dhe vete emri Kote nuk ka egzistuar por e ka marre ne vitin 1920 nga kuote. Tek Zogu Zi qe eshte bere kerme i shkreti ka pase nje hotel bordello dhe i ngeli emri Zogu Zi nga pidhi i zi qe u vinte rende qytetareve ta perdorni, e kishin fjalen me leshe te zi. Keshtu qe edhe ky qe trasheguam ne si teater popullor , çfrytezuam ndertesen per disa kohe, pa ajo ndertese bie ere sperme italiani. Edhe vetem per kete duhej prishur. Tani kush proteston; protestojne militantet e pd , ca injorante qe e heqin veten per artista jo nga fshatrat e Memaliaj, jo nga Berzhita e Tirane e gjitheandej, protestojne ata qe kujtojne se do i bien topet dashit dhe keta do ti marrin, por Lulezimi ka ngele fare pa koqe; ja hengri maçi holandez. Lerini te çfryje injoranca, te mençurit te vazhdojne punen perpapar. Nuk dua tu tregoj bordellot e tjera qe ka ngritur italani per te rritur moralin e ushtarakeve se tani ne Shqiperi egziston nje bordello me e madhe e mendjes. Meqense lexova dhe diçka se disa jane kunder se do ngrihen kulla, thote gazeta. Lerini Shqiperine te zhvillohet sot se neser do te jete vone. E mbani thirrjen e Sali Berishes ne 1992: merrni te gjitha pronat shtetrore qe te formohen shpejte kapitaliste e rinj! Dhe ata u formuan, tani s’i ndalon me njeri. Lereni, ne duam zhvillim, paqe, ekonomi, te gjithe nuk behemi dot si Trampi, po kjo eshte cmire e poshter qe kemi shajtanin ne bark, ju jo une.

  Reply to this comment
 21. gjermani i fundit July 27, 23:54

  asnjerit s’i plas fare per Teatrin. As Rames, as Fushes dhe as opozites. Madje as aktoreve, pa lere spektatoreve. Rama e ben se do kete ndonje kuote apo parcelle tek pallatet. Se i ka me shume sevda pallatet, se pallatet e bene kryetar te madh, kryeminister te madh te Ballkanit Jugperendimor. Po edhe me ndonje lek menjane, siç e kane zakon kryetaret e medhenj, qe helbete do sigurojne ndonje fond deri per brezin e shtate…Rama per vete eshte nje fasade, si keto pallatet. Socialist fallso, artist fallso, kryeminister fallso. Here ballist e here partizan, siç ia lyp momenti oportun. Ore trima, jo te prishet, por napalm ti vini nderteses seTeatrit, biles Teatri te ngrihet gjetiu. Andej nga Babrruja, ne fund te bulevardit.. Dhe sheshin publik bejeni lulishte qe te shplodhen te moshuarit dhe femijet, se rinia u degdis ne kurbet . Por jo te na hidhni hi syve, te vidhni hapur pronen publike duke perdorur pretekstin e Teatrit, qe as ju plas fare per Teater. Njesoj si ne tenderin e Unazes, ku pa piken e turpit i jepet fondi publik nje recepsionisti qe perfaqeson nje firme fantazme, te cilen e di gjithe Tirana se kush e posedon, por veç shteti nuk ia gjen dot adresen. Pyetja vetvetiu vjen natyrshem; kush qendron pas Fushes? Se nuk ka Fusha kaq fantazi te ndryshoje qendren e Tiranes pa “mirekuptimin” e kryeministrit tone gjigand. Qe shiko, gjer tek Jusuf Vrioni paska mberritur te gjeje arsyeb e mosarsyes se ndertimit nga e para te Teatrit me PPP(Pallate-Pallate-Pallate).

  Reply to this comment
  • mirel July 30, 21:01

   Nuk besoj se ka njeri te paditur sot te kuptoje se kujt i plas dhe kujt jo per Teatrin.
   Fakt eshte qe te gjithe kete teater te politikes po e organizon Rama per te bere kullat, ku opozita po e ndihmon si zakonisht duke e kthyer ceshtjen ne politike.
   Populli shqiptar ka 29 vjet qe i njeh me sy mbyllur hajdutet e shtetit.
   Problemi eshte qe interesi i cdo qytetari duhet te jete moslejimi i Kullave dhe rrembimi i prones publike nga Fusha. Nese Teatri eshte thembra e Akilit qe keto kulla te ngrihen, atehere Teatri nuk duhet te shembet.
   nqs njerezit i ze frika se opozita po perfiton pike per interesat te veta dhe jo te hallit te Teatrit, atehere ata(populli) duhet ta kuptojne qe keto pike ja jep Rama opozites, bashke me argumentet per ta luftuar PSne deri ne fund, derisa ta shperbejne fare, sic e kane shkaterruar tashme me te gjitha

   Reply to this comment
 22. Lirija begeja July 28, 05:58

  Edi ! Arretes un peu se po me pyesin per ikonet!edhe perfundoj edhe une qe te ndihmova me arrit ku je!

  Reply to this comment
 23. Posht hajduteria! July 28, 10:15

  A meret me punën e tij si kryeministër i vendit ky njeri që ka tre vjetë , ditë për ditë që merret me një cop teatri? Të jeni të sigurtë që ky njeri që hiqet si njeri i artit është një copë gomari injorant në fushën e artit. Fusha ku ai shkëlqen është hajdutëria që ai e ka kthyer në art ose më saktë në shkencë. Çdo dalje e tij në publik, çdo postim i tij në rrjetet sociale, çdo qelizë e trurit të tij, çdo grimcë e qënies së tij si njeri punon nate e ditë, pa ndalim as një çast, vetëm për të vjedhur, vjedhur, vjedhur…..Në ngërdheshjet e fytyrës së tij , në përqeshjet e tij të neveritshme, në qyfyret e tij bajate qëndron agresive vjedhja, vjedhja të cilës ai i ka kushtuar tërë qënien e tij si njeri. Është një krypërbindësh në llojin e vetë të racës së hajdutëve profesionist. Ja pse ka tre vjet që jargavitet pa u ndalur për teatrin në truallin e të cilit Alibaba me poture dhe 40 hajdutët e Ripjelljes së PS kanë zbuluar një thesar dhe nuk po lenë gur e kusur pa e futur në shpellën e pasurive të tyre të grabitur popullit fukara. U dalçin prej hundësh bashkë me shpirtin këto para për të cilat po gërvishin kaq shumë me kthetrat e tyre jo vetëm truallin e teatrit por edhe çdo ndyrësi që do ti shpjer në justifikimin e kësaj afere që jo vetëm Alibaba me poture por të gjithë e dinë që është një vjedhje e pastër kriminale. Kjo vjedhje është më e kopsitur nga pikpamja kriminale në krahasim me vjedhjen me dokumenta të fallsifikuara të unazës së madhe , madje ka përvojën e dështimit të tyre në unazën e madhe prandaj është më e rrezikëshme sepse tregon një sofistikim të veprimtarisë kriminale të Edi Ramës dhe bandës së tij të Ripjelljes socialiste.Drejtësia ka përball një bandë që me veprat e saj kriminale kërkon kundërveprimin urgjent për të shmangur një kolaps ekonomik dhe politik, një shkatrrim total të një shteti të tërë, mendoni, po na qeveris një hajdut i neveritshëm me bandën e tij!

  Reply to this comment
 24. Durimi July 28, 13:17

  Akoma komentojne keta dhe se kuptuan qe teatri ka qene bordello? Qofshi ju qe jeni!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim