FOTO: Me “makinën e komunizmit” nga Anglia drejt Shqipërisë

January 7, 2018 16:15

FOTO: Me “makinën e komunizmit” nga Anglia drejt Shqipërisë

Është kjo sfida e dy të djemve, njëri shqiptar e tjetri anglez, të cilët kanë zgjedhur që të përshkruajnë distancën më të gjatë të bërë me një automjet tip Zil 157 që i përket kohës së komunizmit.

Gent Jakupi dhe Rob Gerrish u nisën 2 ditë më parë (5 Janar) nga Bristol i Anglisë dhe destinacion të fundit kanë kryeqytetin shqiptar, Tiranën.

Dy miqtë synojnë që duke përshkruar këtë distancë të largët, me një mjet të vitit 1947, të bëhen pjesë e librit të rekordeve Guinness.

Përgjatë rrugës së tyre, ata tregojnë se udhëtojnë me shpejtësi maksimale 60 kilometra në orë, ndërsa në malore me 20 kilometra në orë.

Megjithatë, ata duket se po e shijojnë në maksimum këtë aventurë, e kjo mund të dallohet fare lehtë edhe në këtë video.

Plot kureshtje janë parë edhe nga kalimtarët të cilët kanë dalë në rrugë duke u bërë fotografi. Djemtë përllogarisin që i gjithë udhëtimi të zgjasë rreth 5 ditë.

January 7, 2018 16:15
Komento

8 Komente

 1. Plaku Xhuxhumaku January 7, 18:34

  Eh, kjo bote ka plot rrota k… dhe nuk jane vetem shqiptare.

  Reply to this comment
 2. anticamunist invazion January 7, 20:42

  Duket qe nje dore pambarimisht antishqiptare
  ka filluar te ushqeje shtypin shqiptar me ” supen e kamunizmit” ne menyre progresive..kujtojme ata gjelloget komuniste te gazit..djegjen e atij kozmanutit kamunist..ato qytetet e zhdukura ne stepat e rusise..ato emrat e kastriot dervishit me staline sovjetike dhe dimitrove..etj etj..
  .
  Dhe kjo makine “komuniste” duket qe ka nga mbrapa makartiste-elezbiberiste dhe matherfuckeriste..
  .
  Do isha ne dakort ti nxirrnim uje te si komunizmit-socjalizmit enverizmit nese do kishim ndertuar nje shtet me te mire te enverit..
  Por sot kur shqiptaret jane kthyer ne skllever apo emigrante ne vendin e tyre..mallkuar qofshi me gjithe makartizmin tuaj !

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku January 8, 14:28

   Ky shteti qe kemi sot, edhe pse duket i dhjere, ne fakt vazhdon te pastroje mutin qe la Enveri pas, pra eshte shume me i mire se mender shteti i Enverit, prandaj ti antari i Celules Komuniste te Stanveve te Linosit mos ha mut kot fare.

   Reply to this comment
 3. zagora January 8, 00:47

  Kam nostalgji per kete tip makine se i kam sherbyer per 40 vjet ne ushtri me artilerine tokesore!
  Ne fakt kjo makine nuk ka qene per te terhequr artilerine,por ka sherbyer ne xhenjo dhe kimi!
  Eshte prodhim sovjetik,por pas 61-shit u prodhuan ne Kine!

  Reply to this comment
 4. drejtesia po vjen January 8, 17:32

  Po ju shkruani qe u nisen nga Anglia! Pse Anglia ka pase maqina komuniste? Po maqina balliste ka pase?

  Reply to this comment
 5. gazi January 9, 02:47

  nuk eshte i vitit 1947, pasi emrin e ka ZIL, Pas kongresit te 20-te te PK te bashkimit Sovjetik emri ndryshoi nga ZIS (zavod imeni Stalina) ne ZIL (Zavod imeni Lenina)

  Reply to this comment
 6. demo January 9, 05:26

  Gjynah qe kete kryeveper te teknologjise sovjetike e lane te ndryshkej neper garazhet e Ushtrise.I gjeten keta hajdutet e demokraleshit dhe i derguan per skrap.Ti kishin perdorur per transport udhetaresh Vlore-Kuc-Kudhes-Tepelene-Zhulat-Fushe Bardhe-Gjirokaster.Kjo makine nuk ngelte kurre ne balte,ne zall,ne rere,ne lluuce,ne lume,ne perrua.Gjynah,,i humben kot.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*