VIDEO: Gazetarët britanikë sensibilizohen kundër ndërtimit të HEC-eve në Shqipëri

March 27, 2018 22:04

VIDEO: Gazetarët britanikë sensibilizohen kundër ndërtimit të HEC-eve në Shqipëri

 

Një grup gazetarësh britanikë kanë shprehur solidaritetin e tyre lidhur me ndërtimin e Hec-eve në rrjedhat e lumenjve në Shqipëri.

Përmes një mini-dokumentari kushtuar luginave në Vjosë, Osum dhe Zagorie, gazetarët përcjellin shqetësimin e banorëve mbi këto projekte duke bërë thirrje për t’i mbrojtur.

Sipas specialistëve të fushës, implementimi i këtyre hidrocentraleve do të rezultonte shkatërrimtar për biodiversitetin në këto zona kyçe.

Ndërkohë, i rrezikuar është edhe lumi “Vjosa” që konsiderohet si një nga lumenjtë e fundit të egër në Evropë.

Këto ndërtime kundërshtohen nga mjaft grupime mjedisore të cilat kanë kërkuar nga qeveria “Rama” anulimin e tyre dhe ndalimin e çdo ndërtimi në këto hapësira.

a.s/dita

March 27, 2018 22:04
Komento

1 Koment

 1. mirel March 28, 00:46

  Plera Rami e lepiu ate qe peshtyu ndaj Berishes.
  Premtoi se do i anullonte HECete dhe ne Valbone, dhe i ndertoi kudo, ne Vjose dhe ne Osum.
  Kriminel gjakatar eshte, kafshe me fytyre njeriu, dhe incineratorin jua futi njerezve.
  Plumbin do. Kryeministri i vasalitetit grek

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim