VIDEO/ Himarë, pashkët kremtohen greqisht

April 30, 2016 17:39

VIDEO/ Himarë, pashkët kremtohen greqisht

Pashkët Ortodoksë janë festuar dhe në Himarë,. Edhe pse kanë qenë të pranishëm më shumë se 400 himarjotë, e “Premtja e Zezë” mesha është mbajtur në gjuhën greke.

E “Premtja e Zezë” ndryshe njihet si akti i kryqëzimit të Jezu Krishtit. Si gjithë ortodoksët në gjithë vendin këtë e shënojnë në kishat e tyre, por në Himarë, mbrëmjen e së premtes mesha është bërë në gjuhën greke, nga një prifti i ardhur nga qyteti i  Patras, në Greqi, raporton Dritare.net.

Nga Himara bëjnë me dije se kjo është politikë e kishës ortodokse me në krye Kryepeshkopin e Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, Ansatas Janullatos.

 

April 30, 2016 17:39
Komento

8 Komente

 1. Arben April 30, 17:52

  DONI ME PER JANULLEN,

  NJE POPULL QE FLE, VDES.

  Reply to this comment
 2. Albani April 30, 20:10

  Na cane trapin dhe keta. Pse s’e mbajne shqip? Po per shqiptaret ne Greqi a e mbajne shqip? Muhabet kot. Njerez gjakprishur qe shesin veten per 3 lek. Nejse Gezuar Pashket. Krishti u ngjall por greket kane vdekur.

  Reply to this comment
 3. maks April 30, 20:20

  te zbatohet ligji qe asnje relegjon te predikoi ne gjuh te huaj

  Reply to this comment
  • Arben April 30, 21:12

   NUK KA LIDHJE, FETE KANE EDHE RREGULLAT E TYRE, POR FEJA ORTODOKSE VETEM KETU TEK NE DUAN GREKET TE KREMTOHET GREQISHT,

   NUK ESHTE GREQISHTJA GJUHE E FESE KRISHTERE, PO TE ISHTE ATEHERE NUK DO KISHTE PROBLEM, POR KETO JANE SHPIKJE TE ASFALISE GREKE KUNDRA SHQIPETAREVE.

   Reply to this comment
   • elio April 30, 23:52

    Po flet te paverteta. Feja ortofokse predikohet greqish qe kur perandoria romake bizantine u nda nga ajo romake e perendimit. Na pelqen apo nuk na pelqen gjuha zyrtare e fese ortodokse eshte greqishtja..Tjeter gje qe kisha shqipetare eshte autoqefale por gjuhen e sherbesave e zgjedh komuniteti. ne vende te tjera kisha katolike sherben latinisht apo thirrjet e hoxhes jane arabisht…tolerance njerez…ne jeni shqipetare

    Reply to this comment
 4. beni April 30, 20:52

  Po ketu shumica greke eshte dhe u takon qe mesha te mbahet ne gjuhe te memes,ne duam ti bejm shqiptar me zor?

  Reply to this comment
 5. demo May 1, 09:51

  Kisha ruse meshon rusisht,kisha rumune rumanisht,kisha bullgare,bullgarisht.Keta qe thone se gjuha e kishes eshte greqishtja jane shoviniste greke te mbrujtur me gjuhen e urrejtjes kunder popullit shqiptar.Krishterimi lindi nga cifutet dhe prej andej u perhap ne popujt e perandorise romake.Me c`te drejte nje popull i vogel si greket marrin persiper kujdestarine e kishes?Qellimi i grekeve nuk eshte kisha.as Krishti,por assimilimi i popullit shqiptar nepermjet kishes greke.Kjo strategji ka filluar qe ne vitin 1760 me patrikanen greke te Stambollit dhe murgun antishqiptar shejtan Kozmai.

  Reply to this comment
 6. l ri May 1, 17:52

  Asnjë himarjotet nuk është grek,janë greko fonë 300 eurosh,,,,!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim