VIDEO: Historia e këngës së dashurisë më të bukur në botë

February 14, 2018 22:30

VIDEO: Historia e këngës së dashurisë më të bukur në botë

Paris, vjeshtë 1967. “Dua që ti të shkruash për mua këngën më të bukur në botë”, thotë ajo dhe rrotullohet mes çarçafëve. Pastaj buzëqesh, kthehet nga ana tjetër e shtratit dhe fle.

Serge Gainsbourg ulet në pianon e stërmadhe në sallonin e shtëpisë së tij në Rue de Verneuil. Pas 2-3 orësh kthehet te shtrati. “Çohu, – thotë – dua të dëgjosh diçka”.

Ka fare pak imagjinatë brenda, por kjo është historia e lindjes së asaj që njihet si kënga e dashurisë më e bukur në botë – raporton DITA.

Bëhet fjalë për Je t’aime, moi non plus dhe gruaja mes çarçafëve është… Brigitte Bardot.

Paris vjeshtë 1969. Serge Gainsbourg dhe Jane Birkin janë çifti mitik i Francës së fundit të viteve ’60: Ai nouvelle vague kurse ajo swinging london, ai 40 vjeçar libertin, ajo 20 vjeçare naive. Ishin personazhet perfektë të kohës së tyre.

Publiku i adhuron, paparacët i ndjekin pas kudo. Sapo kishte dalë në qarkullim kënga që do mbetej përjetë në histori si kënga e tyre:  Je t’aime moi non plus, një shpërthim poetik që kulmon me një stimulim pasthirrmash. Është orgazëm e vërtetë?

Në Francë skandali dhe suksesi plasin njëkohësisht dhe në xhiron e disa ditëve disku shitet në 5 milionë kopje. (jo Spotify, jo video, jo download: 5 milionë disqe të prodhuar fizikisht, të shpërndara dhe të shitura).

Në Anglinë e Jane, kënga u censurua menjëherë nga BBC dhe u ndalua shitja. Në Italinë katolike u dha alarmi për porno-foni. Disku censurohet nga RAI, Vatikani e ndalon, dhe më pas Prokuroria e Milanos urdhëron tërheqjen nga tregu.

Por efekti ishte i kundërt. Disku nis të shitet masivisht në mënyrë klandestine dhe transmetohej vetëm në Radio Monte Carlo e Radio Capodistria. Kini parasysh: Asokohe interneti nuk ekzistonte, e megjithatë ishte një sukses që mund të konsiderohet viral.

Serge Gainsbourg e Jane Birkin

Por çfarë kishte ndodhur ato dy vjet? Përse Jane Birkin këndon këngën e Brigitte Bardot?

Ekziston një inçizim në të cilin Gainsbourg e këndon duet me Brigitte në 10 dhjetor 1967 në studion Barclay të Parisit. 4 minuta e 32 sekonda që ia vlen t’i dëgjosh.

Është më bombastik se version që kaloi në histori, sepse ashtu siç stimulon (apo nuk stimulon?) një orgazëm Bardot, nuk e bën dot askush.

Problemi është që Brigitte në atë kohë ishte e martuar me Gunter Sachs, miliarder zviceran: të publikoje Je t’aime moi non plus do ishte pranimi publik i një tradhëtie.

Regjistrimi mbeti sekret deri në 1986.

Dashuria mes Gainsbourg dhe Bardot ishte një flakë kashte: 3 muaj dhe ajo e la, pasi ra në një nga depresionet e saj të shpeshta.

Serge vihet në kërkim të një zëvendësueseje të Brigitte, në mos në zemrën e tij, të paktën në studio. Provon pak a shumë me këdo, si Marianne Faithful, pastaj Valérie Lagrange, më pas Mireille Darc etj. Fundi i lumtur mbërrin në vjeshtën e 1968 gjatë xhirimeve të Slogan, një film i Pierre Grimblat, të cilit i duhet njohur merita që prezantoi Serge Gainsbourg me Jane Birkin, e cila në atë kohë ishte një aktore anonime britanike.

Të dy urrehen për 48 orët e ardhshme, pastaj darkojnë bashkë dhe nuk urrehen më kurrë.

Ajo që vjen më pas është histori: Serge i dhuron Je t’aime moi non plus dhe Jane e bën të vetën. Në 1971 lind kënga tjetër Charlotte dhe me rradhë disa këngë të tjera që pasojnë njëra tjetrën në 13 vjet bashkëjetesë mes të dyve.

Derisa erdhën problemet e tij me alkoolin pastaj lodhja e saj me gjithçka dhe në fund ndarja.

Por ata mbetën një çift i kristalizuar në mit: “Mes meje dhe saj është përjetësi”, do të pranonte ai në 1990.

Serge vdiq në 2 mars 1991 dhe u varros me lotët e Jane dhe me Je t’aime moi non plus në sfond.

Titulli përmban një nonsens sublim “Të dua / As unë”.

Citon një deklarim të Salvador Dalì që lidhet me Pablo Picasson: “Picasso është spanjoll, edhe unë. Picasso është një gjeni, edhe unë. Picasso është komunist, as unë”.

Gainsbourg do t’i shpjegonte më vonë Lietta Tornabuonit në një intervistë për Europeo: “Vajza pohon: Të dua dhe ai përgjigjet: As unë”. Dmth të dy e dinë që ajo në realitet nuk është e dashuruar, thjesht beson se është pasi tentohet nga sensualiteti. Sepse në disa momente të caktuara, një grua një “të dua” nuk ia mohon askujt…”

b.m./dita

 

February 14, 2018 22:30
Komento

8 Komente

 1. thuja po deshe qe s'te ngacmojn kto tema kenge ,muzike ,amore February 15, 01:58

  Femra pra !
  Sigurishte qe s’do ta kishin per gje ,as te ngulin ate thik
  ne gjoks e neser ne megjes ,kur ti perballesh rruges ,ben sikur nuk te shofin .
  Njelloj sikur mos te kishe existuar kurr ne kte Bote !
  mUNdem edhe un si mashkull ta beja te njejten gje .Si Ty . Te te thurja nji kurore Perendie e shtiresha se ti je ndjenja me e bukur qe ndonijiher kisha takuar un ne jete .Ajo ndjenja me e bukur qe te ben te kendoshe pakuptuar,pa ze ,textin sekret qe lexon Brenda kraharorit ,si te Jet ajo Lunica Donna per Te ,un Grand Amore . Por nuk eshte aspak ashtu .E ti kupton ,se ke mashtruar vetvehten dhe qendron e degjon perseri te njejten keng ,disa her ,perseri e perseri e preseri ,prane asaj shishe rakie ,deri ne momentin qe ti kupton ,se gjithcka eshte e pakuptimte e i zhgenjyer tund koken ,majtas djathtas ne shenje mohimi duke larguar shikimin trishtushem larg , shume larg ne humbetire e mbasi ke mbuluar fytyren me ato duart qe ti shkruajte kengen me te bukur per ate femer ,nen turpin e deshtimit ,ndihesh i dermuar ,nderkohe qe gjuha e mpir nga hidherimi i fliste vetem asaj endre, zhgenjimi .
  Ishte hera e fundit qe e degjova ate kenge .Ndenja deri ne oren 2-mbas mesnate sa mbarova shishen qe kisha perpara ,per te shpresuar ne nji tjeter Bote .kte qe ne jetojme sot.

  Reply to this comment
 2. demo February 15, 04:49

  Ky cpifesire te kujton xhapikun.Ky ka qene i semure qekur ka lere.Natyra e ka krijuar dashurine per te shendetshimit,jo per gavernat sygelldoqe te spitaleve te Frances.Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe-thote sunduesi i botes Rom

  Reply to this comment
 3. GJINOJA February 15, 13:09

  Lexoni komentin e Demo-s dhe pritni që të bëhet Shqipëria vend i qytetëruar!

  Reply to this comment
  • mirel February 15, 18:51

   Hahaha, dreqi, na e hoqi tere romantiken e shkrimit.
   Po nuk e ka thene kot ai te filmi Koncert ne vitin 36. Ketu lulet e bukura i hane gomeret

   Reply to this comment
 4. Gio February 15, 14:09

  Kenge e famshme per trasgresionin qe cfaqi ne ate kohe. Kjo eshte aresyeja e shitjeve te medha. Por asnje kritik muzike nuk e ngre ne piedestalin e me te bukures. Interpretimi sensual I Bordot eshte absolut ndersa I Jane eshte me pak se medioker

  Reply to this comment
 5. Fatmirramati February 15, 14:26

  Perkthimi i titullit te kenges se ketij cifutit eshte ne shqip :-)te dua ‘ une hic fare .

  Reply to this comment
 6. Kerris 3....... February 15, 16:21

  Njehere Peter Pan duke luajtur ne oborr te huaj gjeti nje zhabe plot me ngjyra te bukura ne allci qe e kishin lene per te zbukuruar mjedisin aty rrotull.
  Ai u gezua shume dhe shkoi gjithe hov me vrap me zhaben ne dore ne shtepine e tij duke deklaruar se tani ai gjeti celesin e lumturise edhe per shtepine e tij.

  Sa shume u gezua familja e tij per te !

  Reply to this comment
 7. Teme interesante (provokante ) February 15, 16:33

  Tashme njihen lidhje / maredhenje te Tilla thjeshte sexuale ne Boten Franceze . Pikrishte edhe kjo kenge i referohet atij realiteti te asaj epoke . (Francezet e Duan fort sexin ,thone 😉 – Je T’aime !
  Nji shprehje kontaverse , “Te Dua” i thot femra, qe pretendon kengen me te bukur kushtuar asaj ,qe neser te shifet pse jo ,nga opinioni si nji VIP – dhe ai qe e kupton e i thot -edhe un s’te Dua ! – A nuk do tingellonte me ironike keshtu ;
  qe kur ajo ti thoshte Te dua -edhe ai ti pergjigjej ironik ; Edhe un ty Madam !
  Por nejse . Nuk jemi ktu ne realitet per te diskutuar me shume mbi thenjet kontraverse te ciftit ,qe kenaqeshin ne sex ,por thjeshte per te diskutuar nji teme pse jo qe i takon kultures ,muzikes ,kenges ,filozofise feminile ,artit te sexualitetit francez ,pse jo . Vajza i thot kompozitorit bem nji kenge te ndjehem Vip -Ti mundet t’me kesh mua ne cdo krevat e cdo Hotel ,por “zemren time s’mundeta ta kesh kurr” ! – Tipike rruga qe ndjekin ne me te shumten e rasteve personat VIP !
  A nuk eshte ashtu edhe ne Shqiperi ?
  He pra ,ku jane ata te kulturuarit ,tipat kreative qe fshihen portaleve te mbushura me tregime nga me te ndryshmet ,ato pra ,inteligjentet ,qe kann bagazhin e nevojshem te diskutojne tema te ksaj natyre ,si ne gjithe shoqerite e Bites Europiane diskutojne . Perse fshihen ? – Cfar i ben ata kaq te pasigurte te japin nji koment .Ose noj nga ato artistet VIP – Me siguri do kishin dicka per te thene ne nji teme te tille .

  A nuk ju ngacmon kjo kenge ,kaq elegante ne estravagancen e asaj storie d’amore ajo perzjerje lirik & melankoli ,e pastaj sex tema me e dashur per te gjithe ne sot ?
  Mbi kte teme ,pra kte storie e kenge ,ka aq shume per te folur dhe do ishte vertet bukur sikur ,njerezit te flisnin hapur ,mos fshiheshin mbas monitorit ,sepse keshtu nen diskutime ,mendime eshte bere e mundur zhvillimi shoqerive ,duke folur hapur mbi gjithcka ,e ka ndryshuar po ashtu edhe menyra e te menduarit ne shoqeri , jo me metoda tinzare ,por te hapur .
  ( so ein verklemte hirn) 😛

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*