VIDEO / Historia prekëse e ambasadorit: Nuk di a do e shoh më nënën gjallë

June 11, 2018 19:08

VIDEO / Historia prekëse e ambasadorit: Nuk di a do e shoh më nënën gjallë

 

Pasditen e sotme Ambasada Amerikane në vendin tonë ka publikuar një videomesazh të ambasadorit Donald Lu, në mbështetje të nismës #ipërkasimnjëritjetrit.

Ambasada Amerikane shkruan në facebook se kjo nismë u iniciua nga një grup intelektualësh dhe artistësh të pavarur për të nisur një dialog konstruktiv mbi të shkuarën dhe nevojën për të ditur të vërtetën.

Vetë ambasadori Lu, përmes një “Memo”, tregon një histori prekëse të titulluar “Pusi”, referuar dëshmisë së Said Borishit, arkivi i ISKK.

“Nisma #ipërkasimnjëritjetrit u iniciua nga një grup intelektualësh dhe artistësh të pavarur për të nisur një dialog konstruktiv mbi të shkuarën dhe nevojën për të ditur të vërtetën. Ndiqni Ambasadorin Lu ndërsa tregon historinë referuar dëshmisë së Said Borishit”, thuhet në faqen e Ambasadës Amerikane .

“Zemra më rreh fort, unë dhe vëllai do largohemi nga kampi, nuk më gëzon hiç largimi, nuk e di nëse do e shoh më nënën gjallë. Atë nuk e lejojnë të largohet. Te pusi aty jashtë në oborr kanë vënë një polic të ri, të mos lejojë kalamajtë të afrohen se mos bien. Deri tani në pus kanë rënë vetëm dy 14-vjeçarë. Edhe ata prisnin lirimin.

‘A don me kqyr në pus? Sa pa ardh të tjerët, se ndryshe s’bën’, tha polici.

Dua them, afrohem, ulem në gjunjë mbi pllakat, në zgrip të pusit dhe mandej zhys kokën në grykë.

Më ngjan se dikush më thërret nga errësira e pusit. Mos janë 14-vjeçarët e pusit? Më zë frika dhe bëj të ngrihem. Krahu i dhunshëm me shirit të kuq më godet vrulltas. Nuk kam kohë të bërtas. Gjysmën e trupit e kam brenda në pus dhe vetëm këmbët jashtë. Polici mi zë të dyja këmbët dhe më shtyn fort në grykë. Kokëposhtë, dalloj vezullimin e dhëmbit të tij të artë. Kështu paskan rënë edhe dy të tjerët, mendoj… Shuhem tok më britmën time në ujin e zi memec”.

l.h/ dita

June 11, 2018 19:08
Komento

6 Komente

 1. M'hill Lèpusha June 11, 19:32

  Menjèherè sapo sytè e mi ndeshèn titullin e historisè prekèse ndjeva njè keqardhje, pasi mendja mè shkoi tek e jèma e mr. Lu qè mund tè ishte nè gjèndje tè rèndè….E lexova tè gjithin dhe nè fund e kuptova qè ishin historitè e atijè anti shqipètaro – komunistit F. Tufa. Njeriut vdekja i vjen nè njèmijè e sa mènyra, kudo, jo vetèm nè burgje si i dènuar, por dhe nè bulevart e minierè duke punuar….Nuk mund tè besoj nè trillime tè vjetra qè nuk kisha lindur, por kam parè e dègjuar pèr tridhjetè vite rrjesht, tè vrarè e tè plagosur, fèmijè vajza dhe gra. Nuk kam qarè pasi urrejtja èshtè disa herè mè e madhe se pikèllimi.

  Reply to this comment
 2. Jetimet e Janarit dhe mijera femije te zhdukur June 11, 19:33

  TE THIRRET URGJENT NDIHMA E SHPEJTE,AMBASADORI KA NEVOJE PER TRAJTIM SANITAR TE DETYRUAR……

  Reply to this comment
 3. Drejtesia do te behet doni apo nuke doni ju o mije kenetash e avoketer te djallit. June 11, 22:25

  O ramovicer,po si nuke u bete njehere njerez,po mbetet po kafshe berishajne,qe diten derdhin bashke me romovicin lot krokodilesh dhe nate ndane bashke leket e piset.Mjaft me,se jo vetem e bajatet,por po beheni te neveritshem aqe shume per popullin sa do t’ju marre me nje hu, sikurse po vijne punet, e tu flake tej ne honet e harreses.O pjella te djallit e bukeshkale ndaj USA qe po investon shume per ngritjen e shtetit te se Drejtes.O bukeshkale,dhimjet jane dhimje mos u talli me to se ne nuke do ti shpetoni dot drejtesise se ligjit,e ndeshkimit te Zotit,sado leke te piset,dhe pushtet brenda djallit qe te keni. Doni apo nuke doni ju o mije kenetash e mizakali,Drejtesia do te BEHET.

  Reply to this comment
 4. Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni June 12, 00:34

  Po normalisht, kolonizatoret e huaj do mbrojne investimin e tyre duke fabrikuar lloj lloj perrallash per t’i mbajtur Shqiptaret ne gjende te topitur dhe nenshtruar.

  Por se cfare eshte e *verteta*, Shqiptaret jo vetem e dine, por e kane memorizuar ne art, ne menyre qe ta mesojne gjithe gjeneratat qe do vijne mbas.

  Ja se si e kane perjetuar Shqiptaret kurbetin / “levizjen e lire” historikishit:
  https://www.youtube.com/watch?v=cDkFMl9aCHI

  Dhe se si e kane perjetuar ne kohet moderne:

  O ju djem qe cate detin,
  si zogjte ne dram u ndame
  Ate djalin tim ce gjeti ,
  syte tuaj mos e pane
  Ref. Mos e pane syte tuaj ,
  amani ju keqen nena…
  Kam shum vjet qe pres e vuaj
  mu tha syri, me qan zemra…
  Se me iku neper nate,
  hodhi kemben val me vale.
  Me tha do te kthehem prape,
  Thone nuk vjen, nuk eshte i gjalle…

  Apo kjo tjetra:

  Me erdhe tek dera,
  te prisja me nuse
  c’pate djal i nenes o,
  zemren ma kepute
  c’pate bir-o, c’pate,
  qe gjirin ma thave,
  loti pikon rende or bir,
  te rrita me halle,

  Te rrita e mjera,
  porsi pik e pikes
  Te vrane tek dera djale,
  mu ne mes te dites.

  C’pate bir-o, c’pate
  c’pate djal i nenes
  te rrita e mjera, bir
  porsi drit e henes

  Si s’u kthye plumbi
  te me merrte mua
  c’e do jeten nena bir,
  pa fjalet e tua

  https://www.youtube.com/watch?v=IFCfhiKR7JI

  Reply to this comment
 5. Shkofsh ne Pajdh t'satome sam'shpejt June 12, 12:32

  Ndiheni pas lu , nqs vertet ju dhemb si shpreheni ju ,
  qe mos te ndahesh nga nena kurr,
  e neve shqiptareve t’ na lesh te qet
  e mos ta shofim surratit prej gjarpri me ktu

  Reply to this comment
 6. Shkofsh ne Pajdh t'satome sam'shpejt June 12, 12:33

  Ndiqeni pas lu , nqs vertet ju dhemb si shpreheni ju ,
  qe mos te ndahesh nga nena kurr,
  e neve shqiptareve t’ na lesh te qet
  e mos ta shofim surratit prej gjarpri me ktu

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim