VIDEO: Policia tenton të arrestojë juristen Adriana Kalaja pas një statusi në FB kundër ministrit Lleshaj

December 3, 2019 10:11

VIDEO: Policia tenton të arrestojë juristen Adriana Kalaja pas një statusi në FB kundër ministrit Lleshaj

Policia ka tentuar të ndalojë sot në darkë juristen dhe aktivisten e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, Adriana Kalaja.

Në rrjet janë hedhur video ku shihet një situatë e tensionuar.

Një grup aktorësh dhe mbështetës të tyre rrethojnë një makinë policie dhe një tjetër makinë civile, që rri pranë saj.

Nuk kuptohet çfarë kërkojnë perona pa uniformë në një arrestim.

Incidenti ka ndodhur mbrëmë në orët e vona në sheshin pranë Teatrit Kombëtar.

Prej muajsh aktorët mbrojnë godinën e përfshirë në një plan prishjeje për ti hapur rrugë një projekti për ndërtime kullash të mbrojtur publikisht nga kryeministri Edi Rama.

Më poshtë video e përplasjes mes aktorëve dhe policisë:

Aleanca per Mbrotjen e Teatrit ka publikuar një deklaratë ku ndër të tjera shkruan:

“Duke levizur me makinen e saj private, disa civile pa distinktiv, pa vendim, pa asnje dokument, i jane afruar aktivistes se Teatrit, Avokates, znj. Adriana Kalaja per ta nxjerre zvarre nga makina. Arsyeja? Ka bere nje status ne fb, ku kerkon llogari per disa ndihma qe po shkarkoheshin ne Ministri. Statusi kercenues i Ministrit te Brendshem mesa duket paska qene urdher per policine, e cila ne forme tinzare tentoi ta shoqeronte me dhune. Reagimi i shpejte i aktivisteve, arriti qe ta ndalonte pengmarrjen nga ana e civileve. Ne kete moment avokatja dhe aktiviste te tjere te Teatrit po qendrojne te sheshi i Teatrit, por nga momenti ne moment ata mund te vijne serisht me perforcime”.

Vetë Kalaja ka postuar në FB videon e mëposhtme:

d.a. / dita 

December 3, 2019 10:11
Komento

16 Komente

 1. mirel December 3, 04:36

  Poshte Diktatura !!
  Tashme eshte nje Diktature, nuk eshte iluzion

  Reply to this comment
  • Lek Dukagjini December 3, 10:16

   Me sa duket dhe nga video keto jane shenja tipike te nje neo-diktature. Shteti policor eshte prezent dhe ketu s’ka me asnje pike dyshimi. Tentativa per te arestuar nje qytetare nga persona pa identitet, pa uniforme, pa distinktiv, dhe pas asnje lloj dokumenti te leshuar nga prokuroria, nuk ka shpjegim tjeter. Ka ardhur koha per vetevendosje!

   Reply to this comment
 2. Dera December 3, 04:52

  Ju gazetaret keni vetem te drejte, ju keni vetem liri dhe jo pergjegjesi. Ju mund te sulmoni kedo dhe nuk mbani pergjegjesi. Ju i dini te gjitha. Ju jeni specialista profesionista te te gjithe profesioneve. Ju jeni te pafre te flisni e te shfqani çdo gje qe iu teket. Ju nuk doni te kete shtet por kaos per lajme. Juve duhet t’iu pyesin te tere. Nuk nevoje as per minsitri, as per zyra, as per deputete; mjafton diploma e kristalte e juaja t’iu jape imunitet nga gripi dhe papergjegjesi..

  Reply to this comment
  • Jan shtu rrockat December 3, 10:34

   Se cfare jane dhe se cfare pune po bejne gazetaret, kete s’ngeli ta percaktojne ca koqetredhur pa din e pa iman, prandaj leri ata rehat ne punen e tyre dhe vrej se mos jep dhe ti ndonje mendim per rilindjen e diktatures. Perndryshe hesht qe mos te lesh pershtypjen ke e tjeret se je bythlepires pa pagese

   Reply to this comment
 3. Gim December 3, 06:50

  Polici e marume, arrestojini me te gjithe. Se na u ka bo teatri hall i madh. Ne po vdesim si mizat kta bejne gerr gerr. Njerez bosh qe duan ti japim nje kauz vetes

  Reply to this comment
 4. demo December 3, 08:42

  Rames vete nuk i duhen ndihmat.
  Nuk jemi ne 90-91!.Rames i duhet trualli i Teatrit.
  Ndihmat do tja lere Elvia Nacit dhe Marin Memes dhe ne fund do tu thote:Sikterr nga shoqeria ime!Pasket qene te paftyre!Vodhet ndihmat per viktimat e Termetit.
  Po te besh nje llogarithje te perafert,,Komplexi i kullave prane Teatrit nxjerr fitim sa 10 fishi i ndihmave qe mund te sjelle Bota Islame,BE dhe SHBA bashke.
  Nqs,do te kete nje shenjtor ne gjithe procesin e menazhimit te Ndihmave,ky do te jete kryeministri Rama.
  Nuk do behet pis me kanace salce,frashulle,vaj e konserva,si fasulet e Shpetim Idrizit !

  Reply to this comment
 5. Po edhe genjeshtra eshte nje lloj krimi December 3, 09:00

  Dakort policia ka ndaluar nje person qe njihet per tendeciozitet dhe qe nje denoncim nuk e ben ne rruge zyrtare dhe te pres pergjigje !
  Nuk eshte kjo menyra e duhur Te gjithe jane te paafte dhe grindavec tendencioz dhe nuk kane respect ligjin !
  Nuk mund te akuzohet Lleshaj ashtu sic nuk mund te arrestosh edhe nje qytetar ne rruge pa rregulla ! SECILI thote qe ka te drejte ! Dhe kjo eshte qesharake ! Vertet po rruga e zgjidhjes nuk e drejte ! Hajt ta gjesh ! Ne shqiperi rendon me shume bishti se sqepar !

  Reply to this comment
  • mirel December 3, 15:41

   Ja e paskan akuzuar Lleshajn, po nuk e ka arrestuar njeri.
   Aty e ka hallin ky mut, tek postimet ne FB, apo te kriminelet qe vrasin me ndertimet?
   Kur Lleshaj preket nga ca fjale, po populli qe vdiq cfare duhet te bej?
   Te dergoj brigada si puna e Lleshit?
   Kete duhet ta beje ne fakt, se po e paguan me koke, ndersa Lleshajt ju prek vetem nje fije “dinjiteti”, nese e ka nje te tille, ndersa mileti humbi jeten

   Reply to this comment
 6. Ton December 3, 10:05

  Kjo disinformoi, ktu te gjithe jane gjitholloge….kaos ne ate vend…..te gjithe fajtore nga pak por me shume ai qe drejton

  Reply to this comment
 7. Sandri December 3, 10:08

  Po mire moj ti si juriste qe je dhe sigurisht qe i njeh mire ligjet ,te lejohet qe te filmosh dhe te propogandosh si te qena” vjedhjet” e ndihmave ? E para qe ti ben nje mashtrim dhe ti e di shume qe kjo lloj mashtrimi ne kete situate shkakton revolte popullore dhe e dyta kur je kaq e pafajshme perse nuk zbaton urdherin e policise per shoqerim ne ambjentet e saj ?
  Demokracia nuk eshte vetem liri moj juriste mashtruese por dhe nje detyrim demokratik.

  Reply to this comment
  • mirel December 3, 15:44

   Populli duhet tju kishte varur juve me ate qe i bete, e vrate dhe e masakruat, ndersa per te zemeruar jeni zemeruar ju te Rilindjes, ju po revoltoheni dhe po kerkoni te merni hak.
   Ai qe vdiq nuk ka te drejte te ankohet.

   Reply to this comment
   • Ali Pazari December 3, 19:29

    Po ti MREL..A… “Kurva e Perditeshme” e gazetes se nerume Dita,kush je ..apo je Kodoshi..a i Inteloboles dhe Intelohales,qe flet per varje dhe masakra ne cdo kohe..Kush je pra …qe na flet per Rilindje dhe Rivdekje,,,hajd ma kap nje here per nje gojore ose bythore,,kurve mediatike….

    Reply to this comment
 8. katarakti December 3, 19:21

  Ajo duhet arrestuar per shpifje dhe fyerje te rende. Ka akuzuar ministrin dhe ministrine se po vjedhin ndihmat! Kur e verteta ishte krejt ndryshe. Po grumbulloheshin provat per ata dy personat qe vodhen ndihmat. Prandaj ndaj kesaj militantes partiake duhet te hapet proces dhe te denohet me burg. Qe te mendohet mire para se te shpife dhe te fyeje nje here tjeter. Kjo akuzon dhe shpif, tjetri shan kryeministrin idiot apo hajdut, dhe gjemb nuk u hyn ne kembe. Eshte bere deti kos! La ta benin diçka te tille ne kohen e Enverit apo Berishes dhe e shihnin ku perfundonin. Por me Ramen jane bere te gjithe trima tani! Prandaj Rama ka te drejte me mediat dhe anal-ët gjitholloge qe nxisin nje situate te tille. E keqja eshte se ai eshte shume i bute. Duke e marre neper kembe, duke e pergojuar dhe njollosur, keto medie kazan i ndyre, bashke me disa komentues plehra, e quajne Ramen diktator. Dhe Enverin demokrat te kulluar! E mjera Shqiperi. Me keta njerez nuk ke per tu bere kurre.

  Reply to this comment
 9. Ali Pazari December 3, 19:30

  Po ti MIREL..A… “Kurva e Perditeshme” e gazetes se nerume Dita,kush je ..apo je Kodoshi..a i Inteloboles dhe Intelohales,qe flet per varje dhe masakra ne cdo kohe..Kush je pra …qe na flet per Rilindje dhe Rivdekje,,,hajd ma kap nje here per nje gojore ose bythore,,kurve mediatike….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim