VIDEO III / Izet Haxhia: Nata e vrasjes së Hajdarit. Kush e nxori në pritë, kush e qëlloi. Çfarë më tha Haklaj një ditë para vrasjes, pse kishte ardhur në Tiranë

September 29, 2020 15:11

VIDEO III / Izet Haxhia: Nata e vrasjes së Hajdarit. Kush e nxori në pritë, kush e qëlloi. Çfarë më tha Haklaj një ditë para vrasjes, pse kishte ardhur në Tiranë

Vijon nga KËTU

Kjo pjesë është shkëputur nga cikli i intervistave të gazetës DITA me dëshmitarët dhe të dënuarit për vrasjen e deputetit Azem Hajdari.

Ish-truproja i Berishës, Izet Haxhia, i dënuar për vrasjen, ndodhet aktualisht i ekstraduar në Shqipëri në pritje të rihapjes së këtij procesi.

Ndërkohë që politika vijon hipokrizinë e saj me vrasjen dhe figurën e Hajdarit këto dëshmi duhet t’i shërbejnë drejtësisë së re për të ngritur pikëpyetjet e duhura mbi një vrasje e cila ende nuk është zbardhur.

Si shumë krime të pandëshkuara ajo vazhdon të pjellë krime të reja.

Më poshtë pjesa III nga intervista-video e Haxhisë nga Kusadasi i Turqisë në DITA, botuar në shtator 2014:

Kjo pjesë përqëndrohet mbi natën e vrasjes së Hajdarit:

 

VIJON – Botuar nga DITA në shtator 2014. Intervistoi Mira Kazhani

September 29, 2020 15:11
Komento

123 Komente

 1. Daut Kabashi September 14, 12:35

  Mira, ju keni komlekse te shumta, e pa fuqishme te arrini ne media ju bani keto intervista me kriminel qe skane vend asgjekundi perveq se ne Anadoll, aty ku ka ba burgun nji patriot siq ishte Qerim Delia se i preu jeten nji koke Turku. Ai flet per te tjeret, asgje per vetevehten, aty ku ke hanger buke tradita nuk lejon ta shkelesh buken. Tani keta Tropojana kane Edin dhe bej pytje pse nuk kthehen ne Tirane por derdh lote….., Mira kazhanovic

  Reply to this comment
  • A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)Madona prej Sauku September 14, 14:18

   Mira osht nji Gazetare e perkushtume dhe profesioniste ne sherbim te fjales se lire per te informu publikun shqiptar.
   Ne ket intervist per mue teper gjigande ajo tregon vlera te medhaja te gazetaris investigative.
   Te gjitha kto sene shqiptarija i dinte por kur tregohen nga goja e atij qi shoqenoi Sali Berishen ato vertetohen plotsisht.
   Me ka ngel peng me e pyet Izetin se a din gjo per vrasjen e Remzi Hoxhes ky djal Trim i Tropojes se Fatime Sokolit,duhet tu thot diçka fmijve te se ndejrit se ku jon eshtrat e babes se tyne.
   Ke bo mir qi ke fol,ti te pakten ke nryshu dhe je pendu per krimet qi ke bonun,por Sal Sude Berisha qi vazhdon me bo plane me shkatarru Shqypnin.
   RESPET per Miren,MIRNJOHJE per Gazetn Dita qi osht bo percjellsa e se vertetes.

   Reply to this comment
   • Varja September 15, 00:34

    Me siguri qe po, di sh gjera se tipat si ky ishin “pastrues” provash. Po pse ben sikur je verior nga menyra si mundohesh te shkruash? Nderro IP dhe kaq mjafton…se keshtu kuptohet lablliku jot. Dhe tjeter, nqse ky Izeti do flase per krijimin e hakmarrjes, menyra gjysmake me te cilen tenton te laje duart nga bashkepunimi ( i detyruar ose jo) do zhvleresoje shume gjera ne syte e opinionit

    Reply to this comment
   • Vlora1912 September 15, 07:40

    E ku dreqin shfaqen “Vlerat e medhaja te Gazetarise Investigative” te Kazanit ne kete interviste ooo Aishe?????

    Pse ky quhet investigim, te botosh fjal per fjal intervisten e nje bastardi te stanit Tropojan te Saleh Berishes…

    Nuk ka asgje te re qe del nga kjo interviste dhe mund te ndryshoje historine e vrasjes se Hajdarit – Eshte nje Histori e ndyre pabesie e barbare TROPOJANESH- Asgje me teper. – Histori Tropojanesh

    Reply to this comment
    • Raimond Vlonjati September 18, 04:27

     O Izet , por nga sa thua ti aty , dmth ai Fatmir Haklaj ta ka futur ,
     te ka mbajtur prane ate diten e vrasjes ne menyre qe te te njolloste edhe ty me krimin e tij

     Po si ka mundesi qe nje kalama te ka futur ne kurth ty dhe tet vella ?

     Se , une nuk e kuptoj pse te ka dashur ty ai Fatmiri aty prane ,
     sepse ai kishte vendosur ta vriste Azemin , dhe kishte zene prite aty tek PD-ja

     Keshtu qe nuk ka rendesi fare nese Izeti ishte me banditet apo jo ,
     dhe po ashtu nuk ka rendesi fare se kush e nxori Azemin jashte ne prite

     Edhe po te mos e nxirte njeri Azemin jashte , prape ata do e vrisnin,
     sepse Azemi ishte brenda ne godinen e PD-se dhe ai do dilte nga godina qe te shkonte ne shpi,…Keshtu qe ne momentin qe Azemi do dilte per te shkuar ne shpi, Fatmir Haklaj me shoke
     kishin mundesi ta vrisnin , sepse ata po e prisnin aty perballe godines……

     Keshtu qe edhe me ndihmen apo pa ndihmen e atij qe e nxori jashte AZEMIN , ata do e vrisnin ,se Azemi nuk do flinte ne godinen e PD-se …

     Reply to this comment
     • xx September 12, 19:39

      Ty Rajmond do te emerojme prokuror te pergjithshem, ndersa ate DAUT KAK-BASHIN bodigart te Salehut.

     • Remo September 30, 08:37

      @Rajmond…
      Edhe mbas 22 vitesh nga vrasja tipike e klanit te kanuneve te vendosur te conin ne Ferr Shqiperine,ju jeni nga te vetmit qe vazhdoni te masturboni trurin se numeri 1 i asaj katrahure eshte i pafajshem! Pra Saliu qe veshtire ti permendeni “emrin”………

      Jetojme ne “demokraci” dhe cdo Trap ka te drejte te adhuroje “liderin” e tij.

    • carpe diem September 29, 22:35

     ahahahahah….tamam ashtu eshte, histori pabesie mes tropojanesh. ashtu siç kane bere perhere ata(tropojanet bythshitur)

     Reply to this comment
    • Remo September 30, 08:20

     Sakte Vlora 1912!
     Histori e vjeter e Kalifit te Bathores qe kerkuan te digjnin perseri Shqiperine!

     Reply to this comment
  • TONI September 14, 14:48

   Po ik mo futja vrapit militante te lodhur se late nam

   Reply to this comment
  • treni September 14, 15:32

   Daut, nuk eshte e verteta ashtu si don ti, kompleksiteti krijohet nga mosdija e ne ket rast me i mosdituri jeni Ju. Mira e ka ba punen e vet qe i takon nga lemi i gazetarise, shkurt ka bere pyetje, e pergjiet Izet Haxhia qe per ty eshte kriminel e per Sali Berishen ishte truproje, ja ruante trupin ,jeten, e kupton tani qe Salihu ishte kryekriminel qe e ruanin kriminelet. Ket deshe apo duheshe ta thuash Ti. Nje njeri cili do qoft, i cili pendohet per veprimet e veta (kriminale) ka qene kriminel para pendimit atehere kur i sherbeu Salihut tend qe spo mund e kaperdin te verteten e hidhur. Ketu eshte “targeti” e jo tek gazetarje, e mire apo e keqe, je mesuar ti me mbulua krimin me ato viç-at e famshme duke njollos viktimat, kushdo qe nuk u shkon nga qejfi pd-es e ldk-es ua mbathni viç-at, jo jo, Ju jeni viç-a.

   Reply to this comment
  • ilir September 14, 16:11

   per mua nuk eshte burre sepse po akuzon nga mijera kilometra larg,le te vije ne prokurorine e Tiranes qe te deshmoje.

   Reply to this comment
   • dardani September 15, 07:42

    Pershëndetje Ilir
    Kjo që thua ti për dëshminë ësht shum normale për një Shtet dhe shoqëri normale, fatkeqësishtë në shqipëri akoma nuk ka normalitet.
    Ose pse mbahet peng i pafajshmi (përderisa nuk dëshmohet e kundërta) Jaho Mulosmani.
    Përshëndetje vllazërore Ty dhe gjithë Lexuesve besnik.

    Reply to this comment
   • Rezbat beu September 29, 17:52

    Vrasja model a la sigurim qellimi sabotimi i planit amerikan per kosoven duke stabilizuar shqiperine,se shpejti cubat do Japin llogari

    Reply to this comment
  • Mal Uka September 14, 17:03

   Nje pershendetje te ngroht per @ Daut Kabashin ! Me dy rreshta e shkrove nje roman Paq jete te gjate e te shendetshme !

   Reply to this comment
  • ERA September 14, 17:24

   Izeti po tregon ato ngjarje qe te gjithe i dinin dhe per kete e pergezoj, por nga ana tjeter me vjen turp te ndihem shqipetare kur mendoj se ne doren e kujt e lame te ardhmen tone per 24 vjete.Sala me shoke nuk jane aq te zgjuar sa duken, por thjesht perfituan nga injoranca jone qe na karakterizon si popull.

   Reply to this comment
  • Samir September 14, 19:14

   Pse me ke frike prej te vertetes? Shqiperia eshte e mbushun me kriminele, sidomos ne krye te politikes, e ti nuk do me dite se kush jane e si kane mundur te qendrojne ne krye te kupoles se krimit?
   Izet e thote vete se cfare ka ba, e pranon shume nga ato qe ka ba, por ai ka pare shume e duhet te flase. Kjo nuk e ben me te mire, por tesh mundet me fjete ma qete naten e kur te vijne sahati me dhane fryme ma lehte.

   Reply to this comment
  • Sherbyesit e mafies se saliut September 14, 19:53

   Mira Kazhani, eshte nder te pakta zonja te verteta te gazetarise Shqiptare, profesinoiste, korrekte dhe shume inteligjente!
   Ju fanatiket e saliviçit, keni lind dhe do vdisni me intikte egersirash dhe eshte e qarte qe nuk mund te beni diferencen mes jush dhe njerezve normal!
   E ndoqa me shume vemendje edhe kete interviste dhe pergezoj Zotin Izet Haxhia, ne cfare ai tregon me thjeshtesine qe e karakterizon , duket qarte qe cdo fjale e tij eshte e sinqerte, kurre nuk shikon majtas, por shikon gazetaren drejte e ne sy, nuk i prek shqisat e fytyres me duar , nuk e ngre tonin e zerit , por e mban gjithmone kostant, prandaj cdo fjale e tij duhet rrespektuar pa asnje gjykim!
   Sigurisht qe mafiozeve dhe te pabeseve nuk i vjen aspak mire, kur dikush me burrerri i tregon te vertetat!

   Reply to this comment
  • mario September 15, 00:02

   o daut o idiot ,dukesh qe je spiun i beogradit si sali berishoviçi,po gazetarja qe po ben punen ç’fare faji ka ketu, se berisha e ka djeg dhe shkaterruar shqiperine nuk eshte faji i gazetares o trap injorant…..shume mire thua qe ky haxhia eshte kriminel por duhet ta pranoni se Sali Berishoviçi eshte mbrojtur dhe mbrohet e qendron gjithmone me keta kriminele….

   Reply to this comment
  • B. September 15, 11:55

   Po ju zoteri cfare komplekseh keni qe nuk arrini dot te analizoni ne menyre te ftohte faktet (qofte dhe me dyshim mbi vertetesine e tyre), pa nevojen (deri patologjike) per te qene domosdoshmerisht pale me dike?

   Reply to this comment
  • Sulo Permeti September 16, 21:35

   Fan NOLI: Ne se do ta vesh zjarr vatane,merr 5 apo 6 tropojane……Sulo

   Reply to this comment
  • andi November 19, 15:57

   Daut Kabashi, mos u ngut, se kush ngutet permutet. Keto qe thote Izet Haxija, e Haklaj jane te verteta e duhen thane, aqe me shume kur ka vrasje, Sali Berishen e njohim mire edhe per ngjarje te tjera e ka te mbushur kupen sa nuk e lan i tan fisi i tije e jo me Kuc e Mac qe ka ne familjen e tije kriminele. Ti nuk munde ta mbrosh e krejt soji juj, ai do ngordhi si Qen bashk me krejt familjen e banden qe i shkon mbrapa. Punet e mira bahen ngadal e sot jane vu ne vije, kudo te shkojne ato kriminela ate qe meritojne do gjejne.

   Reply to this comment
  • prizem September 13, 15:30

   Fshati rrethon qytetin thoshte shoku Mao
   Tropoja Tiranen tha shoku Salibabalja…
   …dhe ja ku mberritem.

   Reply to this comment
 2. Agroni September 14, 12:37

  Keta ishin e jane politikanet tane!? keta sillnin e sjellin qytetari, paqe ne vend?! Keta ishin e jane “demokratet”?! Si perkthehet fjala “demokrat” dhe si e pse qene e jane “demokrate” keta?
  Keta me sinqeritetin, dhunen, egersine, pabesine e tyre kuptohen se çfar jane. Ato qe nuk kuptohen jane kopete e deleve dhe dhive brenda e jasht Shqiperise qe iu shkojne nga pas me veprime dhe emocione. Apo?

  Reply to this comment
  • ziku September 14, 14:42

   lexoni me vemendje pjesen kur Saliu nxjerr kete ordinerin Hajdarin nga selia. Cfare dhelpre, cfare Jagoje

   Reply to this comment
   • vek September 14, 14:45

    Nuk ka asgje kaq te zgjuar te Saliu o Ziku.
    Ai i ka shfrytezuar karakterin e rrembyer ketyre djemve te Malesise dhe i ka vrare nje nga nje te gjithe, ca me njeri tjetrin ca me komendon e SHIK-ut te Gazidedes.

    Ato qe ka bere ky burre pis ne Tropoje dhe ne gjithe Shqiperine nuk ka lume e det qe i lan. Nuk e di se si mund te rrije akoma ne skene ky individ. Ka vetem nje shpjegim: Beogradi qe e futi ne loje nepermjet Ramiz Alise ne 1990, e mbron ende

    Reply to this comment
 3. beni September 14, 12:43

  Azemi esht viktima se si berisha e genc pollo te rimernin pushtetin!

  Reply to this comment
 4. une September 14, 12:58

  Karakteri i Saliut ka qene nje gjeme e madhe per historine e shqiperise keto 24 vitet e fundit.

  Njw dhurate Shqiperise ne vitin e saj me te rendesishem 1990 prej Ramiz Alise dhe kesaj plakes qe nuk i del shpirti Nexhmije Hoxhes.

  Sa trishtim

  Reply to this comment
 5. I.Troplini September 14, 13:17

  Problemi im, ka te beje me teper me titullin DESHMOR I DEMIKRACISE sesa me analizen e psikologjise dhe menyres se te menduarit ne Tropoje. Nese hipokrizia behet kauze shteterore, atehere ne shqiptaret do kemi nje problem te pazgjidhshem ne te ardhmen. Kaq shume psikiater dhe psikologe, qe do na duheshin per te na kuruar ne,,,,,,nuk ka kjo bote.
  Eshte pikerisht ky mentalitet, qe po na mban peng sot.

  Nuk krijohet nje shoqeri europiane dhe nje shtet i se drejtes, me menyrat e semura te te menduarit te nje pacienti dhe ordineri si Sali Berisha. Shqiperia nuk ka vetem njerez te semure si ai. Ata ndjejne neveri per nje njeri te tille dhe per menyren e funksionimit te ketij njeriu.

  Neveria dhe mospajtimi me te keqen, jane motivet kryesore qe duhet te shtynin shtresen e shendoshe te kesaj shoqerie, te mos pajtohej me heshtjen qeveritare, per pastrimin sa me te shpejte te vendit nga kriminelet ordinere.!!

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi September 14, 21:06

   Okej me ju Troplin? Ngjarje kobzeza,politikanë kobzinj ,psikologji primitive e ndërtimit dhe funksionimit të shtetit? Më vjen për të vjelle kur nëpërmjet rrëfimit të këtij Izetit shoh sesi tributë e cubave rregullonin punët,pazaret,ndikimet në shtet,në politikë,në lidership,në polici,në administratë etj.etj. Asnjëherë nuk paskemi pasur shtet,mekanizmat e tij kanë funksionuar pasi i vajisnin cubat…një tmerr e mishmash i paparë… Uf,-është tronditëse të fjasësh,të zë ngërçi mendor,të mbahet fryma nga era e pisllëkut e primitivizmit!? Eshtë e vështirë të japësh mënyra ringritjeje te shtetit? Ku hanë pykat ide e mendime? U rraskapita me kaq pak rrjeshta… Nderime!

   Reply to this comment
 6. lida September 14, 13:45

  prokuroria duhet te rihap dosjet te pyetet dhe saliu

  Reply to this comment
 7. ilir September 14, 13:48

  u lodhem me fakte se nuk po behet asgje,Berisha rron e mbreteron!!

  Reply to this comment
 8. ismeti September 14, 14:19

  Kjo eshte deshmia e trete me sa mbaj mend nga persona te lidhur me ngjarjen qe deshmojne se kombinacionin per vrasjen e Azemit e organizoi Sali Berisha.Kjo eshte e vertetuar nga disa deklarime tashme. SB duhet arrestuar,

  Reply to this comment
 9. kolonel September 14, 14:24

  Deshmore I demokracis apo deshmore I shpellarve dhe mafjes? Keta serbo-maloket e agjentit serb te rekrutuar ne france gjate specializimit, dhe mbeturine e pararojes serbe ne Vicidol para pushtimit te veriut te shqiperise, duan me na poshteru dhe demokracine, ku me gjithe mend u sakrifikuan per demokraci, por jo ish sigurimsi I Ramiz Alise, komunisti 30 vjecare Azem hajdari qe edhe nje jave para se te fillonte vitin e pare ne inxhinieri mori pjese ne mbledhjen e parties te inxhinierise

  Reply to this comment
 10. tani September 14, 15:03

  Erdhi ky iku ai me tha i thashe e pa se pa e vrau e pkagosi bam bum dhe morali i kesaj favole berisha dhe familia e tij rron ne lluks e ky roja i tyre ka nje jet ne turqi larg families.mesim per keta bady leshte e sotem qe te mos bejne kot si kardera .

  Reply to this comment
 11. Kreshnik Martini September 14, 15:09

  Izeta Haxhia, t’uroj shnet ty dhe familjes tende ne radhe te pare. Mendoja se burrat mund t’i gjesh vetem te varrezat. Po ja qe paska edhe te gjalle.

  Pavarsisht se cka thone keta trimat brekembushur, per momentin je shqiptari me i guximshem ne planet. Meriton nderime pa fund. Sot ne kete kohe lavirash ku nuk di se kush eshte mik e armik do burrni e guxim ta thuash fjalen tende per probleme shumefish me te thjeshta, dhe lere me te flasesh per persona e ngjarje qe tundin themelet e shtetit.
  Keta qe te shajne duhet te mendojne thelle per nje moment. Izet Haxhia mund te rrije i qete atje ku eshte. Te mos mendoje asnje sekond per vendin per te cilin dha shume dhe mori shume pak. Por vendosi te mos shikoje punen e tij por t’ia perplas zogjve te shkines te zezen mbi te bardhe.
  Ndrimet me te thella per ty Izet Haxhia!
  E mira t’u kthefte ne femijte e tu!!!

  Reply to this comment
 12. Krasniqja E Gashi September 14, 15:12

  Loja vazhdon, dhe s’besoj se do dali gjo ne drite pasi lemshi eshte shum i ngaterruar nga te dy palet. Thjeshte do ngelen legjende urbane a informale te thuash e te vjen keq kush ka drejtuar shtetin ne keto vite iluzioni demokracie.

  Reply to this comment
  • Tartufi September 14, 21:20

   @E Gashi
   Pershendetje, te kuptosh nga loja eshte shum veshtire,akoma me veshtire eshte te kuptosh lojen e krye banditeve te kesaj bote qe bejne kete loje kaq
   te nderlikuar.Mendjet e zakonshme jane shum larg lojrave… Izetrit me shok
   qe perbejne turrmat e ketij populli ,jane vetem viktima pa as nje vlere,turrmat
   jane mjergulla qe mbulon marifetet e lojes,

   Fatos Nanua me mendjen e tij te pjerdhur prej ordineri,u nis ne Greqi per takimin e famshem me presidentin e Serbise… Miloshevicin dhe takimin me
   krieministrin e Greqise… Simitisin…. per paqen ballkanike,ne formen ballkanase
   e jo ne formen Angloamerikane.Ky ordiner i pjerdhur Nano haroje qe keta
   Angloamerikane sakrifikuan mijra shqiptar te ndershem per te rruajtur kete
   shqiperi si folen e tyre per 50 vjet rresht….e me pas ti shtonin ate pjese qe vete
   ja kishin ndare shum kohe perpara… Kosoven… e me pas ta kene si kokoshin
   mbi koke te ordotoksise Ballkanike kete Shqiperi se bashku me kete Kosove
   si kunder peshe te armiqesise se tyre me keta Angloamerikane.Serbija gjithashtu dhe Greqija jane armiq tradicional te Angloamerikaneve.
   Bejme pjetjen si ta zvaritnin kete ordiner idiot Nanon? Nje plumb nga pas kokes
   nje plehane tjetri,qe ky ordiner shqiptar te mari aratine pa brek ne bythe,qe me
   pas te fillonte bombardimi kunder Miloshevicit dhe detyrimi i Simitit Grek te ngrite aroplanet e tij e te godiste mikun e tij serb.Ordinerin shqiptar te ikur nga
   kembet e koka akuzuar per vrasje te nje plehut Tropojan pa as nje vlere,por me
   nje misjon te madh per plumbin pas koke se na prishi takimin ballkanik te paqes ne formen ortodokse te bythes nga Nanua me shoke te tij. Keto nuk jane
   pune qe mer vesh Izet hajvani ku ka qene loja e vertete?????????????

   Reply to this comment
   • beni September 15, 08:23

    Ishte puci i pergatitur nga berisha e pollo vrasja e hajdarit, per te rimar pushtetin e humbur, me ndihmen e pucistve te ardhur nga uck nga kosova! Pse duheshe te rembenin armet, ku kish nje qeveri te zgjedhur mbas disfates te zgjedhjeve te pd se.? Fatos nano perfaqsonte ps si kryeminister i rizgjedhur e jo mendjet e ekstremizmit ekstrem islamik me ne krye sali berishen e uck qe nuk mundet te jet pa gje ne vrasjen e budallajt hajdari! Si mundet te digjej gazeta koha jon, atehere zeri te vertetes! Kush e dogji? Uck! Pse? I ndjeri perikli teta ish minister i brendshem deklaroj se ne ket mes kish dore uck ne drejtim ne shqiperi nga sali berisha, zogisti ekerem spahia, genc pollo dhe shba per te nderlikuar nje lufte te mundshme mes shqiperise dhe serbise!

    Reply to this comment
   • elidon haxhia September 15, 18:57

    kujt i thue hajvan o bir kurve

    Reply to this comment
 13. miri September 14, 15:35

  Izet, e lexova me vemendje edhe kete pjese te intervistes.
  Une nuk e besoj qe ti e ke ndihmuar arratine e vrasesit Fatmir Haklaj pa patur dijeni qe sapo kishte vrare Hajdarin.
  A nuk komunikoje dot ne radio, para se tu jepje ndihme per ti cuar te Nehat Kulla?
  Pranoje qe e ke dhene me vetedije kete ndihme, ose nga frika qe ke patur prej /Fatmirit

  Reply to this comment
 14. ARDIANI September 14, 16:09

  NJe gje te sakte di per Sali Berishen:

  Ne vitin 1995 nje student nga Kukesi qe punote ne nje servis kompjuterash ne Tirne me tha qe nje plak i moshuar nga Kukesi kishte pyetur ne vitin 1992 se kush u be President i Shqiperise dhe pasi i kishin thene Sali Berisha nga Vicidoli i Tropojes ishte ngritur ne kembe Plaku 80 vjecar dhe kishte thene:
  “Mos more, mos se e mori lumi Shqiperine”.

  Studenti e shpjegonte qe Plaku nuk e njihte personalisht Saliun por kishte parasysh fisin e Berishajve dhe bemat e tyre.

  Fatkeqesisht ka njerz qe nuk e kane njohur ende kete anti-Shqiptar qe lau me gjak gjithe Shqiperine dhe Kosoven (Firma SHqiponja e PD qe furnizonte me karburant avionet e Serbise gjate bollokades qe ju be nga Europa para dhe gjate luftes se Kosooves, Berisha ishte kunder firmosjes se marrveshjes e Rambujese, Mbeshtetja qe i dha Bukoshit etj)

  Reply to this comment
 15. daja September 14, 16:18

  Une e besoj kete Izetin. Ka qendrushmeri e siguri ne ato qe tregon. Tregimi i tij perputhet edhe me tregimet e te tjereve. Shkurt e thjeshte: Azemi eshte vrare rastesisht ate nate. Po te donin ta vrisnin, nuk e benin vrasjen, ashtu rremuje por psh i kishin zene prite kur te kthehej per ne shtepi. Apo ne nje vend tjeter. Duket kane ardh per ate qe thote Izeti, ne kerkim te atij personit per te dale tek e verteta. Pastaj do vendosnin c’do te benin me tej: te vrisnin Saliun, Azemin . apo…? Keto gjera tani mbeten supozime. Vetem Mulosmani i di te vertetat e tjera. Tani keta te dy (Izeti dhe Mulosmani), duhet te kerkojne rihapje gjyqi e te deshmojne gjithcka. E keshtu te pastrojne edhe veten. Sidomos ky Izeti. Se me duket fare pa faj, dhe e kane ngaterruar kot e qellimisht ne kete histori. Te isha mik i Izetit, do ta keshilloja t’i kerkoje Prokurorise shqiptare qe pranon te kthehet ne Shqiperi, por me kusht qe gjyqi rihapet nga e para ! Dhe aty te deshmojne te gjithe. Edhe Saliu…

  Reply to this comment
 16. Fox September 14, 16:27

  A ka ndonje njeri te me shpjegoje se cfare vlere dhe burreri kane tregu barbaret e Tropojes ;C’fare sherbimi i kane bere shqiperise keto monstra?????

  Reply to this comment
  • gjirokastra September 14, 17:21

   Ke njof ndonje tropojan ti more Fox?
   Po nuk ke njiohuir mos fol.
   Une qe po te shkruaj jam nga jugu i thelle fare madje.
   Cuna te forte e te zote sa tropojanet, miq te mire e te sakrifices sa ata nuk ka.
   Nuk e perfaqeson Tropojen nje Sali.
   Mos beni gabimet e Maks Velos

   Reply to this comment
   • mario September 15, 00:11

    bravo shoku komplimente per fjalet qe thua, edhe une nuk jam nga veriu por nuk pranoj ofendimet e njerezve si matufi maks velo…te pershendes

    Reply to this comment
    • Ceni September 29, 20:20

     C’rendesi ka kush i tha Azemit dil e zgjidhe ceshtjen. Azemi ishte burre dhe duhej te ishte i matur ne sjellje. Duke mos qene i tille po i nxituar, me prirjen per tu dukur, plus qe kishte nje ngasje nga qe plaku Haklajve dyshonte te ai, shkoi dhe i dha fund jetes. Ka nje rregull: ne bisedime nuk shkohet me arme ne dore. Kjo ngjarje eshte tamam pune tropojanesh, qe nuk ja vlen te merresh me te.

     Reply to this comment
   • Rosvelt September 12, 19:47

    Bravo gjirokastra, edhe une kam pas miq te mrekullushem Tropojane gjate viteve te pseudo-demokracise, te cilet me sinqeritet here pas here ndjeheshin ne faj per ate çka ishte e bente Salehu, thoshin; “na vjen turp me thon qe jemi tropojane, po ne nuk jemi si ai”.

    Reply to this comment
  • Alban Dega September 12, 23:25

   From: [email protected]
   Date: February 21, 2011 at 9:22:53 AM EST

   MESAZHI I PADEGJUAR I TROPOJES DHE TRAGJEDIA SHQIPTARE

   – Nga Alban Dega, Nju Jork

   Kam nje kerkese vellazerore per te gjithe lexuesit e komentuesit e cilesdo gazete e medias shqiptare. Mos e ngaterroni Malesine e Gjakoves, Tropojen me Sali Berishen me asnjerin prej ne tropojaneve. ” Nuk ka pyll pa derra” thote sovrani.
   Ia mori fytyren Malesise se Gjakoves. I shami shan, thone bashkevendasit e tij . E ai vazhdon adetin e te shamit.

   Sa trim eshte Sali Berisha!? Kembet e lehta faqja e bardhe !

   Per me teper ishin populli i Malesise se Gjakoves, bijt e bijat e Tropojes , te paret ne Shqiperi qe organizuan spontanisht protesten e pare mbarepopullore, protesten spontane, protesten uragan kunder Sali Berishes, Azem Hajdarit, Arben Imamit e co. me 9 janar 1991.
   Aty shihet qarte si drita e Diellit edhe trimeria e Sali Berishes dhe kacakeve te tij …
   Si Sali Berisha, edhe Azem Hajdari, edhe Arben Imami… edhe krejt ceta e kacakeve te tij u bene ere para urganait popullor tropojan
   “Heronjt e demokracise” u bene ere perballe sovranit! Ata lane mbrapa vetem hijen e pardesyve te bardha, dhe kembet e shpejta te lepurit te bardhe! Kembet e lehta faqja e bardhe!
   Kjo eshte trimeria e vertete e Sali Berishes! Trimeria e lepuri!

   Me syrin e se vertetes plot 20 vjet mbrapa

   “Kurre ne jeten time nuk kam pare nje uragan te tille popullor… U ndez qyteti i Bajram Currit nga zjarrmia e shpirtit demokratik dhe sic e tregoi koha edhe te parandjenjes se sovranit se cka do te vinte” me thoshte njezet vjet mbrapa vellai im Agim Dega , i cili ne ate kohe udhehiqte opoziten ne Tropoje.
   ” As qe behej fjale per ndonje organizim ose qofte edhe nje gisht e aq me pak dore te fshehte tonen si opozite ne ate proteste”, sic na akuzoi PD-ja ne ate kohe… “Kurre nuk do t’ia arrinim ta organizonim nje uragan te tille te papare ndonjehere ne historine e Tropojes…

   Nese nuk e besoni shikoni filmimet e cunguara te asaj ngjarjeje… Pyeteni edhe korrspondentin e RTSH-se Ilir Bucpapaj e mijera tropojane deshmitare te gjalle te asaj ngjarjeje, qe ka qene te pranishem e ka filmuar apo kane perjetuar ngjarjen.

   Terbimi i Berishes nuk fal as femijet!

   E ate dite nuk u thye asnje xham. Nuk u shkel asnje fije bari. Nuk u rrah as nuk u lendua asnje milingone….”
   E parandjenja e popullit u vertetua…. Asnje rreth si Tropoja nuk e ka paguar aq shtrenjte harxhin e politikes qe do te zbatonte biri i tyre, Sali Berisha. Mbi 165 tropojane, mbi 90 per qind te moshes nen 45 vjec, u vrane ne vitet 1997- 2000 per shkak te kesaj politike, per nje fjale te nje 16 vjecari ndaj Berishes ne qershor 97 . Pra dyfish me shume se sa ishin pushkatuar per gati gjysem shekulli diktature ne Tropoje.

   A e dini pse !? Nje djalosh 16 vjecar , Shkelqim Haklaj kishte thirrur kunder Sali Berishes ne mitingun e mbajtur ne Bajram Curri nga PD-ja per fushaten elektorale ne qershor te vitit 1997. Berisha ishte terbuar kunder nje femije!
   ” E dua gjalle ose vdeke ate djale ne Tirane” u hakerrye edhe ate dite ish- Presidenti shqiptar Berisha para mikrofonave. Eshte e incizuar dhe eshte transmetuar ne kronikat e “ Xhungles” se gazetarit me te mire hulumtues shqiptar te te gjitha kohrave Artan Hoxha.

   Zjarrvenes i Tropojes- Zjarrvenes i Shqiperise

   Zjarrvenesi i Shqiperise nuk mund te mos i vinte flaken edhe vendlindjes sone , Tropojes… As ato fantazma nuk do ti ndahen regjizorit edhe te kesaj tragjedie tropojane as pertej varrit derisa te zbulohet e verteta cullak ( lakuriq ) e derisa te jepet drejtesia nga shteti ligjor per kete tragjedi tropojane qe do te ishte pjese e tragjedise se madhe shqiptare me te njejtin regjizor, Sali Berishen!

   Zjarrvenesi i Tropojes nuk mund te mos i vinte zjarrin edhe Shqiperise. Zjarrvenesi i Shqiperise nuk mund te mos i vinte zjarrin edhe Tropojes!

   Si njera edhe tjetra jane duke paguar edhe sot haracin e asaj tragjedie, plaget e se ciles do te vazhdojne te kullojne gjak derisa te jete vene ne vend drejtesia nga shteti ligjor, para te ciles duhet te jene te barabarte si Presidenti edhe ai 16 vjecari krejt i pafajshem, si krye- ministri edhe secili prej te ekzekutuarve me urdherat e tij direkte me 21 janar 2011. ne Bulevardin “Deshmoret e Kombit”

   Keshillat qe rane ne veshin e shurdher i Berishes dhe Azem …. ari

   “Tri dite para se te vinte ne Tropoje u takova rastesisht me Berishen tek Pallati i Kultures ne Tirane”, tregon Agimi. “U pershendetem vellazerisht… Me thote se do te vinte ne Tropoje dhe me pyeti per ndonje sugjerim. I uroj paraprakisht mireseardhjen dhe i jap tre keshilla:

   E para, mos merr me vete Azem Hajdarin se tropojanet kane alergji per te.

   E dyta mos merr shume lidere te PD-se me vete se tropojnave u duket sikur po u ben karshillek.

   E treta , mos fol ashper kunder Enver Hoxhes tani per tani sepse akoma nuk eshte krijuar mjedisi per kete hap ne Tropoje…”

   Beri krejt te kunderten per secilen keshille. Cfare mbolli korri!!!

   Te nesermen duke shkuar ne Tirane per te raportuar per ngjarjen ishja ne nje traget me suiten e Berishes, perfshi Azem Hajdarin. Isha ulur prane nje plaku te mencur e shume hokatar nga Puka dhe po pinim kafe. Pak caste me vone afrohet Azem Hajdari dhe fillon te bertase e kercenoje pse gjoja i kishim organizuar antimitingun. Iu pergjigja me qetesi . Ai vazhdoi ne te tijen.

   Ne kete kohe plaku qe kishja prane e keshillon qe te qetesohet se ishim vellezer. Azemi terbohet edhe me keq dhe ofendon plakun quke e quajtur “matuf”.

   -A e di ti mor matuf se une jam Azem Hajdari, i hakerrehet Azemi duke uleritur.

   – Si e kishe emrin si e kishe!?, i thote plaku hokatar.

   – Azem Hajdari dora vete Azem Hajdari , i pergjigjet ai.

   – Manete i thote, ti emrin mund ta kesh Azem Hjadari… Po ti kake ( qenke ) Azem K….ri…, iu pergjigj me gjithe forcen e shpirtit plaku i mencur pukjan.

   Kujtese per cdo shqiptar !

   Malesia e Gjakoves, Tropoja, e dha mesazhin e vete demokratik per krejt Shqiperine. Fatkeqesisht ai mesazh nuk u degjua dhe aq me pak nmuk u kuptua ne kohe… Ndaj mos shani Tropojen. Tropoja nuk ka asnje faj. Tropoja e kishte kryer detyren e vet atdhetare e qytetare.

   Jo vetem ne ato fillime demokracie. Shume me heret. “ Ruaju pabesise se shkaut ( serbo- malazezit ) dhe sherrit te Berishes” e ka thene tash e mbi njeqint vjet.

   Jo vetem kete por edhe filozofine per berishsit. “ Berishsin edhe kur mbytet mos i kerko kufomen teposhte lumit. Kerkoje perpjete. Jo vetem per se gjalli por edhe per se vdekuri ata ecin mbrapsht,

   Nese kini dyshim shihni rrugen e politiken, shihni ecurine e Sali Berishes! Aty keni jo vetem deshmine e mencurise tropojane por edhe nje mesazh per te gjithe shqiptaret. E kur nuk te do katundi tend si mund te doje qyteti, rrethi , krahina, shteti, kombi tend!

   Katrahura 97, Otrantoja, Grushti klasik i shtetit 98, Gerdeci 2008, 21 janari 2011 jane deshmi mjaft tragjike per ti harruar. Kush harron eshte i denuar te perserit te njejten tragjedi.

   Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne… Po bien… bien…bien!

   SHENIM: NDAJ MOS E SHANI, MOS E NGATERRONI TROPOJEN ME ASNJE BASTARD TE SAJ….
   ASNJE TROPOJAN KUSHDO QOFTE AI NUK MUND TE FUSE NE THES KETE PERLE, ZANE MALESH E JATAK BURRERIE, TRIMERIE, BESE E MIKPRITJEJE LEGJENDARE…
   ZJARRVENESI I SHQIPERISE SALI BERISHA SE PARI IA VURI FLAKEN, MINAT, RRENIMIN VENDLINDJES SE VET, MALESISE SE GJAKOVES = TROPOJES…
   E GJETI PERLE, E GJETI QYTETIN E ALPEVE, BAJRAM CURRIN, E GJETI NE PUNE KAMIN E KROMIT…
   I LA TOKE TE DJEGUR, KANDAHAR, SKAM…!
   PER 16 VJET PRESIDENT,KRYEMINISTER SALI BERISHA NUK LA NJE KRUA ME EMRIN E TIJ NE VENDLINDJEN ….
   AS RRUGEN E VALBONES NUK E MBAROI … E PAGOI TRI HERE ME TAKSAT E SHQIPTAREVE “KRYEMINISTRI I RRUGEVE” QE ME SHUME SE ASNJE PUSHTUES E DESPOT,UA DHA RRUGET E BOTES, TROPOJANEVE E SHQIPTAREVE, POR KREU VETEM 6 PREJ 20 KILOMETRAVE TE SAJ…
   PARET E SAJ I VODHEN CIFLIGARET E TIJ NE KRYE TE TROPOJES , I KTHYEN NE VILA, HOTELE, ZAPTIME TOKASH ….NE PLACKITJE E KORRUPSION MASIV QE KANE TRIPOJEN E SHQIPERINE RRASE NE DIELL , SIC THEMI NE TROPOJANET!
   SA TE ZBATOHET VETINGU E REFORMA NE DREJTESI DO TI GEZOJNE NE QELITE E BURGJEVE E PRANGAVE…
   SARAJET E DUGAJAT NUK FUTEN NEPER XHEPA E AS NE BANKAT IN E OUTSHORE TE KUSARISE BERISHIANE !
   HAKA DO KTHEHET TEK I ZOTI, TEK POPULLI TROPOJAN E SHQIPTAR!
   ASNJE PARALAJMERIM I FUNDIT ALA KIM JONG UN E ZGJIDHJE PERFUNDIMTARE ALA ADOLF HITLER NUK DO TA SHPETOJE SALI BERISHEN DHE BANDEN E TIJ TE GANGSTEREVE FAMILJARE E POLITIKE NGA DREJTESIA DHE LIGJI !

   Reply to this comment
 17. daja September 14, 16:29

  Izet, i kam lexuar me kujdes deponimet e tua. Per mendimin tim, kthehu e mos ki frike. Saliu (perfshire Zenin e tij e me radhe) eshte vec nje kufome politike qe pret diten t’i bashkohet Mulosmanit, Nehat Kulles, Zan Caushit, Alfred Shkurit e te tjereve ne burg. Atje e trajtojne ata pastaj. Dhe deshmo te verteten duke kerkuar rihapje gjyqi. Duket je pa faj per kete rast.

  Reply to this comment
 18. Andi September 14, 16:44

  Bravo Izet qe po i ben sherbim te madh shqiptarve duke then keto te verteta. Ish dasht te kishe fol me kohe. Ndoshta se ke pas lehte. Sot po kuptojne edhe ata qe se kane njof tamam Sali Berishen se cfare mostre eshte. Kriminel qe ska kursy as bashkpuntoret me te afert. Te veproj sa me pare Prokurori Llalla!

  Reply to this comment
 19. Popull i mpir nga trut e kokes, September 14, 17:11

  Eeeehhhhkush e ka udhehequr kete vend per 24 vjet .eepopull o popull e sa do vuash me ketto ment qe ke.

  Reply to this comment
 20. Elton September 14, 17:24

  Me kete deshmi, Izet Haxhia konfirmon edhe njehere dy pika qe e ka akuzuar gjithmone prokuroria shqiptare dhe vete Berisha:

  1. Ka qene ne kontakt para vrasjes, gjate vrasjes dhe direkte pas vrasjes me grupin e zjarrit qe erdhi nga Tropoja per te ekzekutuar Azemin. Mes tyre ndodheshin dhe dy vellezerit e tij.

  2. Izeti ka komunikuar ne radio speciale (jo nga ato te policise) me grupin e Haklajve gjate asaj dite dhe me pare.

  Sidoqofte, kjo interviste besoj se do e ndihmoje qe te fitoje statusin e azilantit politik ne Turqi

  Reply to this comment
 21. ijs September 14, 18:08

  Ky popull majmun paguaj cmimin e dy gishtave se keshtu eshte bota kur hudh ne ere nje shtet dhe ate e zevendeson me xhungeln e dy gushtave perpjete! Keshtu merr race e pershtire mos u qani per maloket dhe mafian qe sot ju ka si therrime buke!

  Reply to this comment
 22. John September 14, 18:14

  Fatmir Haklaj ka qene ate dite ne Tirane, per te marre hakun e vllait dhe jo vetem por me nje vargan te madh me makina (kane ndenjur tek liqeni artificial). Afer Partise Demokratike ai priste ate qe ka urdheruar vrasjen e vllait (Azem Hajdari e ka sqaruar plakun e Haklajve se ai nuk ka pas lidhje me vrasjen e djalit te tij). Urdhrin e ka dhene Sali Berisha. Berisha e ka marre vesh se kush po priste poshte PD. Fatmir Haklaj priste Sali Berishen te dilte nga zyra. Berisha, si ujk i q..re qe eshte, ia ka ngritur lakun Azemit (jo se Azemi ka qene ndonje burre i mire). E kane fryre Azemin duke i thene se kane ardhur me makine te hedhin ne ere seline e PD (pse duhej shpikur kjo rrene e trashe). Azemi armatoset dhe shkon vete i trete per me pa. Fatmir Haklaj i aramatos deri ne dhembe i ka pas nervat tel nga pritja dhe nga tensioni per ta heq Sali Berishen. Kur Azemi vjen me revole ne dore, F.Haklaj ka pyet i cudit “po ky budalla pse po vjen”. Tensioni nervor ka qene i madh nga te dy palet, pasi Hajdari ka pas dijeni se Haklajt mund ta kishin ne liste (prandaj eshte taku me Muharremin, per me sqaru muhabetin). Me pas ka ndodhur ajo qe ka ndodhur, F. Haklaj ka qene i karikuar per me derdh gjak, faktet tregojne se ka vrare Azemin, qe ka qene me revole ne dore, ka vrare bodigardin tjeter Ceren, dhe ka mundur te qelloje edhe bodigardin tjeter, plus qe ka plagos edhe Naim Cangun, shokun e vet, dhe ka qene duke vrare pa dashje edhe Jahon. Nje gje eshte e sigurte, ti kishte dale Berisha, F.Haklaj do e kishte cuar tek te shumtet ate nate dhe Shqiperia do kishte shpetuar nga shume gjera. Po nuk qe e thene, Hajdari e hengri ne vend te tij dhe pastaj ndodhen ato qe ndodhen. F.Haklajn, A. Hajdarin dhe shume te tjere i kane instrumentalizuar gjithe kohen, dhe ata pa e ditur as vete kane vepruar per te permbush synimet e te tjereve. Gabimi i tyre si veriore tipike nga Tropoja eshte se kane pas koken e nxehte dhe ne keto raste trimeria nuk vlen, se te erren syte dhe nuk e sheh gropen qe po te hapet!!!

  Reply to this comment
 23. pashku September 14, 18:23

  Bageti e bujqesia qe i besojne akoma sali serbit,vetem nje gje duhet ta perpunojne ne trurin e tyre(ne rast se kane nje çike):ne 96-97 sali serbi ose dhenderi i serbise(i cili ne 1974 ka nenshkruar ne france per sherbimet serbe)nuk ka lene gje pa vjellur per azem hajdarin me dhe pa te drejte!!pasi u vra ne 98 na e ka bere “hero”kujt duhet besuar?sali serbit para apo pas vrasjes.Diçka tjeter qe dua te them:me ben pershtypje se disa komentues qe mbrojne sali udb-en perdorin q ne vend te ç per te treguar se jane nga trojet e Kosoves!!ma thote mendja qe jane thjeshte klyshet e sali serbit dhe udb-es qe duan te fusin perçarje mes shqiptareve!sali-gerdec,udb,peniciline,hajdut,agjent,perçares,incesist etj.mbiemra qe i meriton plotesisht po te ngushtohet laku!prit reformen ne padrejtesi qe shpejt do te behet dhe do marri emrin e vertete DREJTESI.

  Reply to this comment
 24. Rea September 14, 19:15

  Falenderojme gazeten per kete interviste por ne nje momente teper te pa favorshem per deri sa krimi me i fundit ai i bankes eshte akoma me i fresket.une si lexues i gazetes kisha disa pyetje per Izetin ose Lezetin.1 -perse kaq i vonuar .2-perse nuk shprehet i vellai ose babai i fatmir haklajve.3-ju keni qene i larguar diten e krimit nga sherbimi dhe keni qendruar ne linez dhe tek liqeni kushe kishte djeni per ty,4-kur jane takuar me ty ti thua se ishin te pergjumur sikur te kene fjetur jashte??(nuk kishin ndonje baze ku te strehoeshin).5-po bene rolin as mishe as peshk.6-a po mbane rezerva dhe perse??

  Reply to this comment
 25. Neri September 14, 19:16

  Kjo gazete e kjo interviste vetm ne sherbim te se vertetes nuk eshte. Qellime me te errta e te lidhura me ineresa te ngushta te caktuara jane ato qe kane nxitur kete inerviste te sforcuar nga nje gazetare e sforcuar.

  Reply to this comment
  • bubi September 14, 20:34

   O Neri ik futi nje tas me dhalle andej nga Shqupi

   Reply to this comment
   • A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)Madona prej Sauku September 14, 20:37

    Ne çdo vend demokratik te botes pas publikimit te fakteve te tilla do te kishim arrestim te Kryeministrit KRIMINEL Sali-Sude Berishes.
    Jan fakte TRONDITSE te ndigjosh si osht drejtu shteti nen udh-heqjen e Sal Gerdecit.
    Shqiptarija i dinte kto gjona por kur thuhen nga goja e shoqerusit te tij jan mese te verteta.
    Sal duhet KRIPOSUN i gjalle per gjith ato viktima qi i krijoj Shqipnis

    Reply to this comment
    • beni September 14, 20:38

     Keto na uzurpuan pushtetin pas diktatures komuniste…injorante e provinciale….kriminele e ordinere…o tempora o mores…FALEMNDERIT 1000000 HERE POPULLIT SHQIPTAR QE PAS NJE DURIMI KAQ TE GJATE I HODHI NE KOSH TE PLEHRAVE DHE KOHA E TYRE NUK FO KTHEHET KURRE ME. Merreshin me droge e kontrabande dhe vrisni njeri-tjetrin per arsye idiote. VELLEZER SHQIPTARE SA ME SHPEJT NGRIHUNI DHE USHTRONI PRESION TE REFORMOHET DTEJTESIA DHE YE DENOJE KRYEPLEHREN KRIMINELIN SALI BERISHA DHE TI SEKUESTROJE PASIRITE E VJEDHURA E TE NDERTOJE SHKOLLA E SPITALE ME PARATE E VJEDHURA NGA KY HORR VUCIDOLI. PRISNIN SHQIPTARET E MJERE TE BEHESHIN SI GJITHE EUROPA ME KETO DERRA..NE FAKT NA BENE DI GJITHE TROPOJA. VDEKJE BERISHES DHE DERRAVE TE TIJM

     Reply to this comment
  • Alban September 12, 23:37

   Replike me hicat dhe kerricat

   From: Alban Dega
   Date: August 30, 2018 at 6:41:42 AM EDT

   MEDIAT ME TE LEXUARA NE
   SHQIPERI !

   Nuk ka analize serioze ne Dita ku numri I komenteve te mos i kalojne tri shifrat !
   Ata thone nuk botohen komente!
   Ka komente qe i kalojne gjatesine e analizave apo artikujve te redaksise … !
   Ata shpifin ka censure tek Dita!
   Ka komente krejt jashte teme !
   Ata genjejne nuk lejohen mendime te Dita !
   Ka komente qe perseriten pike per pike 2-3 here tek i njejti shkrim!
   Ata qe i shkarrashkruajne kukasin se nuk e botohen komentet ….
   Kjo ndodhe edhe per aresye teknike, per cka moderatoret duhet te vene dore dhe ti qethin pa meshire duke lene variantin e fundit pasi e neveritin jo vetem lexuesin, por edhe autorin serioz cka ka ndodhur disa here edhe me komentet e mia qe per nje gabim drejtshkrimor gjate postimit qe prekte permbajtjen eshte postuar edhe 3 here dhe botuar tre here !
   Ata thone nuk gjejme hapesire tek Dita apo Tema !
   Ka komente ala Intelegomari, ala Markuku, ala Anticensure, ala Clausi, ala Infoanali-stiku, ala BLACK SWAM- Korbi i Zi i Vicidolit…
   Ata ia futin kot qe tu dali plot dhe akuzojne Diten a Temen se po i censurojne !
   Mesoni te lexoni para se te shkruani !
   Dita e botuesve Da bulla dhe Thanos, Tema e Mero Bazes nuk jane as RD- ja e Bledi Babales, as Panorama e Mafias se Pogradecit, as 55 e Fahri Derrit Mach te Berishes, hajnia te Gerdecit, bashke vrasesin te 21 janarit… as !
   Jane dy mediat me liberale, me te lexuara, me te komentuara, me tolerante, me te lira e me te pavarura ne te gjitha mediat shqiptare!
   Kane qendrimet e veta, por jane te hapura ndaj mendimit te lire dhe mendimeve ndryshe ..
   Kjo eshte aresyeja qe jane gazetat me te klikuara e me te komentuara, gazetat me te lexuara ne Shqiperi !
   Me shume lexohet e komentohet nje pordhe ne to se nje bombe tek te gjitha mediat e Kazanit te Vicidolit te marra se bashku !
   Kjo per merite jo vetem te botuesve e kryeredaktoreve te tyre, por edhe te pendave me te mprehta e mendjeve me te ndritura te publicistikes shqiptare si Viktor Malaj e Bedri Islami, Lorenc Vangjeli e Skender Minxhozi, Arben Duka e Moikom Zeqo… e temave te mprehta e mesazheve demokratike e liridashese, atdhetare, te se vertetes qe ato percjellin tek lexuesit !
   Jane dy sojsez shkarrashkruesish qe akuzojne Diten dhe Temen per censure: hicat dhe kerricat !

   Reply to this comment
 26. shpetimi September 14, 19:24

  po ky qe po tregon jo isha ketu e jo atje dhe po thote se di kete e ate ,ky ashte bash ai i pari qe duhet hetuar e gjykuar ,sepse po i vijka era hudher dhe po don me fajesu sb. por autori i pare ashte ky qe i ka vozite neper tirane dy dite e na thojka se nuk di gja qa u bo.

  Reply to this comment
 27. lali September 14, 19:25

  I lexoni se ç’fare emrash permenden? Ne dore te kujt njerezish dhe mentalitetesh ka qene Shqiperia! Dhe vazhdoni qe te adhuroni te tjeret ,qe thjesht kane nderruar emrat dhe dialektin!Ky vend nuk behet deri ne momentin, qe kjo klase politike te zhduket bashke me sejmenet e saj.Per kete duhen heronj,por nuk besoj se mund te dalin nga populli im legen!Te anija e Izetit duhet te hypim ne,por jo per tu mbytur,thjesht per te ikur.

  Reply to this comment
 28. nastradin September 14, 19:39

  Tani eshte shume vone .
  Populli dhe rinia besuan tek demokracia .
  Sistemi i enverit nuk kishte liri por kishte barazi.
  Sistemi i saliut nuk ka liri nuk ka as barazi.
  Populli qe i provoje te dy sistemet sot e di se cili stistem ishte me i mire.
  Kishte bukuri kur zgjoheshim ne mengjez duke ngrene mengjezet e duke vrapuar per ne pune.
  Sot cdo gje eshte nihiliste.
  Dhe pa vlera .
  Kjo shoqeri o komunitet ka humbur shpirtin.
  Nuk na plas shume se saliu e te gjithe politikanet kane vjedhur dhe kane bere leka. Ne populli u kemi dhjere ne pasurine tuaj.
  Por qe keta politikane i moren shpirtin dhe vlerat ketij populli duhet te pergjjigjen deri me nje..
  I vrane shpresen dhe te arthemen rinise qe nuk ka shprese per punesim. E droguar e shperfyturuar me propagante nihiliste.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi September 14, 21:23

   Dakord dhe me ju “nastradini” kaltérosh? Vazhdon me sukses “shpëlarja e trurit” me përralla nihilizmi e pseudodemokratike? Marrin pjesë zedhënësit e shtetit të cubave dhe të agjenturave antishqiptare!? Moj Shqipëri e mjera Shqipëri…!? Tung!

   Reply to this comment
 29. ARUSHA September 14, 19:47

  SA ME I SHUME I DEGJON KETA TROPOJANE

  AQ ME SHUME SDO ME I PA KUURRRRRRE NE TIRANE

  PRUNE LIGJIN E UKUT E TUC MAKUT

  E SHQIPERISE JA VUNE NE QAF LAKUN!

  Reply to this comment
 30. nastradin September 14, 19:57

  Enveri na beri ateist
  Kurse demkracia na mesoi se zot qenka leku.
  Lakuriq kemi lindur dhe lakuriq do te ikim nga kjo bote.
  Vetem fytyra dhe te qenurit njeri nuk shiten dhe blihen.

  Pavdeksia fitohet me ate qe beni ne jete.
  Lume ai qe le kujtime te mira
  Jeta eshte vetem nje kujtim
  Lume ai qe fal dashuri dhe jep e eshte i dobishem per te miren e popullit

  Reply to this comment
 31. Toni i Madh... September 14, 20:18

  SHumica e shqiptarve Politiken e kuptojnè me interes prandajè keta mostra punojnè akoma
  ne Parlamentin SHqiptare sikur nuk ka ndodhur asgjè,jemi Popull fshatare dhe injorant ku
  hiq njè 30% qe barazoher me njè KULTURE EUROPIANE ,pra jemi pakicè per te qenè njè
  Popull Simbol.M.gj.ate hijena Sali do n’deshkohet para Drejtesise SHqiptare por pasi te
  humbè Bashkine e Tiranes(vitin e ardhshem zgjedhjet)dhe me e rèdesishmja Presidenca(mbas
  2 vjetesh) ,tani per tani eshte i forte dhe rrethohet nga shumè dashamires per interes pasi
  drejton akoma Institucjonet siç e kujtova me lartè .
  SI do intervista mbetet njè meritè per G.Dita pasi kerkon te japè opinjonit publik te verteten
  e Historisè 23 vjeçare qe mostra Sali e ka shkruar me gjak te derdhur nga Jugu ne Veri,
  edhe njè herè KOPLIMENT Gazetares Mira K.

  Reply to this comment
 32. Lenci September 14, 21:09

  Ky paska qene me te gjithe qe atehere edhe me Haklajt edhe me Berishen edhe me Azemin.

  Reply to this comment
 33. Pëllumb zaimi September 14, 21:46

  Pashë dje dhe sot komente që e bënin Mira Kazhanin sigurimse??? O kuku bre,- sa pa kufi qënka marrëzia!? Mirën që unë e kam ndjekur vazhdimisht është thjesht një gazetare e talentuar dhe me një shpirt realist? Kam qeshur njëhere me lot kur në një intervistë me Mustafa Nanon mbyllja ishte me pasqyrimin e faturës së kafeve…të cilën e kishte paguar jo Muçi por… Mira??? Po gjatë kësaj interviste kush pagoi Mira , ju apo… Izeti ? Edhe ky fakt duhet sjellë për të parë çfarë mikpritjeje afrojnë tropojanët e penduar…? Ha ha ha, Mira…sigurimse? Marrëzia është shumë e madhe ndër ne? Madje më duket sikur na i ka ngjitur saliu në përmasa të pabesueshme!? Mos e besoni po deshët,duhet të jetë se s’bën ngjitëse? Kam parë një dygishtak që edhe në gjumë i mbante gishtat në formën saliste dygishtake!? Ky është fakt që ajo, d.m.th marrëzia është ngjitëse? Tung!

  Reply to this comment
  • Sigurimsi September 14, 22:11

   Mira Kazhanin e kam rekrutue në kundërzbulimin strategjik qysh kur ka qën n’maternitet? Ishte me t’dhana shum’ t’mira sidomos zëmrën e kishte shum t’fort dhe kjo asht’konfirmue nga mjeku kardiolog i asaj kohe profesor doktor agjenturor sali ram berishi? Pranajna mos i queni të pa mujtuna ato qi thon’ për kët Mirën? Pëshnetje!

   Reply to this comment
  • s.g. May 13, 23:03

   As barbarizmat që përdor gjuha shqipe nuk janë ma të mërzitshme se qoroditja e përshëndetjes tungjatjeta (e treta në Europë si ma e mira përshëndetje)nga rrugaqëria e Prishtinës pse e përdor kur nuk je nga Kos.Izet më dhimbesh por shpresa s’falet

   Reply to this comment
 34. orli September 14, 22:48

  saliu trashgoi nga ramizi seksionin e dizinformacionit prane kqppsh-is!keshtu kjo rrace spiunesh jane ne gjendje kur ju preken interesat edhe mushken ta bejne shtatzene!!!hapja e dosjeve…dosjet,dosjet vetem ato e pstrojne shqiperine nga haleja politike..;

  Reply to this comment
 35. artan September 14, 23:50

  I nterviste e nje krimineli idiot dhe nje sigurimse asgje me tjeter. Tani Miras i mbeti ta nxjere dhe Zanin hero, boll me me keto lodra te qelbura me keta kriminele

  Reply to this comment
 36. orienti September 15, 00:16

  -Biseda merr vlera,sepse behet mes njerezve reale ,te cilat i japin siguri kesaj historie..Zakonisht ne shqiperi ,historia eshte shkruar nga oborrtaret ,ose enderimtaret,prandaj dhe harroet kollaj.
  Me vjen mire per gazetaren,qe diti te veje ne shina nje problem qellimisht te ngaterruar,dhe te drejtoje mendesi ,qe s’kane evoluar

  Reply to this comment
 37. Rrufeja shqiptare September 15, 00:31

  Nga faktet qe i flet Izet haxhia ketu eshte krejt e qart si loti……ska kurfar dileme…..Fatmir Haklaj ka ardh per te gjurmuar vrasjen e shkelqim Haklajt….dhe gjate asaj periudhe sa ka qen aty ai ka ardh te te dhënat se porosities I vrasjes se shkelqim haklajt eshet Sali berishoviqi….dhe se fundi eshte parkuar para PD me nji vetur me traga vlore duke pritur rastin per ta vra -per ta cofë coftinen te quajtur Berishoviq……mirpo berisha dinak e dergon zagarin etij trashallekun dhe kopukun azem hajdari per ti qeru hesapet me njerzit qe prisnin per ta vrar……………dhe e qet per te vrar azemin…kurva plake Sali brerisha ..krejt e qart….

  Reply to this comment
 38. GJELA September 15, 05:05

  Eshte e vertete qe ne dy pjeset e para te intervistes se I.Haxhise ndjehet ndoshta nje pendim per jeten e tij rrugaçerore e te nje vrastari qe kerkon te refehet se perse ka mbritur deri ne ate pike!Ne pjesen e trete per mendimin Tim del ne pah qarte se I.Haxhia ka bere loje te dyfishte me Haklajt dhe me idhullin e tij kryekrimin shqipetar iniciatorin e ideatorin e te gjitha vrasjeve politike e perse jo edhe me gjere Sali Ram Berisha.Ne kete rfefim per here te pare shikojme nje person qe shpjegimet e Tij nuk i bene nga deshira per te treguar nje te vertete por i ndodhur ne siklet te madh flet si Sali Berisha ku vetem te verteten nuk e ka thene kurre.Haklajt nga sa del ne kete bisede te coptuar te tij del se ne Tirane kane ardhur per te vrare njeriun me antiplumb ne trup Sali Berishen i cili si kryekrimineli i ketij vendi ka qene ne dijeni per kete prite nga po vete I.Haxhia(mendoj une).Duke patur rastin me ideal per te vene perballe zjarrit kundershtarin e tij te bezdisur e njekohesisht te çakardisur A.Hajdari ,ndoshta me mendjen e nje profesionisti Ai ka menduar te shfrytezoje trapllikun e A.Hajdarit ku ishte i sigurte qe ky do te eleminohej pasi pala tjeter ishte e shumte ne numer.Ne refimet e para Ai ndoshta me sinqeritet thote qe Tropojnet jane te shquem per te improvizu sherre me njeri tjetrin e jam i sigurte qe kete e ka shfrytezuar edhe
  vete Izeti duke na lene te nenkuptuar se edhe ai si Saliu nuk e ka dashtun A.Hajdarin duke qene pika e takimit te tyre ne kete ngjarrje qe perfundoi me vrasjen e nje vrastari qe qene te veshur me mantelin e PD.Kjo bande nuk kishte si te vepronte ndryshe kur edhe baza e tyre ishte e formuar nga kriminele ,rrugeçer e njerez me vese siç edhe e pohon vete Izeti.Nje element tjeter i rendesishem ne tregimin e tij rapadapa eshte shoqerimi qe i bene bisedes me duar ,çka tregon tek ky refyes se ai ka dashur te kontrolloje vehten se mos gabon .Asnje fjale e deponimit te tij nuk ka lidhje me fjalen pasardhese te tij.E vetmja fjali qe ai ndoshta ç’lirohet nga kjo deklarate eshte ajo e fundit kur akuzon Sali Berishen siç edhe ky i dyti akuzon I.Haxhine se e ka nxjerre ne prite gjahun e radhes ku kete here te dy nuk kane gabuar duke futur ne loje nje “bishe si Hajdari” me pistolete me silenciator ne dore.

  Reply to this comment
 39. kange Izet Haxhise September 15, 07:51

  Qyfteli ta shterngoj telin
  Me i preke perdet per Izetin
  Dy tri fjale Izet Haxhise
  Kesai krijese te poshtersise
  Kriminelave te shqiperise
  Qe i bane hyzmet tradhtise
  Si shtaze gjunglash ntoke tarberise
  Per te marre me zor pushtetin
  Than me plum me e tute miletin
  Tuj nxane prita e vra mas shpine
  Si qen tqartun mas sterrvine
  Me i kallxue Izet Hajvanit
  Cilen tmire i dhe vatanit
  Cka ki ba ti per shqiperi
  A po mburresh me tradhti
  Spaske lane ven hunet pa i shti
  Salih Shqipetarin smujte me e gri
  Sun e vrate Salih Shqipetari
  Por ia vrate Azem Hajdarin
  Me e dobesue me ja thye krahin
  Ne qete tbanditave u ngujove
  Shoket tu vrane po ti vet pshtove
  Paske shkue ne anadoll
  Me e kalue jeten me zor
  Ndere txhamise ka hi shejtani
  Me rrejte zotin stnihmon kurani
  Denue tka poplli e vatani
  Kriminel Izet Haxhija
  Nuk te do grueja as nuk tdon thmija
  Jasht shqiprise tka trete perenija
  Me rrene tue e fjale me bishta
  Nuk njolloset salih berisha
  E ka fale zoti qilibar
  Burre me nere e atdhetar
  Ja epe doren bota mare
  veq anmiqet qe sjan shqipetar
  Noj klysh qeni e noj magar
  qe e kan ba veten prralle

  Reply to this comment
  • tropojani September 15, 21:16

   Te lumt goja per kengen e bukur qe ja paske vu keti tradhtari….Me siguri e meriton te behet hit dhe te kendohet neper oda bujare dhe trimash….

   Reply to this comment
  • ALBAN DEGA September 12, 23:40

   KUSH EDHTE TRADHETARI !?

   AS CHINCHIZKHANI AS SLLOBODAN MILLISHEVICI ….

   DORE E ZEZE E MILLOSHEVICIT NE SHQIPERI !

   Qysh kur Sali Berisha erdhi ne krye te PD me voten “demokratike” te revoles se Azem Hajdarit mbi tavoline, me perkrahjen e William McCart Rajersonit dhe intrigat e doren e zeze te Sllobodan Milloshevicit, Stanishicit dhe UDB-se gjakatare serbe, PDSH u kthye ne doren e zeze e Milloshevicit ne Shqiperi.
   Partia Demokratike nuk e futi Shqiperine ne shinat e Partise – Shtet !
   E futi Shqiperine ne rrugen e Nje Njeri Shtet, ku Sali Berisha urdheronte, sundonte dhe te tjeret vetem aprovonin ose poshteroheshin, demaskoheshin, flakeshin nga radhet e saj e bile edhe vriteshin.
   Nga Partia Shtet e partise se pare te Berishes u kalua ne sistemin e Njeriut- Shtet te Sales, ne sundimin absolut te tij ala Luigji i 14-te, “ Ligji Jam Une” ose sundimi i Sales , shkurt Salikraci !
   Vriteshin jo vetem me plumba si Arben Broci e Azem Hajdari, por edhe me pilula helmesh plutoni ose eutonasie hollandeze si Bashkim Gazidede, Safet Zhulali, Ali Spahia… qe dinin aq shume zezona e urdhera genocidale te Sali Berishes sa u duhej mbyllur goja pergjithmone me qetesi e dashuri qe Shtrigu i Vicidolit te mos perfundonte para Gjykates Nderkombetare te Drejtesise per Krime kunder Njerezimit ne Hage njesoj si padronet e tij te Beogradit Sllobodan Milloshevic, Sanisha Stanishic e co !
   Harronte marrani se cdo krim len mbrapa gjurme !
   AS SLLOBODAN MILLOSHEVICI AS CHINCHIZKHANI … as 700 dreqerit e mallkuar nuk do ja kishin bere Shqiperise si shtet dhe shqiptareve si komb zezonat qe ua ka bere Sali Berisha dhe“ Banda e Gangstereve” politike, biologjike, oligarkike dhe mediatike te tij !
   Heret apo vone ato do ti hane koken cdo krimineli!
   Askush nuk eshte mbi ligjin !

   Reply to this comment
 40. adriatik xhafa September 15, 08:29

  po tani do meremi me historin dhe krimet qe jane kryer cfar doni me shume jane te qarta dhe edi rama ka qeverine ne dore dhe duhet te veproj faleminderit per inisiativen zonjes gazetare booll me intervista por duhet te mbrohet izeti sepse ben pjesen mete madhe te historise se pd dhe ato qe thote qeveria jone duhet tivere kokes mende se nji dite do te dalin te gjitha mereni ne shqiperi dhe te dali perballe shtetit shqiptar dhe ti tregoje vendin te gjitheve qe rine aty dhe edi rama duhet ti pergjigjet cdo fakti ai po do rezohet vet ku igjen keta njerez prandaj ai te ekstradohet dhe te japi prekurorise te gjitha detajet esistemit te qeverisjes pd ps . bool se populli shqiptar ka ngelur ne duart eketyre plerave

  Reply to this comment
 41. Davidi September 15, 09:19

  Foli e foli Izeti dhe ne fund nxorri emrin e nje te vdekuri.

  Reply to this comment
 42. Besi September 15, 15:35

  Më në fund, pas kësaj interviste, shqiptarët kanë përpara syve portretin vërtetë nudo të një politikani, atë të Salih Ramë Berishës. Ju lumtë znj. Kazhani!

  Reply to this comment
 43. elidon haxhia September 15, 19:07

  tan ata si e shajn izet haxhiajn jan mother fucker si mshefen mac facebookve e i thon dy fjal tan tutsa tan bitcha

  Reply to this comment
 44. Tropoja September 16, 00:25

  Izet fatmir metà kishte filluar pune ne tropoj , ti thua di shkonte me vllain te fillonte pun. Ti nuk tregon qe vellai jot ismeti erdhi me ta nga tropoja. Qellimi te takonte ty sepse ata Binin ne sy po te takoheshin me ty. Pse iket te kodrat e liqenit sepse aty ti ju dhe planin. Pse u denuat 3 vellezer kot fare dhe jo denime po ka 25 vjet. Ti i percolle ata dhe shkuat ke nehati dhe prap nuk dije gje. Ok kur e more vesh ti ishe shiqeruesi berishes pse u fshehe brenda e nuk ike tek ps . Pse ismeti u strehua ke ca tropojan. Ky ishte plani jot qe gjoja ne skemi lidhje , dhe ti nuk e le ismetin te shkoj me ta. Ti ktu je treguar i pabese, dhe meqe i ke hy rruges te drejt e din cka asht me pre ne bes njeri, e shef shpesh

  Reply to this comment
  • Tropoja September 16, 00:30

   Ne enderr azemin e koleget tu qe i tradhtove, vrasja e azemit ka qen e studiuar deri ne d’età je nga ana jote por ste doli ashtu. Te perdoren se kishe frik dhe nga nje djal i beses perfundove tradhtar. Ne malsoret e kem pas nje adet kur ja ham bugne dikuj se flliqim mbrapa. Mir qe fole per salen po per lirien e per djal te tij turp per ty. Sa lek je paguar per kete intervist. Je i vetedijshem qe jan fjalet tua spo ka manipulim, turp turp turp.

   Reply to this comment
   • Pallavra May 13, 16:27

    Kjo eshte e verteta miku im. Azemi levizte me makine te blinduar dhe nuk ishte e lehte te vritej. E provuan ne tropoje. Izetin e perdoren si karrem i cili e mori ne tel azemin. Me kaq mbyllet Kjo histori

    Reply to this comment
 45. Shqiptari September 20, 20:54

  Nje gje duket se Izeti e thote te vertete aty kuume negativ thote se konfliktet i ka nxitur Fatos Klosi, nje njeri shume negativ.

  Turp per ju tropojane nese keni vrare njeri tjetrin ne baze te genjeshtrave dhe manipulimeve dhe nuk keni zhdukur burimin e ketyre thashethemeve

  Reply to this comment
 46. Gentjan September 23, 15:47

  Qe gjerat te shkojne aty ku duhet duhet te merret ne interviste edhe truproja tjeter i Azemit qe u plagos ate nate Zenel Nezaj i cili ndodhet ne Belgjike.

  Duhet edhe ai te thoje te verteten e tij se si ndodhi vrasja edhe kush qelloi.

  Reply to this comment
 47. kasem gahinji May 13, 15:49

  per vrasesit eshte e qarte,izeti konfirmon gjithecka.por ka nje pike te erret:-roja personale e saliut dy dite rrjesht qendron larg saliut.pse?e kerkuan apo e derguan si specialist intrigash?braktisi detyren dy dite rrjesht.?pse?cila ishte detyra e tij per te cilen pagyhej?izeti thote:-vrasja e azemit ishte e rastesishme..po pse duhet te dilte azemi,pak xhandare kish ne seline e pd dhe duhet te dilte ai?si figure ai ishte i parafundit.te shpjegoje,ose e nxorren qellimisht”se ti i rregullon keto pune”,ose rastesisht”ti roja te porta,dil e shiko nje here ceshte ajo makine.dyshohet per makine autobombe dhe nxjerrin azemin?pra ne thelb nuk eshte e rastesishme,por izeti perpiqet te mbuloje dicka.mos do te lehtesoje saliun?te shohim,sepse kjo interviste ka kohe qe eshte bere.replikat,mesazhet qe ka marre mund ta kene detyruar te reflektoje drejt zbulimit te se vertetes.sidoqofte,dorzimi dhe kerkesa per ekstradim,bere me vullnetin e tij,eshte akt burreror.pse nuk e ben saliu?pse me vullnetin e tij nuk dorehiqet nga mandati,per tu perballur nga pozita te barabarta?frika e saliut tregon shume per pergjegjesin e tij.por fakt eshte qemotivi i vrasjes se azem hajdarit nuk del.

  Reply to this comment
 48. minushe May 14, 11:29

  gjithe historia me misteret e saj… qe ndoshta do zbardhet nje dite….por cfare beri Azemi qe pas vrasjes ….u shpall hero I demokracise.. Te nderuar lexues, sa me lart, a ka lidhje kjo histori me mbrojtjen e demokracise shqiptare ????????

  Reply to this comment
 49. kasem gahinji May 15, 11:33

  nga tipa si geringu shqiptar,qe eshte implikuar ne shume trafiqe e kondrabande,deri te lidhje me sherbime sekrete, nuk mund te priste asgje demokracia.nje pyetje gjithsesi e kam per izetin:-si truproje me saliun ke filluar para apo pas1 janarit 1991?nese di gje kush e fshehu saliun dhe azemin ne janar 1991 ne periferi te romes,kush pagoi qerane e viles?

  Reply to this comment
 50. ALBAN DEGA May 16, 04:14

  From: [email protected]
  Date: February 21, 2011 at 9:22:53 AM EST

  MESAZHI I PADEGJUAR I TROPOJES DHE TRAGJEDIA SHQIPTARE

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Kam nje kerkese vellazerore per te gjithe lexuesit e komentuesit e cilesdo gazete e medias shqiptare. Mos e ngaterroni Malesine e Gjakoves, Tropojen me Sali Berishen me asnjerin prej ne tropojaneve. ” Nuk ka pyll pa derra” thote sovrani.
  Ia mori fytyren Malesise se Gjakoves. I shami shan, thone bashkevendasit e tij . E ai vazhdon adetin e te shamit.

  Sa trim eshte Sali Berisha!? Kembet e lehta faqja e bardhe !

  Per me teper ishin populli i Malesise se Gjakoves, bijt e bijat e Tropojes , te paret ne Shqiperi qe organizuan spontanisht protesten e pare mbarepopullore, protesten spontane, protesten uragan kunder Sali Berishes, Azem Hajdarit, Arben Imamit e co. me 9 janar 1991.
  Aty shihet qarte si drita e Diellit edhe trimeria e Sali Berishes dhe kacakeve te tij …
  Si Sali Berisha, edhe Azem Hajdari, edhe Arben Imami… edhe krejt ceta e kacakeve te tij u bene ere para urganait popullor tropojan
  “Heronjt e demokracise” u bene ere perballe sovranit! Ata lane mbrapa vetem hijen e pardesyve te bardha, dhe kembet e shpejta te lepurit te bardhe! Kembet e lehta faqja e bardhe!
  Kjo eshte trimeria e vertete e Sali Berishes! Trimeria e lepuri!

  Me syrin e se vertetes plot 20 vjet mbrapa

  “Kurre ne jeten time nuk kam pare nje uragan te tille popullor… U ndez qyteti i Bajram Currit nga zjarrmia e shpirtit demokratik dhe sic e tregoi koha edhe te parandjenjes se sovranit se cka do te vinte” me thoshte njezet vjet mbrapa vellai im Agim Dega , i cili ne ate kohe udhehiqte opoziten ne Tropoje.
  ” As qe behej fjale per ndonje organizim ose qofte edhe nje gisht e aq me pak dore te fshehte tonen si opozite ne ate proteste”, sic na akuzoi PD-ja ne ate kohe… “Kurre nuk do t’ia arrinim ta organizonim nje uragan te tille te papare ndonjehere ne historine e Tropojes…

  Nese nuk e besoni shikoni filmimet e cunguara te asaj ngjarjeje… Pyeteni edhe korrspondentin e RTSH-se Ilir Bucpapaj e mijera tropojane deshmitare te gjalle te asaj ngjarjeje, qe ka qene te pranishem e ka filmuar apo kane perjetuar ngjarjen.

  Terbimi i Berishes nuk fal as femijet!

  E ate dite nuk u thye asnje xham. Nuk u shkel asnje fije bari. Nuk u rrah as nuk u lendua asnje milingone….”
  E parandjenja e popullit u vertetua…. Asnje rreth si Tropoja nuk e ka paguar aq shtrenjte harxhin e politikes qe do te zbatonte biri i tyre, Sali Berisha. Mbi 165 tropojane, mbi 90 per qind te moshes nen 45 vjec, u vrane ne vitet 1997- 2000 per shkak te kesaj politike, per nje fjale te nje 16 vjecari ndaj Berishes ne qershor 97 . Pra dyfish me shume se sa ishin pushkatuar per gati gjysem shekulli diktature ne Tropoje.

  A e dini pse !? Nje djalosh 16 vjecar , Shkelqim Haklaj kishte thirrur kunder Sali Berishes ne mitingun e mbajtur ne Bajram Curri nga PD-ja per fushaten elektorale ne qershor te vitit 1997. Berisha ishte terbuar kunder nje femije!
  ” E dua gjalle ose vdeke ate djale ne Tirane” u hakerrye edhe ate dite ish- Presidenti shqiptar Berisha para mikrofonave. Eshte e incizuar dhe eshte transmetuar ne kronikat e “ Xhungles” se gazetarit me te mire hulumtues shqiptar te te gjitha kohrave Artan Hoxha.

  Zjarrvenes i Tropojes- Zjarrvenes i Shqiperise

  Zjarrvenesi i Shqiperise nuk mund te mos i vinte flaken edhe vendlindjes sone , Tropojes… As ato fantazma nuk do ti ndahen regjizorit edhe te kesaj tragjedie tropojane as pertej varrit derisa te zbulohet e verteta cullak ( lakuriq ) e derisa te jepet drejtesia nga shteti ligjor per kete tragjedi tropojane qe do te ishte pjese e tragjedise se madhe shqiptare me te njejtin regjizor, Sali Berishen!

  Zjarrvenesi i Tropojes nuk mund te mos i vinte zjarrin edhe Shqiperise. Zjarrvenesi i Shqiperise nuk mund te mos i vinte zjarrin edhe Tropojes!

  Si njera edhe tjetra jane duke paguar edhe sot haracin e asaj tragjedie, plaget e se ciles do te vazhdojne te kullojne gjak derisa te jete vene ne vend drejtesia nga shteti ligjor, para te ciles duhet te jene te barabarte si Presidenti edhe ai 16 vjecari krejt i pafajshem, si krye- ministri edhe secili prej te ekzekutuarve me urdherat e tij direkte me 21 janar 2011. ne Bulevardin “Deshmoret e Kombit”

  Keshillat qe rane ne veshin e shurdher i Berishes dhe Azem …. ari

  “Tri dite para se te vinte ne Tropoje u takova rastesisht me Berishen tek Pallati i Kultures ne Tirane”, tregon Agimi. “U pershendetem vellazerisht… Me thote se do te vinte ne Tropoje dhe me pyeti per ndonje sugjerim. I uroj paraprakisht mireseardhjen dhe i jap tre keshilla:

  E para, mos merr me vete Azem Hajdarin se tropojanet kane alergji per te.

  E dyta mos merr shume lidere te PD-se me vete se tropojnave u duket sikur po u ben karshillek.

  E treta , mos fol ashper kunder Enver Hoxhes tani per tani sepse akoma nuk eshte krijuar mjedisi per kete hap ne Tropoje…”

  Beri krejt te kunderten per secilen keshille. Cfare mbolli korri!!!

  Te nesermen duke shkuar ne Tirane per te raportuar per ngjarjen ishja ne nje traget me suiten e Berishes, perfshi Azem Hajdarin. Isha ulur prane nje plaku te mencur e shume hokatar nga Puka dhe po pinim kafe. Pak caste me vone afrohet Azem Hajdari dhe fillon te bertase e kercenoje pse gjoja i kishim organizuar antimitingun. Iu pergjigja me qetesi . Ai vazhdoi ne te tijen.

  Ne kete kohe plaku qe kishja prane e keshillon qe te qetesohet se ishim vellezer. Azemi terbohet edhe me keq dhe ofendon plakun quke e quajtur “matuf”.

  -A e di ti mor matuf se une jam Azem Hajdari, i hakerrehet Azemi duke uleritur.

  – Si e kishe emrin si e kishe!?, i thote plaku hokatar.

  – Azem Hajdari dora vete Azem Hajdari , i pergjigjet ai.

  – Manete i thote, ti emrin mund ta kesh Azem Hjadari… Po ti kake ( qenke ) Azem K….ri…, iu pergjigj me gjithe forcen e shpirtit plaku i mencur pukjan.

  Kujtese per cdo shqiptar !

  Malesia e Gjakoves, Tropoja, e dha mesazhin e vete demokratik per krejt Shqiperine. Fatkeqesisht ai mesazh nuk u degjua dhe aq me pak nmuk u kuptua ne kohe… Ndaj mos shani Tropojen. Tropoja nuk ka asnje faj. Tropoja e kishte kryer detyren e vet atdhetare e qytetare.

  Jo vetem ne ato fillime demokracie. Shume me heret. “ Ruaju pabesise se shkaut ( serbo- malazezit ) dhe sherrit te Berishes” e ka thene tash e mbi njeqint vjet.

  Jo vetem kete por edhe filozofine per berishsit. “ Berishsin edhe kur mbytet mos i kerko kufomen teposhte lumit. Kerkoje perpjete. Jo vetem per se gjalli por edhe per se vdekuri ata ecin mbrapsht,

  Nese kini dyshim shihni rrugen e politiken, shihni ecurine e Sali Berishes! Aty keni jo vetem deshmine e mencurise tropojane por edhe nje mesazh per te gjithe shqiptaret. E kur nuk te do katundi tend si mund te doje qyteti, rrethi , krahina, shteti, kombi tend!

  Katrahura 97, Otrantoja, Grushti klasik i shtetit 98, Gerdeci 2008, 21 janari 2011 jane deshmi mjaft tragjike per ti harruar. Kush harron eshte i denuar te perserit te njejten tragjedi.

  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne… Po bien… bien…bien!

  SHENIM: NDAJ MOS E SHANI, MOS E NGATERRONI TROPOJEN ME ASNJE BASTARD TE SAJ….
  ASNJE TROPOJAN KUSHDO QOFTE AI NUK MUND TE FUSE NE THES KETE PERLE, ZANE MALESH E JATAK BURRERIE, TRIMERIE, BESE E MIKPRITJEJE LEGJENDARE…
  ZJARRVENESI I SHQIPERISE SALI BERISHA SE PARI IA VURI FLAKEN, MINAT, RRENIMIN VENDLINDJES SE VET, MALESISE SE GJAKOVES = TROPOJES…
  E GJETI PERLE, E GJETI QYTETIN E ALPEVE, BAJRAM CURRIN, E GJETI NE PUNE KAMIN E KROMIT…
  I LA TOKE TE DJEGUR, KANDAHAR, SKAM…!
  PER 16 VJET PRESIDENT,KRYEMINISTER SALI BERISHA NUK LA NJE KRUA ME EMRIN E TIJ NE VENDLINDJEN ….
  AS RRUGEN E VALBONES NUK E MBAROI … E PAGOI TRI HERE ME TAKSAT E SHQIPTAREVE “KRYEMINISTRI I RRUGEVE” QE ME SHUME SE ASNJE PUSHTUES E DESPOT,UA DHA RRUGET E BOTES, TROPOJANEVE E SHQIPTAREVE, POR KREU VETEM 6 PREJ 20 KILOMETRAVE TE SAJ…
  PARET E SAJ I VODHEN CIFLIGARET E TIJ NE KRYE TE TROPOJES , I KTHYEN NE VILA, HOTELE, ZAPTIME TOKASH ….NE PLACKITJE E KORRUPSION MASIV QE KANE TRIPOJEN E SHQIPERINE RRASE NE DIELL , SIC THEMI NE TROPOJANET!
  SA TE ZBATOHET VETINGU E REFORMA NE DREJTESI DO TI GEZOJNE NE QELITE E BURGJEVE E PRANGAVE…
  SARAJET E DUGAJAT NUK FUTEN NEPER XHEPA E AS NE BANKAT IN E OUTSHORE TE KUSARISE BERISHIANE !
  HAKA DO KTHEHET TEK I ZOTI, TEK POPULLI TROPOJAN E SHQIPTAR!
  ASNJE PARALAJMERIM I FUNDIT ALA KIM JONG UN E ZGJIDHJE PERFUNDIMTARE ALA ADOLF HITLER NUK DO TA SHPETOJE SALI BERISHEN DHE BANDEN E TIJ TE GANGSTEREVE FAMILJARE E POLITIKE NGA DREJTESIA DHE LIGJI !

  Reply to this comment
 51. ALBAN DEGA May 16, 04:18

  Sent: Thursday, September 12, 2013 1:39 PM
  Subject: AZEM TI JE GJALLE …. !

  AZEM TI JE GJALLE …. !!!!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sali Berisha botoi sot ne Facebook nje elegji fantastike kushtuar heroit te demokracise Azem Hajdari!
  Azem ti je gjalle ,e shte titulli i saj .
  Azem ti je gjalle !
  Por une te desha te vdekur.
  Te desha te vdekur sepse vdekja me shume se jeta jote me sherbente mua!
  Vdekja jote do te ishte ringjallja ime
  Arkivoli jot do behej topuzi per te shqyer dyert e Kryeministrise, Kuvendit, RTSH-se … shtetit !
  Varrimi jot do te behej grusht shteti im ne bashkepunim me Milloshin!
  Me nje gure vrisnim dy zogj:
  1- Nje thike mbas shpine Kosoves dhe luftes clirimtare te UCK-se
  2-Nje shpate magjike per te rimarre pushtetin e sundimin une !
  Azem ti je gjalle per se vdekuri!
  Une jam i vdekur per se gjalli!
  Pa pushtet, pa karrike, pa sundim te pakufizuar… pa pushtet dhe pa impunitet jeta ime eshte me e rende se vdekja jote!
  Azem ti je gjalle … i gjalle per se vdekuri !
  Une nuk te vrava… as te perdora as te shperdora sa ma dashti suma! Kurren e kurres…
  Une nuk kam gisht ne pushket qe te vrane…
  Une vetem te nxorra ne prite! Vetem te nxorra ne prite per te te dhene pavdekesine ty heroit te demokracise! Ty liderit te dhjetorit! Ty….
  Azem ti je e do te jesh gjalle per se vdekuri!
  Te nxorra ne prite vetem e vetem qe te shpallja deshmor!
  A nuk veprova keshtu edhe me Arben Brocin e tre heronjt e 2 prillit!
  E shiko Azem cfare bej une per heronjt e demokracise!
  Cdo sakrifice e bej une… I nxjerr ne prite heronjt per ti shpallur deshmore!
  A e kishe menduar ndonjehere Azemi im i gjalle se do te preheshe me te tera nderet ne Varrezat e Kombit !
  Cfare nuk bej une per demokracine… Edhe vete demokracine, bile edhe Shqiperine vete e bera deshmore te karrikes sime … Jo nje por tri here me radhe !
  Azem ti je gjalle… Per heronjt e demokracise une bej cdo sakrifice!
  I pari ne sakrifica e i fundit ne pretendime! Eshte tipari numer nje i antikomunistit. E ka thene vete ai i madhi, me i madhi antikomunist i Shqiperise Enver Hoxha vete.
  Azem ti je gjalle per se vdekuri!
  Une jam i vdekur per se gjalli… E cfare kuptimi ka ymri im pa karriken qe mia shkurtoi kembet ky demosi i mallkuar me 23 qershor!
  Azem ti je gjalle per se vdekuri …
  Une jam i vdekur per se gjalli qysh ate dite te mallkuar 23 qershori…. Oi…Oi….Oiiiii !

  POST SCRIPTUM: Nje mesazh edhe per te bijen e Azemit qe po orvaten ta keqperdorin njesoj si te jatin…. Edhe djalli shfaqet me fytyre njeriu, thote filozofia 5000 vjecare kineze.

  Reply to this comment
 52. BARJAM.C August 25, 03:40

  IZET HAXHIA ke perkrahjen e shqiptareve te ndershem. Gjithmone thuaj te verteten. Pershendetje.

  Reply to this comment
 53. Mark U.K September 12, 15:29

  Dy burra te njohur nxuerr Tropoja e te dy u vran nga vete tropojanet.Bajram Currin e Azem Hajdarin.

  Reply to this comment
  • Aliu nga Selenic September 30, 01:02

   Bajram Curri lindi ne lufte dhe vdic ne lufte.Azem Hajdari lindi me drite elektrike dhe vdic si cub qe kushne din se sa shirtra ka marre..Vrasjet e tije jen mjafte te renda.
   Pore ato vrasje qe ka ber Azem Hajdari i ka ber me porosi te Saliut qe ky me ne funde e fundosi edhe kete.!

   Reply to this comment
 54. Alban September 12, 23:57

  Sent: 9/8/2013 1:59:32 A.M. Eastern Daylight Time

  NJE KUJTESE MAKABER E SALI BERISHES PER SHTETIN LIGJOR

  – Nga Alban Dega. Nju Jork

  Pa perseritur faktet e deshmite e gjalla te Mero Bazes per shperdorimin dhe poshterimin per se gjalli te Azem Hajdarit nga Sali Berisha, te cilin e perdori dhe shperdori si nje topuz per te hapur dyert e majave te pushtetit ne Shqiperi, do te permendja vetem nje fakt.
  Si asnje politikan tjeter shqiptar krye- mashtruesi Sali Berisha ka perdorur disa here e vend e pa vend demagogjine e tij per gjoja respektin dhe zbatimin e Kodit te Vdekjes.
  Si asnje politikan jo vetem shqiptar Sali Berisha ka shkelur e dhunuar me barbarisht se kushdo tjeter kodin e jetes dhe kodin e vdekjes!
  Nuk ka shembull me te paster e deshmi me te fuqishme se shperdorimi e poshterimi qe ai dhe falangat e tij te murrme i bene kufomes se Azem Hajdarit…
  As hordhite bizantine, as jeniceret turq, as barbaret serbo- greke, as nazifashistet, as komunistet nuk vepruan sic veproi Sali Berisha me arkivolin e Azem Hajdarit per te shkallmuar me te dyert e Keshillit te Ministrave, te qeverise se zgjedhur ne menyre demokratike te Fatos Nanos me 14 shtator 1998!
  Te njejten gje po ben edhe tani… Ai po perdor arkivolin dhe kufomen e tij per ti shpallur lufte qeverise se re demokratike vetem dy- tri dite pas betimit te saj dhe fillimit nga detyra!
  Perndryshe Sali Berisha ti pergjigjet pyetjes se Mero Bazes pse u kujtua pikerisht tani mbas tete vjetesh, pse e la pikerisht per tani kete veprim te mbrapsht te tij!?
  Nje kujtese makaber e nje kryeministri makaber qe e shperdoroi per se gjalli e po e stershperdoron per te dyten here kodin e vdekjes se Azem Hjadarit, qe e nxorri ne prite qellimisht per ti lare duart me te si Pilati!
  Nje kujtese makaber e nje kryeministri makaber si Sali Berisha qe me kete akt i kujton shtetit ligjor se ai kurre nuk dha llogari as ndeshkua per grushtin e mirefillte, klasik dhe tipik per Kaudiljot e Amerikes Latine te 14 shtatorit 1998 kur me urdherin e tij dhe me porosi, kerkese te UDB-es serbe dhe Milloshevicit u zaptuan selite e qeverise dhe Kuvendit, Radiotelevizioni, u shkermoq shteti!
  Permbysja me dhune e nje qeverie te zgjedhur ne rruge demokratike eshte veprimtari tipike subversive dhe terroriste qe nuk ka afat kohor per gjykimin dhe ndeshkimin e autoreve dhe regjizoreve te saj si Sali Berisha.
  Krimineli gjithnje kthehet ne vendin e krimit, eshte nje shprehje filozofike universale. Ashtu po vepron edhe Sali Berisha per te dyten here me kufomen dhe arkivolin e Azem Hajdarit!
  E shperdoroi per se gjalli po e rishperdoron edhe per se vdekuri!
  Nje kujtese e mirefillte per shtetin ligjor! Drejtesia vonon por nuk harron! Pa shkuar ne vend ajo as eshtrat e Arben Brocit dhe viktimave te 2 prillit, as eshtrat e Azemit e kater heronjve te 21 janarit 2011 dhe as Shqiperia nuk do te gjejne qetesi nga prishesi dhe dhunuesi me eger ne historine e saj !

  Reply to this comment
 55. ALBAN DEGA September 13, 00:04

  From: Alban Dega
  Date: September 12, 2017 at 5:20:46 PM EDT

  Fakte e mendime :

  MALESIA E GJAKOVES- PERLE E NATYRES DHE MENDJES

  – Tropoja qendron mbi cdo tropojan.
  Nuk ka vetem kamikaze te Sali Berishes !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Nje vale e re histerie ka shperthyer ditet e fundit kunder Tropojes, kunder bijeve e bijave te saj. “Maloke”, ” shpellare”, “te padhendur”, ” vampire”… jane vetem disa prej epiteteve te turpshme per shkak te nje grushti prokuhorash e kamikazeve te Sali Berishes.
  Cila eshte e verteta me gjuhen e fakteve historike dhe te jetuara !?

  Valbona perrallore e Tropoja mahnitese …

  Tropoja, eshte nje perle e vertete dhe e pashoqe e natyres shqiptare, nje Shqiperi ne miniature si asnje rreth e krahine tjeter e Shqiperise.
  Nje perle jo vetem e natyres, por edhe e mendjes, burrerise, mikepritjes trimerise e heroizmit.
  Tropoja eshte jo vetem nje flakadan i luftes per liri e pavaresi, por edhe per demokraci. Nje jatak, strehe e sigurte e vellezerve tane te nje gjaku e te nje gjuhe, te nje kombi e te nje shpirti ne Kosove e Mal te Zi.
  Malesia e Gjakoves, sic njihet ndryshe Tropoja eshte mahnitese per bukurite natyrore. Nuk eshte vetem Valbona perralllore , sic e quan kushdo qe e ka shkelur qofte edhe njehere nga brenda e jashte Shqiperise, eshte thjeshte nje vegsh, e ritheksoi nje vegsh midis Kollates, Picmares, Jezerces e Majes se Thate, ne krahasim me Bjeshket e Namuna, ne krahasim me Luginen e Lumit te Gashit e Currajt e Eper, me Shkelzenin e Majen e Hekurave, me Doberdolin e Sylbicen, me Markofcen e Koshuticen, me Kungjin e Armeve e Biren e Kusise, me Lugun e Vocit e Koritat e Gashit, me Liqenet Alpine e ” syrat e Kalter ” pafund qe i gjan ne cdo hap te lugines se Valbones e Grykave te Lumit te Gashit. me Tangallen e Strugit qe sfidon edhe pyjet e Amazonise ku edhe mesdita me Diell e Korrikut eshte nje nate e vertete prej kurorave te aheve mijeravjecare e bredhave qindrashekullore.
  Mbi 200 lloje bimesh mjekesore nga Salepi e Sanzi, Boronica Alpine e Xhinxherelli…. kamomili e Caji Alpin qe ngjall edhe te vdekurin vetem me aromen e aq me teper me permbajtjen e tij sheruese…
  O Zot sa pak e njohim Shqiperine, kete toke flori ne cdo hap qe hedhim….!?
  Me ajrin e paster oksigjen e ozon i gjalle qe ti hape mushkerite me aromen e qindra lloje lulesh qe e kthejne mbare Tropojen ne nje lulishte masive alpine.
  Me dhjetra lloje kafshesh te egra e peshqish ku dhite e pulat e egra, kaprojt, kunadhja, trofta pikaloshe, qefulli, koca… jane gati unike e te pashoqe.

  Bukuria mbi bukurite …

  Bukuria mbi bukurite e Tropojes jane djemte Sokola e cikat Shtojzovalle qe sfidojne edhe Zanat e Malit, burrat shtatlarte e grate trupselvi te Malesise se Gjakoves si Muji e Halili, si Ajkuna hyjnore.
  E mbi te gjitha keto bukuri mitike eshte mendja e ndritur e shpirti prej Dragoi i Mic Sokolit e Bajram Currit, Ali Iber Nezes e Zhuj Selmanit, e Gjelosh Ramese Pal Koles , Binak Alise e Hoxhe Dushes, Mushak Kadrise e Jaho Salihit, Ali e Veli Niman Docit, e Heroit mbarekombetar te Kosoves, Maqedonise e Lugines se Presheves Tahir Sinanit legjendar… E qindra atdhetareve te tjere e buldozereve zhvillimi si Mehmet Rama e Shpend Dega, vendlindja e klerikeve perparimtare e luftetare liri si Dervish Luzha e Elez Hoxhe Berisha, Rexhep Beli e Hoxhe Dollapeve.
  Me dhjetra shkrimtare e poete, gazetare e publiciste me emer ne mbare Boten si Hamit Aliaj e Ndoc Paplekaj, Skender e Muje Bucpapaj, Murat Gezui e Halit Katana, kompozitore e koregorafete shquarsi Kole Susaj e Skender Haklajm kengetare te pashoq si Fatime Sokoli e Gofile Paplekaj, Zef Beka e Vellezerit Mucaj,Abedin Zenuni e Fatos Ahmataj, Agron Qelia e Arben Gjeloshi, valltare qe tronditen sklenat e Evropes si Xhevahire Gashi e Isuf Halili.
  Ishin kryebilibilat e Tropojes Gezim Nika e Fatmira Brecani qe me zerin e tyre i kthyen kenget
  ” Shqiperi o Nena ime”, ” Ne Dardani bien tupanat”, ” Liridona “…. ne himne te dyta kombetare nga Bajram Curri ne Konispol, nga Nju Jorku ne Sidnej, nga Alaska e deri ne Token e Zjarrte, kudo ndodhen sot shqiptaret.
  Tropojen Clirimi i Shqiperise e gjeti vetem me tre veta qe dinin shkrim e kendim e me vetem nje infermer autodidakt nxori studjues e profesore te degjuar e respektuar, mjeke te zot e inxhinjere te talentuar jo vetem ne Shqiperi por edhe me gjere, historiane e kimiste, folkloriste fizikane e matematiciene… si Elez Gashi e Idriz Logu, Elez Isuf Qerimi e Azgan Haklaj, Zenun Mulaj e Fahri Doci, Rrustem Cokaj e Mehdi Byberi, Bashkim Lushaj e Rukie Rama, Filip Meshi e Xheladin Gosturani, pioneri i Elektronikes shqiptare Elez Dega e nipi i tij Arkitekt Inxhinier Agim Dega ne nje nga kompanite me te njohur te projktimeve ne Nju Jork e dhjetra te tjere….
  Malesia e Gjakoves e zhytur ne injorance e mjerim mbi nje truall flori mbi e nentoka u kthye ne nje trevat e para shqiptare ku shkolla e mesme u be gati e detyrueshme per mbi 90 per qind te bijave e bijeve te saj me gjimnaz ose barazvleres te tij.
  Kjo eshte Tropoja reale, Perla , hyjnija e natyres dhe mendjes se endritur, e mikpritjes dhe burrerise shqiptare ne cdo moment kyc e te veshtire te saj.

  Flakadan lirie

  Eshte e vertete se Vlora eshte trualli ku u ngrit flamuri i Pavaresise se Shqiperise se cunguar me 28 nentor 1912.
  Eshte po aq e vertete se pa pushken e lufterave e kryengritjeve per liri te udhehequra nga Bajram Curri ne Malesine se Gjakoves e Veriut te Shqiperiose ne vitet 1910- 1912 nuk do te kishte ngritje flamuri pavaresie ne Vlore.
  Kur flitet per Luften Nacional- Clirimtarte ne Shqiptare permendet Peza si djepi i pare i saj . E verteta e plote eshte se para cetes se Babe Myslimit, e para cete clirimtare ne Shqiperi ishte Ceta e Azgan Ahmetit te Klysyres se Malesise se Gjakoves.
  Ishin po bijt e bijat e Tropojes Azem Hajdari e Bardhyl Ukcama, Besnik Mustafa e Sokol Necaj, Vellezerit Ahmetaj , ata Bucpapaj e Sali Berisha nismetaret e lideret e Revolucionit Demokratik te Dhjetorit 1990.
  Fakti qe Sali Berisha jo vetem shperdoroi, por edhe shfrytezoi idealet e motorin energjik te tij per pushtet, impunitet e antishtet, njollosi e perdhosi, Katovicoi frutet e saj, por jo rolin e kontributin e Malesise se Gjakoves, Tropojes ne kete epoke te ndritur historike. Qysh nga gjoksi i Mic Sokolit mbi gryken e topit turk e kryengritjet per pavaresi, qe nga Ceta e Klysyres e Konferenca historike e Bujanit, qe u tradhetua e minua nga Rankovic- Tito e deri ne Dhjetorin e lavdishem 1990 tropojanet ishin ne balle te tyre.
  Por asesi, asnje tropojan aq me pak Sali Berisha nuk eshte e nuk mund te jene Tropoja!
  Malesia e Gjakoves eshte e qendron mbi cdo e te gjithe tropojanet… Per me teper Sali Berisha nuk ka qene asnjehere deputet i Tropojes dhe per 10 vjjet nuk guxoi as te shkelte ne vendlindjen e tij!
  Jo vetem kaq! Tropoja ishte e para ne Shqiperi qe dha kushtrimin e mesazhin e pare mbare Shqiperise dhe shqiptarise me mitinguin vullkan popullor te Janarit 1991 qe e detyroi Sali Berishen, Azem Hajdarin, Arben Imamin, Tahir Kadarene te hiqnin pardesyte e bardha e te veshin kembet e lehta te lepurit te bardhe e tia mbathin me te katra perballe cunamit mbarepopullor qe per pak i fshiu nga faqja e dheut.
  Ishte kushtrimi i Zanave dhe Shtojzovalles Tropojeqe paralajmeroi shqiptaren per katrahuren Sali Berisha qe do te zhbente Shqiperine si shtete e Malesine e Gjakoves ne vitete e trishta 1997- 1999-en tragjike qe do ta kthente Perlen e Alpeve e Bajram Currin ne Kandahar dhe mbare Shqiperine ne nje Gerdec te vertete, vetem 10 vjet mbrapa.

  Mesazhi i padegjuar dhe haraci i gjakut…

  Kushtrimi i Tropojes nuk u degjua!
  Mesazhi i Malesise se Gjakove nuk u kuptua asnjehere.
  Nuk u degjua as nuk u kuptua, por u pagua teper, teper shtrenjte me gjakun e mbi 10 000 shqiptareve te vrare, masakruar e sakatuar ne 1997-en per nje kolltuk te Sali Berishes.
  Me se keqi e pagoi Tropoja ku me nje urdher prej ekzekutori te Sali Berishes me ze e me figure perballe mijera tropojaneve e shqiptareve, urdheroi ” e dua gjalle a vdeke ne Tirane ate djale ” 15- 16 vjecar te Haklaje vetem se kishte hedhur nje thirrje kunder tij ne nje miting popullor ne Bajram Curri…
  175 tropojane, dyfishi i gjithe atyre te ekzekutuar nga 46 vjet nga ish- diktatura komuniste, shumica dermuese te moshes 17 – 30 vjec, u vrane ne dy vitet tragjitke 1998- 1999.
  E paguan me haracin e gjakut e loteve, por edhe te korrupsionit masiv, percarjeve e ndasive krahinore, me djerse e mund te dlire tropojan e shqiptar te plackitur. Mesatarja e viktimave te Tropojes per fryme popullsie eshte sa dyfishi i asaj te mbare vendit.
  Kjo ishte dhurata e Sali Berishes per vendlindjen e tij ku nuk la asnje krua te mbaruar, qe pagoi tri here, por u desh te vinte Edi Rama ne krye qe te perfundonte rruga automobilistike e Valbones qe u pagua tri, por u vodh kater here nga kusaret lokale te Sali Berishes…qe Bajram Currit = Kandahar ti kthehej pamja e qytetit te Alpeve ne saje te investimeve te qeverise Rama dhe bashkepunimit mbipartiak me kryetarin e Bashkise se Bajram Currit.
  Zjarrvenesi i Shqiperise nuk mund te mos ia vinte zjarrin edhe vendlindjes se tij Malesise se Gjakoves!

  Zjarrvenesi i Tropojes dhe rrenuesi i Shqiperise

  Armiku me i madh i Shqiperise nuk mund to mos ishte e jete edhe armiku me i madh i vendlindjes se tij, Tropojes. Bile edhe me egersisht e barbarisht se Shqiperise! E urren per vdekje sepse ajo ishte e para qe e njohu dhe kushtroi kunder rrezikut te tij.
  Askush si nena nuk e njehe femijen e vet ! A keni vene re se Sali Berisha permend motren e axhen, rrallehere baben e pothuajse asnjehere vellain e tij Selim Berishen , nje intelektual mendjendritur dhe never ever, asnjehere e ne asnje rrethane, nenen e tij ! Kur urren e mohon nenen e vet si mund te nderoje e vleresoje vendlindjen e memedheun e vet !?
  Ndaj shuni, heshtni e mos e shani Tropojen dhe tropojanet. Ata ishin te paret qe u paralajmeruan cka do te sillte Sali Berisha dhe kamikazet e tij per Shqiperine e vete Tropojen si bije e saj.
  Mos i shani tropojanet! Ata u dolen borxhit. Ashtu si ne 1910-1912, a924, 1939, 1944… vetem dy jave pas kapjes se dallendyshes se pare te demokracise, PD-se nga Sali Berisha me ndihmen e revoles kobzeze per demokracine shqiptare te Gavroshit- Azem Hajdari mbi tavolinen qe do ti hante koken ne priten ku e nxori Doktor Domllaja i Tropojes , alias Sali Murtaja i Shqiperise.
  Mos e ngaterroni Sali Berishen e nje grusht kamikazesh, policesh, prokuhorash, gjykatesish, e banditesh te hurit e te litarit me Tropojen e tropojanet e vertete !

  Tropoja qendron mbi cdo tropojan

  Ka kryprokuhora kamiikaze te Sali Berishes si Avni Shehu e Fatos Dervishi, si Adriatik Palla e Besim Hajdarmataj, vetem ky i fundit nga Tropoja, ka gjykates e kryegjykates ala Xhind Xhona ( Gjin Gjona )…si ai i 2 prillit shkodran,por ka eshte kryeprokurora shembullore tropojane te drejtesise se vertete e shtetit shqiptar si Avni Doci , drite i paste shpirti dhe emri i nderuar ne Parajse, e Arben Dollapi, qe sakrifikuan jo vetem karriken por gjithcka per mbrojtjen e ligjit dhe te drejtesise nga Fatos Dervishet e Adriatik Pallat…. qe nuk iu nenshtruan dhe nuk u kthyen ne kamikaze te Sali Berishes.
  Edhe Avniu edhe Arbeni jane nga Tropoja. Ka edhe te tjere jo vetem nga Tropoja qe nuk jane shitur as blere qe kane ruajtur figuren e dinjitetin e tyre.
  Ndaj heshtni
  Mos bre vellezer e motra !
  Mos mekatoni duke share Tropojen!
  Tropoja ashtu si Kosova, Malesia e Gjakoves ashtu Cameria si cdo pellembe e shenjte e Shqiperise natyrale eshte e jona, jo vetem e tropojaneve, por edhe cdo e gjithe shqiptari, e cdo miku e mysafiri nga cdo cep i Botes!
  Byrem ! Buke e kripe e zemer !
  Miresevini ne shtepine tuaj Tropoje !
  Kjo eshte Malesia e Gjakoves, Tropoja e vertete me gjuhen e fakteve dhe se vertetes !
  Mire se u ka pru Zoti ! Na i ndritet edhe traret e shtepise !

  Reply to this comment
 56. Alban September 13, 00:08

  From: Alban Dega
  Date: September 3, 2018 at 9:56:48 PM EDT

  SHTATORI I ZI I KOBEZINJEVE ME TE ZI TE NJEREZIMIT.

  1- AUGUSTO PINOCETIT
  2- SALI BERISHES
  3- OSAMA BEN LADENIT…

  -Nga Alban Dega, Nju Jork

  11 shtator 1973- Grushti fashist i Shtetit i Augusto Pinocetit ne Kili me mijera te vrare, te torturar dhe zhdukur pa gjurme e pa varr

  14 shtator 1998- Grushti fashist i Shtetit i Saleh Ramollah Milloshevicit ne Tirane kur u shkel e dhunue barbarisht Kodi i jetes dhe Kodi i vdekjes se Azem Hajdarit
  Kodi i jetes : Sepse 4 dite perpara me 8 shtator 1998 Shtrigu i Vicidolit paralajmeroi vrasjen e nje lideri te rendesishem te PD-se me nje saktesi sikur ta kishte kurdisur vete…
  Kodi i vdekjes: sepse arkivoli i Azem Hajdarit u perdor si dash, si topuz nga jeniceret e Sali Berishes dhe cetniket shqipfoles te Milloshevicit dhe FARK-ut te Bukoshit per te shqyer dyert e Kryeministrise, per te pushtuar e grabitur Kuvendin dhe RTSH-se, prej ku Eqerem Spahia i Stanishicit dhe Leka Zogut shpalli permbysjen e qeverise se bythecit Fatos Nano qe ia mbathi si lepur ne Shkup te Maqedonise !
  Ne vend te perfundonte perjete ne burg Sali Berisha perfundoi edhe 8 vjet Kryeminister, ala Kryekapo krimi, korrupsioni, rrenimi, vrasjesh seriale te shqiptareve e te Shqiperise. Kryeministri dhe Presidenti me makaber ne historine e saj, ne saje te bythecllekut dhe paaftesise te pianecit kronik Fatos Nano, qe ia shiti edhe zgjedhjet e 3 korrikut 2005 me nderhyrjen e padroneve te te dyve … nga ketej oqeanit vetem nje dite para zgjedhjeve !?
  11 shtatori 2001- Akti me i rende terrorist ne historine e SHBA kur perbindeshi Osama Ben Laden dhe kryekanibali i tij Muhamet Atta goditi me aeroplane amerikane pasagjeresh amerikane me kredite karda amerikane…. Qendren Boterore te Tregtise, Pentagonin duke shkaktuar mijera viktima krejt te pafajshme e duke neneshkruar fundin e merituar te tij si nje mi halesh nga dora e syshqiponjave amerikane qe tashme ishin zgjuar nga letargjia…
  Elefanti amerikan tashme ishte zgjuar per te mos mbyllur syte e per te qene nje hap para armiqeve te SHBA-se!

  Reply to this comment
 57. Alban Dega September 13, 00:17

  From: Alban Dega
  Date: August 19, 2018 at 3:21:39 PM EDT

  Nuk jeni vetem

  IZET HAXHIA VERSUS SALI BERISHA !

  – E verteta, faktet dhe motivet jane ne anen e Izetit !

  – Ligji, e verteta dhe Zoti vet me te!

  – Kurajo, durim, qetesi e… dashurine e paske me bollek nga kjo sokolesha jote e zemres!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Pa Banden e Gangstereve te tij Sali Berisha eshte nje Kapobande pa ushtare, nje gjeneral pa ushtri, nje cifligar pa bujkerober, nje skllavopronar pa skllever !
  Sali Berisha nuk nxjerr fjala nga goja pa rre. Kjo eshte pika e dobet e tij qe njihet dhe shihet per dite nga cdo Shqiptar !
  Ne denoncimet publike te Izetit ka te verteta qe pak kush i di.
  Kurajo qytetare e Izetit per te demaskuar keqazi me fakte konkrete e me te dhena e data te sakta dhe e verteta eshte arma e tij, per clirimin i tij nga akuzat dhe shpifjet, nga rrenat dhe sajimet e nje vrasesi serial, per cka ka fakte pa fund qe nga 1990 e deri sot .
  E verteta dhe Zoti jane e do te jene me Izetin.
  Hapi i pare vendimtar dhe kryesor eshte te rrenoje akuzat e stisura ndaj tij dhe te rifitoje lirine !
  Per kete ndihma kryesore Jane faktet e motivet e verteta te kesaj vrasjen te shekullit, sic e ka quantum vete regjixori saj Sali Berisha, dora vete.
  Te tjerat vijne pas!
  Kush ka me vete te verteten ka me vete Zotin !
  Nuk ka nevoje as per perkrahes te rreme, as per deshmitare te shpifur, as per kenge vrastare Sirenash, e as per mbeshtetje me thike pas shpine Kasandrash !
  Izet Haxhia te mos harroje per asnje cast se perballe ka nje Kuceder me nente krere, me nje ushtri avokatesh e kamikazesh gjakftofte, nje Mafia milioneresh, nje lukuni shpifesish e mashtruesish patologjike, ka nje shtet paralel teper gjaksor e te zhytur ne krime te perbindshme ….
  Por, ka perballe edhe vrasesin e Arben Bricit dhe tre viktimave te 2 prillit 1991 me arme serbe nga mercenare shqipfoles te Beogradit ! Ka nje analize fantastike te Gjek Celes !
  Ka perballe vrasesin e Remzi Hoxhes te mbytur ne tortura e me kufoma te zhdukur !
  Ka vrasesin e 10 000 viktimave te 1997 -es!
  Ka vrasesin e vetedeklaruar qysh tri- kater dite perpara me gojen e Sali Betishes per ekzekutimin e Azem Hajdarit dikur ta kishte e organizuar ai vete !
  Ka rivrasjen e Azem Hajdarit per se vdekuri me 14 shtator 1998 duke perdorur arkivolin me kufomen e tij te perdorur si jeniceret turq topuzat per te shqyer dyert e Kryeministrise, Kuvendit Popullor dhe RTSH-se ne nje grusht 24 karat shteti ne bashkepunim me UDB-ne dhe Asfaline greke ne kulmin e gazepit dhe genocidit serb kunder 2 milione shqiptareve te Kosoves, per cka Sali Berisha qe ate Shtator te Zi ala Augusto Pinochet duhet te ishte perjete ne burg !
  Gjithcka ishte ne flagrance e ne Driten e Diellit e kamerat televizive !
  Ky eshte fakt absolut, qe nuk mund ta mohoje askush !
  Fakt i kryer ! Fact acompli!
  Pra ekziston fakti!
  Motivi eshte edhe me i qarte se kristali ne driten e Diellit !
  Qe te vrasesin nje njeri te zakonshem, e jo me nje nje líder politik nje deputet, nhe figure historike duhet te kesh nje aresye, nje motiv madhor !
  A ka ne kete Bote aresye me madhore se aresyeja shteterore !
  A ka motiv, perfitim ne te madh per nje kuceder, nje perbindesh te etur, te pangime per pushtet e shtet si Sali Berisha !?
  Sigurisht e pa asnje medyshje jo !
  Qe ate dite ne mbremje kam shkruar per gazeten Shekulli se
  “ Sali Berisha per karrike e per pushtet vrau Arbenin ( Brocin ) dhe Azemin… por vret edhe Shkelzenin “, sic nuk e pranoi as ne shtepi dhe as ta takonte per dy- tri vite pasi u martua me kusheriren e tij, sepse i prishi reputaciónin e sterprishur qysh prej 94-es me vrasjen e zhdukjen e Remzi Hoxhes dhe shkeljen flagrante e te hapur te Embargos Nderkombetare te naftes e armeve ndaj Serbise, me vjedhjen masive te votave te 26 Majit 1996, me piramidat vrastare te
  1997-es .
  A nuk ishte parulla e Partise se tij ne ato zgjedhje vjedhje “ Me ne fitojne te gjithe! “ e njejta parulle qe perdornin Sudja e Alimuca, Gjalica e Gjenerali, dreqi dhe i biri i tij Sali Berisha !
  Cdo tollovi politike ne Shqiperi ne ate kohe to be or not to be per Shqiperine e Kosoven i leverdiste Sali Berishes per marrjen e pushtetit dhe Shtetit ne duart e veta dhe Sllobodan Milishevicit per zgjidhjen perfundimtare ala naziste te ceshtjes se Kosoves !
  Ndaj ata i kombinuan, i nderthuren dhe i mobilizuan falangat e tyre per grushtin e shtetit te 14 shtatorit 1998
  Nga ana tjeter cfare do te fitonte Izet Haxhia nga vrasja e Azem
  Hajdarit !?
  Leshin e Currit prej Bajram Currit !
  Ky eshte argumenti kryesor politik, jurídik dhe ligjor per vrasjen e Azem Hajdarit !
  Pas Sali Berishes njeriu me i interesar per motive kanunore dhe gjakmarrese per vrasjen e Azem Hajdarit ishte Fatmir Haklaj dhe familja e tij qe i kishin vrare vellain, te biri dhe pjestarin e saj Shkelqim Haklajn dhe vellain e se shoqes se Fatmirit ne Qafen e Luzhes duke hapur golgoten e bene zjarri Malesise se Gjakoves me 175 te vrare e te sakatuar per jete !
  Edhe aty eshte dora dhe urdheri me zerin e figuren e Sali Berishes qysh ne qershor 1997 kur urdheroi“ E dua gjalle a vdekje ate djale ne Tirane “ pikerisht per Shkelqimin !
  Si mercenar dhe allcak qe ishte Azemi u perfshi dhe organizoi atentatin e Qafes se Luzhes per llogari e ne zbatim te urdherit te Mareshallit te Beogradit, Sali Berisha !
  Ngado qe ta kthesh e ngado qe ta shikosh Sali Berisha eshte regjizori i vrasjes se Azem Hajdarit !
  Fatmir Haklaj ishte vetem autori fizik i vrasjes se Azem Hajdarit qe me nje finokeri dhe sherr tipik Berishe is nxori ne prite Mareshalli i Beogradit Sali Berisha !
  Ndaj edhe nje Avokat Brake e jo nje Avokat i zoti si ai qe ka zgjedhe Izeti e ka fare te lehte te cliroje Izetin nga nje akuze me kembe ne qiell e te coje ne burg regjizorin e vertete te vrasjes se Azem Hajdarit !
  Ndaj gjakftohtesi e mencuri, pergatitje serioze ne cdo fjale qe nxjerr nga goja avokati dhe vete!
  Mbi te gjitha e mbi kedo ka te verteten… vete Zotin !
  Nga lufta vec ai largohet qe eshte i lindur tradhetor!

  Reply to this comment
 58. ALBAN DEGA September 13, 00:32

  KUSH MBAN BESE ME TE PABESIN ESHTE ME I PABESE SE VET PABESIA ME TEADHETAR SE VET TRADHETIA ME SERB SE SALIA !
  FATKEQESIA KOMBETARE

  – Me gjuhen e fakteve

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  – Si Berisha !

  …. Jane nje shpure qyqesh qe krijojne nje kor sa injorant aq edhe fatkeq… Tamam nje kor qyqesh qe jane gati te japin edhe jeten per “nenen parti” . E heqin veten te djathte pa pasur asgje ne xhep pervec dashurise per “liderin e pavdekshem” dhe milionave te siguruara me korrupsionin dhe tenderat e Padrinos ne kembim te besnikerise dhe servilizmit te tyre pa kushte.
  Kane vetem emra te ndryshem: Lulezim Basha, Flamur Noka, Arben Ristani, Fatmir Mediu, Oerd Bylykbashi, Edi Paloka, Fatri Balliu, Aleksander Frangaj, Blendi Fevziu, …” Klan”, “ Gazeta 55” , “ABC” … Gjithcka tjeter eshte pike per pike si Berisha.
  Flasin si Berisha. Kercenojne si Berisha. Shajne si Berisha, Cirren si Berisha. Per te menduar nuk behet fjale. Kane vetem mendte, me mire te themi mendesine enveriste te Berishes
  Lehin dite e nate per antikomunizem duke harruar shprehjen lapidare te disidentit te sprovuar Vaclav Havel se “nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist”.

  Haraci i mercenarit

  Me nje mentalitet tipik komunist japin mesime morali kur imoraliteti eshte “virtyti” me i larte i tyre… Flasin per demokraci kur shpirti i tyre eshte prangosur pas nje partie dhe lideri qe pervec emrit asgje nuk kane te perbashket me demokracine…
  Perbetohen per liri kur pervec servilit, sherbetorit dhe skllavit politik nuk dijne te bejne pune tjeter. Clironi shpirtin dhe mendjen tuaj nga prangat o fatkeqesi e vetvetes dhe e Berishes, qe po e demaskoni edhe me keq me genjeshtrat tuaja. Nuk e kuptoj si Berisha pranon te paguaje mercenare te tille qe po ia marrin krejt fytyren… ( !? )
  Nese jeni “vullnetare me zor ” te 97-es coni perpara akrepat e ores edhe plot 13 vjet se nuk u shpeton dot as Berisha. Genjeshtrat tuaja i kane kembet edhe me te shkurtera se mendja juaj xhuxhe o “Skuadronet e Vdekjes” se Ajatollah Ruhollah Gazidedes me emrin e vetem real “Fatkeqesia Kombetare….”
  Genjeshtrat e tyre i kane kembet shume me te shkurtera se rrenat e tyre dhe te padronit te tyre qe u kthen permbys jo vetem shikimin e botes por edhe te vertetat! A e keni informuar akoma Berishen se ku ndodhet Gerdeci !? Po se ku ndodhet Vicidoli!? Ka shume e shume vite pa e shkelur…. Po ….. Po… Nuk kane faj te gjoret. Nuk dine se cfare bejne. Eshte haraci i mercenarit

  Shifrat enigmatike dhe
  pasojat tragjike….

  Cfare kuptimi ka shifra e UDB, e KGB-se dhe sherbimit sekret francez XY, qe ia permendi ish- deputeti Spartak Braho ne Komisionin e Ligjeve te Kuvendit Popullor!?
  Si dhe pse e spiunoi tek Beogradi Xhelil Gjonin, te vetmin qe nuk e arrestoi dot bashke me bllokmenet e tjere !? Cili e rekrutoi i pari dhe sa u shit tek tjetri!? Jane pyetjet e tij jo te miat.
  Jane bere gati kater vjet nga deklarata e deputetit Braho ne nje forum ligjor te Kuvendit Popullor dhe as Kryeministri e asnje zedhenes i tij nuk ka hedhur ose pergenjeshtruar akuzat shume te renda te tij ndaj Berishes. Nje akuze gjithnje quhet e vertete persa kohe ajo nuk eshte pergenjeshtruar me fakte apo nuk eshte provuar e kunderta e saj ne gjykaten e drejtesise …..!
  Me shqetesojne seriozisht keto pyetje !? Nuk behet fjale per nje hafije a spiun ordiner a kaskete 80 lekeshe te ish- Sigurimit te Shtetit komunist. Behet fjale per nje udheheqes partie politike ne pushtet dhe per Kryeministrin e Republikes se Shqiperise qe ka ne dore fatet e vendit ! E di pse?!
  Se pari, sa here lexoj lajme nga Shqiperia sot me kujtohen mallkimet e nenes sime te viteve 70 per ” Qoftelargun e asaj kohe qe “eshte ka e drejton vendin sikur t’ia kete inat popullit te vet”
  Se dyti, as UDB serbe, as KGB-ja ruse nuk do ta drejtonin kaq mbrapsht Shqiperine si qeveria e korruptuar e sotme …
  Se treti, emerimi i Bashkim Gazidedes, nipit te shefit te UDB-se per Kosoven ne ate kohe, si kryetar i sherbimit sekret shqiptar – SHIK, te cilin lideri dhe heroi i demokracise Z. Azem Hajdari e ka akuzuar mese njehere per shitjen e te gjitha dosjeve teper sekrete te paraardhesve te tij UDB-es serbe…

  Zi e me zi per Shqiptari

  Se katerti, kontrabanda e naftes dhe hapja e rubinetave te saj per makinen serbe te luftes dhe terrorit ne Bosnje, Kosove, cka perben nje shkelje flagrante jo vetem te ligjeve shqiptare, por edhe te atyre nderkombetare dhe te Kartes se OKB-se!?
  Se pesti, ftohja dhe acarimi i marredhenieve me ish- Kryetarin e LDK-se dhe te Kosoves njekohesisht , Zotin Ibrahim Rugova ne vitet 1993- 1997, kur ai asnjehere nuk e vizitoi Tiranen.
  Se gjashti, arrestimi i kryeheroit te Kosoves Adem Jashari dhe liderve te tjere te rezistences ilegale ne Kosove ne vitet 94-96 ndersa takohej me Milloshevicin
  Se shtati , rrembimi , torturimi, ekzekutimi ne tortura dhe zhdukja e kufomes se atdhetarit kosovar Remzi Hoxha nga SHIK-ui i Gazidedes dhe mbrojtja me te gjitha mjetet e rrembyesve dhe torturuesve te tyre Sefgjini e kompani nga drejtesia shqiptare nen pretekstin me absurd te mundshem ” per te mos paguar demshperblime per denim te gabuar” duke i dhene vetes edhe rolin e krye-Kryegjykatesit te Shqiperise e duke penguar organin e akuzes shqiptare me emerimin e tij ne poste te larta ku ndodhen burimet kryesore te te ardhurave te shtetit shqiptar

  Nga katrahura ne katrahure

  Se teti, akuzat e befta dhe te pabesa kunder UCK-se dhe rezistences se armatosur ne kohe si “organizate terroriste…. marksiste- leniniste…. si dore e zgjatur e Beogradit” ne kulmin e saj per te dekurajuar luftetaret e lirise.
  Se nenti, organizimi i katrahures 97 qe shkaktoi mbi 10 000 viktima, mbi 4 miliarde dollare deme ekonomike e financiare popullit dhe e shkermoqi krejt shtetin shqiptar duke e futur ne trazira vdekjeprurese e rrenim deri ne zhberje…
  Se dhjeti, organizimi i grushtit klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998. Ai shkeli jo vetem kodin e jetes, por edhe kodin e vdekjes. U keqperdor ne menyren me makaber deri edhe arkivoli me kufomen e heroit te dmeorkacise Azem Hajdari per te shqyer dyert e Kryeministrise, per cka ka protestuar mese njehere edhe vete bashkeshortja e Azemit te ndjere. Po te mos ishin paralajmerimet e Uashingtonit, do ta kishte futur Shqiperine ne nje katrahure te re… duke perdorur edhe mercenare te UDB-se serbe ne castet me vendimtare per Luften Clirimtare te Kosoves,
  Se 11-ti, rekomandimet e mbrapshta per Delegacionin e Kosoves ne Konferencen e Rrambujese per te mos nenshkruar ate marreveshje, cka i solli fitim kohe dhe i sherbeu vetem Beogradit dhe Milloshevicit…

  Nga dhuna ne terror

  Se 12, tragjedia e Gerdecit e 15 marsit 2008 shkaktoi mbi 500 viktima, midis te cileve 26 shqiptare te pafajshem te vdekur , fakira qe punonin si skllever pa asnje sigurim shoqeror e pa asnje mase sigurie teknike e jetesore ne fabriken e vdekjes se qevezise Berisha. “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit” shkroi gazeta me e madhe ne Botes “ The New York Times”
  Perparimi i regjimit te Berishes eshte i dukshem: nga “Qeveri e gangstereve” ne 97-en kalon ne nje “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” !!!
  Se 13-ti, zullumi antikombetar i Berishes dhe qevezise me te korruptuar ne historine e Shqiperise po ashtu shenon lartesi te reja. Ne prag te zgjedhjeve te reja parlamentare ata miratojne marreveshjen atdheshitese te Otrantos me Athinen, e cila akoma mban ne fuqi me ligj gjendjen e luftes me Shqiperine, tashme nje vend aleat e e anetar i NATO-s.
  Po te mos ishte kushtrimi atdhetar i Kolonelit te flakur nga detyra Myslim Pashai dhe vendimi i Gjykates Kushtetuese, Shqiperia do te kishte sot rreth 350 kilometra katrore me pak ose dhjete Shen Nauma me shume ne nje pellg ku flitet per nje det prej triliona fuci nafte e biliona tone metrik gazi natyror. Secili prej bashkepunetoreve te Berishes ne kete akt tradhetie kombetare gradohen ne majat e diplomacise, ushtrise. Spikat emerimi i“ Kolonelit te Asfalise greke me tre gishta” Arben Imami ne krye te Ministrise se Mbrotjes se Shqiperise!

  Nga vjedhja e pasurive dhe votave tek …

  Se 14-ti Berisha dhe qeveria e tij e korruptuar e atdheshitese nuk lene mjet pa perdorur per ta kaluar sa me shpejt kete akt atdheshitjeje Greqise para zgjedhjeve. Po ashtu ministrat e tij dhe krejt peshkaqenet e korrupsionit hidhen ne gare per te shperblyer mercenaret e Berishes
  me tendera pa fund. Brenda 30 diteve te fundit te mandatit te pare te Berishes dhurohen mbi 50 tendera hidrocentralesh, rrugesh… me vlere prej rreth gjysem miliardi euro vetem per klanin e korruptuar rreth Berishes.
  Se 15-ti, vjedhja masive e mundit e djerses, pasurive te taksapaguesve shqiptare, pasohet nga vjedhja masive votave te tyre ne zgjedhjet e 28 qershorit te vitit 2009.
  “ Votat u numeruan keq ose shume keq ne 30 per qind te tyre” thekson raporti i vezhguesve te Evropes dhe Amerikes demokratike. Per cudi a per leverdi reciproke ata i japin note kaluese kesaj demokracie ala Ahmedinaxhad ne zemer te Evropes e Berisha qeveris me me pak vota popullore dhe me pak se nje te dhjeten e votave te trukuara e sakatuara edhe nga modeli Hollandezo- Spanjoll i Kastriot Islamit!

  Qevezia e hajnave

  Se 16-ti,si rezultat i ketyre vjedhjeve krijohet edhe qeveria e hajnave me ne krye Padrinon Sali Berisha. Ish- ministri i Transportit dhe i Puneve te Jashteme Lulezim Basha i akuzuar jo vetem nga opozita, por edhe nga Prokuroria e Pergjithshme per vjedhje qindra milioneshe ne autostraden kombit emerohet ne krye te Ministrise se Brendshme. Nje i akuzuar per shkelje rendi e ligji emerohet ne krye te forcave te rendit e ligjit!!!
  Ish- Ministri Mbrojtjes Fatmir Mediu ne kohen e tragjedise Gerdeci, i akuzuar ligjerisht per korrupsion, shperdorim detyre dhe vrasje massive te shqiptareve … emerohet si Minister Mjedisi ne vend te dergohet per stazh drejtesie ne birucat e Bences !

  Fjalet plumba dhe ….

  Se 17-ti dhunes fizike te Berishes dhe regjimit te tij ndaj shqiptareve i shtohet edhe dhuna verbale, sharjet prej rrugaci, kercenimet dhe shperthimet skizofrenike kunder opozites shqiptare dhe liderit te saj Edvin Rama, kunder cilitdo qe i kundervihet paranojes diktatoriale te Sali Berishes, qe eshte kthyer ashiqare ne Luigjin e 14-te te Shqiperise “Ligji jam une” dhe klani im. Te tjeret jane “shiftaret e njerkes”!
  Se 18-ti, shkelja flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para ligjit , duke i ndare ne shqiptaret e Sales dhe ne shiftaret e njerkes eshte dhunimi me i madh jo vetem i Kushtetutes shqiptare, qe askush si Sali Berisha nuk e ka kthyer ne nje pacavure pa kurrfare vlere. Eshte po ashtu edhe shkelja me flagrante e Konventave Nderkombetare per te Drejtat dhe Lirite Njerezore. Eshte edhe ushqimi me dru i zjarrit te revoltes popullore.
  Se 19-ti, kjo shkelje e flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para Kushtetues dhe Konventave te te drejtave e Lirive Themelor te Njeriut shoqerohet me vete zvetnimin njerezor te kryeministrit shqiptar dhe qevezise se tij perballe greves se urise se dhjetra deputeteve te opozites para selise se tij. Bashke me kete degjenerim te cdo ndjenje njerezore vdes edhe iluzioni se ne shpritin e mendjen e kryeminsitri shqiptar ka mbetur qofte edhe nje gjurme e Betimit te Hipokratit, si ish- mjek.

  Parzmorja e hekurt e diktatorit ne vend te bluzes se bardhe te doktorit

  Se 20-ti, ne vend te bluzes se bardhe te mjekut, qe pat premtuar se do ta rivishte sapo ta kerkonin interesat e demokracise dhe subjektit kryesor te saj demosit, popullit shqiptar. Tashme ai imazh ka vdekur pergjithnje. E vetmja gje qe ka mbetur gjalle dhe e fuqishme ne shpirtin mendjen dhe praktiken e Sali Berishes eshte shpirti fanatik komunist, enverist, stalinist i tij.
  “ Une do te qendroj ne pushtet edhe 30 a 35 vjet… aq sa te me jape ymer ai lart” deklaron Kim Jong Ili i Shqiperise. Komentet jane te teperta. Sali Berisha do te shfaqej keshtu me parzmoren e hekurt te nje diktatori komunist pranojak qe ashtu si babai i tij shpirteror ekzekutoi publikisht kater shtetas te pafajshem , qe shikon kudo armiq, puciste, bastuna, stilolapsa revolvere, pilula me helme.
  Tragjedia e 21 janarit 2011 hoqi edhe iluzionin e fundit lidhur me antikomunistin 24 karat komunist Sali Berisha.
  Perfundimisht ai doli para popullit dhe para Botes sic eshte ne te vertete, si ekzekutor publik i qytetareve te vete te lire, faji i vetem i te cileve ishte se kerkonin liri e demokraci, nje jete me te mire per veten, per femijet dhe femijet e femijeve te vet.

  Si ta nxjerrim vdekjen nga politika shqiptare !?

  Duke vrare kater prej nesh, ai na ka vrare secilin e te gjithe ne. Secili prej nesh mund te ishte ate dite aty ku ishin ata, ne betejen per liri e demokraci sipas modelit me te te perparuar e me te sprovuar ne Bote, asaj amerikane.
  Bashke me plumbat e urdheruar te zbrazen mbi kater prej nesh, ne politiken e Sali Berishes ka hyre vete vdekja.
  E vetmja gje qe e nxjerr vdekjen nga politika, thote Nobelisti Gabriel Garcia Markez , eshte denimi me vdekje i politikes se vdekjes.
  Po aq ne mos edhe me sakte e tha edhe mendimtari kombetar shqiptar Akademiku Rexhep Qosja, dikur miku e perkrahesi me i vendosur i Berishes: Kush perdor dhunen ne politike nga dhuna do te vdese!
  E tha hapur e teper njerezisht edhe diplomati i larte amerikan Countryman i cili e filloi konferencen e shtypit sot ne Ambasaden amerikane ne Tirane me ” trishtimin” per vrasjen e 4 shqiptareve me 21 janar 2011.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne! Ato po bien cdo dite e me fort!

  SHENIM : KY ARTIKULL ESHTE SHKRUAR NE FILLIM TE VITIT 2008. PERDITESUAR ME 27 MAJ 2011. RIBOTOHET PA ASNJE NDRYSHIM PERVEC HYRJES SE SHTUAR SOT…

  Reply to this comment
 59. ALBAN DEGA September 13, 14:26

  From: [email protected]
  Date: November 28, 2012 at 10:30:45 AM EDT

  JUG A VERI …
  JEMI SHQIPERI

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Mos shihni Jug
  Mos shihni Veri
  Veri a Jug
  Jug e veri
  Nje trup ne jemi
  Jemi Shqiperi !
  Nga Presheva deri ne Cameri
  Nga Preveza gjer ne Plave- Guci
  Nga Mitrovica deri ne Rumeli
  Ne jemi nje trup…
  vetem nje ne jemi
  Jemi Shqiperi!
  Ku bukes buke i thone
  E ujit i themi uje
  Eshte toka jone
  S’ka vend i huaj!
  Ku jetes i thone jete
  E kujes i thone kuje
  Gjaku shqiptar s’ humbet
  Kurre s’ behet uje
  Sa te jete njerezia
  E te gjalloje jeta
  Askush si ne s’uron Tungjatjeta
  Askush ne Gjithesi
  Si ne nuk mirepret
  Buke e kripe e zemer
  Mireseardhe o vella
  Lipsar a n’qofsh mbret
  I njohur a panjohur
  Asnje dallim s’ka
  Kush ne Bote
  Bese si ne s’mba !
  Askush si ne
  Besen nuk e jep
  Te bashkuar nje grusht
  Jemi mbret mbi mbret !
  Nje trup te bashkuar
  Si gishtat e dores
  Sidhomezat e zemres
  Si stuhi e Vlores
  Suferine e bores !
  A ka gisht te Jugut
  A gisht te Veriut
  A ka gisht te Lindjes?
  A ka gisht te Perendimit ?
  Jemi nje pellembe dore
  Ne zemer te Njerezimit !
  Jemi si pese gishtat
  Ne pellembe te dores
  Nje pellembe Shqiperia
  Ne Globin e Botes
  Malesia ne Veri
  Ne Jug Cameria
  Kosova ne Lindje e Ilirida
  Gegni apo Toskeria
  Nje pellembe dore
  Nje zemer rrah Shqiperia
  Kemi ne nje gjuhe
  Nje gjak ne kemi
  S’na mposht dot askush
  Te nje Nene jemi
  Gen Iliro- Pellazg
  Ne damare ne kemi!
  Shqiptare te bashkuar
  Vdekje nuk kemi
  Mallkuar percarja
  Ngaterresat mallkuar
  Nje trup ne jemi
  S’ka aspak rendesi
  Jug apo Veri
  Ne jemi nje
  Jemi Shqiperi !
  Nje per te gjithe
  E te gjithe per nje
  Te gjithe se bashku
  Ne jemi vetem nje
  Veri a Jug
  Jug apo Veri
  Hej … mos gabo!
  Ne jemi vec nje
  Jemi Kuq e Zi
  Jemi Shqiperi !

  Shenim:
  Shkruar gjate ceremonise se ngritjes se flamurit me rastin e 100 vjetorit te Pavaresise se Shqiperise ne Vlore me 28 nentor 2012 ora 10:30 para dite…

  Reply to this comment
 60. Mark .U.K September 13, 18:24

  Ndigjoni po flet Alban Dega nga NEW YORK.Po kujt i plasi se prej nga shkruen o karaduza i Bajram Currit.

  Reply to this comment
 61. Zigur Qarri September 29, 17:05

  Salikadavra….drejtesia vonon por nuk harron. Zoti te dhente aq jete sa te te vij radha per tu ulur ne banken e te akuzuarve.

  Reply to this comment
 62. Ilir September 29, 17:09

  Gabim i Saliut eshte se nje histori horrash e banditesh e ketheu ne nje histori politike dhe heronjsh.

  Reply to this comment
 63. KOKEPALARI September 29, 17:16

  O ALBAN DEGA SHUJ BRE !!!!!!
  GJYSMEN E FAQES E KE TI !!

  Reply to this comment
 64. miqesisht September 29, 17:30

  Kjo “intervista” eshte botuar ne kohen e lashte aq sa disa nga komentuesit nuk rrojne me…

  Reply to this comment
 65. fteri September 29, 18:06

  Shqipëria u vra e shkatrrua nga Sali Berisha ,nga klani Serbo-Grekë i AGJENTURAVE më të rrezikshme të planetit me ndikim potencial politik -ekonomik e ushtarak deri në kupolën e senatorve ,Rajsonve dhe Elez Biberajve në Amerikë për të eleminuar potencialin ekonomik e fuqinë ushtarake të shtetit shqiptar për ta shpërbërë e shkrumbuar si hiri ,duke i vënë zjarrin vendit dhe gjithçka mbi tokë pasuri e 50 vjeve të popullit ,të ngritur me gjak e djersë ,me fabrika ,uzina ,plantacioneve portokalleve ,limonave ,ullijve ,bllokim të kanalizimeve duke çuar në zero ekonominë e vendit ,me qëllim për të shfaros dhe shpërbërë një kombë duke djegë ,shkrumbuar shitë ,tjetërsuar pronat e një populli , nga më të vjetrit të bllkanit ,që ishte forcuar si shteti më i fortë ushtarakisht në ballkan që në regjimin komunistë të Enver Hoxhës nuk mundën të futnin hundët ,as Serbët As grekët dhe as supërfuqitë ,sepse ishte ngritur shteti më i fortë i ballkanit politikisht e ushtarakisht .

  Sebia për të pasur dorë të lirë në kosovë dhe për të dalë lirshëm në Detin Adriatik donte të zhdukte një kombë .Prandaj vunë në krye të PD një agjent Serbë më i egri e rrezikshmi që ka njohur historia e vendit.

  Mbas ardhjes gjoja të demokracisë mbas vitit 1990 nën udhëheqjen e Sali Berishës kan ndodhur të paktën pesë raste linçimi,nga të cilat më tipik është linçimi që është bë në qytetin e shkodrës ku u sulmua komiteti i partisë shkodër nga grupe të spiunazhit serbo-grek dhe u vran Artan Broci bashkë me tre të tjer .

  Këtu fillon dhe dora e spiunazhit huaj për të ndezur e shkatrruar tërë shqiprinë.

  Po kështu rrodhën ngjarjet e zeza të v. 1996,97,98 me nxitjen e shovinizmit shtazor Serbo- Grek të ndihmuar nga dora fashiste e Sali Berishës ,vodhën shqiptarët me firmat piramidale mbi 2 milard dollar ,dhe ato lek s’u kthyen kurr në xhepa të popullit varfër ,por kaluan në vila e resorte të bandës Sali Berishës dhe Fatos Nanos.

  Kurse linçimi më tipik është hapja e depove të ushtrisë shqiptare ,armiqësia më e tmerrshme që ka ndodhur ndonjëherë këti vendi nga Sali Berisha ,dhe heshtja e klasës politike socialiste sikur të mos kishte ndodhur asgje. Asnjëri nuk u vu para ligjit.Linçimi më kriminal e i pa besë i Sali Berishës ,ishte futja në rrethim dhe vrasja e Azem Hajdarit me 14 shtator 1998,dhe përdorja si TOPUZ të ARKIVOLIT ME TRUPIN E AZEM HAJDARIT DUKE GODITUR DERËN E KRYEMINISTRISË SHTETIT SHQIPTAR , ngjarje shumë e rëndë duke ngritur gjithë shqiprinë më këmbë ,pastaj pushtimi i RTVSH ,një grusht i pastërt ushtarak ,por i pa ndëshkuar ,por falë ndërhyrjes ndërkombëtrve Saliu U tërhoq së bashku me tanket dhe forcat e FARKUT-kosovës të Bujar Bukoshit .Saliu me forcat e farkut ,ndoqi modelin si rusët e bardhë që përmbysën Fanolin në v. 1924, Edhe Saliu donte me këtë eksperiencë poshtërsis e e tradhtisë tië armiqësore të përmbyste qeverinë e ligjëshme të Fatos Nanos me dhunë..

  Sali Berisha është kryetar i mafjes së krimeve të PD-së dhe antari i bashkëpunimit të GRUPIT në eleminimin e vrasjes vrasjes Azem Hajdarit ,është zv i programit agjenturave Sebe dhe Greke në shqipëri që me programe ka vra mbi 10 mijë shqiptar në këtë perudhë tranzicioni ,mes tyre gra e fmijë të gërdecit ,dhe terrorizuar mijra protestues me 21 janar 2011 duke lënë të pushkatuar katër prej tyre,pa përmendur kondrabandën e naftës e karburanteve për ushtrinë e Milosheviëit kundër kosovarve.

  Sali Berisha ka përdorë programe fashiste që me ardhjen e demokracisë në shqipëri ,tamam si kukus-klani në amerikë kundër zezakve ,ky futi në rrethim e vrau Azem Hajdarin dhe tani po mba të burgosur dëshmitarin potencial kyç IZET HAXHINË ,për të mbuluar zullumet që ka bë vendit.

  Sali Berisha shqiptarët i ka trajtuar si zezak ka vënë në krye të SHKUT një civil si GAZIDEDE më 1997 -98, që vret e persekuton kundërshtarët ,njrzit e ndershëm të këti vendi modeli këti gjakatari ,konkuron dhe burgjet naziste të gestapos në l2b , përpiloi programe lufte kundër jugut te shqiprisë programe për djegëjen dhe vjedhjen dhe qindra njerzve të thjeshtë deri te zhdukja e kufomës Rremzi HOXHËS ,dhe Kosta Trebickës .

  Reply to this comment
 66. Saiti September 29, 18:49

  Po Genc Pollo me Sali Lushaj pse vertiteshin me nervozizem neper korridore,apo per te mesuar lajmin e vrasjes se Azemit. Te gjithe ne PD e kishin ditur kush ishte ne makinat qe rrinin te parkuara dhe per cudi e derguan Azemin per te pare se kush ishte ne ato makina. Prita Azemit nuk i eshte bere jashte por brenda godines se PS-se. Izeti eshte sa per larguar vemendjen nga autoret e vertete te krimit, eshte pjese e lojerave te pista.

  Reply to this comment
 67. Edi September 29, 18:53

  Ej ‘FTERI’ shko e futi nje te numeruar banoreve qe ka Shqiperia se per ate je ekspert zotrote se sa per agjentura nuk merr vesh…dhe eja na thuaj (apo te kane humbur ato carcafet 4×4 “Shqiperia ka 3.90.000 banore”)…Ahahahaha

  Reply to this comment
 68. Edi September 29, 18:54

  Ej ‘FTERI’ shko e futi nje te numeruar banoreve qe ka Shqiperia se per ate je ekspert zotrote se sa per agjentura nuk merr vesh…dhe eja na thuaj (apo te kane humbur ato carcafet 4×4 “Shqiperia ka 3.900.000 banore”)…Ahahahaha

  Reply to this comment
 69. fteri September 30, 07:17

  O Edi ,të zënë sytë çarçafët e Enver Hoxhës ,më mirë merru me Saliun se kush e vrau Azemin ?… ,atëher prano çarçafët e OKB kapitalizmit se popullësia në v. 2050 do të tkurret në 500 mijë veta!….

  Reply to this comment
 70. edi September 30, 09:35

  Me sa kuptova un ne prite Azemin e ka nxjerr Izeti sepse sipas fjales se tij thote qe ka dale nga zyra e Berishes ndersa Fatmiri thote qe ishte ne kafe dhe doli me pistolete ne dore.Kujt duhet ti besojm?

  Reply to this comment
 71. Pleh bajge September 30, 11:48

  O ti “rapsodi” matan kufirit ,pleh dhensh e dhish perzi me mut vendlindje qe prej andej ku je na ngre ksi kengesh e qen zagar si ty u ban gati te luftojn kunder shqiptareve per ate “qelibarin “tuj ! Shi e shkruj per ata qe ke aty e mos na trego ne bajgat qe shkaterrun Shqiprin ! Haram mikpritja per ferra si ty kur ju shkerdheu Sllobodani ,e mi ngre keng sllobodanit shqiptar ! Po ske faj ti ,se ska nge burr ma me shujt hajnin e tradhtin shqiptare ! Albani po na tregon per nje protest burrash,e na efshehen , qe ne kte vend kan maru e kan ul breket para cdo mashtrusi,hajni, e plehu si pun e yte qe po dun me e cu deri ne fund ate qe nisi “qelibari “yt ! Spo del nji burr ,spo bashkohen dot dy shqiptar e ti shujn nga rrenjet kte klas , qe po mbyt Shqiperin ktu e 35 vjet ! ……Shko e ngreju kang tradhtis e hajns o bajg malsie………

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim