Video: Si ekzekutohej një anti-komunist në 1959

May 13, 2016 14:49

Video: Si ekzekutohej një anti-komunist në 1959

KUJDES: PAMJE SHQETESUESE

Kubanët po shkojnë drejt ndryshimit.

Megjithatë do të duhet një rrugë e gjatë derisa Kuba të ndryshojë plotësisht.

Kjo video është hedhur së fundmi në LiveLeak dhe tregon se si ekzekutohet një spiun anti-komunist.

Ai ishte kapur në kryeqytetin Havanë dhe më pas u ekzekutua nga një skuadër pushkatimi.

 

May 13, 2016 14:49
Komento

6 Komente

 1. anticensurë 25642654 May 13, 15:14

  pse ata anti kapitalist si i kanë egzekutuar??
  a po me karrike elektrike??
  sa për njohuri!
  çiftin rozenberg!!
  të pafajshëm!!
  ec mor mo na çani trapin!!këtu ka disa fakt të thjeshta por kuptimplote!!
  ka ndezur cigaren e fundit!
  me duar të lira!
  ka thënë çka dashur deri në momentin që e kap plumbi!
  është pushkatuar pa ju mbyllur sytë!
  është pushkatuar ballas!!normalisht spiuni pushkatohet pas shpine!!
  askush,asnjë shtet nuk e bën,ose më mirë të themi e ka bërë më mirë deri në kohën që ka qënë në funksion dënimi me vdekje!

  Reply to this comment
  • elio May 13, 22:48

   E c’pune kane Rosenberget…ata ishin spiune te ruseve.Ked mbetur akoma me historine e Dudumit…tani do flasesh per trustin e lulelakres….

   Reply to this comment
 2. maks May 13, 15:39

  a e dini pse u denua me karrige elekrike sako evanceti e nikola ne amerike te nderuar cdo regjim i denon spiunat boll me kete propogand jipni hallet e popullit ton shikoni bejleret e rinj cfar bejn kan shum lek dhe tani duan dhe goca te reja per dashnore

  Reply to this comment
  • info analitike May 14, 10:40

   O maks po pse shkruan per gjera qe nuk ia ke haberin! A e di ti se perse u denuan me vdekje Nicola Sacco e Bartolomeo Vanzetti? Cfare lidhje ka rasti i tyre me spiunazhin? Bejleret e rinj jane bijte e ish biroisteve te vjeter.

   Reply to this comment
 3. NJERIU ME KARAFIL May 13, 16:58

  E QUAJ KRIMINALE ATE GRUP QE SHPERNDAN TE TILLA “DOKUMENTARE”

  NE TE DY KRAHET LINDJE DHE PERENDIM KISHTE EGZEKUTIME.

  LE TE KUJTOJME EGZEKUTIMIN E BELOJANIT DHE MIJRA TE MAJTEVE GREKE QE SHKUAN PER DHJAME QENI NGA “KONTRATA” E DY MASKARENJEVE

  CURCCILL ME STALININ

  Niko Bellojani lindi më 15 dhjetor të vitit 1915. Ka qenë me origjinë arvanitase nga Amaliadha e Peloponezit. U arrestua për herë të parë nga policia fashiste greke në vitin 1932 gjatë një demonstrate të “prodhuesëve të stafidhes”, në Peloponez. Pas daljes nga burgu, në vitin 1933, u regjistrua në Universitetin e Athinës, në Fakultetin Juridik, nga ku u përjashtua përfundimisht si pjesëmarrës aktiv i grevës së studentëve. Në vitet 1934 – 36 aktivizohet për organizimin dhe krijimin e celulave të së majtës progresiste në Peloponez. Për këto veprimtari politike regjimi fashist i viteve ‘30-të në Greqi, e internoi në ishullin e Keas. Në vitin 1938, sapo lirohet nga shërbimi ushtarak, arrestohet për herë të dytë, gjykohet dhe dënohet me pesë vjet burg dhe dy vjet internim. Në vitin 1943, Niko Bellojanis arratiset nga spitali i burgut dhe del në mal, ku bashkohet me partizanët. Çlirimi i Greqisë nga gjermanët e gjen Bellojanin në detyrën e shefit të agjitacion – propagandës të këshillit të qytetit të Patras. Paralelisht me punën militante, merret dhe me letërsi. Boton revistën “Moreja e Lirë” dhe shkruan dy libra: “Zhvillimi ekonomik i Greqisë” dhe “Historia e letërsisë moderne greke”, të cilat nuk e panë asnjëherë dritën e botimit. Sapo filloi lufta civile, për t’iu shmangur arrestimit, largohet nga Patra. Bashkë me luftëtarë të tjerë që ndiqeshin si revolucionarë nga regjimi i plutokratëve grekë, organizon repartet e Ushtrisë Demokratike të peloponezit. Më 1947 kalon në Greqinë Qëndrore. Në fillim caktohet pranë Komandës së përgjithshme të Ushtrisë Demokratike dhe më vonë Komisar Politik i brigadës së IX – të të Ushtrisë. Ai ishte një nga udhëheqësit më karizmatikë e më me autoritet në ushtrinë demokratike. Niko Bellojani, Eli Joanidhi, Manolis Glezos e mjaft udhëheqës të tjerë të martirizuar, përfaqësuan zërin e ri të demokracisë moderne greke.

  Tërë bota në krah të luftëtarëve të shquar

  Për shpëtimin e të akuzuarëve filloi një fushatë mbarëbotërore. U krijua Shoqata Botërore e Solidaritetit për shpëtimin e jetës së Bellojanit, e cila bëri çmos për lirimin e tij nga burgu. Organizata dhe shoqata të ndryshme progresive dhe demokratike si ato të lagjeve “Peristeri”, “Nea Jonia” dhe lagje të tjera të Athinës e Pireuti dërgonin peticione Plastirës duke kërkuar mos ekzekutimin e vendimit të gjykatës. Qeveria e Plastirës nuk i zbatoi premtimet parazgjedhore për dhënien e amnistisë. Ndërsa në vëndet ku nazizmi ra, kolaboracionistët u dënuan, kurse në Greqi pushkatohen luftëtarët e rezistencës kundër nazizmit. Sharl de Gol, në Francë me gjyqe ushtarake dënoi 12 mijë kolaboracionistë, ndërsa në Greqi dergjen burgjeve dhe lincohen mijra e mijra patriotë anti fashistë. Në këto vite emri i Niko Bellojanit bëhet simboli i paqës dhe i lirisë së popujve. Edhe Shqipëria e përkrahu dhe e nderoi këtë hero. Shumë qytetarë shqiptarë u vunë emra fëmijëve të vet, Niko e Eli, gjest mjaft i lartë ky i shkallës së dashurisë dhe respektit për çiftin e martirizuar, Bellojani. Shkrimtari i madh demokrat turk, Nazim Hyqmet, shkroi një novelë për nder të tij dhe e titulloi “Njeriu me karafil”. Pablo Pikaso skicoi portretin e Bellojanit me karafil në dorë, që u shpërnda në të gjithë botën. Një regjizor progresist grek realizoi filmin artistik “Njeriu me karafil”. Gjithashtu, poeti i mirënjohur grek, Janis Ricos thuri poemën: “Njeriu me karafil”. Një nga zërat më të fuqishëm në ato vite ishte edhe ai i Manolis Glezos, një nga figurat më të ndritura të së majtës greke.

  JU LUTEM MOS JEPNI KETO SKENA TIP
  BLEDI FEJZIU & FARI BALLIU

  Reply to this comment
 4. Agjenti 009 May 15, 18:05

  Edhe KAMPI I PUSHIMIT TE PUNTOREVE NE DURRES ne SOCIALIZEM e kishte emrin “NIKO BELLOJANI” per nder te ketij HEROI!
  Ndersa tani pas grabitjes demokratike e ka emrin :Florida”!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*