Video/ Kjo është e ardhmja e makinave

August 21, 2016 12:19

Video/ Kjo është e ardhmja e makinave

Vizion Mercedes-Maybach 6.

Kështu quhet projekti më i ri i Mercedez.

Kompania gjermane thotë se kjo makinë do të jetë e ardhmja e automjeteve.

Bëhet fjalë për një makinë elektrike, e cila do të karikohet siç karikohen telefonat.

Makina do të jetë e gjatë 6 metra, ose sa një skaf.

Prodhuesit e saj thonë se ajo është shumë rezistente dhe do të trashëgohet nga prindërit tek fëmijët.

Motori i saj do të jetë 750 kuaj fuqi.

The future of cars for the one per cent is a sleek electric-powered timeless classic you'll hand down to your children - the Vision Mercedes-Maybach 6, according to the designer

while Google pushes forward with self-driving cars, Mercedes-Benz insists this is a car you'll want no help to steer
Mercedes executives said it is meant to evoke 'emotion and intelligence, hot passion and cool rationality'

The engine, can achieve 750 horsepower; the car will hit 60 mph in less than four seconds and can charge 62 miles in five minutes with the average phone charger

The front windscreen has a transparent display that lights up to show driving-related data

 

August 21, 2016 12:19
Komento

1 Koment

  1. MH August 21, 19:10

    Dakord.Kjo makine elktrike asht gjysma e punes.E ardhmja i tako prodhimit te makinave qe nuk kane ne voje te perdoret timoni,edhe pse timoni ekziston.Ne makine do shenohet destinacioni i mbrritjes.Dhe te gjithe rrugen e vezhgon elektronika si,shpejtesin,semaforin STOP-in dhe frenimin ekselence duke mos rrezikuar asnjihere aksident.Ne kete stad niveli, makina do perdoret nga cdo njeri qe din te pardorin telekomandimin e kompjuterit te vete makines.
    Mjere shendetesia dhe policia qe nuk do vjelin ma asnji kacille lekut gjobe.I vetmi dokument do jete prona e mbajtesit te automjetit dokumenti i berjes se tymit(shqipot e kan te kolaudimit,ndryshej gjithe botes,shto miell e shto uje)si dhe taksat vjetore.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*