VIDEO: Kontrolle të rrepta në Tiranë, ndëshkohen 179 shoferë në 48 orë

September 7, 2018 14:24

VIDEO: Kontrolle të rrepta në Tiranë, ndëshkohen 179 shoferë në 48 orë

 

Policia në Tiranë ka vijuar kontrollet në rrugë të ndryshme, ku vetëm në 48 orë janë ndëshkuar 179 shoferë pasi kanë shkelur rregullat e qarkullimit rrugor.

Njoftimi i policisë: 

Me fillimin e muajit Shtator, rritet ndjeshëm si numri i mjeteve në qarkullim ashtu edhe lëvizjet e tyre , duke krijuar trafik të rënduar dhe konfuzion, veçanërisht pranë tregjeve industriale dhe institucioneve arsimore, por ajo që mbetet më shqetësuese është “nxitimi pa motiv” për të shkelur rregullat e qarkullimit rrugor, duke krijuar një mjedis të pasigurt për veten dhe të tjerët.

Rrugorët e kryeqytetit përgjatë 48 orëve të fundit janë orientuar në drejtim të verifikimit të shkeljeve që kanë të bëjnë me mosrespektimin e sinjalizimit rrugor të ndritshëm dhe atij vertikal, parakalimet e gabuara në afërsi të kryqëzimeve, si dhe parkimet e gabuara brenda komplekseve dhe blloqeve të banimit, të cilat janë një shqetësim i përditshëm për banorët.

Në funksion të kontrolleve  të lartpërmendura janë evidentuar dhe ndëshkuar 179 drejtues mjetesh, nga të cilët :

45 për shkelje të sinjalizimit të semaforit

60 drejtues mjetesh për parakalim të gabuar

74 mjete për parkim të gabuar, kryesisht në trotuar dhe në vendkalim këmbësorësh.

Gjithashtu përgjatë verifikimeve janë arrestuar në kushtet e flagrancës 8 drejtues mjetesh nga të cilët, 5 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 3 për drejtim mjeti të papajisur me leje drejtimi.

Duke ju uruar një fundjavë të mbarë, Rrugore e Tiranës ju këshillon për më shumë kujdes dhe përgjegjshmëri gjatë përdorimit të mjetit.

l.h/ dita

September 7, 2018 14:24
Komento

2 Komente

  1. DINGO September 7, 18:20

    Makinat dhe rregullat jane per njerez ,Keta qe i shkelin jane Majmuna qe kane mesuar te ngasin makinat… bjeruni pa meshire ketyre .

    Reply to this comment
  2. Tirons September 7, 20:58

    Bravo! Nje video e atille te publikohet perdite, per te gjithe vitin. Te votohet per rastet me flagrante te javes/muajit dhe te behen te ditura neper televizione, dhe autoreve tu tregohet emri.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*