VIDEO: Kur popujt të kuptojnë, do sulmojnë Parlamentin dhe do t’ju varin…

July 2, 2016 19:50

VIDEO: Kur popujt të kuptojnë, do sulmojnë Parlamentin dhe do t’ju varin…

Në 21 Nëntor 2013, në një diskutim në Parlamentin Europian në Strasburg deputeti i pavarur anglez, Dodfrey Bloom hodhi akuza të pazakonta mbi Komisionin Europian dhe sistemin burokratik të unionit.

Në mënyrë profetike ai thoshte se “do arrij puna që euroskeptikët të shtohen gjithnjë e më tepër” – raporton DITA

Më poshtë fjala e tij dhe videoja:

“…më vjen në mëndje një citat i filozofit të madh amerikan Murray Rothbard, i cili thoshte – shteti është një institucion vjedhjeje, Tatimi është një system me anën e të cilit politikanët dhe burokratët vjedhin parat e qytetarëve për ti shpenzuar në mënyrë të turpshme. Kjo e vërtet nuk ka përjashtime. Është për tu mahnitur se si arrini të ruani seriozitetin kur flisni për evazionin fiscal. Komisioni dhe burokratët e tij nuk paguajnë tatime. Pra ju nuk paguani tatime si gjithë qytetarët e tjerë. Ju keni gjithfarë privilegjesh dhe ligje speciale…Ju jeni evazionistët më të mëdhenj në Europë, e megjithatë vini dhe u jepni leksione të tjerëve! E pra, sa vjen dhe e më tepër njerëz nga BE-ja po fillojnë të kuptojnë. Do arrij puna që euroskeptikët të shtohen gjithnjë e më tepër. Po ju them dhe diçka – kur popujt të marrin vesh se çfarë jeni në të vërtet, nuk do u duhet shumë ta sulmojnë Parlamentin dhe tju varin. Dhe do kenë të drejtë ta bëjnë këtë.”

July 2, 2016 19:50
Komento

9 Komente

 1. biometri July 2, 19:51

  sakte!!
  po sigurisht qe nuk e ka fjalen per popullin shqiptar
  ai ende nuk ekziston
  ne kemi nje parapopull akoma
  gjergj fishta me te drejte ne 28 nentor 1912 shprehej mes miqve: Shqiperine e beme, tani duhet te bejme shqiptaret…

  Reply to this comment
 2. Benoni July 2, 20:30

  Do ndodhe ashtu si e ka thene deputeti Bloom qe ne 2013! Popujt e kane kuptuar tashme se kush jane bythqiret e politikes se BE. Plus arsyeve qe radhit D. Bloom, sot kane dhe nje arsye qe ne 2013 nuk ishte, dyndjen e klandestineve mbi Union. Krimi politik me i rende qe politika kurve e BE i beri qytetareve europiane,.

  Reply to this comment
 3. Mary Strongwoman July 3, 00:27

  ok, but…
  si do t’ja bejme pa shtet, po pra: pa kete kaste qe nuk prodhon dhe nuk taksohet si te tjeret?!
  Po pra, pa burokracine dhe policine qe ruan kete lloj Rendi/marreveshje, do te bjeme ne dore te anarkise.

  Mirw i thua, te gjitha, por si i behet?!

  Reply to this comment
  • Ballist i PENDUAR. July 3, 12:51

   Mary Strongwoman
   Je shum i fiorte !
   Ka rruge plot .
   Rruget e zotit jane pa fund .
   Sipas teje , me qe nuk kemi rruge tjeter
   perveçse Burokracise ,
   te Heqim breket e ta leme te beje çte doje ??
   Pergjigjen Merre Tek Intelekti Yt .
   Lexo – lexo – Meso – Lexo – Meso
   dhe Shpernda Miresi e DASHURI .
   Burrokracia te ndau :
   Ne te majte e Te Djathte
   Ne Besimtare e ne Ateiste
   Ne Etero sex – e ne Homo sex
   Ne Vegan e ne Mishngrenes
   Ne Autokton e ne te Huaj
   Ha me pak .- e lexo me shume ,
   e atje do ta gjesh PERGJIGJEN

   Reply to this comment
   • Mary Strongwoman July 3, 17:25

    Ballist i nderuar,
    une bashkohem me ty, madje jam per autoritarizmen, sado qe libertarianet i duartrokas! Une jam kunder Shtetit, por me kujtohet 1997 e 1998, gezova kur dolen tanket ne rruge; me ne fund ai, Shteti, thashe.
    Se nuk po merrnim vesh ngs vinin plumbat, nuk po dukej kembe burokrati!!!
    Per mua, le te kthehrmi tek Shpella dhe tek Zoti, por ne i kemi shperdoruar te gjitha, my friend…
    Berisha shkoi e beri foto te Jezu Krishti. Rama nxori nje dore parash nga vizita e Papes…
    Na e coiruptuan edhe Zotim…

    Reply to this comment
 4. Kapter baba nga burgu i Lezhes qe u ... July 3, 03:19

  D. Bloom qenka nje profet i gjalle.

  Reply to this comment
 5. Agim Anastasi July 3, 15:48

  I NDERUAR DEPUTET. NUK ESHTE E NEVOJSHME TE NA CITOS FILOZOFIN AMERIKAN. PO TE VISH NE LINDJE,KU ESHTE STUDJUAR MARKSI NE BANKAT E SHKOLLES, KETO QE TI THUA ,I DINE PARA SHUME KOHE.PO UNE DUA TE KORIGJOJ. JO SHTETI,POR SISTEMI KAPITALIST SI PO FUKSIONON SOT ESHTE VJEDHESI. ESHTE EKONOMIA IFORMALE QE ESHTE KUDO,QE LE HAPUR RRUGEN E VJEDHJES. KRYEMINISTRI SHQIPTAR Z. RAMA THA PARA DISA MUAJSH SE KAPITALIZMI NUK ESHTE VJEDHJE.POR KJO ESHTE NJE DESHIRE E TIJ, SE AKTUALISHTE TE GJITHE E DINE SOT SE 1+1=2,NUK ESHTE E SAKTE, POR 1+1=3. NE SE FLET ME NJE QYTETAR NE PERENDIM TA THOTE HAPUR SE SISTEMI KAPITALISTE NUK FUKSIONONTE KESHTU ME PARE. SI SPJEGOHET SE MEGJITHESE U KOSTATUAN OAZET FISKALE DHE SHTETI HESHTI.NUK E KAM FJALEN PER NE SHQIPERI. JU THONI SE DO RRITEN EUROSKEPTIKET. SI DHE KU.KUSH LEXHON SOT,LUSH KA KOHE TE MERET ME POLITIKE. TE RINJTE E MODERUAR I KANE MBYDHUR VESHET ME KUFJE E INTERESANT ESHTE VETEN MUZIKA. ATA KANE MBYDHUR DHE GOJEN,E KUR I PYET NUK KANE PERGJIGJE,VEC….EMMMM, EMMMMM. EEEEM. KUSH E PERGATITI KETE MODEL.PASIVITETI NUK LE TE MENDOSH PER EUROSKEPTIK. POR DIÇKA PO NDODHE. PO SHKOHET DREJTE REFORMIMIT ,PO LEVIZET JO NGA MALLI POR NGA HALLI. NE NJE VENDE KU EKONOMIA ESHTE SUNDUAR NGA IFORMALITETI, KU PRODHOHET MALL IFORMAL DHE REALIZOHET KEMBIM IFORMAL NGA MONELLA, SHTETI NUK MUNDET TE BEJ SEHIR. KJO PASI NE VENDET DEMOKRATIKE SHTETI KA DETYRIME SOCIALE DHE NUK PRANON DOT FALIMENTIN. SIGURISHTE QE TATIMI NIU DO NA NDAHET GJATE GJITHE JETES ,POR DHE UNE MENDIJ ASHTU SI TY QE JO DISA PAGUAJNE E TE TJERE JO. EUROPA ESHTE NE PRAGE REFORMASM TE MEDHA .NE GJERMANI NUK I SHMANGESH DOTE TATIMIT,PASI METODOLOGJIA GJERMANE NUK LE HAPSIRE. ME TE DREJTE THUHET SE VENDET QE KANE EURON DUHET TE ZBATOJNE PAKTIN FISKAL, NDRYSHE NDHODH FENOMENI GREK. KETE JU E KUPTONI, POR NUK JU VJEN SIPAS MIDESE. EGOIZMI DHE NACIONALIZMI JU ERRESON SYTE. NUK DONI METODEN GJERMANE,KJO ESHTE ARSYJA. PO SI DO QE TE RROTULLOHENI , PERSERI DO TE VINI TE METODA GJERMANE.NUK KA RECETE TJETER .

  Reply to this comment
 6. corape kuqi July 3, 17:08

  Shikoni edi ramen. Takson per tufe majdanozi dhe vet deklaron kam tee mije euro dhe nuk paguan taxe per super vilen e tij. E kam bere me leket e gruas thote. Shikoni bythelepiresin mero baze qe ka dy standarte nje per salen dhe familjen e tij dhe nje per edin dhe familjen e tij.
  Sa here qe komentoj kunder hyrjes ne evrope( lexo pushtimin evropjan) komenti nuk kalon.
  Ky eshte shteti pseudodemokratik. Vshtypje dhe sklleverim.
  Populli budalla thote do hyjme ne evrope( grope).

  Reply to this comment
 7. lili July 3, 17:24

  ah! sa ma shpejt te shohim kete edhe ne shqiperi

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

Mendoni se Shqipëria është gati për një organizim të ri përballë gjithë klasës së sotme politike?