Video-lajm / Propozimi surprizë për Veliajn, Frattini e fton të bëhet kryebashkiak i Romës

October 20, 2018 17:32

Video-lajm / Propozimi surprizë për Veliajn, Frattini e fton të bëhet kryebashkiak i Romës

Transforimi që ka pësuar kryeqyteti shqiptar në këto tre vite po vlerësohet edhe nga personalitetet e politikës italiane dhe asaj europiane.

Gjatë takimit që pati me Kryebashkiakun Erion Veliaj, ish-ministri italian i Punëve të Jashtme të Italisë, Franco Frattini, evidentoi ndryshimet që ka pësuar Tirana në një kohë të shkurtër dhe i kërkoi që nëse do të ishte e mudnur të bëhej edhe kryebashkiak i Romës, duke nënvizuar se kryeqyteti Italian ka probleme të mëdha me infrastrukturën.

“Kam qenë këtu për herë të fundit në 2013, dhe u riktheva sot, dhe gjeta një qytet më të bukur, më të pastër, dhe mbi të gjitha rrugë të mrekullueshme që duhet t’i kemi edhe në Romë, ku fatkeqësisht ka shumë gropa. Kështu që, kryebashkiak eja edhe në Romë dhe të na tregosh si bëhen mirë këto punë”, u shpreh Fratini.

Kjo ka suprrizuar jo pak Veliajn, i cili ia ktheu me batutë: “Në një tjetër jetë po”.

Ajo që bie në sy është se ndonëse Frattini njihet për miqësinë dhe lidhjen e tij të ngushtë me Lulzim Bashën, duke qenë se të dy janë të djathtë dhe kanë qenë ish-ministra të Jashtëm të shteteve të tyre në të njëjtën periudhë, nuk ka mundur ta fshehë entuziazmin për transformimin e madh që ka pësuar Tirana në 3 vitet e fundit, që përkojnë me mandatin e kryebashkiakut Erion Veliaj.

Franco Frattini, ish ministri italian i Punëve të Jashtme të Italisë, e kishte vizituar Tiranën për herë të fundit në vitin 2013, kur edhe mori titullin “Qytetar Nderi”, në kohën kur qyteti drejtohej nga Lulzim Basha dhe qeveria nga Sali Berisha.

v.l/Dita

October 20, 2018 17:32
Komento

14 Komente

 1. Fat man October 20, 17:49

  Eshte Frattini, nga vendi ku ka lindur “Rilindja Evropiane”, nuk eshte Saliu shpellari i Zeheres, t’a thote ne sy te miren dhe te keqen, me keto pune nuk ka miqesi dhe shoqeri.
  Lali Eri te LUMTE.

  Reply to this comment
 2. MH October 20, 18:57

  Fratin nuk asht i djathte per korrupsion e krime per te marr dhe mbajt pushtetin por i djathte me programe ne sherbim te popullit drejte perparimit dhe avancimit te civilizimit qytetariet qe mendon ti perkasin te ardhmes se shoqerise boterore.Prandaj din me cmume dhe fton z.Velija kryetar bashkie per Romen.Vlersim ky qe i ven me shpatulla per murit te gjithe te djathtet e Shqiperise.

  Reply to this comment
  • intelektuali October 20, 20:03

   Ky hipokriti Frattini

   Eshte akuzuar disa here ne Itali per trukime ndeshjes o MH -ja e Enverit

   Dhe keto jane zyrtare nuk jane shpjfje si ato te Edi Rames.

   Reply to this comment
 3. kintelektuali October 20, 19:38

  Ta kemi falur mashtruesin Lali Eri, Mon Kukaleshin e Edvinit, bejeni Kryebashkiak te Romes qe te shikoni per nje kohe te shkurtet te ngreje Kullat e Fushes se tij tek sheshi qendror

  SHEN PJETRI

  Ne Vatikan

  Mereni o hipokriti Frattini Lali Erin se ju a kemi falur pa leka qe te shpetoje Tirona jone nga masakra urbane qe ti nuk do ta shikosh

  Reply to this comment
  • Miri October 20, 21:13

   Ti ja ke falur?!!!Tipik shpellar me toka te xanuna.A thu se te pjerdh njeri.Zgjohu nga gjumi malok se ke pese vjet qe ke rene nga Kali.

   Reply to this comment
 4. ALBAN DEGA October 20, 20:02

  From: Alban Dega
  Date: June 5, 2016 at 21:56:43 EDT

  HALLALL GJIRI I NENES BIR…!

  Ata me shashka …
  ti me Pune!
  Ata me kercenime ….
  ti me punime
  Ata me plumba fjale
  Ti vepra vale-vale
  Ata me escorta rrenuese
  Me zhurme e me dhune
  Plumbat e tu..
  E kane vulen Pune
  Ata me kama
  jenicere Karaosmanesh*
  tele- pistoleta
  Ti me mendje ndritur
  E me krahe te lehta
  Ata Gardiane
  pallatesh kusare
  Ti Promete
  I Botes qytetare
  Ti me parqe femije
  Ata me shpifje
  bomba talibanesh
  Ti me lulishte
  unaza titanesh
  Ata me Gjykates
  edhe Prokuhora
  Me SHISH bandite
  Presidenta hora
  Ata me Saraje
  e dugaja krimi
  Ti si shqipe malesh
  Prin nga qyteterimi
  Ata lakuriqe…
  uritha verbimi
  Ata gjenerale
  kapterra rrenimi
  Gjykates Plepash
  taborre shkaterrimi
  Profesore Domosdove
  Kardiologe masakrimi
  Bombardues Gerdeci
  Doktore ekzekutimi
  Ti shqiponje kreshtash
  Zgalem veprimi!
  Fabrike idesh
  Strateg perparimi
  Mbi cdo erresire
  Fiton Qyteterimi
  Ardhmeria … femijet
  Jo Mafia jo krimi
  Hallall gjiri Nenes
  Ore Erion trimi
  Jo vec gjiri i Nenes…
  dhe vota e Tiranes!
  Coni ata hora
  Mu ne p… te sames!

  *Karaosman ne Turqisht do te thote Osmani i Zi… Cfare domethene?!
  Domethene ishte edhe me i Zi se vete Osmanet e Perandorise Osmane. Per sherbimet qe u beri atyre Osmanet i dhane titullin Karaosman bashke me shperblimin perkates ne para, prona…
  My eshte mbiemri i fisit te bashkeshortes se Presidentit te Shqiperise Bujar Nishani.
  Sidoqofte ky titull eshte shume me u ulet se ai qe Sali Berisha dhe Mafia e tij politike dhe familjare i dhuruan pabesisht Bujar Nishanit ne haze te kontrates tipike Mafioze te besnikerise dhe sherbimeve ndaj tyre, vecanerisht betonizimit te impunitetit pandeshkueshmerise ligjore per krimet e tyre te perbindshme ndaj shqiptareve dhe Shqiperise si
  1- 2 prilli i Shkodres, me 4 heronjt e ekzekutuar publikisht me arme Serbe mercenare te UDB-Es
  2- shkelja dhe dhunimi e embargoes nderkombetare te naftes dhe armeve ndaj Milloshevicit dhe makines se terrorizmit shteteror Serb,
  3- ekzekutimi pa gjyqi dhe ne tortura i atdhetarit Remzi Hoxha,
  4- rrenimi I shtetit shqiptar me mbi 10 000 viktima ne 1997,
  5- Grushti klasik I shtetit ne bashkepunim me UDB-ne Serbe dhe mercenare te saj me 14 shtetit 1998,
  6- masakrimi familjar politik e biologjik I Gerdecit me 26 te vdekur e qindra te plagosur me 15 Mars 2008,
  7- ekzekutimi publik pa gjyq i 4 protestuesve paqesore e krejt te pafajshem me 21 janar 2011 ne Tirane….
  Krimet e permendura futen ne kategorine e KRIMEVE kunder njerezimit te denja per Gjykaten Nderkombetare te Hages.
  Jane me dhjetra krimet e tjera si Korrupsioni masiv, vjedh ka masive e votave, kusaria me Autostraden e Kombit,
  tenders te kunderligjshem, rrenimi I Arsimit,Shendetesise, Financave, Drejtesise…. I cdo hallke Jetike te shtetit shqiptar…
  E jeans me e madhe Jane minat me sahat qe ai dhe Banda e tij e gangstereve ka lene mbrapa ne cdo hap e ne cdo skaj… ne cdo hallke.
  Asnje pushtues i huaj e asnje despot shqiptar nuk ia ka bere Shqiperise dhe shqiptareve ato te zeza qe ia ka bere Shqiperise Sali Berisha dhe Banda e tij politike e familjare e krimit.
  Krye e zeza: ai po leviz gjithe levat kriminale ne duart e oergjakura te tij me gjak shqiptaresh per te minuar edhe reformen ne drejtesi vetem e vetem per ti zgjatur jeten e kontrolluar hallkat Jetike te shtetit qe i ka akoma nen komande te plote:
  1- Presidence 100%
  2- KLD. 80%
  3- Prokuroria e Pergjithshme. 78%
  4- Gjykata e Larte. 85 %
  5- Gjykata Kushtetuese. 60%
  6- KLSH. 82%
  7- SHISH. 75%

  Prandaj Reforma ne Drejtesi eshte jetike jo vetem per te sotmen e te ardhmen e Shqiperise.
  Reforma ne Drejtesi eshte nje urgjence kombetare!

  Reply to this comment
 5. kokepalari October 20, 22:23

  erdhi Albani me çarçafin e tij!!

  Reply to this comment
 6. MH October 20, 22:33

  intelektuali

  Nuk jam i Enverit.Por jam i rrealitetit.Per te pranue cdo gje pozitive qe i sherben shumices se kombit dhe cdo gja negative qi asht ne kundershtim me interresat e shumices se kombit.

  Reply to this comment
  • intelektuali October 21, 07:18

   Realitet me nje “R”

   Edhe Enveri ne Kohen e Qepes te Partise se Punes keshtu mendonte me ligjin e tij famoz per:

   AGJITACION DHE PROPAGANDE

   qe:

   Masakroi me nje egersi te papare shumicen e intelektualeve te kombit te tone fat qe kur MURTAJA bolshevike u ul kembekryq ne trojet tona,

   njashtu:

   Sic po kerkon te beje Edvin Enveristi me ligjin e tij per:

   SHPIFJE DHE PROPAGANDE ANTIQEVERITARE

   Reply to this comment
 7. servet October 21, 09:59

  Bravo i qofte Alban Deges,eshte nje mjeshter per te bere hartime dhe per librin e statistikave.Gjynah qe eshte ne Amerike dhe jo ne Shqiperi sepse partia ka nevoje per njerez te tille dhe si Duka.

  Reply to this comment
 8. astiri October 21, 11:57

  Jo se nuk na vjen mire kur na lavderojne nje njeri te punes sic kemi Erjonin….apo kryeqytettin ne vrull zhvillimi…e cdo te mire te koheve te fundit por: Po te shohesh lagjet poshte ures tek “pallati me shigjeta” rrjedhen e Lanes pergjate “Astirit” lagje gjigande me rreth njeqind mije banore jo vetem rruget te lene per te deshiruar por edhe Lana eshte “kazani” gjigant i njerzeve qe banojne prane lumit edhe pse ai kalon prane shtepise se tyre.
  Ketej duket sikur nuk kalojne as pushtetare te lagjes njeres te policise apo perfaqesues te firmave te pastrimit thua se kalon neper nje xhungel,Dhe kjo pune vazhdon deri ne Durres.PSE??????
  Kurren e kurres nuk mund te sjellin kulture e mreqenie drejtues INJORANTE me mentalitet moskokcares per cka ndodh jashte pragut te deres.
  Doni nje shembull ketu ka marre ne administrim nje kompleks pallatesh “administrator” nje fshatar Taqo Nuku qe leu vetem hyrjen e pallatit dhe lart eshte si shpelle ariu , kur mori vesh qe une leva pjesen e hyrjes time , ne shenje falenderimi me vodhi veglat me gjith materjalet……
  Edhe teritori i yni dhe i juaji eshte i askujt me mendje te thata.
  Duhet dore e forte jo elozhe perdite.

  Reply to this comment
 9. Anita October 21, 13:08

  Para se te marri Erjonin per Kryebashkiak te Romes duhet te pyesi Z.Rama ne se pranon te behet Kryeministri i Italise.Pa Ramen Erjoni do kishte mbeter te G99.

  Reply to this comment
 10. Dodona mbi Tomorr October 21, 16:49

  Edhe ajo gazetarja Italiane , para disa vitesh kur intervistoi Edi Ramen i tha :”..Per nji kryeminister te tille ka nevoje Italia!”;dhe vjen Ky Fratini dhe i thote Erion Velise :”…hajde kryetar bashkie ne Rome!..”Keta Italianet jane te pakursyer ne keto “lajkat “e tyre per njerzit tane te “udheheqies”por sa u duhet besuar si i pelqejne vertete?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin