VIDEO: Makina që bllokoi valët celulare dhe xhenieri pasi shpërtheu bombën në Qendrën Kristal

February 9, 2016 13:52

VIDEO: Makina që bllokoi valët celulare dhe xhenieri pasi shpërtheu bombën në Qendrën Kristal

Zakonisht, shpërthimet me eksploziv kryhen nëpërmjet telekomandimit. Lidhja është e thjeshtë; eksplozivi lidhet me një telefon celular dhe më pas nëpërmjet një telefoni tjetër kryhet thirrje telefonike që shkakton shpërthimi.

Për të evituar një shpërthim të tillë, sot në Komunën e Parisit policia vendosi një antenë që bllokojnë valët telefonike.

Për rreth një orë, telefonat në zonat nuk punonin për shkak të bllokimit të tyre. Policia synonte të parandalonte një shpërthim të mundshëm me anë të telekomandimit.

Ende nuk është dhënë deklarata zyrtare për ngjarjen, e cila do të faktojë se çfarë lloj eksplozivi ishte dhe mënyra e vendosjes për të kryer më pas shpërthimin.

Në videot ekskluzive të DITA-s tregohet pikërisht makina që bllokoi valët e telefonit, ndërsa në videon e dytë xhenieri i cili ka çmontuar bombën duke e shpërthyer në mënyrë të kontrolluar, në momentet menjëherë sapo ka dalë nga parkimi./DITA

 

February 9, 2016 13:52
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*