VIDEO: “Merrni të sëmurët me forcë nga shtëpia”. Kritika zyrtarit të OBSH

April 25, 2020 20:39

VIDEO: “Merrni të sëmurët me forcë nga shtëpia”. Kritika zyrtarit të OBSH

“Në luftën kundër përhapjes së koronavirusit, autoritetet mund të duhet të hyjnë në shtëpitë e njerëzve dhe të largojnë anëtarët e sëmurë edhe me forcë”, është kjo deklarata e pazakontë që ka bërë xhiron e botës nga Dr Michael Ryan gjatë një konference shtypi.

Dr. Ryan është Drejtor Ekzekutiv në Programin e Emergjencave Shëndetësore të OBSH-së.

Zyrtari i OBSH shtoi gjithashtu se “transmetimi i virusit është shmangur nga rrugët dhe tani po ndodh në ambientet e brendshme familjare. Ajo që na duhet të bëjmë tani është të shkojmë dhe të shohim në familje dhe të gjejmë ata njerëz që mund të jenë të sëmurë dhe t’i largojnë ata, dhe t’i izolojnë, në mënyrë të sigurt dhe dinjitoze “.

Moderatori Fox News, Tucker Carlson ka kritikuar në emisionin e tij zyrtarin e Organizatës Botërore të Shëndetit për sugjerimin që u ka bërë autoriteteve në fillim të këtij muaji.

Ndiqni videon më poshtë:

l.h/ dita

 

April 25, 2020 20:39
Komento

12 Komente

 1. Laberia ime April 25, 21:00

  me duket nje deklarat e pa menduar ..sepse nese dikush futet ne shtepi dhe heq nje pjestar familje vetem pse eshte “semur” nuk pyet njeri se sa vret qofte polic a ushtar qofte…le ta provojne due ta shofin..

  Reply to this comment
  • JURISTI April 25, 21:35

   E ke gabim, lexo ligjin “Per semundjet infektive”, eshte detyrim ligjor karantinimi i njerezve te ptekur nga virusi dhe qe nuk kane simptoma . Personat e prekur dhe te karantinuar duhet te trajtohen falas nga shteti hoteli ushqimi gjithcka pasi mund te ndodh qe personi nuk ka te ardhura nuk mund ta mbyllesh ne burg pse ska Leke. Largimi nga keto qendra karantinimi , eshte veper penale pasi personi shperndan virusin me dashje , kjo eshte llogjika ligjore .

   Menyra si u ndryshua Kodi Penal nga Rama dhe Meta eshte nje cmenduri pasi ta detyrosh tjetrin te karantinohet ne banese me familjaret do bente krim , shume persona ne bote jane karantinuar te vetem per shkak te mosperhaojes se virusit te familjaret dhe kane luftuar te vetem me semundjen gje qe eshte qe eshte cnjerezore.
   Keshtu thote mjekesia , se cfare ben politika dhe perse e ben tjeter pune

   Reply to this comment
 2. Be April 25, 21:15

  Nuk e kishte per ne europianet. Donte thjesht te shfajesonte padronet e vet kineze qe terhiqnin njrezit zvarre nga shtepite e tyre jo se ishin te semure por sepse benin kritika per partine.

  Reply to this comment
 3. OPOZITA April 25, 21:44

  Kujdes me ata te vraret se labeve u be kohe qe u eshte lagur baruti , ju vetem per te vjedhur vrisni , dini vetem te pini raki , te rrihni grate dhe te mbureni dhe ti hidhni romuze te tjereve .

  Reply to this comment
  • Laberia ime April 25, 22:20

   E di ate kengen labe ti Opozita..qe i thote gruas..agje nuk me eshte thare, jam ai qe jesh me pare..dhe opozita e opozita e sotme e di mire qe nuk na eshte njomur baruti se e provoi ne 97 kur ja derguam ushtaret ne Tiran vetem me brek.. pastaj ajo dihet qe labi kendon pa muzik..sa per ” romuze” ato jane virtyt i njerezve inteligjent se budallenjte nuk arrijne te bejne edhe shaka edhe te te thone ate qe duan te thon njekohesisht….le ta provojne te futen neper familje pastaj shohim o OPOZIT. por ama harrojeni se do ngrihemi per te prure ju ne pushtet se boll kemi nje ba..ge ne krye te vendit nuk duam nje m..t tjeter..

   Reply to this comment
 4. Arben April 25, 22:25

  plumbi te pret te shtepia ime

  hajde.

  Reply to this comment
 5. xxx April 26, 02:48

  ka te drejte
  ky hap mungonte ne masat e seciles qeveri
  nju jorku do e zbatoje i pari te tjeret do pasojne

  Reply to this comment
 6. On April 26, 10:48

  Europa duhet te dali nga obsh….

  Reply to this comment
  • mirel April 26, 17:30

   Po mi On po, harroi Tucker qe ua kane marre femijet meksikaneve nga dora ne kufij. I kane mbyllur neper palestra me tufa, dhe flene ne shesh me leter alumini mbuluar. Ua kane rrembyr prinderve dhe femije te mitur, as disa muajsh. Prandaj leni pordhet e Tramit qe doli nga WHO dhe ben propagande kunder.
   Karantina ne histori eshte zbatuar per personat e prekur dhe jo ata te shendetshem. Juristi me siper ka te drejte 100%

   Reply to this comment
 7. maie April 26, 18:18

  poshte OBSH dhe BILL GATES.mendo te marin femijen nga shpia se ka virusin.

  Reply to this comment
 8. Pensionisti April 26, 20:18

  Ne vitet 33 te shekullit kaluar me marrjen e pushtetit nga Hitleri ne Gjermani , u vendosen ligje barbare qe neperkembnin te drejtat njerzore kjo deklarate e zyrtarit te OBSH i ngjan si dy pika uji ligjeve Hitleriane!Mos po pregatitet rikthimi i Nazifashizmit!?

  Reply to this comment
 9. Pensionisti April 26, 20:24

  Ne vitet 33 te shekullit kaluar me marrjen e pushtetit nga Hitleri ne Gjermani , u vendosen ligje barbare qe neperkembnin te drejtat njerzore kjo deklarate e zyrtarit te OBSH i ngjan si dy pika uji ligjeve Hitleriane!Mos po pregatitet riktthimi i Nazifashizmit!?Europa ne vitet ’30 ju perunj Hitlerit,sic po ben sot bota ,qe i eshte gjunjezuar ,”Cov-19 “?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim