VIDEO: Momenti kur Putin mbron një veteran të luftës nga truprojat e tij

May 10, 2018 09:20

VIDEO: Momenti kur Putin mbron një veteran të luftës nga truprojat e tij

Në përfundim të paradës ushtarake të Ditës së Fitores, truproja presidenciale tentoi të largonte një veteran të Luftës së Dytë Botërore në Sheshin e Kuq, sepse ky i fundit po pengonte rrugën e Presidentit rus.

Por Putin që vëzhgoi situatën iu afrua të moshuarit dhe e ftoi që ta shoqëronte deri në varrin e një ushtari të panjohur për të vendosur një kurorë me lule.

Ai quhet Dmitri Syrkashin, është 94 vjeç dhe gjatë luftës mori pjesë në sulmin e Koeingsberg (tani Kalingradi) dhe çlirimin e Smolensk.

o.j/dita

May 10, 2018 09:20
Komento

9 Komente

 1. Claus May 10, 09:39

  Lajme te tilla, ne dukje, duken krejt normale. Aq me teper kur jepen edhe nga shume media te tjera.
  Mirepo, po behen ca si shume lajmet mbi “figuren interesante” te Putinit. Shto ketyre edhe lajmet te tjera per “bishat” ushtarake te ushtrise ruse, fuqise se saj – te gjitha keto sikur te krijojne njefare dyshimi.
  Megjithate, mund te thote dikush, keto jane thjeshte lajme interesante.
  Por, ajo qe e perforcon me shume dyshimin, madje edhe te krijon bindje, eshte kombinimi ne dukje i pafajshem, i ketyre lajmeve simpatike per Putinin, Rusine dhe ushtrine e saj me lajmet antipatike per Trump, Presidentin e ShBA-se!
  Ky kombinim fatkeq vihet re ne te gjitha mediat e majta ne Shqiperi.
  Nga njera ane, ore e minute sulmohet Presidenti amerikan, nga ana tjeter, jepen lajme simpatike per Putin, Presidentin rus…
  Ku jua con mushka drute me keto kinezerira o njerez ?!

  Reply to this comment
  • GR May 10, 11:15

   Mediat e Majta??? Dmth me sa kuptoj po aludon qe e majta ne shqiperi eshte e lidur me Putinin. Po sikur na rezulton ndryshe mo shoku. Me duket sikur ishin parate ruse ato qe paguan per lobimin e PD, apo nuk e dinin ata te shkretet nga vinin keto para. Sa gjunaf, jua paskan bere kastile qe ti njollosin…. E majta ne shqiperi, qofte edhe per kompleksin qe ka nga e kaluara e saj, i ka ndenjur shume ftohte e larg Rusise mor mik.

   Reply to this comment
  • Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni May 10, 13:41

   Ne gjithe Europen Putin eshte me simpatik se Trump, qe nuk e honepsin as ne vendin e tij.

   Dhe Shqiptaret nuk jane race malokesh qe ti lepijne bythen Amerikes duke u bere objekt tallje per gjithe Europianet. Vetem klasa politike dhe shumica e mediave jane te tille, te instaluar nga Amerikanet ne vitet 90. Keshtu qe mos u qa maloku i amerikanizue Claus, se shumicen e mediave i ke si ti don zemna.

   https://www.youtube.com/watch?v=M2rTafbQepg

   Reply to this comment
  • Niko Shpiragu May 10, 16:21

   Cudi me ju Claus. Ndonjehere ju beni komente mjaft te mira dhe te drejta. Ndonjehere ju shkruani si jashte standartit te nje intelektuali normal. Une mendoj se ju e keni fuqine intelektuale per te bere vleresime. Perdoreni kete per te fituar simpatine dhe respektin e te tjereve. Ju duhet te jeni gjithmone i njejti, prandaj mundohuni te jeni indipendent dhe jo i influencuar politikisht. Besoni ne sinqeritetin tim.

   Reply to this comment
 2. Jani May 10, 14:25

  Qenka dhe ky gardhiropi i gjate i serbise. Mburret se eshte nen hijen e Rusise… Dakort jame me kete komentuesin e pare qe thote se si te shumta keto lajmet flash nga Rusia te publikuar ne nje gazete te respektuar si Dita, Ncik me me karar keto lajme. Nuk i rruhet Amerikes nga njeri ne kete bote, jo ne kete shekull te pakten. Rrofte America dhe Shqiperia

  Reply to this comment
 3. Dodona mbi Tomorr May 10, 15:50

  iNji shembull i shkelqyer se si presidenti i nji vendi nderon veteranet e luftes , ndersa tek ne veteraneve te nderuar u oeganizojne prita me gangot kemishezinj qe na kujtojne bandat e hitlerit ne vitet “30!

  Reply to this comment
 4. Dodona mbi Tomorr May 10, 15:55

  Nji shembull i shkelqyer se si presidenti i nji vendi nderon veteranet e luftes , ndersa tek ne veteraneve te nderuar u organizojne prita me gangot kemishezinj qe na kujtojne bandat e Hitlerit ne vitet “30!;te nxitur publikisht nga kryetari i nji partie te ashtuquajtur demokratike.

  Reply to this comment
 5. Aliu nga Selenic May 10, 17:12

  Te majtetet qe ne vitin 1960 jane dre me Rusine dhe me BSS, Kure shkruani keni kujdes dhe permbahuni realitetit.
  Ju krijuat maedhenje me Rusine. Per ket jemi dakort.Pore qe te besh aludime te tilla kjo eshte si Nata me diten. Pasi nfaktet jen krejte tjeter.
  Ne i jemi mirnjohes Amerikes. E majta shqiptar e solli ameriken ketu.E Majta shqiptare e solli Ameriken edhe ne Kosove. Mos harro takimin Rugova Bukoshi dhe Veton Surroi me Presidentin Ameriken se c`fare i than at per te majten shqiptare dhe se si i percolli me bishte nen shal Presidenti Amerikan ne ate kohe.!
  Prandaj E majta shqiptare eshte mjafte konseguente ne mardhenjet me SHBA-ne dhe jo me kote e quan partner te rendesishem Strategjik.
  Juve nuk ju ecin me genjeshtrat lidhur me shpifjet qe beit kunder Partise socialiste ndaj SHBA-se. Duke pare mashtrimet tuja dhe DASH solli ne shqiperi nje Ambasador qe njef mire gjuhen shqiper e per pasoj juve edhe atij nuk ja hidhen dote.!
  Prandaj mos u mundohen te mashtroni se e majta shqiptare eshte nje forc politike e zonja qe ka ditu dhe vazhdon te dije mire te beje harmonizimin ne interesave te vendit te vet me partneret tane stategji, Genshtrat tuje , shpifjet tuja tanime nuk gjejne terren ase ne SHBA dhe Ase ne EVROPE.!

  Reply to this comment
 6. eshte koha e ...absurdit . May 10, 17:32

  shqiptar te nderuar ? mos festimi i 9 majit, nxjerr lakuriq te verteten, mbi qendrimin kriminal te perendimit, ndaj rusise . mbeshshtetja e minjve claus (glasa) alias islamik te isis-it, me shoke, e shton “solemnitetin” e neverise, te miliona shqiptare te vertete antifashiste dhe miliardave njerez te thjeshte, kudo ne bote, ndaj tyre .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim