VIDEO: Ndërpret fjalët “Krishti u Ngjall” dhe këndon himnin

April 9, 2018 07:01

VIDEO: Ndërpret fjalët “Krishti u Ngjall” dhe këndon himnin

Aktualiteti politik në Greqi dhe përplasjet në distancë mes Athinës dhe Ankarasë ku nuk kanë munguar tonet e luftës kanë interferuar edhe në hierarkinë e Kishës.

Në një gjest simbolik kryepeshkopi Jeronimus teksa këndonte fjalët “Krishti u Ngjall” para qindra besimtarëve në katedralen e Athinës me rastin e festimit të Pashkëve, ndërpreu në mes liturgjinë duke nisur këndimin e himnit kombëtar – shkruan ResPublica duke cituar median greke.

Këto të fundit shkruajnë se kjo lëvizje e Primatit të Kishës Greke ndodh për herë të parë, pasi në vitet e mëparshme, Jeronimi vazhdonte normalisht meshën teksa në sfond dëgjohej himni kombëtar.

Kryepeshkopi grek u brohorit nga të pranishmit që e panë si një mbështetje për dy ushtarët greke që  mbahen që prej marsit në 1 Burgun e Edirnesë në Turqi pasi kaluan kufirin në rajonin e Evros.

Për kthimin sa më shpejt të dy ushtarakëve greke pranë familjeve të tyre u lut në mesazhin e tij edhe Patriarku Ekumenik Bartolomeu.

b.m / dita

April 9, 2018 07:01
Komento

10 Komente

 1. Shqiptar Vendi April 9, 01:15

  Pjerdhin turqit per kaurret e greqise ..derdimena jue dhe keta kaurret filogreke qe flasin shqip..e qe urrejne shqiperine.

  Reply to this comment
  • katarakti April 9, 09:17

   Megjithese Greqia si siperfaqe dhe popullsi eshte shume me e vogel se Turqia, greket te pakten e mbajne koken lart. Me armikun e tyre shekullor nuk jane pajtuar kurre. Jo me t’i nenshtrohen atij. Prandaj edhe u çliruan nga Turqia qe e kishin ngjitur qe ne vitin 1830. Ndryshe nga shqiptaret qe i kishte “zene” nargjilea turke dhe u desh viti 1912 qe te shpallej pavaresia. Kur asnje lidhje gjeografike nuk kishte mbetur me ndermjet vendit te sulltaneve dhe atij te Gjergj Kastriotit. Turqia e keputi qafen me ne fund, por la shume bishtra dhe zorre ne kete vend. Rreth 1 milion shqiptare e lane vendin e tyre dhe u moren arratine drejt Italise dhe Morese kur flama turke pllakosi ne Shqiperi pas vdekjes se Gjergj Kastriotit te paharrueshem. Por e keqja nuk perfundoi me kaq. Turqit filluan shpernguljen e popullsise. Ata merrnin djemte me te mire dhe i dergonin si jeniçere ne stepat dhe shkretetirat e Anadollit dhe Arabise. Dhe vendin e shqiptareve e zinin nizamet, asqeret, velite, myftite, dizdaret, hoxhallaret, bejleret, agallaret etj etj. Prandaj mendohet se rreth 40 perqind e popullsise se sotme shqiptare eshte me prejardhje turko-arabe. Keta jane niperit e Haxhi Qamilit qe kerkojne edhe sot Baben. Keta urrejne gjithçka te krishtere. Shpirtin dhe syte i kane te Erdogani. Prandaj i quajne edhe sot e kesaj dite te krishteret “kaurre”, dmth te pafe. Sikur te jemi ne vitin 1450!

   Reply to this comment
   • KOZi April 9, 10:42

    Serbia dhe Greqia jane pushtuar nga turqit me perpara se Shqiperia . Nuk na kujtohet prandej na trego a kane ndodhur edhe atje keto dukuri qe permendni ne coment….tung

    Reply to this comment
    • Bureto April 9, 17:02

     Grekët u pavarësuan nga Turqia në saje të ndihmës që u dhanë britanikët dhe deri-diku francezët, dy perandori konkurente me atë osmane. Ata që u shquan në këtë luftë ishin arvanitasit me prijsat e tyre, Boçari, Kolokotroni, Xhavela, Bubulina etj. Në parlamentin e parë grek pas pavarësisë më 1823, flitej shqip. Po kështu shpëtoi Greqia edhe nga vendosja e regjimit komunist mbas luftës së II botërore, sepse oreksit të Stalinit i thanë stop sidomos po britaniku Çurçill. Edhe italianët grekët i mundën me ndihmën e anglezëve. Greqia ka një pozicion të jashtëzakonshëm strategjik në Mesdhe e në Egje dhe pozicioni i saj gjeostrategjik e ka vënë gjithmonë nën kijdesin e Europianëve. Ndaj Shqipërisë ndaj dhe u braktisëm prej ture, duke na lënë nën influencën ruso-sllave mbas luftës dhe për 45 vjet nuk ka qenë asnjëherë e interesuar kur ajo iu nënshtrua izolimit të egër të regjimit hoxhist. Grekët nuk janë shquar ndonjëherë për luftëtarë. Luftën me Trojën e fituan ne hile e jo me trimëri. Ishin të parët që u pushtuan nga osmanët, mbi 100 vjet para trojeve shqiptare dhe gjatë pushtimit prej tyre deri në fillim shekullin e XIX, nuk njihet ndonjë përpjekje në mes tyre. Edhe fenë osmanët ua toleruan sipas marrëveshjes me Patrikanën e Konstandinopojës mbas pushtimit/dorëzimit të saj osmanëve, të cilët i ndërruan dhe emrin në Stamboll asaj. Grekët e kanë akoma të freskët se ç’u punoi Qemal Ataturku mbas rënies së perandorisë osmane, kur grekët kujtuan se i ranë kalit patkonjtë dhe pushtuan brigjet perëndimore të Turqisë (Izmir etj.). Në atë luftë grekët lanë afro 1 milionë të vrarë. Akoma dhe sot s’ u ka dalë frika prej asaj kohe. Greqia është interesi i Europës Perëndimore dhe ka luajtur shkëlqyeshëm me këtë interes. Periudha mbas krizës së 2008 e tregoi këtë edhe një herë. Grekët e mençur e dinë mirë këtë fakt dhe nuk është faji i tyre që ka budallenj këndej e andej kufirit, që e hanë ende propogandën e Megaliidhesë.

     Reply to this comment
   • KATHARSIS April 9, 16:00

    Në një shkrim për shkoder.net Paul Tedeschini citon pjesë nga një studim i Hamdi Bushatit, për familjet shkodrane me prejardhje të huaj, ku ndër të tjera thuhet:

    Te ardhur nga Turqia, Egjypti, Arabia, Dardanelet, Maroku, Tunizia, Algjeria, Siria, Dagistani, Sudani etj: Familjet e ardhura nga keto vende perbejne numrin me te madh te familjeve te ardhura ne Shkoder. Ne kete studim nuk permenden te gjitha familjet e ardhuna nga keto vende, por vetem ato familje qe jane ma te njohtunat si familja Raxhimi (imam nga Egjypti), familja Djepaxhija (tregtar nga Konje e Anadollit), familja Berdicaj (te ardhun nga Anadolli qyshe ne fillim te invazionit osman dhe te vendosun ne fshatin Berdice), familja Derguti (nga Vilajeti i Ajdinit ne Anadoll te vendosun ne lagjen Dergut), Çukejt (artilier nga Turqia), Çakejt (personalitet zyrtar nga Çanak-Kalaja-Dardanele), Kashejt (nga Spanja mbas zhgatrrimit te dinastise islame), Sheh Muhamet Magribi (imam nga Maroku), Dilaverit (ushtarak nga Turkia), Bilanet (pregatites ilaçesh nga krahina Bilan e Anadollit), Kalajajt (oficer jeniçersh te ardhun qe ne kohet e para te invazionit osman), Abdurrahmanet (oficer turk nga Egjipti), Rust (nepunes), familja Kalact, familja Shehi (shehler me origjine arabe), familja e Nelit te Molla Dautit (origjine egjiptjane), familja Dizdart (dizdar ne kalà i ardhun nga Izniku i Bruzes se Anadollit), fisi i Sheh Qazim Hoxhes (ushtarak nga qyteti i Kastamonit te Anadollit), familja Axhemi (ushtarak nga Trabzuni i Azise se Vogal), familja Boksejt (ushtarak nga Anadolli), familja Muhamet Shehu (hoxhe nga viset e Azise se Vogel), familja Jenishehri (nga qyteti i vilajetit Hudaveqindar te sanxhakut Ortugal), familja Hysejt (oficer nga Izmiri i Anadollit), familja Xhemil Tulejmani (tekstilist nga qyteti Humus i Sirise), familja Mexhidi (me prejardhje nga Degistani), familja Behrej (ushtarake qe nga fillimi i pushtimit osman), familja Allajbegve (kolonel me origjine turke), familja Hadrejt (mytevli-administrator kujdestar), familja Sala-Isuft (grek i bame musliman).

    Reply to this comment
 2. toni April 9, 06:56

  Ky artikull te behet shembull per ata qe besojne se feja eshte sinonim i dashurise!!

  Reply to this comment
 3. Biometri April 9, 07:01

  Ja pra u mor vesh cfare eshte feja. Se shanit enverin qe u ra n qafe kot. Keta perfshihen ne politike me t dyja kembet

  Reply to this comment
 4. fteri April 9, 07:02

  Po për djalin tonë ballist Morina që ngriti flamurin e shqipyisë natyrale mbi kokat e 30 mijë serbve, u valvit krenar flamuri kuq e zi ,kush do lutet : Për lirimin nga burgu në itali që mbahet padrejtësisht prej 4 vjetësh , të shkojë sa më parë pranë familjes ?

  Reply to this comment
 5. Laik April 9, 09:05

  Vellezerit binjake te Turqise.
  Urrehen, shahen, rrihen por ngjajne si dy pika uji; orientale, fanatike, irritues, inferiore, harbute, folklorike, hileqare, te korruptuar, me nje ushtrine te pafundme jatollahesh fetare nga dy anet e kufirit, qe kane marre peng dy shtetet, dy shoqerite, te ardhmen dhe qe varrosin perdite kulturen europjane te dy shteteve, duke i zhytur ne llucen e ideologjive orientale ballkanike.
  Problemi eshte se me kete lloj llumi religjoz mesjetar kane infektuar dhe shoqerine shqiptare, permes janullave dhe hoxhallareve turkoshake

  Reply to this comment
 6. Bureto April 9, 17:19

  Grekët u pavarësuan nga Turqia në saje të ndihmës që u dhanë britanikët dhe deri-diku francezët, dy perandori konkurente me atë osmane. Ata që u shquan në këtë luftë ishin arvanitasit me prijsat e tyre, Boçari, Kolokotroni, Xhavela, Bubulina etj. Në parlamentin e parë grek pas pavarësisë më 1823, flitej shqip. Po kështu shpëtoi Greqia edhe nga vendosja e regjimit komunist mbas luftës së II botërore, sepse oreksit të Stalinit i thanë stop sidomos po britaniku Çurçill. Edhe italianët grekët i mundën me ndihmën e anglezëve. Greqia ka një pozicion të jashtëzakonshëm strategjik në Mesdhe e në Egje dhe pozicioni i saj gjeostrategjik e ka vënë gjithmonë nën kijdesin e Europianëve. Ndaj Shqipërisë ndaj dhe u braktisëm prej ture, duke na lënë nën influencën ruso-sllave mbas luftës dhe për 45 vjet nuk ka qenë asnjëherë e interesuar kur ajo iu nënshtrua izolimit të egër të regjimit hoxhist. Grekët nuk janë shquar ndonjëherë për luftëtarë. Luftën me Trojën e fituan ne hile e jo me trimëri. Kanë luftuar gjithmonë ndërmjet tyre qysh në lashtësi (Lufta shumëvjeçare e Spartës) dhe deri në kohët moderne Lufts Civile e fundviteve ’40, prej ku dolën fitimtarë komunistët, por që edhe këtë gerë Greqinë e shpëtoi Çurçilli. Grekët ishin të parët që u pushtuan nga osmanët, mbi 100 vjet para trojeve shqiptare dhe gjatë pushtimit prej tyre deri në fillim shekullin e XIX, nuk njihet ndonjë përpjekje në mes tyre. Edhe fenë osmanët ua toleruan sipas marrëveshjes me priftërinjtë bizantinë të Patrikanës de Konstandinopojës mbas pushtimit apo dorëzimit të saj osmanëve, të cilët i ndërruan dhe emrin në Stamboll asaj në 1443, kohë kur Skënderbeu mbërriti në Krujë për të organizuar luftën 25 vjeçare kundër Osmanëve. Grekët e kanë akoma të freskët se ç’u punoi Qemal Ataturku mbas rënies së perandorisë osmane, kur grekët kujtuan se i ranë kalit patkonjtë dhe pushtuan brigjet perëndimore të Turqisë (Izmir etj.). Në atë luftë grekët lanë afro 1 milionë të vrarë. Akoma dhe sot s’ u ka dalë frika prej asaj kohe. Greqia është interesi i Europës Perëndimore dhe ka luajtur shkëlqyeshëm me këtë interes. Periudha mbas krizës së 2008 e tregoi këtë edhe një herë. Grekët e mençur e dinë mirë këtë fakt dhe nuk është faji i tyre që ka budallenj këndej e andej kufirit, që e hanë ende propogandën e Megaliidhesë.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim