VIDEO: Në Lekovo të Greqisë, aty ku shqipja nuk ka humbur

March 4, 2018 21:10

VIDEO: Në Lekovo të Greqisë, aty ku shqipja nuk ka humbur

Një dokumentar nga “Gjurmët shqiptare” me gazetar Marin Memën është realizuar në Lenovë, një fshat të Greqisë ku flitet për shqiptarët autoktonë atje, të cilët pranojnë traditat e tyre shqiptare, gjuhën, muzikën, trashëgiminë brez pas brezi nga të parët e tyre…

Ky dokumentar është realizuar me kamera amatore pasi autoritetet e vendit fqinjë nuk lejojnë kamera profesionale, dhe ka si qëllim të hap një portë të vjetër që i shërben të vërtetës.

Përse heshtët për këtë histori?

Ndiqni të plotë videon e dokumentarit të gazetarit ende “Non Grata” Marin Mema:

 

l.h/ dita

March 4, 2018 21:10
Komento

7 Komente

 1. e pashe mbrem ... March 4, 21:32

  Jemi njohur edhe me pare me Arvanitasit ,
  shqiptaret e greqise ,nga nji emision i Rudina Xhunges dikur .
  Eshte padyshim shume emocionante te shofesh bashkatdhetaret e tu ,mallin per gjuhen e te pareve ,qe shprehet qarte ne kontaktet me shqiptaret .
  Si shqiptare ndjen padyshim per momentin kenaqsi por njikohesishte brneda teje ,ndjen se si ndizet ajo ndjenje Revolte , e padrejtesise , qe i eshte bere popullit tone Shqiptare nga kjo Europe e “kultures principeve dhe te drejtave njerezore ” nji urrejtje per gjithe kte Padrejtesi Historike dhe Hipokrizine qe vazhdon akoma sot nga kjo Europe ,qe mjerishte nuk duket te ket ndryshuar aspak Agenten e saj vs Shqiperise . Nuk do flisja aspak per kurven Athine ,sepse asaj i eshte servirur thela e madhe e Shqiperise ne tavoline nga Europa ,dhe tashme dihet qarte se cfar pseudoshteti eshte .
  Keshtu ndodh gjithmon kur je komb pa zote mjerishte .
  Sidoqofte kontaktet me Arvanitasit duhet te zhvillohen me tej jane vlllezrit tane gjaku jon eshte Toka Jone

  Reply to this comment
 2. Une e kam pare pej vitesh March 4, 21:56

  Mere me qetesi, ashtu siç thote presidenti yt, e mos u emocjono, sepse shperngulje njerezish ka pasur prej miliona vjetesh e perhere do te kete, natyrisht per arsye te ndryshme. Malli per vendin eshte i forte, megjithate se tjetri kur je ne te keq te ofron nje cope vend eshte me keq se sa te te mbylle deren.
  Ne nuk na i ka fajet as Greku e as Europa, fajet i kane bijte (fjale shum e rende) tane, ata qe ne kane drejtuar si dhe qe na drejtojne, sepse ata e kane bere shqiptarin qe te marre rruget, ata e kane lene shqiptarin ne fukarallek, ne pisllek, ne hajdutllek, ne kurveri, ne degjenerim, ne izolim, pa dinjitet, pa prespektive per te ardhmen, ne tradheti, ne rrena, ne hipokrizi, ne pazhvillim, ne mediokritet ne … lista eshte shume e gjate dhe, eshte nje liste qe rrugeton nder shekij.
  Prandaj para se te qahemi per te tjeret duhet te hedhim syte nga vetja jone.

  Reply to this comment
 3. “greqia”e sotme eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar March 4, 23:00

  Nje her vetem kam qen ne “greqi” ne jeten time, ka qen viti 1993 . Kam qen vetem 14 vjec, dhe kam qen ne thiva te athines, dhe aty te gjithe flisnin shqipe te paster. Thash ku jam ketu ?

  Reply to this comment
 4. “greqia” e sotme eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar March 4, 23:06

  Sa me shume te fshehta te fshehin “greket” aq me shume te verteta dalin. Jane njerez te importuar dhe te “edukuar” nga kisha, nuk kane shume faj

  Reply to this comment
 5. Meksikane me pune ne SHBA March 5, 02:07

  Greket jane te gjithe shqiptare prandaj shqiptaret i urrejne kaq shume ata qe quhen greket sot Jane si puna atyne qe quhen gjoja amerikane por ne fakt jane te gjithe meksikane

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim