Video-Projekti: Rruga deri në Llogara, lidhja me Himarën me tunel

May 15, 2018 09:17

Video-Projekti: Rruga deri në Llogara, lidhja me Himarën me tunel

Kryeministri Rama ka ndarë me ndjekësit e tij në rrjetin social Facebook projektin për ndërtimin e aksit rrugor nga Porti i Jahteve në Orikum. Rama sqaron se lidhja me Himarën do të bëhet përmes një tuneli.

“Dhe me imazhet e projektit për ndërtimin e aksit rrugor nga Porti i Jahteve në Orikum, duke vijuar në Llogara, për tu lidhur më pas me Himarën përmes një tuneli, ju uroj një ditë të mbarë ”- shkruan Rama.

o.j/dita

May 15, 2018 09:17
Komento

14 Komente

 1. perkthyesi May 15, 09:25

  Sigurisht qe me fjale i keni bere te gjitha, por realiteti flet krejtesisht te kunderten. Shembujt jane kaq te shumte, sa duhet kohe e gjate per ti permendur! Qeveritare te te gjithe kraheve te molepsur ne krim dhe korrupsion!

  Reply to this comment
  • Che Guevara May 15, 18:37

   Bravo kryeministri Rama per veprat madheshtore qe po nderto9n!
   Medoemos te gjitha keto i ben per te rritur mireqenien e popullit shqiptar ashtu sic beri me pare edhe Sali Berisha qe na futri ne varre!
   Kemi 28 vjet qe shoqerojme tranzicionin e lumtur,por shqiptaret marrin per dite rruget e kurbetit per te mos u kthyer me ketu kurre!
   Kerkon te ndertosh vepra gjigande,si dikur kombinati “Celiku i Partise”,hidrocentrali “Karl Marks” e “Frederik Engels”,ndersa besoj se kete tunelin e Llogarase do ta emertosh “ARENA E LSI-se”!
   Nuk e di se pse do te fillosh nje tunel gjigand kur thua se rruga e Elbasanit do edhe ca milione te mbaroje,rruga Tiran -Durres do edhe ajo ca milione euro,por qe ju nuk i keni etj!
   Mos i ke keto derdellitje per te terhequr vemendjen e popullit nga akuzat e opozites?
   Mortja qe nuk ju ha,o Rama,kur te ve perpara edhe Berisha me Bashen qe kane kryer dhjetra krime monstruoze na krijohet dyshimi se edhe ti duhet te kesh ngrene ndonje garuzhde corbe te helmuar qe ke kaq frike nga keta cuba!
   Ngriten nje furtune ne goten me uje per Saimir Tahirin dhe Fatmir Xhafen pa patur asnje fakt,ndersa ti hesht dhe na derdellit sikur te hengri barku per drejhtesine!
   Duket qe drejtesine ia ke lene UJKUT Berisha ne goje per ta bere!

   Reply to this comment
  • antonio May 15, 20:44

   TURIZEM-TURIZEM-TURIZEM!
   U eshte bere mendja TURIZEM,por ne fakt nuk e bejne per turizmin por ketre fjale e perdorin me djallezi,se ne vfakt mendojne per XHVATJE!
   Me investime te medha edhe KAFJA eshte e madhe!
   Ja,thone mpo luftojme per trurizmin!
   Pse nuk doni ju qe shteti te nxite turizmi9n ketu?
   Po,more te shkrewte qe ju hap barku per popullin juve!
   Per TURIZMIN po luftoni kaq shume!
   Kemi 28 vjet qe degjojme se po punoni per popullin,per turizmin,per liberalizimin e vizave,per nxitjen e investimeve tre huaja etj,por deri me sot vetem ne POPULLI kemi mbetur pa BUKE se ju politikanet qe po shkelyheni per popullin vetem ca MILIARDA euro keni neper banka ose vetem 3-3 ton lingota floriri!
   Lum si ti o popull per keta politikane qe ke patur e ke keto 28 vjetr!
   Ja edhe Rama u shkelye duke bredhur neper bote per negocimin!
   Shkoi ne France,piu kafe me Macroni dhe ai ne fund i premtoi….gishtin e mesit!

   Reply to this comment
 2. Nje shqiptar May 15, 09:44

  Projekt i menduar shume mire. Do te sjell zhvillim jo vetem cilesor por edhe masiv te turizmit ne bregdetin e Jonit dhe si rrjedhim zhvillim te gjitheaneshem, te kultivimit te ullijve e te agrumeve, te blegtorise te industrise te ndertimit, te peshkimit si dhe ripopullimin e zones.

  Reply to this comment
 3. Kush do te behet “grek” me 299 euro ne muaj ? May 15, 09:57

  O ram mbaro rrugen e lumit te vlores njeher, mos u hap bythesh shume. “Autostrada” tirane durres eshte per ibret te zotit. Lere tynelin e llogoras kushton miliona

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 15, 10:18

   para disa ditësh doli në shtyp se nuk ka 15 milionë për të riparuar autostradën më të përdorur në shqipëri!!
   një ditë para kësaj u shkruajt lajmi se rama kishte gjetur mënyrën për të bërë infrastrukturën pa borxhe dhe pa “vrima” në buxhet!!
   dje nuri i gjikës përuroi mundësinë e fillimit në vjeshtë të një rruge,ky po na i bën me tunel dhe me lule gjithandej!
   ore po përse po shkruhet kaq shumë??
   mos vallë ka filluar fushata për zgjedhjet lokale??
   joooooooooooo mo,sma merr mëndja!!
   ky do që ne të rrojmë lumtur!!se sa për pushtet asqë i ha palla fare!!

   “Kush do te behet “grek” me 299 euro ne muaj ?”
   unë jap 301 € për seicilin që nuk do të jet më shqiptar!!nënshtetësinë le ta zgjedhë vetë!

   Reply to this comment
 4. lezha May 15, 10:14

  Zoti Thano
  Bashkia Lezhes ka penalizuar edukatoret dhe sanitaret e shkollava duke
  mos i paguar pagat e muajt.
  eshte
  zvarritur paga e ketyre punonjeseve.
  paçka se ministria arsimit e ka derguar fondit e pagave
  Pergjigjia eshte absurde nga dega finances prane bashkis Lezhe te
  cilet justifikohen se mungon firma kryetari bashkiak.
  Qudi po kryetari vijon nen masen e sigurise arrest shtepie.
  Mos ndofta duhet amistuar kryetari qe te funksionojne punet ne bashki?
  Kush po tallet me buken e kety familjeve?
  Dikush duhet mbaje pergjesi per keto sorallatje te pa precedent.

  Reply to this comment
 5. Loran shehu May 15, 10:16

  Vec ju qe jeni ber si qender zeri mind ta shkruani kte lajm ktu kta kan 6 vjet qeverisje e smbaruan dot krraben qe ishte gati jo ta bejn nga e para aman kan 6 vjet vec vjedhin asnje veper skan ber hajduter

  Reply to this comment
 6. Boll na cave K...n me lojra kalamaqesh z.Kryeminister duke ju shmangur Reak´litetit Politike ne vend ! May 15, 10:17

  Saher ka nji Skandal Politike ne vende z:kryeminister gjern strehim ne lojrat e fb-se ,
  duke ber postime ,qe e bejne jo Dinjitoze Postin e nji Kryministri .
  Nji komandante ne beteje duhet te jete ne balle te betejes
  e udheheqe luften politike jo te gjej menyra te padenja
  e arratiset ne nji Bote qe nuk shpreh ,
  shqetesimin e qytetarit Shqiptare ,duke injoruar postin e kryeministrit .
  Perse mendon z.kryeminister eshte ne ate poste
  qe i besuan shqiptaret per her te dyte ?
  Kryeministri shqiptare po i zhgenjen turpshem popullin shqiptare me pasivitetin e tij dhe shmangjen qe i ben
  Problemeve te Dites ,duke i shkaktuar popullit shqiptare shtres e depresion ,
  me lojen qe ai luan ne prapaskene me banden antishqiptare !
  Tingellon ndoshta hidhur kjo e vertete per z.kryeminister por sjellja e tij ,pasiviteti i tij vs bandes antishqiptare ne cdo Rast Skandalesh Politike ,
  pikerishte ateher kur ai duhet te Jet perball e
  japi tonin Politikes se dites , duke i mbullur gojen
  llumit ne politike ,qe prodhon banda pd e lsi ,
  dhe i treguar para popullit se cilet jane ata ,
  ai shmanget dhe lejon ne menyren me te padenje ,qe zeri i injorances te degjohet gjithmone e me forte ne poltiken shqiptare ,njelloj si pellitjet e gjuhes arabe me altoparrlant nga Minerate e djallit ,duke mallkuar Shqiptaret e thirrur Djallin te shkerdheje Shqiperine !
  Z.Kryeminister me pushtat e tij qe i gezojne pares qe fitojne ne pushtet dhe aspak lufta politike ,zhdukja nga Politika e bandave antishqiptare ,
  por duket te Jet ne ujdi me bandat pd lsi , duke mabjtur ne kurthe kte popull .
  Nji pushtet i cili kerkon ndryshimin e vendit ,ve prirjoritete , ka nji vizion te qarte se si duhet te duket pjesmarrja ne politike dhe si duhet te Jet figura e politikanit ,kujt duhet ti sherbej ai ,

  duke sjell nji koncept te ri ne Shqiperi mbi politikberjen ,
  jo renja ne llumin politike qe te hedhin kembeve bandat e fabrikes se llumit e kriminelet.
  5-vjet ne pushtet dhe asnji pusht MB APO kryeminster nuk ndermori ate qe duhet ne poltike ,te zhduke kokat e mafies politike duke i menjanuar nga politika ata ,por perkundrazi ,i dhane postet me te larte dhe bejne sot gjasme s’e dinin se me cfar konseguenca do ndesheshin . Pra nuk bene detyren e shtenjte ndaj Betimit perball Atdheut dhe e pesuan si perfundoje Saiumir Tahiri sepse menduan per vehet jo Shqiperine ashtu mundet te perfundoje nji dite edhe kryeministri jone INDIAN GANDIST

  Reply to this comment
 7. Çentrale May 15, 12:46

  Fillove te genjesh dhe ti !!?
  Ti mbaro ato qe jane nisur , pastaj hajde na genje edhe neve

  Reply to this comment
 8. Pellazgos May 15, 15:34

  Zoti anticensure,prania e shqiperise myslimane ne perurimin e ambasades ne Jerosolima tregon qe Rama i ka gjetur disa kacidhe.
  Ne qofte se keto nuk kane lidhje atehere une kam lindur ne Mars jo ne toke.
  Spiunet dhe servilat duhet te paguen.

  Reply to this comment
  • Orteku i Fekenit May 15, 16:20

   O Pellazg ! Po te mos shkonte prap do e shaje Shqiprin si turkoarabe me ca si puna jote eshte e kote c’do gje …
   Kacidhet gjehen kollaj po te behet me pagese rruga…..Ndryshe hajt te shkojm ta bejme me pune vullnetare..

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 May 16, 12:56

    pelle
    pjesmarrja në jeruzalem është një lëvizje dipllomatike,allaturka,pra anadollake!!ose e thënë në shqip,me la mutin me shurrë!!pra ata ishin kundër me vendimin e trampit dhe pro europës,sot bëjnë sikur janë me trampin dhe pro europës,e izraelit!!
    orteku i fekenit!!
    ke shumë të drejtë kur tha se kacidhet gjënden,por jo si thua ti!!
    kacidhet janë!ka sa të duash,sa të dhejç në të,mjafton që të mos vjedhin kaq shumë bastardët tanë,që i quajmë politikanë!!
    sepse ne paguajmë për rrugët dhe nuk i po i përdorim falas!!
    oretek,ti e di fare mirë se pagesë direkte a indirekte paratë që përdoren për çdo gjë nga shteti,janë paratë tona dhe të askujt tjetër!!dhe kur janë kredi,prapë do të jemi ne që do ti paguajmë!!
    qeveria jonë e majtë,që vetëm emrin e ka të tillë,propagandën po e bën të tillë!që të fillojë e të rrjepë dhe nga pagimi për herë të disatë të rrugëve!!

    Reply to this comment
 9. shpatar May 15, 18:07

  Ky esht nje projekt qe duhet te marri vemendjen e cdo shqiptari. Nuk diskutohet duhet apo nuk duhet .Ajo qe na ka munguar per shum vite me investime te kota sot vihet ne dyshim .
  Eshte antikapat politik dhe qeverisje idote te anashkalosh vepra te tilla e te merresh me rrug per te prur votues ne Tirane qe ta kesh kollaj te hypesh ne karrike .
  Vrijeni pak mendjen o shqiptare se cfar ben bota. Hedhin para atje ku marrin e jo para qe si bie ti marresh kurr .U be rruga e kombit . Cfar perfituan shqiptaret . Aksi Tiran -Elbasan. Te dy projekte qe i kan detyruar shqiptaret te paguajn e qe do te paguajn pa marr nje kacide mbrapsh .U lan pas dore akse qe ishin burimi i fitimeve dhe u muaren me projekte elektorate. Kaluan 20 vjet qe duhej perfunduar rruga Llevan-Kakavij . U shqyen e u torturuan shqiptaret ne kete aks qe sillte ne Shqiperi 70% te nevojave ekonomike .U lan pas dore akset qe lidhnin zonat prodhuese bujqesore e ato minerare qe qeverit e meparshme vini buza te kuqe e mburreshin se kemi shtruar Km rruge per popullin.
  Vlora dhe gjith pjesa e perles bregdetare u la per 25 vite pa ivestime dhe sot me paturpsi flasim per nje turizem cilesor .Po ta kishin ket perl turistike te huajt do ta linin keshtu sic esht sot ne dit te hallit ?Pa uje qe uji derdhet ne det . Pa drita e nje infrastrukture kaotike ku nuk di nga te orjentohen ata qe duan te bejn pushime.
  Pse kan kembngulur te huajt pran qeverive per tu ven keto zona ne dispozicjonin e tyre .Sepse jan zona me vlera kolosale turistike .Nga Vlora ne Sarand e Ksamil kemi nje vij bregdetare mahnitse per nje turizem qe sjell perfitime te medhaja . Esht zona me klimen me te mire gjat gjith vitit .Nga Shkurti e deri ne Nentor, kur ishim te vegjel, nuk largoheshim nga buza e detit .Kush na rriti e na mbajti gjall buka me krip e vaj apo gjiza e thartuar . Nje her hanim ne muaj mishin qe te shkrinte ne goj. Fruta e zarazvate nga bacet qe i gjeje ne cdo kohe . Me nje bluz sportive e pantallona doku visheshin gjat vitit dhe skishim asnje semundje . Por politikat i prishen dhe po i prishin keto benefite te natyres se mbrekullueshme.
  Kur vizitoheshin nga italjanet ,gjermanet ,ceket ,anglezet e shum te huaj, pas hapjes se vendit,habiteshin si kjo natyre plot shendet esht katandisur si mos me keq .Deri ne 2010 ne kete zon nuk u be asnje investim serioz . Andra kudo qe e ben me te pa shendetshme vijen bregdetare .Te qelbnin plehrat,kanalet e ujrave te zeza,mbeturina detare .Cdo vit anijet e huaja qelbnin detin e gjiun e Vlores me mbeturina hidrokarbure .Shteti flinte gjum e pajtohej me pisllekun .Na benin thirrje ta mbanim paster ambjentin si ne kohen e Dulles .Mobilizonin ushtrin e shkollat te dilnin para sezoneve te pastronin vijen bregdetare e ambjentet . Turizem alla injorantesh pa projekte e investime qe te mbushin arken e shtetit per te miren e popullit .
  Kjo zon vec natyres turistike ka kapacitete prodhimi.Ne kohen e Dulles plotsonin nevojat e vendit 100% me agrume ,35% te nevojave me mish e peshhk , 40 % te prodhimit te bimve medicinale. Nevojat me zarzavate per popullaten vendas qe shtriheshin ne gjysmen e vitit .
  Brenda kesaj zone me nje reze 25 km te krijohet mundesia te shijosh cdo kenaqsi qe te jep natyra. Kushte ideale per te pushuar e nje faun e flor me prodhime qe kan len gjurme te pashlyershme .Nga klima me temperatura te larta ne zona malore plot gjelberim e freski .Nga acari i te ftohtit ne zona me klim te but .
  Te gjitha keto sebashku, pa u futur ne hollsira te shumta , kjo rruge esht e domozdoshme por te marri dhe me shum investime per te rritur kapacitetet turistike qe do te sjellin nje fitim te konsiderueshem .
  Nje shembull nga viti i kaluar . Fal perfundimit te Lungomares qyteti i Vlores mezi merrte frym nga te ardhurit si pushuesa ,turista e emigrantet qe e ndjenin veten te mbushur me ajer te pastert deti .Cifte nga Italia ,Polonia ,Cekija ,Serbija, Maqedonija e gjermania u cfaqen pergjat vijes bregdetare Vlore-Ksamil .Pati nga ata qe qendruan 2-3 dite por dhe me shum nese kjo perl do te plotsonte dhe ato kushte qe i mungojne nga mos patja e projekteve per zhvillim .Ka vendosur qeveria Rama te ndertoj Aeroportin e Vlores por ka harruar se Vlora nuk esht e pergatitur te thithi nje fluks turistik .Ata qe do te fluturojne me qindra e mijra kilometra per ne Vlore duan dhe infrastrukturen turistike te kompletuat .Me se do ti kenaqim me ujin e boljerve qe kan perhapur epidemit e semundjeve apo me ambjentet e pushimit qe vuajn nga nje sherbim i shendetshem e mjeksor.Shprehja me mir von se kurr nuk ka me llogjik me zhvillimet e konkurencen rajonale .Hidhni syt tek fqinjet .Nuk falin aspak me investime per te thithur turistet e pushuesit kalimtar .Pse duhen hedhur fonde ne rruget qe nuk japin perfitime ekonomike . Cfar do sjelli rruga e Arberit apo ajo e Lumit te Vlores para infrastruktures se vijes bregdetare.Parat e kujt do te marrin apo do te thithin.Kjo prktik per te thithur elektorartindo te na varferoj nga viti ne vit .Jam e i mbetem mendimit qe shteti te investoj atje ku mbush e jo zbraz kuleten .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*