VIDEO / Pse i plagosi ushtria shqiptare ushtarët jugosllavë në vitin ’80?

April 3, 2016 20:08

VIDEO / Pse i plagosi ushtria shqiptare ushtarët jugosllavë në vitin ’80?

Emisioni Zona Express është marrë sonte me demonstratat studentore të vitit 1981, përmes një dokumentari që zbulon dokumente ekskluzive nga Arkivi i MPJ-së së Shqipërisë.

Para demonstratave, kishin ndodhur dhjetëra incidente mes Shqipërisë dhe Jugosllavisë. Ngjarjet duket se kanë lidhje me gjithçka po zhvillohej në Prishtinë. Shikojeni videon për të mësuar rreth një prej incidenteve të kësaj kohe, të pazbuluar kurrë më parë.

April 3, 2016 20:08
Komento

10 Komente

 1. mesapliku April 4, 00:08

  Te pyesesh Nevila Niken per historine eshte njelloj sikur te pyesesh nje prostitute per moralin. Kjo, vajza e Bujar Hoxhes i cili ka qene fillimisht agjent i UDB-se dhe pastaj kur Sigurimi e diktoi i vuri kusht ” ose ne burg, ose behu bashkepunetor i yni “, Bujari u be spiun i dyfishte. Pra, kjo Nevila ne flet per atdhetarizem. Si ne shume gjera te tjera,edhe ketu mashtron per shume gjera paturpesisht. Mjafton te kujtoj dy gjera: 1. Sipas saj ” udheheqesit ” e Kosoves qe kishin diplomat e gjimnazeve te Shqiperise dinin me shume se Hoxha qe kishte studiuar ne France dhe kishte qene profesor gjimnazi ne Korce. 2. Nevila thote se te gjithe ata qe kosovare qe kaluan ne Shqiperi ose u burgosen ose u internuan. E verteta dokumentare tregon se 17% e tyre e pesuan pasi erdhen ketu. Kjo eshte Nevila-prototipi i historianit pa karakter dhe pa moral, nga te cilet kemi shume sot.

  Reply to this comment
 2. lame ex friend April 4, 00:30

  nje funderrine si Nevila Nika guxon flet per Enver Hoxhen, ik moj plehre fol per malokun e Vicidolit funderrine

  Reply to this comment
 3. dfg April 4, 01:37

  Po he mo gazetare,pse nuk na thate se pse i plagosi???
  Me shume llapi Nevila Nika

  Reply to this comment
 4. ZHGENJIM PER KETA KOQEVARE TITISTE April 4, 01:56

  E PASHE ME NOFULLA TE SHTERNGUARA KETE EMISION

  NUK ESHTE VETEM DEVILA NIKA E BIJA E AGJENTIT TE DEKLARUAR NJE ANTISHQIPTARE POR DHE VETE LISIEN BASHKURTI.

  JANE ABSOLUTISHT IMORALE POLITIKE

  SHIKONI DHE TITULLIN QE ESHTE SKANDALOZ..

  KAM QNE DESHMITAR OKULAR QE USHTRIA SHQIPTARE NE PRANVEREN E VITIT 1981 ISHTE PREGATITUR PER LUFTE REALE..

  ISHTE KOHA QE SHTETI SHQIPTAR NUK ISHTE TASHME SI NE 1994 ME 1 MILJON ANALFABETE..

  SHPREH INDINJATE PER KETO FILOSERBE,ANTISHQIPTARE KETO TITISTE KETO MAHMUT BAKALLER DHE SINAN HASANER…AQ ME KEQ PER LISIEN BASHKURTIN QE ESHTE ISMAIKKARDERIZUAR SI SHUMICA E ATYRE QE I LEPIN SUMEN ENVERIT DHE ME PAS RAMIZIT.

  VETEM NJE SQARIM:
  ———————————

  JUGOSLLAVIA E TITOS ISHTE 50 HERE ME E FUQISHME SE SHQIPERIA DHE E PERKRAHUR FUQIMISHT NGA AMERIKA….CFARE DO TE BENTE ME SHUME PROFETI ENVER HOXHA. ??.

  SHIKONI KOSOVEN SOT…EDHE PSE ME AMERIKEN DHE EUROPEN PAS BYTHE PERSERI LIGJIN E BEN SERBI

  TURP BASHKURTA & DEVILA NIKA E NDYRESISE BUJAR HOXHA NJE PROSERB I MASKUAR…

  1 MILJON HERE TURP..

  Reply to this comment
 5. Atea April 4, 07:31

  Si duket kjo Nevila në këtë dokumentar është bashkëbiseduar për t’a shtrembëruar historinë edhe të Kosovë, por edhe të Shqipërisë. Kjo është shumë konfuze edhe në deklaratat e veta!!!!

  Reply to this comment
 6. XUME PROTOPAPA April 4, 07:58

  NEVILA NIKA

  bushtra e bordeleve te Tiranes, nuk mund te kete te krahasuar me asnje qenje njerezore, qe popullon kete bote ku jetojme. Shpifjet dhe mashtrimet e manipulimi i fakteve qe fatkeqesisht ka patur mundesi ti hulumtoje, jane qendrimi me i peshtire qe mund te kete patur nje femer, kulturalisht meskine, ne tere historine epopullit shqiptar.
  Çfare te thuash per serbin Lisien Bashkurti, pinjoll i denje i Fadil Hoxhes dhe Mahmut Bakallit, qe derdhen gjak te rinjesh kosovare.
  Poshtersi ne kete material denigrues per historine e vertete te ngjarjeve te Prishtines se 81-shit, me duket edhe qendrimi i personit apo personave qe kane lejuar qe dokumente te Ministrise se Jashtme te kalojne ne duart e ndyra te vazhduesve serbe te politikes antishqiptare edhe sot ne Kosove.
  Po deri sa ne krye te dipllomacise tone te kemi nje bastardh si Dhimiter Bushati, qe na qenkerka shqiptar qe me 1478-ten, bema te tilla duhet te abitohemi ti degjojme pa reshtur mbase edhe ne te ardhmen e afert.
  “Ishin me te kulturuar” thote kurva e rrugeve te Bathores Nevila Nika, per studentet e shkollave te mesme kosovare, qe gjasme sipas saj paskan vershuar me mijera ne gjimnazet e Shkodres ne ato vite !?
  As edhe nje i tille ka qene prezent ndonjehere ne te dy gjimnazet shkodrane, as edhe ne ate pedagogjik.
  Kjo shpifese profesioniste, me kulture rrugaçesh te ndyre, kerkon te manipuloje historine e atyre viteve, me ndihmen e serbit Bashkurti dhe halese Butka, pa prova e me interpretim dashakeq edhe te atyre pak riferimeve qe u drejtohen. Pty qelbesira !

  Reply to this comment
 7. Mark uk April 4, 09:41

  More shkerdhata .uti i kemi jetuar ato vite.Ne demostratat e 81 udheheqja komuniste me ne krye mikun e ngusht Enver Hoxhen vetem mba shtat ditesh ka fole per Kosoven.Une ka takuar shume nga kosovart te cilet iken ne Shqiperi u burgosen paperjashtim.Vertet sa per te la duart si pilati kritikonte rregjimin e Titos.Vertet kur kishte frig se edhe Bashkimi Sovjetik do te ndimonte Jugosllavin.Tha afersisht kshtu do tu themi revizionstve jugosllavo sovjetik se dy rruga ka per te sulmuar Shqiperin .Njera bregdeti i Jonit si dhe Vardari .Po bregdeti eshte i mbrojtur nga armatime ma moderne,kurse kemi vllezerit qe jetojnne jugosllavi qe do japin jeten.Qellimi i tij ishte te vriteshin kosovart sa vete te meshefes diku neper vendet komuniste diku ne mongoli e kore.

  Reply to this comment
 8. beni April 4, 10:36

  Sikur ne krye te shqypnis te ish nje lider ortodoks nuk e besoj se do te ndodhte keshtu nxitje te ekstremizmit e nacionalizmit fetar do te thosha dhe predikus gjoja te nacionalzmit por fshiheshe diktati i pushtetit orjental dhe jo integrimit ne siperfaqen e kultures europianiste te krishtere nga tito nje politik anti nacionalizmit si nje arsy e zhvillimit te rajonit dhe demit ekonomik qe vinte nga kta ekstremiste te indikuar direkt nga enver hoxha,nje muhexhajdin islamo komunist qe nuk u la minifund vajzave shqiptare te tregonin cilesit e bukuris te nje femre!

  Reply to this comment
 9. maks April 4, 13:05

  ky dekumentar i shpifur dhe i ceket me fjalet e nevila nikes ky dekumentar per mendimin tim esht pro propogandes serbre

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*