VIDEO: Rama si Borchardt, u ngre gishtin e mesit protestuesve

December 10, 2019 18:55

VIDEO: Rama si Borchardt, u ngre gishtin e mesit protestuesve

Mbrëmjen e djeshme në ceremoninë e organizuar  në sheshin “Skënderbej”, ku u ndezën dritat e festave të fundvitit kryeministri Edi Rama i pranishëm atje mes dhjetëra fëmijëve ka bërë një reagim të tepruar kundër disa të rinjve që po thërrisnin në kor fjalët ‘’turp, turp” ndaj tij, duke u treguar gishtin e mesit.

Kamera e ERTV-së është kujdesur që në këto momente të ketë një plan të largët të Ramës, e megjithatë gishti i tij që ngrihet lart është fiksuar.

Rama është përpjekur që ta kalojë situatën duke thënë se personat që dëgjoheshin në sfond morën atë që meritonin.

Mbyllini ato çadrat se nuk jeni dhe sheqer që të shkriheni, shumë të ëmbël jeni, po sheqer nuk jeni. Ja urdhëro, gratë mbyllin çadrat burrat jo, Gjithsesi…. Për të mos prishur syrin e keq, kemi dhe tre katër harrjupelë këtu…”, tha Rama.

Të njëjtin gjest ka bërë pak muaj më parë edhe ambasadori i OSBE, Bernd Borchard ndaj protestuesve të Astirit.

Ka pasuar me një ndjesë publike nga vetë ai.

l.h/ dita

December 10, 2019 18:55
Komento

41 Komente

 1. Zigur Qarri December 10, 19:07

  Shkrimtari i kryepres se letersise shqiptare,”Ina, Ina, hiqi brekët”,tregon gishtin e mesit ne mes te femijeve!
  Dhe ky pevers eshte Kryeminister!

  Reply to this comment
 2. Asap December 10, 19:15

  Keq e ka punën…

  Reply to this comment
 3. demo December 10, 19:35

  Astiraxhijte jane zaptues trojesh..
  Buldozerin,TERMETI.As natyra ka meshire per kenetaxhijte.
  Qeveritaret e korruptuar cpiken LEGALIZIMIN.
  Natyra dergoi TERMETIN per Hajdutet e Trojeve.
  Termeti do ti shkaterroje te gjitha ndertimet mbi toke TE ZAPTUAR.

  Reply to this comment
 4. fteri December 10, 20:14

  Kështu i do mushka drutë ,për grupet mercenarve kok[bosh të Sali-Ilir-Lul e monikë.Të pa besët ,paburrëri kështu si rrugaq sillen ,sa ju prek interesi personal jan gati të bëjnë trgjedi kombëtare.
  Prandaj ,Heshtni !

  Ju mercenar o’ të errësirës , të krimit e të padies , lini kohë Ramës të ndërtoi shqipërinë europiane nga tërmeti ,të ndezë dritat e shpresës ,të zhvillimit të jetës në këtë vend ,pas një tërmeti të rëndë që la të vdekur mbi 50 veta e mjra shtëpi të shkatrruara , shkundi themelet e tërë shqipërinë .

  Reply to this comment
  • Kater veta nuk mund ta mbajne per jete pushtetin December 10, 20:32

   Rama eshte shume vone,populli i besoj jo per te bere Meten president e pastaj te peshtynte vetveten kur tha presidenti me i mire i te gjitha koherave,K/M.me Dakon “akulluren” eshte lyerje me boje te zeze

   Reply to this comment
   • Militanti zorraxhi December 10, 20:58

    Fteri ka te drejte.
    Gishtin e mesit ne sy t kalamajve?
    Pune e madhe
    Rrofte udheheqsi, ne ia adhurojme dhe gishtin e mesit.
    Po me siguri nuk e ka per ne
    Do ti bëjë kontroll rektal për prostatën, bashkisë..
    Urra per fterin dhe fterat e partive.
    Perfytyroni cdo bente Fteri po ta bente Saliu nje veprim te tille

    Reply to this comment
    • Drini (bardh e zi) December 11, 10:54

     Sali bajraktari ka haqet dhe mekatet e tij persa i perket dhunimit te demokracise, futjes se frymes se percarjes ne popull, nepotizmit, klientelizmit, por ama si malesor qe eshte, ai kurre nuk do ja lejonte vetes nje xhest kaq ordiner ne sy te femijeve dhe jo vetem.

     Saliu nuk eshte zhgarravites!

     Kije inat sa te duash, por ai Sali (qe idioterve si fteri dhe ethemi sot u duket si nje hic) ka studiuar ne Paris, dhe si kardiolog ka shpetuar jete njerezish. Askush si Saliu nuk i ka studiuar me themel veprat e Fan Nolit, Ernest Hemingway, Lasgush Poradecit, Tolstoit dhe Gjergj Fishtes. eshte zhgarravites.

     Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 11, 09:48

   fterr o beterr
   o kapterr o truderr
   ky dobiçi i tironës e ka të ndaluar ta bëjë një gjë të tillë!!
   e ka të ndaluar sepse kjo tregon se ai nuk është i gatshëm të durojë stresin që ka marrë përsipër ditën që vuri kandidaturën për kryeministrin e të gjithë shqiptarëve!!
   ky kokrra e bastardit nuk duhet ta bëjë një gjë të tillë sepse ai është edhe kryeministri i atyre që janë kundërtij!!
   o fterr,o kapterr tru derr,unë mund të të shkruaj këto fjalë,unë mund të shajë nastrosumë sapunisurin nga robt e shtëpisë dhe me lagje po desha sepse unë përfaqsoj vetveten dhe askënd tjetër!as familjen time nuk e përfaqsoj!!sepse askush nuk më ka dhënë të drejtë përfaqsimi!!prandaj fjala time dhe veprimet e mija bien vetëm dhe vetëm mbi kurrizin tim!!
   ky nipi dobiç,i bastardit nga burgajeti,më përfaqson mua,të përfaqson ty,përfaqson ata fëmijë, dhe prindërit e tyre,që janë rreth tij!ai përfaqson dhe atë bastardin tjetër që duhej ta kishte futur në burg,sali berishën!ai përfaqson një shtet të tërë,pro dhe kundër tij!
   PRANDAJ E KA TË NDALUAR TA BËJË NJË GJEST TË TILLË!!
   o kafshë partiake,kafshë në tërë kuptimin e fjalës,hapi sytë sa nuk të kanë plasur,sepse atë ditë që do të të plasin e nuk do të kesh mundësi të shohësh!?
   do të të shqyejnë bythën të tutë!kundërshtarët do të të mëshirojnë!
   or gomar!!

   Reply to this comment
   • fteri drejtuar shurraqit December 11, 18:26

    OOOOO-Anticensura !…dhe shurra ,shurraq i blogut përsëri paske braktisur spitalin psikiartik ,ktheu o mavri që të shurrosësh të freskohesh trutë që i ke tërë mut. që të vish më vete sharlatan ordiner ! Mos harro do të gjejë ta përdredh fytin si zogut klysh kurve.,shkërdhat i blogut.Kur je bole kandari nuk argumenton ndryshe përse ha mut me sharje ,por vetëm helm nazistë.Ti kthej mbrapësht me neveri të gjitha sharjet e ofendimet.

    Ekziston një mënyrë tjetër se si të vendosësh lidhje me qeverin ,Ramën,mu,komentues dhe jetën ,një mënyrë më e butë më shumë të dobishme .Kjo përfshinë zevendësimin e shprehjeve ofenduese arrogante ,pa asnjë vlerë ti zëvendësosh me shprehi të reja të prespektivës e të reagimit që mundësojnë një jetë më të lumtur e të bukur për ty,kjo do të reduktoi stzresin që të shërohesh.

    Sa për argumenta je i mirpritur ,ndërsa sharjet mbaj në gopë të zjarrit tënd me farë e fis.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 December 14, 10:46

     beterr a je i sigurtë”Mos harro do të gjejë ta përdredh fytin si zogut”???????????????????????
     unë kam variantin tim!!
     nuk kërkoj por po të jap mundësinë të ma përdredhësh!!
     të vij unë tek ti e ta jap këtë mundësi!!
     jep adresën!!

     Reply to this comment
 5. emigranti December 10, 20:23

  Ti Edi Rama, i bere skulpturen vetes : nje gisht i ngritur ndaj historise moderne te shqiptareve. Keshtu te pati konceptuar babai yt biologjik, ai politik gjithashtu.

  Reply to this comment
 6. Gishti i Mesit December 10, 20:51

  Te shkretet femije thuaj. Kur kane shkuar ne shtepite e tyre kane pyetur prinderit:

  – O mami, cfare do te thote te ngresh lart gishtin e mesit lart dhe tua tregosh… femijeve?
  – Jo, jo te keqen mami, jo, E ke gabim. Xhaxhi Edveri gishtin e mesit ja tregoi rrugecerve qe protestonin kunder tij dhe jo femijeve.
  – Po pse protestonin ata rrugecerit o mami? Xhaxhi Edveri e ka gojen si te embel si hurmá, lum partia qe e ka – keshtu thote ajo vjersha qe na e kane mesuar ne cerdhe
  – E di ti te keqen mami, e di, por ata protestonin kunder propagandes se turpit… E hu frigoriferi ka mbetur bosh, ti kerkon shpjegime per gishtin. Ne s’po dime ku te fusim koken, e kupton apo jo? Cadra eshte mbushur gjithe uje…
  – Si do t’i vinte xhaxhi Edverit sikur une t’ja tregoja neser gishtin e mesit?
  – E huuuusa gishta i kane ngritur atij o te keqen mami. Ka fituar imunitet ai, nuk i bejne me pershtypje
  – Po ty te ben pershtypje gishti i mesit o mami? Na shikoje…hahaha… shikoje
  – Qesh te keqen mami, qesh. Ma gezofsh kapucin e kuq…Rrofte partia…Te pakten kesaj here xhaxhi Edver u tregua mjaft zemergjere me ju femijet…
  – Bravo mami, e gjete. Partia neve nuk na e tregon gishtin e mesit se na ka shume xhan…
  – Ju ka te keqen mami, si s’ju ka. Kur te ritesh edhe pak do e ndjesh edhe me nga afer doren e ngrohte te partise…
  – Dores ja bejme hallall o mami, por ishallah shpetojme te pakten nga gishti i meit.
  -Eh sa kane thene para teje si ty moj xhane. Hajt shko te besh nani se u be vone.

  Reply to this comment
 7. Elida December 10, 20:52

  Skandaloze!!!

  Cfare shembulli u jep femijeve

  Cilido mund ta provokoje, a ka mesuar ky qe duhet te permbaje veten??

  Cilen kategori te shoqerise perfaqeson keshtu kryeministri?

  Nuk kam fjale

  Reply to this comment
 8. BESMIR December 10, 20:53

  Kush na siguron qe pas keti akti te turpshem ne syte femijve, ky nuk do dale lakuriq para gjith shqiptarve mu ne sheshin Skenderbej…..!!!

  Reply to this comment
 9. Agim December 10, 20:54

  Iku dhe Lilo familjarisht në Gjermani. Tani ashensori në pallat punon veç pér Bertin. I bije të paguajë njëqind mijë çdo muaj,aq sa merr pension e shoqja. Po dhe me shkallë nuk hipin dot deri te kati i dhjetë. Të paguajmë si më parë dhe na e bëj të punojë veç një ditë në javë. Çdo të hënë të dalim e të shmpijmë këmbët,i thanë oligarkut. Po presin ndonjë pérgjigje të mirë. Se po tha ai po,nuk u plas fare që qeveria s’u dha gjeldeti falas pér krishtlindje. Të lutemi,të lutemi,flet me vete e shoqja…

  Reply to this comment
 10. Ndue December 10, 20:55

  Është seç na është…
  Doren mbi kuran,
  koken si hajvan, shpirtin si shejtan… Kush është ?!

  Reply to this comment
 11. Oga December 10, 20:55

  Propozimi i ambasadorit që gishtin e mesit ta shpallim simbol të tolerancës kombëtare ndaj turpit, u aprovua!

  Reply to this comment
 12. Selman December 10, 20:59

  Kjo ndodh vetëm në Shqipëri, më saktë kjo ndodh vetëm me shqipot!
  Pas ambasadorit të OSBE-së, mbrëmë edhe kryeministri u tregon gishtin e mesit qytetarëve të vendit të tijë.
  Festë mbi gërmadhat e termetit, nën britmat e viktimave që akoma ka dhimbje në shpirtin e tyre, festë me gishtin në b….!
  Ja fiks, këtë meritojnë shqipot, që e shesin votën aq sa kushton një pulë në pazarin e Milotit!
  Nuk e di, është fundi i marrëzisë, apo marrëzia pa fund?!

  Reply to this comment
 13. Jazxhi December 10, 21:00

  U paska nxjere gishtin rama,,,Dhe u be hataja ne rrejtet sociale,,,Ai i nxori te gjitha dhe nuk ju be vone ,,,perkundrazi mori vota me shume,,,Ashtu i do mushka drute,,, ashtu ja ve dhe rama,,,,Popull pa shtylle kurizore,,,,

  Reply to this comment
 14. S.D. December 10, 21:05

  Nje i cmendur qe ka dale nga psikiatria
  Nje Erjon qe i shijon pamja
  Nje femije qe neveritet nga skena qe sheh me syte e tij.

  Reply to this comment
 15. Bexhet December 10, 21:06

  Cfare pret nga nje psikopat aman

  Sot i thotë Publikut:
  Mos u merrni me Politikë, merrni me punë!?

  Dje në Opozitë na thoshte:
  Merruni me Politikë, se po nuk u morre me Politikë, merret Politika me Ju!

  Mashtrus ordiner

  Reply to this comment
 16. Limani December 10, 23:14

  Në sheshin Skënderbej ndodhet populli shqipëtar , k/ministri , nga tribuna i fut gishtin popullit .
  Populli është i kënaqur sepse ai para këtij i vriste, ky vetëm i poshtëron me hurin ( gishtin ) përpjetë .
  Sonte ai s’duhet të ishte k/ministër , o popull skllav , o pis milet!

  Reply to this comment
 17. Genti December 11, 06:18

  Per sa kohe bota do vazhdoje te emeroje njerez me te meta mendore e te trazuar psiqikisht ne politiken Shqiptare, keto lloj xhevahiresh do prisni. Fatkeqesia eshte se ne Shqiperi nuk ka burra qe tja fusin ne b….the ate gishtin dobicit te Netes, ketij bastardi te Kristaqit.

  Shqiptaret flene gjume, ne vend qe ti marrin zvarre keta vrima halesh.

  Reply to this comment
 18. Dn December 11, 06:29

  Dikur kur?!
  Deri kur ju shqiptaret do duroni t’va tregojne gishtin horrat keshyu?
  Deri kur?!

  Reply to this comment
 19. hasani December 11, 08:48

  More zoterinj gazetare qe e keni mendjen vetem tek gishti i mesit, po a nuk shikoni, numeroni more gishtat se i keni ngaterruar. Rama ka ngritur gishtin tregues, qe eshte nje gje normale, hapni mire syte e mos qorrollisni dynjane me shpifje e sharje.

  Reply to this comment
 20. Temo Lalaj December 11, 09:39

  Bravo Kryeminister.Ua ke bere mire horrave te Saliut.Se po te ishre Saliu- KM aty nuk do ulurinin te rinjt e FRESH.
  -Megjithe provokimet idiote te te rinjve RRUGAÇ Rama nuk duhet te bjere ne ujrat e ndotura te tyre.Ai duhet te nderonte me dy gishta lart,si simbol i Salizmit.Dhe Salizmi nuk ka çfar ben,e fut koken ne prapanice.
  -D i t a..ben mire qe merret edhe me keto vigelsira ne kete situate te kiametit TERNETIR.

  Reply to this comment
  • lana December 11, 10:33

   Dita ka ik per lesh, as te numeroje nuk di pa le te shikoje
   Turp per shpifhen qe ben ne mes te miletit

   Reply to this comment
 21. MH December 11, 12:52

  Une i majt jam.
  Por nuk asht aspak komode dhe edukative ngritja e gishtit kur e merr fjalen para popullit.Nuk asht rast i pare qe nji kryeqeveritar prezantohet me plot banalitet pa iu skuqur ftyra para popullit.Ne Shkoder ishte K/m Berisha qe u shpreh banalisht : Nuk asht faji im qe ju jeni te tredhur qe ne rinin tuaj.
  Ndaj Rama ashtu sic ngre gishtin asht dhe vete.

  Reply to this comment
 22. zbuluesi jugosllav December 11, 13:37

  skemi leke ulerinte Lulzimja,por ama 30 zagare ne dite i ka punesuar me dy byrek e nje dhalle tek kjo gazete vetem per te bere gam gam e ham ham.qe u shkerdhefteramapraguncjupermban.

  Reply to this comment
 23. MH December 11, 15:23

  Me cfare krenarie habie e pasion Velija shikon gishtin e Ramos.Me admirim te pa shoqe.

  Reply to this comment
 24. Qytetari December 11, 16:58

  Ketyre Zigur Qorrave, pa din e pa Iman, qe ngrihen kunder cdo gjeje tf mire , gishti i mezit eshte pak per ta. Jane kafshe e si te tille shenjar I kuptojne me mire.

  Reply to this comment
 25. fteri drejtuar shurraqit December 11, 18:29

  OOOOO-Anticensura !…dhe shurra ,shurraq i blogut përsëri paske braktisur spitalin psikiartik ,ktheu o mavri që të shurrosësh të freskohesh trutë që i ke tërë mut. që të vish më vete sharlatan ordiner ! Mos harro do të gjejë ta përdredh fytin si zogut klysh kurve.,shkërdhat i blogut.

  Kur je bole kandari nuk argumenton ndryshe përse ha mut me sharje ,por vetëm helm nazistë.Ti kthej mbrapësht me neveri të gjitha sharjet e ofendimet.

  Ekziston një mënyrë tjetër se si të vendosësh lidhje me qeverin ,Ramën,mu,komentues dhe jetën ,një mënyrë më e butë më shumë të dobishme .Kjo përfshinë zevendësimin e shprehjeve ofenduese arrogante ,pa asnjë vlerë ti zëvendësosh me shprehi të reja të prespektivës e të reagimit që mundësojnë një jetë më të lumtur e të bukur për ty,kjo do të reduktoi stresin që të shërohesh.

  Sa për argumenta je i mirpritur ,ndërsa sharjet mbaj në gopë të zjarrit tënd me farë e fis.

  Reply to this comment
 26. fteri drejtuar shurraqit December 11, 18:51

  OOOOO-Anticensura !…dhe shurra ,shurraq i blogut përsëri paske braktisur spitalin psikiartik ,ktheu o mavri që të shurrosësh të freskohesh trutë që i ke tërë mut. që të vish më vete sharlatan ordiner ! Mos harro do të gjejë ta përdredh fytin si zogut klysh kurve.,shkërdhat i blogut.

  Kur je bole kandari nuk argumenton ndryshe përse ha mut me sharje ,por vetëm nxjerr nga barku helm nazistë.Ti kthej mbrapësht me neveri të gjitha sharjet e ofendimet.

  Ekziston një mënyrë tjetër se si të vendosësh lidhje me qeverin ,Ramën,mu,komentues dhe jetën ,një mënyrë më e butë më shumë të dobishme .Kjo përfshinë zevendësimin e shprehjeve ofenduese arrogante ,pa asnjë vlerë ti zëvendësosh me shprehi të reja të prespektivës e të reagimit që mundësojnë një jetë më të lumtur e të bukur për ty,kjo do të reduktoi stresin që të shërohesh.

  Sa për argumenta je i mirpritur ,ndërsa sharjet mbaj në gopë të zjarrit tënd me farë e fis.

  Reply to this comment
 27. qytekari December 11, 19:27

  Drejtorët dhe bordet e “rilindjes”, edhe në këtë situatë me 20 mijë banorë që flenë rrugëve; e të mbetur pa banesa nga tërmeti, po vazhdojnë tenderët fiktivë, tip “qokash” me vlerë miliona lekë për veten dhe miqtë e tyre.
  Babëzinë e tyre dhe në kohë krize jetike; nuk po e ndalon, as urdhëri i kryeministër “bablokut” e as vendimi i qeverisë, për të të bllokuar e anuluar, çdo “qindarkë” shpenzim, të planifikuar për show, shpërblime, reklama, ekskursione, udhëtime, makina e ahengje.

  Këtë shpërfillje urdhëri e vendimi, kryeministrit “sulltan” ia kanë bërë dhe shefat e “INSTAT”; të cilët kanë firmosur një kontratë tenderi me vlerë afro 11 milionë lekë të vjetra; për përgatitjen e një “Video-arritjesh” të këtij institucioni gjatë vitit 2019.

  Kontrata është firmosur dhe ka nisur zbatimin, në datën 26 nëntor 2019, në orën 11:00, ose 7 orë pas rënies së tërmetit; siç duket, drejtuesit e INSTAT nuk janë “lëkundur” fare prej tij, madje as sot pas 15 ditësh termet, nuk po publikojnë asnjë të dhënë paraprake për pasojat.

  Këto 11 milionë lekë, për përgatitjen e videos së INSTAT, i ka marrë firma “Tok Digital Agency”, me administrator Erind Aliçkolli, zyrtar i Ministrisë së Bujqësisë, për punë reklamash bujqësore.

  Bashkë me të dhe Taulant Musabelliu, krye-administrator i të gjithë bizneseve “Sulaj Progres Group” të “Besos së Taiwanit’’; njëherazi vëlla i Enkeled Musabelliut, me detyrë Drejtor i Përgjithshëm i Zhvillimit Ekonomik në Bashkinë Tiranë; strukturë që varet, nga gruaja e “Besos së Tajvanit”, Drejtore e Përgjithshme e Financa-Buxhetit në Bashkinë Tiranë.

  Ju zoti kryeministër, po bridhni nëpër botë duke lypur lekë për të dëmtuarit nga tërmeti e nuk u jep askush; por ja çfarë bëhet me taksat e shqiptarëve këto ditë krize, nga zyrtarët e “haremit” tënd qeveritar, o “bablok anti-korrupsion”!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim